Adet Öncesi Sarı Akıntı Neden Olur?

Adet öncesi sarı akıntı

Adet öncesi sarı akıntı olması kadınların kimi zaman endişelendiği durumlardan biridir. Vajinal sıvılar ve mukusun karışımı olan akıntının renginde ay içerisinde bazı değişimler olabilir. Özellikle östrojen seviyesindeki değişimlerin akıntının renginde değişim olmasını beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz. Adet döngülerinin başında ve sonunda akıntı daha ince bir formda olabiliyor. Elbette akıntının hem rengi hem de formu pek çok unsurdan etkilenebiliyor. Bu konuda merak edilen tüm hususlara açıklık getireceğiz. Öncesinde ise nedenleri inceleyelim.

Adet Öncesi Sarı Akıntının Nedenleri

Kadınlarda vajinal akıntı kimi zaman normal bir değişim içerisine girer. Kimi zaman da yaşanan değişim normal kabul edilmez çünkü çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu nedenle adet öncesi sarı akıntı olmasının nedenlerini gözden geçirmekte fayda olacaktır.

  • Adet Döneminin Yaklaşması

Şayet adet dönemi yaklaştıysa akıntının daha sulu olması ve renginin de daha açık olması normal bir durumdur. Bu tablo, vajinanın daha fazla mukus üretmesinden kaynaklanır. Ayrıca akıntının rengi krem rengine ya da sarı renge de dönebiliyor. Açık sarı renkte akıntı olması adet döneminin yaklaştığı zamanlarda tamamen normal kabul edilir.

  • Adet Döngüsünün Kısa Olması

adet döngüsünün kısa olması

Sarı renkte akıntının sıklıkla yaşandığı dönem adet döneminin hemen sonrasıdır. Özellikle adet dönemlerinin kısa olduğu zamanlarda sarı renkte akıntının olması ya da akıntının renginin kahverengiye dönmesi kadınların daha fazla dikkatini çekebiliyor. Ayrıca menopoz dönemine girerken de vücuttaki hormon seviyelerinde değişim olması nedeniyle bu durumun yaşanabildiğini, tıbben gayet normal olduğunu söyleyebiliriz.

  • Enfeksiyon Oluşumu

Bu konuda altının çizilmesi gerektiği unsur, adet öncesi sarı akıntı ile birlikte hangi semptomların görüldüğüdür. Çünkü enfeksiyon nedeniyle de akıntının rengi değişebilir ve daha sarı tonlarına dönebilir. Enfeksiyon olması halinde akıntıda kötü koku da olduğunu belirtelim. Kimi zaman kötü koku kadınlar tarafından bozulmuş balık kokusu olarak tabir edilebiliyor.

  • Trikomoniyaz

Bu hastalık cinsel yolla bulaşıyor. Çoğunlukla belirti göstermiyor olsalar da bazı kadınlarda sarı renkte köpüklü bir akıntı ile kendini belli edebiliyor. Akıntının renginin yeşile yakın olması da söz konusu olabilir. Bununla birlikte akıntı balık kokusuna benzeyen bir kokuya da sahip oluyor. Akıntı renginin değişmesine, genital bölgede kaşıntı olması, idrar yaparken ağrı olması gibi semptomlar da eşlik eder.

  • Bel Soğukluğu Ya Da Klamidya

Bel soğukluğu yahut klamidya hastalıkları da vajinal akıntının renginde değişime neden olur. Bu hastalıklar da cinsel yolla bulaşıyor ve akıntının renginin sarı, iltihaplı gibi görünmesine yol açıyor.

  • Pelvik İnflamatuar Hastalık

pelvik hastalık

Söz konusu hastalığın ortaya çıkma nedeni klamidya, bel soğukluğu gibi rahatsızlıkların tedavi edilmemesidir. Hastalıklar vücudun üreme sistemine tamamen yayılır ve buna bağlı olarak da fallop tüpleri, yumurtalıklar, rahim yüksek oranda zarar görebilir. Bu hastalık adet öncesi sarı akıntı sorununa da neden olabiliyor. Akıntının renginin sarının yanı sıra yeşil olması da mümkündür ve çoğu zaman akıntıda kötü koku da olur. Söz konusu rahatsızlık ortaya çıktığında karın ağrısı, adet döneminde düzensizlikler, lekelenme şeklinde hafif kanamalar olması, yüksek vücut ateşi de gözlemlenir. Bunlarla birlikte mide bulantısı, cinsel ilişkide ya da sonrasında ağrı olması gibi şikayetler de gelişebilir.

Göz atın –> Vajinal Kuruluk Nedir

  • Servisit

Servisit, en genel şekli ile rahim ağzının iltihaplanması olarak açıklanabilir. Nedeni ise kimi zaman cinsel yolla bulaşan hastalıklar olurken kimi zaman da vajinada mevcut olan bakterilerin aşırı büyümesi ya da vücudun alerjik reaksiyona girmesi olabiliyor. Bu durumda akıntının rengi değişiyor ve aynı zamanda akıntıda kötü bir koku da gelişiyor. Çoğunlukla vajinal akıntının iltihaplı ve yoğun bir görünüm sergilediğini de söyleyebiliriz. Yeşil, sarı ya da kahverengi renklerde akıntı olması da belirtiler arasında yer alıyor. Hastalar cinsel ilişki sırasında ağrı, sık idrara çıkma gibi şikayetlere de sahip oluyor.

İlginizi çekebilir –> Vajina Kaşıntısı

Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Yukarıda da sıraladığımız gibi adet öncesi sarı akıntı enfeksiyon ya da daha farklı hastalıkların belirtisi de olabiliyor. Bu nedenle özellikle yüksek vücut ateşi, akıntıda kötü koku olması gibi durumlarda doktora başvurmanızda fayda olacaktır. Doktorunuza akıntının ne zaman başladığı ve akıntı dışında varsa diğer şikayetlerinizi de iletmenizde fayda var. Konuyla ilgili olan sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Bilgi sahibi olun –> Adet Gecikmesi

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …