Braxton Hicks Kasılmaları (Yalancı Doğum Ağrıları)

braxton hick kasılmaları

Braxton Hicks kasılmaları doğum başlamadığı halde rahimde meydana gelen kasılmalardır. Anne adayları bu kasılmalar meydana geldiğinde kimi zaman erken doğum yaptığını düşünebiliyor. Oysa gerçek doğum sancıları ile yalancı doğum sancısı arasında belirgin farklar bulunuyor. Bu kasılmalar her ne kadar rahmin doğuma hazırlanmasını kolaylaştırıyor olsa da doğumun başladığının bir göstergesi değildir. Hamileliğin 24. haftasında başlayan yalancı sancılarla ilgili merak edilen hususlara değinmeden önce gerçek sancı ile arasındaki farkları ele alalım.

Gerçek Doğum Kasılmalarından Farkı Nedir?

Öncelikle Braxton Hicks kasılmaları sırasında ağrı meydana gelmediğini söyleyebiliriz. Ancak gerçek doğum sancılarına ağrı da eşlik eder. Yalancı kasılmalar kısa sürelidir ve genellikle 30 – 40 saniye sonrasında ortadan kalkar. Ancak gerçek doğum sancıları uzun süre devam eder. Aralarındaki en büyük farklardan biri de yalancı sancıların düzensiz olmasıdır. Gerçek doğum sancıları düzenli periyotlar halinde olur ve doğum yaklaştıkça sıklığı da artar.

Gerçek doğum sancısı anne adayının pozisyon değiştirmesi ya da ılık duş alması gibi durumlarda geçmez. Ancak yalancı kasılmalar bu gibi durumlarda geçebiliyor. Aynı zamanda anne adayının 1 – 2 bardak su içmesi gibi durumlarda da bu kasılmaların durabildiğini söyleyebiliriz. Bu bilgiler anne adaylarının iki kasılmayı birbirinden ayırmasını sağlayacaktır.

Gebeliğin Son Ayında Kasılma Nasıl Olur?

Yalancı doğum ağrıları nasıl olur

Hamileliğin son döneminde meydana gelen kasılma rahmi daraltır ve bu sayede bebeğin doğum kanalına doğru itilmesini sağlar. Bu kasılmalar şayet erken doğum söz konusu değilse hamileliğin 40. haftasında başlar. Kasılmalara dair şu bilgileri aktarabiliriz:

 • Düzenli aralıklarla meydana gelir ve periyotlar kısalır
 • Dinlenme, pozisyon değiştirme ya da ılık duş almak gibi yöntemler kasılmaların geçmesini sağlamaz
 • Sancıya ağrı da eşlik eder ve ağrı çoğu zaman sırtta başlar
 • Kasılmalar ve sancı ile birlikte gebelik suyu ya da nişan da gelir
 • Anne adayları sancılar sırasında bebeğin karnın altına itildiğini hissedebilir

Braxton Hicks Kasılmaları Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak Braxton Hicks kasılmaları belirtileri olarak şu bilgileri aktarabiliriz:

 • Yalancı sancılar düzenli olarak meydana gelmez
 • Anne adayları akşam ya da gece saatlerince bu kasılmaları daha yoğun yaşadığını dile getirir
 • Kasılmalar karnın ön kısmında daha fazla hissedilir
 • Kasılma sırasında ağrı olmaz
 • Kasılmayla birlikte sıkışma ya da daralma hissi de yaşanabilir
 • Anne adayının dinlenme pozisyonuna geçmesi ya da pozisyon değiştirmesi halinde kasılmalar azalır

Braxton Hicks Kasılmaları Ne Zaman Başlar?

Yalancı doğum ağrıları ne zaman başlar

Öncelikle Braxton Hicks kasılmaları gebeliğin 24 haftasında başlar diyebiliriz. Ancak daha önce doğum yapmış olan anne adaylarının bu kasılmaları daha erken dönemde de hissetmeye başladığını da söyleyebiliriz. Ayrıca hamileliğin 24 haftasının gelmiş olmasına karşın yalancı kasılmaların meydana gelmemesi durumunda da hemen endişeye kapılmaya gerek olmaz. Bazı anne adaylarında bu kasılmalar daha sonraki gebelik haftalarında da meydana gelebiliyor ve bu durum son derece normaldir.

Dikkatinizi çekebilir –> Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

Braxton-Hicks Kasılmaları Nasıl Geçer?

Yaklaşık olarak 35 – 40 saniye süren yalancı doğum sancısı bu süre sonunda kendiliğinden geçer. Bununla birlikte anne adayının pozisyon değiştirmesi, şayet ayaktaysa dinlenme pozisyonunu alması, oturması ya da uzanması durumunda da kasılmalar durabiliyor. Ilık duş almak, 1- 2 bardak su içmek gibi durumlarda da kasılmaların azaldığını belirtebiliriz. Bel ve bacak bölgesine hafif masaj yapılması durumunda da kasılmalar azalabiliyor.

Yalancı Doğum Sancıları Neden Olmaktadır?

Braxton hicks kasılmaları neden olur

Günümüzde Braxton Hicks kasılmaları nedenine dair net bir bilgi vermeyiz. Çok sayıda araştırma yapılmış olmasına karşın nedenlere dair net veriler elde edilemedi. Sadece bazı durumlarda bu kasılmaların daha yoğun yaşandığı söylenebilir. Bebeğin aşırı hareketli olması, cinsel ilişkiye girmek ve vücudun susuz kalması bu durumlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda annenin çok yorulması, uzun süre ayakta kalması ya da yürümesi gibi durumlarda da yalancı kasılmalar daha sık olabiliyor. Bu durumlara mesanenin aşırı oranda dolu olması da eklenebilir.

Göz atın –> Gebelikte Şeker Yüklemesi

Nişandan Ne Kadar Sonra Doğum Başlar?

Nişandan sonra doğum birkaç saat sonra başlayabilir ya da birkaç gün sonrasında doğum meydana gelebilir. Bu konuda net bir gün sayısı veremeyiz. Her anne adayında nişandan sonra doğumun başlama zamanı farklı olabiliyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Doğurganlık Dönemi

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …