Adet Gecikmesi Nedir? Hamilelik Dışındaki Nedenleri

Adet gecikmesi

Adet gecikmesi sadece gebelik durumunda yaşanmaz. Farklı nedenlere bağlı olarak da adet gecikmesinin yaşanabileceğini söyleyebiliriz. Çiftler korunmasız cinsel ilişki yaşadıklarında ve adet gecikmesinin söz konusu olması halinde akla ilk gelen gebelik oluyor. Fakat yapılan hamilelik testinin negatif çıkmasına karşın adet döneminde gecikmeler olabilir. Adet gecikmesinin belirtilerine, tanı ve tedavi yöntemlerine değineceğiz. Merak edilen tüm soruları hemen yanıtlamaya başlayalım.

Hamile Testi Negatif Çıktıysa Ve Adet Olamıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Adet döneminin gelmiş olmasına karşın kanamanın başlamaması olarak açıklanabilen adet gecikmesinin sadece birkaç gün olması normal kabul edilir. Çünkü hava değişimi ya da stres gibi unsurlar bile birkaç günlük gecikmelere neden olabiliyor. Ancak gecikmenin 7 gün ve daha fazla olması normal kabul edilmez. Bu durum ya gebeliğin ya da bir sağlık sorununun habercisi olarak kabul edilir. Gebelik testinin doğru sonucu verebilmesi için en az 4 günlük bir gecikmenin yaşanması lazım… Daha erken dönemde yapılan testlerin sonuçları yanıltıcı olabilir.

Eğer gebelik testi negatif çıktıysa ve hala adet olmadıysanız zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Bu sayede söz konusu duruma neden olabilecek unsurların tamamı araştırılır ve bir sağlık sorunu varsa hemen tedaviye başlanabilir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Regl gecikmesi nedenleri

Genel olarak adet gecikmesi nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Gebelik

Kadınlar hamile kaldıklarında adet görmezler. Doğumun ardından bir süre geçtikten sonra yeniden adet dönemleri de başlar. Gebeliğin en net belirtisi adet olmamaktır.

Doğum Kontrol Hapı

Bilindiği gibi doğum kontrol hapları hormon içeriklidir. Bu nedenle bazı haplar adet dönemlerinde gecikmelere yol açabiliyor.

Tiroid Problemleri

Kadınlarda hipertiroidi ya da hipotiroidi gibi sorunların olması durumunda da adet dönemleri olumsuz etkilenebiliyor. Bu nedenle gecikmeler de yaşanabiliyor.

POS (Polikistik Over Sendromu)

Vücudun hormon dengesini olumsuz yönde etkileyen POS probleminin en yaygın belirtilerinden biri de adet gecikmeleridir.

Bazı Kronik Hastalıklar

Kronikleşmiş olan hastalıkların hormon dengesini etkilemesi durumunda adet gecikmeleri de yaşanabiliyor.

Menopoz

Kadınların menopoz dönemine girmeye başlaması durumunda da adet gecikmelerinin yaşanabildiğini belirtelim.

Kilo Sorunları

Aşırı zayıf olmak ya da aşırı şişman olmak da listemizde yer alan nedenlerden biridir. Kilo ile vücudun hormon dengesi arasında bir bağ bulunduğunu belirtmek gerekir.

Stres

Stres başlı başlına adet gecikmelerinin nedenleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda gerginlik ya da üzüntü gibi unsurların da vücudu olumsuz etkilediğini belirtebiliriz.

Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

Belirti olarak gösterilebilecek spesifik bir durum bulunmuyor. Adet döneminin gelmiş olmasına karşın kanamanın başlamaması belirti olarak gösterilebilir. Kimi zaman adet dönemlerinde yaşanan sancı, ağrı, göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler olur ancak kanama başlamaz. Kimi zaman da adet belirtilerinin hiçbiri yaşanmaz. Elbette bu durumda doktora başvurulması gerekir.

Mutlaka göz atın –> Adet nedir?

Adet Gecikmesi Tanı Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

regl gecikmesinde tanı ve tedavi yöntemleri

Kadınlar adet gecikmesi yaşadıklarında ve doktora başvurduklarında muayene edilir. Jinekolojik muayene ile olası nedenlerin araştırılması sağlanır. Aynı zamanda vücudun hormon dengesinin de araştırılması gerekir ve bunun için kan testi yapılır. Çoğu zaman test ve muayene sonuçları tanı konması için yeterlidir. Tedavi ise mevcut sorunu ortadan kaldırmaya yönelik olarak uygulanır.

Mevsimsel Adet Gecikmesi Hangi Aylarda Olur?

Mevsimsel adet gecikmesi için belirli bir mevsimi işaret edemeyiz. Yıl içerisinde tüm mevsim geçişlerinde adet dönemlerinde gecikmeler olabiliyor.

Dikkatinizi çekebilir –> Erken adet görme

Hamile Değilsem Neden Adet Olamıyorum?

Bu sorunun yanıtını öğrenmek için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekiyor. Daha önce de değindiğimiz gibi pek çok farklı unsura bağlı olarak bu sorun yaşanabilir. Bu unsurlar kimi zaman sağlık sorunları da olabiliyor. Dolayısıyla sağlık sorunları varsa tespit edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

1 Ay Adet Gecikmesi Normal Bir Durum Mudur?

Elbette adet gecikmesi uzun sürdüğünde bu durum tıbben normal kabul edilmez. Sadece birkaç günlük gecikmeler normal kabul edilebiliyor. Özellikle 7 gün ve daha uzun süren adet gecikmelerinin nedeninin mutlaka araştırılması gerektiğini belirtelim. Tüm hastalıklarda erken tanı önemli olduğu için doktora başvurmakta geç kalmamalısınız. 1 aylık adet gecikmesinin nedeninin tespit edilmesi önem taşıyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …