Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Bebeğin kalp atışları

Bebeğin kalp atışları bebek bekleyen tüm çiftlerin en büyük heyecanlarından biri oluyor. Çünkü kuşkusuz tüm çiftler sağlıklı bir bebek sahibi olmak ister. Bu noktada bebeklerin kalp atışlarının duyulması çiftler için önemli bir rahatlama unsuruna dönüşüyor. Hatta bu zamanı sabırsızlıkla beklediklerine de tanıklık ediyoruz. Gebelik testinin pozitif çıkması ve ultrasonda gebelik kesesinin görülmesinin hemen ardından ‘kalp atışları ne zaman duyulur’ sorusu gündeme geliyor.

Çiftlerin bu heyecanı ve bebeklerinin kalp atışlarının sağlıklı olduğunu bir an önce öğrenmek istemeleri elbette son derece normal bir durum. Ancak özellikle anne adaylarının konuyu stres ve gerginlik unsuruna dönüştürmemeleri gerekiyor. Gebelik döneminde stres ve gerginlik yaşanması istenen bir durum değildir.

Her anne adayı hamilelik dönemini stresten uzak ve rahat geçirmelidir. Bu nedenle bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur konusunda da aceleci davranmamak, doğru zaman dilimini stressiz ve rahat bir şekilde beklemek gerekir. Bebeklerin kalp atışlarının nasıl dinlendiği ya da anne karnındaki bebeklerin sağlıklı olduğunun nasıl anlaşıldığı konularına değineceğiz. Öncesinde bu heyecan verici an için ne kadar beklemek gerektiğini aktaralım.

Kese Görüldükten Kaç Gün Sonra Kalp Atışı Duyulur?

Kese görüldükten kaç gün sonra kalp atışı duyulur

Anne ve baba adayları bebeğin kalp atışları konusunda beklemeleri gereken süreyi net olarak öğrenmek istiyor. En sık karşılaştığımız sorulardan biri de ‘gebelik kesesi göründükten sonra ne kadar beklemeliyim’ oluyor. Ancak bu süre her anne adayında aynı değildir. Genel olarak gebelik kesesinin ultrason ile görüntülenmesinin ardından anne adaylarının beklemeleri gereken sürenin tahmini 10 gün olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bazı anne adayları birkaç gün daha beklemek durumunda kalabilir ve bu süre 12 gün ya da 13 gün bile olabilir.

Sonuç olarak doktorunuzun bebeğin kalp atışları konusunda bir süre daha beklemeniz gerektiğini söylemesi, mutlaka bebeğinizin sağlık durumu ile ilgili bir problem olduğu şeklinde anlaşılmamalıdır. Aynı zamanda bu durum bebeklerin kalp sağlığında bir sıkıntı olduğu ve bu nedenle kalp atışlarının duyulamadığı anlamına gelmez. Zira böyle bir sorun mevcut olduğunda doktorunuz sizden gizlemeyecektir. Dolayısıyla bu süreçte çiftlerin üzerine düşen görev sadece sabırlı olmak ve belirtilerin süreyi beklemektir.

Bebeğin İlk Kalp Atışı Ne Zaman Belli Olur?

Merakla beklenen o an yani bebeğin kalp atışları ilk kez gebeliğin 5. haftası içerisinde duyulabiliyor. Fakat az önce de değindiğimiz gibi bazı anne adayları için bu süre gebeliğin 6. haftasına ya da 7. haftasına da uzayabilir ve bu durum bir sağlık sorunu olduğunun habercisi olarak değerlendirilmemelidir. Hamileliğin 5 haftası ile 7 haftası arasında bebeğin kalp atışlarının duyulabilmesi için transvajinal ultrason yapılmasına ihtiyaç duyulur. Lakin transvajinal ultrason yalnızca bazı riskler söz konusu olduğunda yapılan bir işlemdir.

Eğer herhangi bir risk söz konusu değilse bu durumda bebeğin kalp atışları için hamileliğin en erken 10. haftasını beklemek gerekiyor. Kimi zaman bu süre gebeliğin 12. haftası da olabiliyor. Sonrasında ise yapılan rutin muayeneler esnasında bebeklerin kalp atışlarının sağlıklı olup olmadığı kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından kontrolden geçiriliyor. Aynı zamanda çiftlere de konuya dair bilgi yine hekim tarafından veriliyor.

Kaç Haftalıkken Bebeğin Kalp Atışları Duyulur?

Kaç haftalıkken bebeğin kalp atışı duyulur

Öncelikle bebeğin kalp atışları için bir süreden söz edebilmek için gebelik haftasının doğru hesaplanmış olması gerekiyor. Bu noktada mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanından yardım almalısınız. Çok sayıda kadın hamilelik testi yaptığında ve test sonucu pozitif çıktığında gebeliğin ilk haftasında olduğunu düşünüyor.

Oysa dünya genelinde gebelik 40 haftalık bir süreç olarak hesaplanır ve hamile olduğunuzu öğrendiğinizde hamileliğin 3. haftasında ya da 4. haftasında olabilirsiniz. Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde gebeliğin ilk haftasında olmanız mümkün değildir çünkü gebeliğin ilk haftasında aslında teknik olarak henüz hamile değilsinizdir. Döllenmenin gerçekleşmesi ve bebeğin rahme tutunması ise gebeliğin ikinci haftası içerisinde gerçekleşebilir.

Kadınlar adet gecikmesi olduğunda şayet korunmasız cinsel ilişki yaşadılarsa gebelik testi yapıyor. Test için ise beklenen adet tarihinin üzerinden bir süre daha zaman geçmesini bekliyorlar. Dolayısıyla şayet gebelik mevcutsa, test yapıldığında ve test sonucu pozitif çıktığında gebeliğin ilk 2 haftası geride kalmış olabiliyor.

Bu nedenle gebelik haftası hesaplamalarının doğru olması büyük önem taşıyor. Son adet tarihiniz, kandaki beta hCG seviyesi ve bebeğin ultrason ile görüntülemesi yoluyla doktorunuz haç haftalık hamile olduğunuz konusunda size bilgi verecektir. Kaç haftalıkken bebeğin kalp atışları duyulur sorusuna da ‘10 – 12 haftalık’ yanıtını verebiliriz. Çeşitli nedenlere bağlı olarak biraz daha erken ya da biraz daha geç bir dönemde kalp atışlarının duyulabileceğinin altını çizmekte fayda var.

Bebekte Kalp Atışları Duyulmazsa Ne Olur?

Çiftler için bebeğin kalp atışları konusunda yaşanan endişe ya da stres aslında çoğunlukla bu sorudan kaynaklanıyor. Eğer ideal gebelik dönemi içerisinde bebeğin kalp atışlarının duyulmaması durumu ortaya çıkarsa ilk olarak akla gelen şüphe bebeğin ölü olduğudur. Ancak kalp atışlarının duyulmaması hemen tanı konması için yeterli olmaz. Mutlaka detaylı ultrason teknikleri yardımı ile muayene yapılması gerekir. Anne karnındaki bebeğin ölü olması durumunda ise derhal kürtaj planlamasının yapılması ve bebeğin vücuttan tahliye edilmesi gerekir.

Kürtaj ile bebeğin tahliye edilmemesi kadınların hayatının da tehlikeye girmesi anlamına gelir. Ancak bebeğin kalp atışları duyulmadığında bir süre daha beklenmesi kararı da alınabilir. Bu konuda doktorunuz size detaylı bilgi aktaracaktır. Elbette kalp atışları anne karnındaki bebeklerin sağlığına dair son derece önemli bir veridir.

Bebeğin Kalp Atışı Hangi Cihazlar İle Dinlenir?

Bebeğin kalp atışı hangi cihazla dinlenir

Bu konuda anne adaylarını rahatlatan bilgi ile başlayalım. Anne karnındaki bebeğin kalp atışları dinlenirken anne adaylarının herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi asla mümkün olmaz. Kalp atışlarının dinlenmesini sağlayan tıbbi cihazların anne adaylarına ya da bebeklere hiçbir zararı bulunmuyor, bu konuda tüm endişelerinizden arınabilirsiniz. Hangi cihazların kullanıldığı ise gebelik haftasına göre değişkenlik gösterebiliyor.

Eğer çeşitli nedenlerle erken dönemde yani hamileliğin 6 haftasında kalp atışlarının kontrol edilmesi gerekirse renkli doppler ultrason uygulanması gerekiyor. Kimi zaman da transvajinal ultrason tercih edilebiliyor. Ancak bebeğin kalp atışları gebeliğin 17. haftasından sonra duyulabiliyor. Fakat steteskop toplumda sanıldığı gibi anne karnındaki bebeğin kalp atışını duymayı sağlayacak kadar hassas bir tıbbi alet değildir. Bu nedenle fetoskop adı verilen bir tıbbi alet kullanılır.

Gebelikte Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Elbette bebeğin kalp atışları ve anne karnındaki hareketleri bebeklerin sağlıklı olduğuna dair önemli bulgulardır. Ancak bu veriler tek başına % 100 sağlıklı bir bebek olduğu kanısına varmak için yeterli değildir. Bebeklerin % 100 sağlıklı olduğuna dair veri elde etmeyi sağlayan bir yöntem bulunmuyor. Bunun için doğumu beklemek gerektiğini belirtelim.

Tıp teknolojisi her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Artık gebelik dönemlerinde anne karnındaki bebeklerin sağlığına dair daha fazla sayıda doneye ulaşmak mümkün olabiliyor. Ancak bu doneler bebeklerin tamamen sağlıklı doğacağı kanısına varmayı sağlayamaz. Pek çok sorun yapılan bazı tetkikler ile anlaşılabiliyor olsa da doğum öncesinde anlaşılamayan bazı sağlık sorunları olabileceğini de belirtmek gerekir. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Okumanızı öneririz –> https://alicelikkadindogum.com/gebelik-haftasi-hesaplama/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …