Bartholin Kisti (Apsesi) Nedir? Tedavisi Nasıldır?

bartholin kisti

Bartholin kisti vajinada bulunan bartholin adlı bezlerde iltihaplanmanın meydana gelmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Pek çok farklı hastalık ile kıyaslandığında yaygın şekilde görüldüğünden söz edilemez. Çoğunlukla kadınlarda 20 ile 30 yaş arasında görülen bu rahatsızlık vajinanın sadece tek tarafında yer alan bezlerde görülebildiği gibi her iki tarafta da görülebiliyor.

Toplumda görülme sıklığını ise % 2 olarak açıklayabiliriz. Vajinada hymen dokusunun yani kızlık zarının hemen önünde, çift taraflı olarak yer alan ve bartholin adını taşıyan bu bezlerin en temel işlevi sıvı salgılamak ve böylelikle vajinanın cinsel ilişki için hazır olmasını sağlamaktır. Bu bezler ergenlik döneminde aktif hale gelir ve sıvı salgılamaya başlar. Bu kistin nasıl oluştuğu ve aynı zamanda tedavisinin nasıl yapıldığı gibi merak edilen tüm konulara değineceğiz. Ancak öncesinde apsenin meydana gelme nedenlerini birlikte gözden geçirelim.

Bartholin Apsesi Neden Olur?

bartholin apsesi neden olur

Vajinada bulunan bezler kızlık zarının ön kısmına doğru ince yapıdaki kanallar aracılığı ile açılır. Bu kanalların tıkanması durumunda ise beşlerin salgıladığı sıvı tahmin edilebileceği gibi vajinadan dışarı çıkamaz. Besler sıvı salgılamaya devam eder ancak kanallardaki tıkanıklığa bağlı olarak bu sıvı kanallarda birikir.

Sonrasında ise bartholin kisti meydana gelir. Bu noktada önemli bir detayın altını çizmek gerekiyor. Kist ile apse aynı anlama gelmez ve birbirinden tamamen farklıdır. Dolayısıyla bu iki oluşumun birbirine karıştırılmaması gerekir. Söz konusu sıvının kanallarda birikmesi kiste neden olur ve kistte de enfeksiyona bağlı olarak apse meydana gelebilir. Elbette her kistte mutlaka apse olacağı şeklinde kesin bir kanaatten söz edilemez.

Apse oluşumu noktasında cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklara da dikkat çekmek gerekiyor. Toplumda yaygın şekilde görülen klamidya ya da neiseria gonore gibi mikroorganizmalar bartholin kisti üzerinde apse oluşmasına yol açabiliyor. Bu gibi durumlarda kistin neden olduğu belirtilerde de bazı değişiklikler meydana geliyor. Hastalar apse durumunda daha farklı şikayetleri dile getirmeye başlıyor. Ancak elbette kistte apse oluşmasının tek nedeni cinsel yolla bulaşan hastalıklar değil.

Bu hastalıklar olmadan da apse oluşumu gözlemlenebilir. Örneğin vücudun makat bölgesinde yer alan E. Coli isimli mikroorganizma da apsenin nedenlerinden biridir. Kimi zaman da vajina bölgesine uygulanan cerrahi müdahalelerin de bu kanallarda tıkanma ya da apse oluşumuna sebebiyet verdiğini belirtebiliriz. Hem kanalların tıkanması hem de kistte apse oluşması çok sayıda farklı unsurdan kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor.

Bartholin Kisti Nasıl Oluşur?

Enfeksiyon, travma, tahriş ya da daha önce geçirilen bazı operasyonlar bartholin kisti oluşumuna neden olabiliyor. Daha önce de değindiğimiz gibi bartholin adlı salgı beşleri tarafından salgılanan sıvının vücuttan atılamaması yani kanalların tıkalı olması kist oluşumuna yol açıyor.

Enfeksiyon ya da bazı mikroorganizmalar ise apse oluşumunu beraberinde getiriyor. Ancak bazı hastalarda sadece kist oluşumu gözlemlenir. Bu hastalarda semptomlar çok şiddetli bir şekilde kendini göstermeyebilir. Ancak apsenin de kiste eşlik etmesi durumunda hastalarda şikayetler daha belirgin bir boyut kazanabiliyor.

Bu arada bartholin kisti ile ilgili sıklıkla merak edilen bir unsuru açıklayalım. Bu kist kanser olduğunuz anlamına gelmez. Sadece kistin çok sık tekrarlaması durumunda kanser riski ortaya çıkar ancak çok sık tekrarlaması bile hemen kanser olduğunuz anlamına gelmeyecektir. Düzenli olarak jinekolojik kontrollerinizi yaptırmanızda fayda var.

Bilgin olsun –> https://alicelikkadindogum.com/rahimde-polip/

Bartholin Kisti Tedavisi Nasıldır?

bartholin kisti tedavisi

Her bartholin kisti mutlaka tedavi edilmelidir şeklinde bir ifadede bulunulamaz. Eğer mevcut kist hastada herhangi bir şikayete neden olmuyorsa çoğu zaman bir tedavi prosedürünün uygulanmasına da ihtiyaç duyulmaz. Hastanın kistten kaynaklı olarak bazı şikayetlerinin olması ya da kistin ebatlarının çeşitli sorunlara neden olabilecek kadar büyük olması gibi durumlarda ise mutlaka tedavinin uygulanmasına ihtiyaç olacaktır. Bu gibi durumlarda bartholin kisti tedavisi cerrahi müdahale ile yapılıyor.

Ameliyatın amacı ise kistin alınmasıdır ve aynı zamanda apsenin de boşaltılması gerekir. Oluşan apsenin vücutta kendi kendine boşalması ya da kullanılan bir ilaç yardımı ile boşalması mümkün olmuyor. Bu nedenle mutlaka tedavi amaçlı olarak cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyuluyor.

Ameliyatın ise hastanın durumuna bağlı olarak lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirildiğini belirtelim. Hastaların herhangi bir sorun yaşamaması durumunda aynı gün taburcu işlemleri yapılabiliyor. Klinik istirahate gereksinim olmasa da evde birkaç gün dinlenmeleri gerekiyor. Kist ya da apse için gerçekleştirilen ameliyatta iyileşme süresinin de artık daha kısa olduğunu belirtebiliriz.

Bartholin Kisti Varken İlişkiye Girilir Mi?

Şayet bartholin kisti kaynaklı olarak hastanın herhangi bir şikayeti yoksa cinsel ilişkiye girilmesinde de bir sakınca bulunmaz. Bir baka deyişle kadınlara bu tanının konması cinsel ilişkinin yasaklandığı anlamına gelmiyor. Fakat hastalar çoğu zaman kist ya da apsenin neden olabildiği sıkıntılar nedeniyle kendileri cinsel perhiz uygulama kararı alabiliyor.

Özellikle cinsel ilişkinin ardından ağrı ya da yanma olması, kramp, batma gibi şikayetlerin yaşanması cinsel yaşam konforunu de sekteye uğratıyor. Bu nedenle hastalar cinsel ilişkiden uzak durmayı yeğliyor. Ancak kistin ebatlarının küçük olması gibi hastayı etkilemeyen durumlarda cinsel yaşamla ilgili bir sorun da yaşanmıyor. Bu nedenle hastalar cinsel yaşamlarına devam edebiliyorlar.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/cikolata-kisti/

Bartholin Apsesi Patlar Mı?

bartholin apsesi patlar mı

Kadınlara bartholin kisti tanısı konmasının ardından sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de kistin patlama olasılığı oluyor. Öncelikle kistin patlama olasılığının hiç bulunmadığını söyleyemeyiz. Ancak bu durum pek yaşanmaz.

Vajinaya ciddi bir darbe alınması, vajina içerisinde sert bir cismin girmesi gibi travmatik durumlarda bartholin kisti patlayabilir ki bu gibi durumlar da son derece nadir yaşanıyor. Dolayısıyla tanı konan hastaların böyle bir endişe içerisine girmelerine gerek olmayacaktır.

Kanser noktasında da hastaların hemen endişeye kapılmalarına hiç gerek yok. Kansere dair bir şüphe olmadığı sürece ileri tetkiklere de gereksinim duyulmaz. Patolojik incelemeler sadece kanser şüphesi olduğunda yapılıyor. Bunun dışında her tanı konan hasta için parça alınması ve patolojik incelemeye gönderilmesi gerekmez.

Bartholin Kisti Belirtileri Nelerdir?

Maalesef bartholin kisti çok fazla belirti gösteren bir oluşum değildir ve bu nedenle çoğu zaman tanı geç konuyor. Özellikle kist ölçülerinin küçük olması durumunda hastalar hiçbir belirti yaşamadıklarını dile getiriyor. Kadınlarda görülen belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vajinanın dış dudak bölgesinin iç kısımlarında ağrı olması
 • İç dudak ya da dış dudaklarda kızarıklık olması
 • Vulva bölgesinde tek ya da çift taraflı bir şişliğin meydana gelmesi
 • Yanma hissi
 • Batma hissi
 • Isı artışı
 • Vulva bölgesinde hassasiyet
 • Halsiz ve yorgun hissetme
 • Kistin büyük olması durumunda oturma, yürüme gibi hareketlerde zorlanma

Elbette bu belirtiler bartholin kisti tanısı konan her hastada görülmüyor. Belirtilerden bir ya da birkaçının ortaya çıkması durumunda derhal kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekiyor. Çünkü yukarıdaki belirtiler kist ya da apsenin yanı sıra daha farklı sağlık sorunlarının belirtisi de olabilir. Nedenlerinin mutlaka araştırılması gerekir. Tekrarlama olasılığı % 30 dolaylarında olan bu kist hakkında merak ettiğiniz soruların tamamını yorum bölümüne hemen yazabilirsiniz.

Okumanızı öneririz –> https://alicelikkadindogum.com/miyom/

3 Comments

 • Elif Bakal

  Ali bey merhaba.Ben Elif. Batı Bahat Hastanesi nde sizin hamilelik takibi ve normal doğum hizmetinizi aldım iki çocuğumdada.Sizden memnun kaldım.İsinizi severek yapan bir doktor sunuz.12 gün önce bendede tek taraflı bir fındık büyüklüğünde şişlik oluştu.En alt dudağın iç kısmında.Sulu akıntı şeklinde sürekli akıntım oldu elledigim zaman çok az kanama gösteriyor ağrı yok .Herhangi bir şikayet im yok şişlik dışında.Boyutunda bir değişiklik olmadı.Tedavi gerekir mi kendi eski haline döner mi başka bir rahatsızlık olma ihtimali varmı.Beni aydınlatırsanız sevinirim 🙏

  • Dr. Ali Çelik

   merhaba elif hanım…öncelikle sizinle tekrar yazışmak büyük keyif benim için, iki meleğimizi de öpüyorum…şikayetiniz büyük ihtimalle enfeksiyon kaynaklı ve o bölgedeki bartholin bezi diye tariflenen bir salgı bezinin iltihabı olabilir. Müsait zamanınızda gelirseniz detaylı bakıp tedavinize hemen başlayalım…sevgiler..

 • Defne buket yıldırım

  Barrholin kisti olduğunu tam bilmiyorum ama fasulyeye benzer bi özelliği var ağrı yapıyo amaliyatsiz çözümü varmıdır dicektim teşekkürler

 • Yorum Yapabilirsiniz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  hamilelikte laboratuvar testleri

  Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

  Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

  erkek tipi kıllanma nedir

  Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

  Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

  rahim kanseri nedir

  Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …