Bakteriyel Vajinozis Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bakteriyel vajinozis

Bakteriyel vajinozis ‘gardnerella vaginalis’ adlı anaerob bir bakterinin neden olduğu enfeksiyon çeşididir. Gebeliklerin yaklaşık % 30’unda görülen bu rahatsızlık cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri değildir. Zira daha önce cinsel ilişkiye girmemiş kadınlarda da ortaya çıkabiliyor. Nedenine dair çok sayıda araştırma yapılmasına karşın net bir bulgu elde edilemedi. Ancak vajinanın enfeksiyonlara açık hale gelmesi, bu rahatsızlığın ortaya çıkma olasılığını da güçlendiriyor. Vajinanın ne gibi nedenlerle enfeksiyona açık hale geldiğine ise şu örneklerle yanıt verebiliriz:

 • Vajinal duşun yanlış yapılması ya da çok sık yapılması
 • Vajinal deodorantlar gibi kozmetik ürünlerin kullanımı
 • Çok sayıda cinsel partnerin mevcut olması
 • Hijyen koşullarına dikkat etmemek
 • Cinsel yolla enfeksiyonların bulaşması
 • Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan rahim içi araç kullanımı
 • Genital bölgede cildin pH değerinde değişiklik olması

Bu gibi unsurlar bakteriyel vajinozisin de ortaya çıkmasına yol açabilir. Nasıl tanı konduğuna ya da nasıl tedavi yapıldığına geçmeden önce belirtileri gözden geçirelim.

Bakteriyel Vajinozis Belirtileri

bakteriyel vajinozis belirtileri

Hastalarda bakteriyel vajinozis geliştiğinde ilk dönemlerde herhangi bir belirti gözlemlenmeyebilir. Belirtiler çoğu zaman hastalığın ilerlemesi ile birlikte kendini belli ediyor. Yaygın şekilde görülen belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Beyazımsı ya da grimsi renkte vajinal akıntı
 • Vajina bölgesinde bozuk balık kokusunu anımsatan kötü koku
 • Vajinal kaşıntı
 • Vajinada batma hissi
 • İdrara çıkarken ağrı olması
 • İltihap

Elbette yukarıda sıralanan belirtilerden biri ya da birkaçı görüldüğünde geç kalmadan kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması gerekiyor. Bu sayede en erken dönemde söz konusu hastalığa dair tanı konabilir ve tedavi aşamasına da geçilebilir.

Tanısı Nasıl Konulur?

Hastaya bakteriyel vajinozis tanısı konması için mutlaka ileri tetkiklerin yapılması gerekmiyor. Sadece pelvik muayene ile de tanı konması kimi zaman mümkün olabiliyor. Aynı zamanda bazı testlerin de yapılması gerekebilir. Örneğin bu rahatsızlık mevcut olduğunda vajinal akıntıda pH değeri 4,5 ve üzerinde seyrediyor. Yapılan whiff testi sonucu da pozitif çıkıyor. Özellikle vajinal akıntının laboratuvar ortamında incelenmesi ile tanının çok daha kolay konduğunu söyleyebiliriz. Hastanın şikayetleri ve yapılan muayene sonuçları da dikkate alınıyor.

Tedavisi Nasıldır?

Bakteriyel vajinozis tedavisi

Tanı konmasının ardından bakteriyel vajinozis tedavisi aşamasına geçilebilir. Tedavi ilaç kullanımı üzerinedir. İlaç ise ağızdan alınan şekilde olabildiği gibi fitil şeklinde de olabilir. Bu noktada bilinmesi gereken unsur hastalığın tekrarlayabiliyor olmasıdır. Tekrarlamasını engellemek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle:

 • Vajina temizliğinin çok sık yapılması ve parfüm içerikli kozmetik ürünlerin kullanılması sakıncalıdır. Sadece su ve sabunla vajina temizliği yapılabilir
 • Kullanılan tüm temizlik ürünlerinin cildin pH dengesi ile uyumlu olmasına özen gösterilmelidir
 • Antiseptik malzemeler ya da banyo köpüğü gibi malzemelerin çok sık kullanılmasından kaçınılmalıdır
 • İç çamaşırlarının pamuklu kumaşlardan üretilmesine ve çok dar olmamasına da dikkat edilmelidir
 • Cinsel ilişkide mutlaka kondom kullanılmalıdır

Bu hususlara dikkat edilmesi vajina sağlığının korunması adına son derece önemlidir. Aynı zamanda bu rahatsızlığın tekrarlamasını önlemek açısından da söz konusu unsurların dikkate alınmasında fayda olacaktır.

Göz atın –> Vajina Kaşıntısı ve Yanması

Nasıl Bulaşır?

Öncelikle bakteriyel vajinozis rahatsızlığının cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olmadığını belirtmeliyiz. Ortak havlu kullanımı, havuz ya da tuvalet oturakları gibi alanlardan bulaşan bir rahatsızlık da değildir. Vajina florasının bozulması ve neticesinde de vajinanın bu hastalığa açık hale gelmesi neticesinde ortaya çıkan bir hastalıktır.

İlginizi çekebilir –> Vajinal Kuruluk

Bakteriyel Vajinozis Gebeliğe Engel Mi?

bakteriyel vajinozis gebeliğe engel mi

Elbette bakteriyel vajinozis hastalığının hamileliğe engel olması söz konusu olabilir. Nedeni ise bu rahatsızlığın vajinal ortamı değiştiriyor olmasıdır. Dolayısıyla sperm hareketleri de olumsuz yönde etkilenebiliyor. Döllenmenin meydana gelmesi de önlenebilir. Bu hastalığın düşük ve erken doğum riskini de yükselttiğini belirtebiliriz.

Bakteriyel Vajinozis İlaç Tedavisi

Söz konusu hastalığın tedavisi sadece ilaç kullanımı ile yapılabilir. Çoğunlukla antibiyotik ilaç kullanımı tercih ediliyor. Gebelik döneminde hastalığın ortaya çıkması durumunda da hamileliğe uygun ilaç seçenekleri değerlendirilebilir. Bu durumda tedavinin biraz daha zaman alabileceğini söyleyebiliriz. Gebelik haftası da dikkate alınarak doktorunuz tarafından en uygun ilaç reçete edilecektir. Konuyla ilgili tüm sorularınızı hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Vajinal Mantar Enfeksiyonu

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …