Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması Neden Olur?

Bebeğin boynuna kordon dolanması

Bebeğin boynuna kordon dolanması gebeliklerde anne adaylarının en çok korktuğu durumlardan biridir. Gebeliklerin yaklaşık olarak % 30’unda görülen kordon dolanması ciddi sorunlara yol açabildiği gibi bebek kaybına da neden olabiliyor. Hamilelikte genellikle doğuma yakın bir dönemde bu sorunun meydana gelebildiğini söyleyebiliriz. Elbette doğum şekli ile alakalı bir durum değildir. Normal doğumda da sezaryenle doğumda da böyle bir sorun yaşanabilir. Konuya dair merak edilen hususlara açıklık kazandıracağız ancak öncesinde kordonu ve işlevlerini daha yakından inceleyelim.

Kordon Nedir? Neden Önemlidir?

Kordon nedir

Kordon bir ucu plasentaya bir ucu da bebeğin göbeğine bağlı olan, hortuma benzeyen bir yapıdır. Anne karnındaki bebeklerin ihtiyacı olan oksijeni ve besini sağlayan kordonun sağlıklı bir gebelik konusunda belirleyici oluşumlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Anne karnında bebeklerin sorunsuz bir şekilde gelişimini sürdürebilmesi için kordon hayati bir görev üstlenmiştir. Bu hayati görevde ise 3 teme unsur ön plana çıkıyor. Bu unsurlar aynı zamanda kordonun işlevleridir. Bunlar;

  • Bebeğe oksijen taşıması
  • Bebeğe besin taşıması
  • Plasenta ile bebek arasındaki damarları koruması

Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması Tehlikeli Mi?

Bu durumun tehlikesiz olduğunu söylemek imkansızdır. Elbette kordon dolanması bebekler için ciddi tehlikeler doğurabiliyor. Çünkü bu durumda bebeğe giden oksijen kesiliyor ve dolayısıyla bebekler oksijensiz kalıyor. Bebeğin ne oranda oksijensiz kaldığına bağlı olarak hayatını kaybetmesi de söz konusudur. Bu noktada önemli bir detayın altını çizmek gerekiyor. Her kordon dolanmasının bebek kaybı ile sonuçlanması söz konusu değildir. Ancak böyle bir riskin mevcut olduğunu da göz ardı etmemek gerekir.

Kordon dolanması halinde devreye NST cihazı giriyor. Bu cihaz ile bebeğin kalp atışları ce rahimdeki kasılmalar gibi önemi parametrelerin gözlemlenmesi sağlanıyor. Eğer bebeğin kalp atımlarında düşme meydana gelirse acil olarak doğumun gerçekleştirilmesine ihtiyaç olur. Doğum ise sezaryenle de yapılabilir. Bu sayede bebeğin kordon dolanmasından olumsuz etkilenmesi de önlenmeye çalışılır.

Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin boynuna kordon dolanması nasıl anlaşılır

Kordon dolanmasının anlaşılmasının yolu ultrason görüntülemesinden geçer. Anne adayları bebeğin boynuna kordon dolanması durumunu kendi kendilerine anlayamazlar. Çünkü bu durumda belirtiler ortaya çıkmaz. Anne adayları özellikle doğum yaklaştığında bebeklerinin hareketlerinin günde kaç kez olduğunu gözlemleyebilir. Bebek hareketlerinin azalması durumunda doktorlarına bilgi vermeleri gerekiyor. Doğum yaklaştığında bebek hareketlerinin günde 10 – 15 defa olması normaldir. Bunun günde 5’e düşmesi durumunda doktoru bilgilendirmek gerekir.

Kordon Dolanması Neden Kaynaklanır?

Kordon dolanmasının nedeninin henüz tam olarak bilinemediğini söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalarda sadece 2 faktör üzerinde duruluyor. Bunlardan ilgi bebeğin kordonunun normalden çok daha uzun olmasıdır. Bu durumda kordonun dolanması oldukça sık yaşanan problemler arasında yer alıyor. Bir diğer unsur da rahimde yeterli oranda yer olmamasıdır. Böyle durumlarda da kordon dolanması problemi ile daha sık karşılaşılıyor. Rahimde yer olmaması özellikle çoğul gebeliklerde meydana gelir. Dolayısıyla bebekler hareket ettikçe kordonun da bebeğe dolanması söz konusu olabilir. Bunların dışında neden böyle bir sorunun yaşandığı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Dikkatinizi çekebilir –> Hamilelikte İlaç Kullanımı

Kordon Dolanması Nasıl Düzelir?

Bu konuda sıklıkla merak edilen hususlardan biri de bebeğin boynuna kordon dolanması durumunun nasıl düzeltildiği oluyor. Ancak bu sorunun düzeltilmesi mümkün değildir. İlaç kullanımı ya da cerrahi müdahale gibi yöntemlerle kordonun düzeltilmesi mümkün olmaz. Sadece bu durumun tespit edilmesi halinde doğum zamanı erkene çekilebilir ve bebeğin de olumsuz etkilenmesi önlenir.

Kordon Dolanması Ne Anlama Gelmektedir?

Kordon dolanması bebeğin boyun bölgesine kordonun dolanması ve dolayısıyla kordonun sıkılmasıdır. Buna bağlı olarak kordondan besin ve oksijen geçişi de sıkıntıya girer. Kimi zaman bebeğin farklı bir yerine de kordon dolanabilir. Bu sorun gebeliğin erken dönemlerinde meydana geldiğinde kendiliğinden düzelmesi de söz konusu olabiliyor. Ancak doğuma yakın bir zamanda ya da doğum başladığında kordonun dolanması halinde bebek için ciddi riskler de ortaya çıkıyor.

Mutlaka göz atın –> Anne Karnında Bebeğin Öldüğü Nasıl Anlaşılır

Kordon Dolanmasını Önlemek Mümkün Mü?

Kordon dolanmasını önlemek mümkün mü

Maalesef bebeğin boynuna kordon dolanması durumunu önlemek mümkün değildir. Hem anne adayı hem de gebelik takibini yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından kordonun dolanmasının önlenmesi olası bir durum değil. Bu konuda yanıtını merak ettiğiniz tüm soruları hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Gebelikte Seyahat Etmek Sakıncalı Mı

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …