AMH Testi Neden Yapılır? Değerleri Kaç Olmalıdır?

amh testi

AMH testi vücuttaki hormon değerlerinin ölçümüne dair yapılan testlerden biridir. ‘Anti-müllerian hormon’ adı verilen kadınlarda yumurtaların granülosa adlı hücrelerinden salınır. Yapılan test ile söz konusu hormonun ölçülmesinin temel amacı ise yumurtalıkların çalışma kapasitesi hakkında fikir edinmektir.

Kısırlık tanısının konması ya da tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme teknikleri konusunda çok büyük bir önem taşıdığını söyleyebiliriz. Zira ultrason görüntülemesinde incelenmesinin mümkün olmadığı hücreler hakkında bilgi edinmeyi sağlayan bir testtir. Bu sayede yumurtalıkların çalışma kapasitesiyle ilgili bir problem olup olmadığının anlaşılması da mümkün olabiliyor. Bu test sonucunda değerlerin yüksek ya da düşük çıkmasının ne anlam ifade ettiği de merak ediliyor. Bu konuya değinmeden önce testin nasıl yapıldığı konusunda detaylı bilgi aktaralım.

AMH Testi Nasıl Yapılır?

amh testi nasıl yapılır

Elbette AMH testi için hastadan az miktarda kan numunesinin alınması gerekir. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen bu test için 1 ml – 2 ml kan numunesi yeterli olacaktır. Çoğunlukla kan numunesinin adet döneminde verilmesi istenir. Ancak hastanın durumuna bağlı olarak adet dönemi dışında, adet başlangıcında ya da bitiminde kan numunesi verilmesi de istenebilir.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bu konuda hastaya bilgi aktarır. Bu arada hastaların en sık merak ettiği konulardan biri de kan vermek için 8 saatlik ya da 12 saatlik açlık gerekip gerekmediği oluyor. Aç ya da tok karnına kan verilebilir, bu testin yapılması için belirli bir süre açlık gerekmiyor. Test sonucunun ne zaman çıkacağı ise testin hangi laboratuvarda gerçekleştirildiği ve laboratuvarın yoğunluğuna bağlı olarak değişiyor. Genellikle bu sürenin birkaç gün ile bir hafta arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

AMH Hormonu Kaç Olmalı?

Öncelikle test sonucunun toplamda 4 farklı kategoride değerlendirildiğini söyleyebiliriz. Bunlar, çok düşük, düşük, normal ve yüksek şeklinde yorumlanır. Hangi değerlerin hangi kategoride yer aldığını ise basit bir liste şeklinde aktarabiliriz:

 • AMH > 4 ng/ml olduğunda yüksektir.
 • AMH 1.5 – 4 ng/ml olduğunda normaldir.
 • AMH < 1.5 ng/ml olduğunda düşüktür.
 • AMH < 0.5 ng/ml olduğunda çok düşüktür.

Test sonucunun mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yorumlanması gerekiyor. Elbette düşük ya da çok düşük çıkması bebek sahibi olmak isteyen kadınları korkutabiliyor. Ancak bu değerin düşük çıkması, kadının asla hamile kalamayacağı anlamına gelmez ve bu konuda hemen endişeye kapılmamak gerekir. Kadınların hamile kalabilmesi için ideal olgunluğa erişmiş olan tek bir yumurta yeterli oluyor. Dolayısıyla yumurtlama fonksiyonlarında düşüklük olması durumunda da gebelik elde edilebilir.

AMH Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

amh düşüklüğü belirtileri

Yine sık sık merak edilen bir konu da AMH testi düşüklüğünün belirtileridir. Ancak kadınların bu hormon değerinin düşük olmasını net bir şekilde anlamalarını sağlayacak çeşitli belirtilerden söz edemeyiz. Hormonun düşük olması durumunda beklendiği gibi karın ağrısı ve benzeri semptomlar ortaya çıkmaz.

Yumurta rezervinin azalmasının vücutta hastalık benzeri bazı etkileri olmuyor. Yumurtalık rezervinin azalması ise genç yaşlarla da görülebilen bir durumdur. Özellikle erken menopoza girme sorunu yaygın şekilde yaşanıyor. Elbette menopoz dışında daha farklı faktörler de yumurtalık rezervini ya da yumurta kalitesini etkisi altına alabiliyor. Bu durumlara basit birkaç örnek verebiliriz:

 • Daha önce yumurtalığı etkileyen ameliyat geçirmiş olmak
 • Aşırı kilo
 • Turner sendromu
 • Radyoterapi görmüş olmak
 • Kemoterapi görmüş olmak
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Sigara içmek
 • Çikolata kisti

Yukarıda sıralanan unsurlar yumurta rezervini ya da yumurtalık kalitesini en çok olumsuz etkileyen unsurlardır. Ancak daha farklı nedenlerle de bu sorunun ortaya çıkabileceğini belirtebiliriz. Bu gibi durumlarda devreye laboratuvar testleri giriyor ve bu testler ile yumurtalık rezervinde bir azalma olup olmadığının incelenmesi sağlanıyor.

Eğer yumurta rezervinde azalma tespit edilirse yumurta dondurma gibi işlemlerden faydalanılabilir. İleride gebelik planlayan kadınların mutlaka yumurta dondurma işleminden istifade etmesi önerilir. Çünkü yumurta rezervinin azalması artık kadınların doğurganlık özelliğini kaybetmeye başladığı anlamına gelir. Haliyle zamanı çok iyi değerlendirmek gerektiğinden tüp bebek tedavisi gibi yöntemlerden faydalanılabilir.

Mutlaka okumalısın –> https://alicelikkadindogum.com/rahim-filmi-hsg/

AMH Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Eğer yapılan AMH testi sonucunda değerler beklenenden daha yüksek ise bu durumda ilk akla gelen şüphe vücudun hormon dengesi ile ilgili sorunlar oluyor. Kişinin menopoza girmesi ya da yumurtalık kanseri gibi bazı faktörlerin de bu değerlerin yüksek çıkmasına sebebiyet verdiğini belirtebiliriz. Bu gibi durumlarda hormon değerlerinin yükselmesine neden olan unsurların mutlaka araştırılması ve şayet bir hastalık tespit edilirse tedaviye hemen başlanması gerekir.

Bu konuda polikistik over sendromundan da söz etmek gerekiyor. Çünkü bu sendrom son derece yaygın bir şekilde görülüyor ve vücudun hormon dengesini de olumsuz yönde etkiliyor. Halk arasında kısaca POS ya da PKOS olarak da adlandırılan rahatsızlık bu hormon değerlerinin 2 ya da 3 katına çıkmasına yol açabiliyor. Çünkü söz polikistik over sendromundan kaynaklı olarak yumurta hücresi sayısı ciddi düzeyde yükselebiliyor.

Bebek Sahibi Olmak İçin AMH Kaç Olmalı?

bebek sahibi olmak için amh testi

Vücutta bu hormonun ne oranda salgılandığı kişinin yaşına bağlı olarak da değişebiliyor. Bu nedenle AMH testi sonucu değerlendirilirken hastanın yaşı da dikkate alınır. Bununla birlikte yumurtalıkları etkileyen bazı hastalıkların mevcut olup olmadığının da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir.

Polikistik over sendromu yumurta kalitesini ve yumurta hücrelerini de etkileyen bir unsurdur. Bu nedenle polikistik over sendromu olan kadınlarda AMH değerleri 6.8 ng/ml’den daha yüksek rakamlara tekabül edebiliyor. Kişinin bebek sahibi olabilmesi için söz konusu değerin 1’in üzerinde olması beklenir.

AMH Testi Neden Yaptırılır?

Aslında AMH testi çoğunlukla kısırlık tanısı koymak ya da kısırlığın nedenini anlamak için yapılıyor. Ancak daha farklı amaçlarla da yumurta hücrelerinden salınan bu hormon değerinin ölçülmesine ihtiyaç olabilir ve bu gibi durumlarda da doktorunuz söz konusu testi yaptırmanızı isteyebilir.

Kadında yumurta rezervinin ne durumda olduğunun belirlenebilmesi ise bu testin yapılma amaçları arasında en yaygın olanıdır. Tüp bebek tedavisinden faydalanmak isteyen kadınların ise testi mutlaka yaptırması gerekir. Tedavinin ne yönde planlanacağı hatta kullanılması gereken ilaçların neler olduğu gibi son derece önemli olan konularda doktorunuz bu test sonucunu da dikkate almak isteyecektir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme tekniklerinden faydalanması gereken kadınların AMH değerlerinin de mutlaka biliniyor olması gerekir.

AMH Testi İle FSH Testi Arasındaki Fark?

Çoğu zaman doğurganlık ile ilgili olan testler birbirine karıştırılabiliyor ve bunlar arasında AMH testi de bulunuyor. Vücudun AMH değerlerinin ölçüldüğü test yumurtalık kapasitesine dair veri elde etmeyi sağlar. FSH değerleri günden güne hatta saatten saate değişebilir. Ancak AMH değerleri sabittir ve bu nedenle daha net veri elde etmeyi sağlayan bir analizdir.

Bununla birlikte yumurtalık hücrelerinden salınan anti-müllerian hormonunun ölçüldüğü bu test kişinin kullandığı doğum kontrol haplarından etkilenmez. Bu önemli detay da söz konusu test ile FSH testi arasındaki farklardan biridir. AMH değerleri ve uygulanan test ile ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgin olsun –> https://alicelikkadindogum.com/infertilite/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …