Amniyon Kesesi Nedir? Ne Zaman Oluşur?

amniyon kesesi

Amniyon kesesi anne karnındaki bebeklerin içinde bulunduğu ve sıvıyla kaplı olan kese şeklinde tanımlanabilir. Bebeklerin anne karnındayken sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürebilmeleri için amniyon kesesinin ve suyunun çok önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu kese ve içindeki sıvı bebekler için uygun bir gelişim ortamı sunar. Aynı zamanda bebekleri dış faktörlerden koruma görevini de üstlenir. Fetüs amniyon sıvısını yutabilir mi ya da amniyon kesesinin kendini onarması mümkün mü gibi merak edilen tüm konulara değineceğiz. Öncesinde ise amniyon sıvısıyla plasentayı daha yakından inceleyelim.

Plasenta Ve Amniyon Sıvısı

Plasenta halk arasında bebeğin eşi olarak bilinen yapıdır ve bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesi bakımından son derece önemlidir. Amniyon sıvısı ile kese içerisinde bulunan sıvıya verilen addır. Bu sıvının da bebeklerin sağlığı noktasında en az plasenta kadar önemli olduğunu belirtmemiz gerekir.

Amniyon Sıvısının Kaynağı Nedir?

Amniyon sıvısı kaynağı

Hamilelikte amniyon kesesi içerisinde bulunan sıvının çok büyük bir bölümü mineral tuzlarından oluşuyor. Bununla birlikte fetüsün deri hücreleri, bakteri öldürücü özellikte proteinler, verniks ve tüyler de bu sıvı içerisinde mevcuttur.

Amniyon Sıvısının Miktarı

Amniyon sıvısının miktarı bebeklerin büyüme hızına göre artış gösteriyor. Gebeliğin 3. Ayında bu sıvının miktarı sadece 50 ml olurken hamileliğin 16. haftasında 250 ml oluyor. Gebeliğin 20. haftasında ise 400 ml dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz. Amniyon sıvısının miktarının idealden daha az ya da daha fazla olması bazı sağlık sorunlarını işaret edebilir.

Amniyotik Sıvı İndeksi Ölçümü Değerleri

Hamileliklerde amniyon kesesi içerisindeki amniyon sıvısının ölçümü amniyotik sıvı indeksi ile gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda ölçüm değerlerinin şu şekilde değerlendirildiğini söyleyebiliriz:

  • 0 mm – 50 mm arası oligohidramniyos olarak değerlendirilir.
  • 51 mm – 250 mm arası normal olarak değerlendirilir.
  • 250 mm’den yüksek değer polihidramniyos olarak değerlendirilir.

Oligohidramniyos Nedir, Ne Anlama Gelir?

Oligohidramniyos nedir

Amniyotik sıvı indeksi ölçümünde sıvının 50 ml’den az olması oligohidramniyos olarak adlandırılır. Bu duruma yol açan unsurların başında bebekte idrar oluşumunu önleyen anomaliler geliyor. Amniyon sıvısı zarının delinmesi ya da anne adayına amniyosentez yapılmış olması da nedenler arasındadır. Plasentaya bağlı faktörler nedeniyle de böyle bir durum ortaya çıkabiliyor.

Polihidramniyos Nedir, Ne Anlama Gelir?

Amniyon sıvısının ideal orandan daha fazla olması polihidramniyos olarak adlandırılıyor. Çoğunlukla ultrason görüntülemesi ile amniyon sıvısının fazla olduğu tespit edilebiliyor. Bu gibi durumlarda anne karnında şişkinlik ve gerginlik de olduğunu söyleyebiliriz.

Amniyotik Bant Nedir, Ne Anlama Gelir?

Bazı gebeliklerde amniyon kesesi içerisinde bir bant oluşabiliyor. Amniyotik bant olarak adlandırılan bu oluşum çoğunlukla gebeliğin ilk dönemlerinde meydana geliyor. Sonrasında ise zamanla kendiliğinden ortadan kalkması mümkün olabiliyor. Bant oluşumunun nedenleri arasında kürtaj ya da anne adayının daha önce geçirdiği operasyonlar bulunuyor. Bununla birlikte daha önce geçirilen enfeksiyonlar da bu probleme neden olabiliyor.

Fetüs Amniyon Sıvısını Yutabilir Mi?

Fetüs tarafından amniyon sıvısının yutulması mümkündür ancak bunun bir sorun olmadığını da belirtmeliyiz. Zira fetüs tarafından yutulan bu sıvı idrar yoluyla atılıyor. Dolayısıyla bu durum bir sağlık sorunu değildir, son derece normal bir durumdur.

Amniyon Kesesi Görevi Nedir?

Amniyon kesesi görevi

Aşağıda amniyon kesesi görevleri arasında en çok ön plana çıkanları görebilirsiniz:

  • Bebeklere gelişimleri için ihtiyaç duydukları ortamı sunar
  • Anne karnında olabilecek travmalardan bebekleri korur
  • Bebekleri enfeksiyondan korur
  • Bebek için sabit bir ısı ortamı sunar
  • Bebeğin etrafında steril bir koruma kalkanı oluşturur
  • Göbek kordonunun sıkışmasını engeller
  • Bebeğin akciğer, kas ve iskelet sistemi ile sindirim sisteminin gelişimini sağlayan faktörleri barındırır

Göz atın –> Hamilelikte Detaylı Ultrason

Amniyon Kesesi Ne Zaman Oluşur?

Hamileliklerde amniyon kesesinin oluşmaya başladığı dönem gebeliğin üçüncü haftasına tekabül ediyor. İlk oluştuğunda son derece küçük bir boşluk halinde olan bu kese zaman içerisinde hızla büyür ve bebek için uygun bir ortama dönüşür. Gebeliğin dördüncü ayından sonra ise bebeğin idrarıyla da dolmaya başlayan bir kesedir.

İlginizi çekebilir –> Anne Karnında Bebeğin Öldüğü Nasıl Anlaşılır

Amniyon Kesesi Kendini Yeniler Mi?

Elbette amniyon kesesinin kendini yenilemesi kimi zaman mümkün olabiliyor. Zarda sıvı kaçağının olması bazı gebeliklerde meydana gelebilen durumlardan biridir. Bu durumda birkaç gün içerisinde söz konusu zarın kendini onarması mümkün olabiliyor. Bu konuda merak ettiğiniz soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …