Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir? Zararları Varmıdır?

adet söktürücü ilaçlar

Adet söktürücü ilaçlar östrojen ve progesteron hormonu içeren, mutlaka doktor tarafından reçete edildiğinde kullanılması gereken ilaçlardır. Adet düzensizliği sorunu yaşandığında kullanılan ilaçların zararlı olup olmadığı ya da emziren anneler tarafından kullanılmasında bir sakınca bulunup bulunmadığı gibi konuları irdeleyeceğiz. Ancak öncesinde son derece önemli olan bir konuyu açıklığa kavuşturalım.

Adet Söktürücü İlaç Gebeliği Sonlandırır Mı?

Bu ilaçlar adet döngüsünün hormon kaynaklı olan dengesinin yeniden kazandırılması için formüle ediliyor. Elbette adet söktürücü ilaçlar ile gebeliğin sonlandırılması mümkün değildir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde bu ve benzeri ilaçlar ile düşük yapılabileceği yönündeki düşünceler toplumda oldukça yaygındır.

Ancak bu bilgiler gerçeği yansıtmaz. Ertesi gün hapı, doğum kontrol hapı ya da adet söktürücü özellikte olan haplar ile düşük yapılamaz. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmanın sadece tek bir yolu vardır; kürtaj. Kürtaj işlemi dışında gebeliği sonlandırmak mümkün olmayacağı için yasal kürtaj zamanın kaçırmadan kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması gerekiyor.

Tarlusal Adet Söktürücü İlacı Nedir?

tarlusal adet söktürücü

Tarlusal adet söktürücü ilaçların rahimde anormal kanama olması ya da adet düzensizlikleri gibi durumlarda kullanıldığını belirtebiliriz. İlaçlar vücut tarafından doğal şekilde üretilen hormonlara benzer bir içeriğe sahip olur. İhtiyaç duyulması halinde menopoz döneminin ardından da bu ilaçların kullanımı gündeme gelebilir. Ancak bu ilaçlar hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Aksi halde anne karnındaki bebekler ciddi zararlar görebilir ve maalesef doğumsal kusurlar meydana gelebilir. Adet kanaması, ilacın kullanımıyla birlikte yaklaşık 10 gün sonrasında başlar.

İlginizi çekebilir –> Polikistik over sendromu

Tarlusal İlacının Yan Etkileri Nelerdir?

Tarlusal ilaçla adet söktürücü ilaçlar arasında yan etki bakımından çok büyük farklar yoktur. Doktor tarafından önerilen süre boyunca ve önerilen dozajda kullanımı durumunda herhangi bir sorun yaşanmaz. Ancak bazı hastalıkların mevcut olması durumunda mutlaka doktora bilgi verilmesi gerekir. Bu hastalıklara şu örnekleri verebiliriz:

 • Astım
 • Tiroit
 • Epilepsi
 • Migren
 • Kalp hastalıkları
 • Depresyon
 • Böbrek hastalıkları
 • Diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Yüksek trigliserid

Bunun yanı sıra yakın zamanda düşük yapmış olmanız, kürtaj yaptırmış olmanız, kalp krizi geçirmiş olmanız ya da felç geçirmiş olmanız durumunda da mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Adet Söktürücü İlaçlar Zararlı Mıdır?

adet söktürücü ilaçlar zararlı mı

İlaçlar gelişigüzel kullanıldığında zararlı olabilir. Ancak doktorun önerdiği şekilde kullanılması durumunda bu ilaçların herhangi bir zararı olmaz. Adet söktürücü olan ilaçlar hormon içeriklidir. Gerekmediği sürece kullanılması durumunda vücuda aşırı hormon yüklenmiş olur ve bu da beraberinde çeşitli sıkıntılar getirebilir. Sadece doktorunuz tarafından reçete edilmesi durumunda bu ilaçları kullanmalısınız.

Adet Söktürücü İğne Var Mıdır?

Elbette adet söktürücü ilaçlar farklı ilaç markaları tarafından üretiliyor. Halihazırda piyasada tablet, draje, iğne ya da kapsül şeklinde hazırlanmış olan ilaçlar mevcuttur. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları hastanın durumuna bağlı olarak en uygun formdaki ilacı reçete edecektir. İlaçların dozajlarının birbirinden farklı olabileceğini unutmayın. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği dozajda olan ilaçları kullanmaya özen göstermelisiniz.

Merak edenler için –> Yerleşme kanaması

Emziren Anneler Adet Söktürücü Kullanabilir Mi?

Doğum sonrasında annelerde bir süre boyunca adet düzensizliği sorunu olabiliyor. Bu süre kimi zaman 1 yılı da geçiyor. Emzirme döneminde adet söktürücü olan ilaçların bir süre kullanılması gerekebilir. Ancak doktorunuza mutlaka emzirme döneminde olduğunuzu ve ne zaman doğum yaptığınızı bildirmelisiniz.

Bu sayede ilacın dozajının size uygun şekilde belirlenmesini sağlamış olacaksınız. Çoğu zaman adet söktürücü ilaçların reçete edilmesinden önce annenin kan testi yaptırması gerekir. Bu sayede vücuttaki hormon değerleri ölçülebilir ve bu değerler doğrultusunda ilaçların dozajları da ayarlanır.

Reçetesiz Adet Söktürücü İlaçlar

Halk arasında adet söktürücü ilaçlar konusunda çok sayıda yanlış inanış bulunuyor. Özellikle bu ilaçların düşük yapmayı sağladığı gibi gerçeği yansıtmayan bilgiler, söz konusu ilaçların gelişigüzel kullanılmasına yol açıyor. Oysa reçete edilmeden kullanılan bu ilaçlar sağlığa ciddi zararlar verebilir.

Aynı zamanda bu ilaçlar düşük yapmayı sağlamadığı gibi anne karnındaki bebekte kalıcı doğumsal kusurlara da yol açabilir. Adet söktürücü olan ilaçların hormon içerikli olarak formüle edildiğini unutmamak gerekiyor. Gelişigüzel kullanımı ise vücudun hormon dengesinde bozulmaya yol açabilir. Konuyla ilgili merak ettiğiniz hususları ve sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Histerektomi ameliyatı

3 Comments

 • Kezban Acarsoy

  Merhaba adet gecikmesinden dolayi doktorum tarlusal verdi.ilaci kullanmaya başladığımdan beri aşırı bir halsizlik var Ayrıca üşüme titreme sırt ağrısı göğüslerde hassasiyet gözlerimin ici bile yanıyor diyebilirim.ilaci bitireli 3 gün oldu ancak bu yan etkiler devam ediyor normal mi acaba

  • Dr. Ali Çelik

   Bunu size ilacı yazan doktora sorsanız daha iyi olacaktır.

 • Merve Sahin

  Merhaba, 24 yaşindayım ve düzenli bir şekilde regl oluyorum ancak bir sonraki reglim tatilime denk geldiği için ve o da bu sene tek tatilim olduğu ivin ilk defa geciktirici ya da söktürücü kullanmayı düşünüyorum. Bir kereden bir şey olur mu? Hormonlara yapay bir mudahale asla etmek istemiyorum ama birini seçmem gerekirse hangisi daha az yan etkili olur? Ya da sizin başka bir öneriniz var mıdir? Teşekkür ederim.

 • Yorum Yapabilirsiniz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  rahim kanseri nedir

  Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

  kahve kısırlık yapar mı

  Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

  Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

  vulva kanseri nedir

  Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …