Çift Rahim Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Çift rahim

Çift rahim toplumda görülme sıklığı yaklaşık olarak % 2 dolaylarında olan bir durumdur. Dubleks rahim gibi isimlerle de anılan bu durum sonradan gelişen bir hastalık değildir. Tamamen doğuştan olan yapısal bir sorundur. Elbette bu problemi yaşayan kadınlar çok sayıda farklı sorunun yanıtını merak ediyor. Bu soruların tümüne değineceğiz. Ancak öncesinde çift rahmin belirtilerini ele alalım.

Çift Rahim Belirtileri Nelerdir?

Kadınlar çift rahim durumunda ne gibi belirtiler yaşandığını merak edebiliyor. Ancak çoğu zaman bu durum hamilelik döneminde tespit ediliyor. Nedeni ise herhangi bir semptoma yol açmıyor olmasıdır. İki adet rahim olmasını bir hastalık olarak değerlendirmemek gerekiyor. Zira bu nedenle ağrı gibi bazı belirtiler de göstermez. Dolayısıyla kadınlarda bu durum genellikle gebelik nedeniyle yapılan muayene esnasında tespit edilebiliyor. Sadece çok ender durumlarda hafif belirtilerin yaşanması söz konusu olabilir. Çok az sayıda kadında yaşanan bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Adet döneminin hemen öncesinde şiddetli ağrı olması.
  • Adet periyodunun sıklığında sürekli değişimler olması.
  • Karın bölgesinde şişkinlik ya da dolgunluk hissinin bulunması.
  • Adet dönemlerinde aşırı kanama olması.

Çift Rahim Tanısı Nasıl Konur?

Genellikle gebelik döneminde yapılan muayene ile çift rahim tanısı konabiliyor. Kimi zaman kadınların farklı bir sağlık sorunu nedeniyle doktora başvurması durumunda da bu tanının konduğunu söyleyebiliriz. Ayrıntılı bir muayene ve ultrason görüntülemesi, genellikle tanı konmasını sağlıyor. Sadece bazı durumlarda daha farklı tetkiklerin yapılması da gerekebilir. Bu tetkiklere bilgisayarlı tomografi, histerosalpigografi, histeroskopi ve laparaskopi gibi örnekler verebiliriz.

Çift Rahim Çeşitleri Nelerdir?

Çift rahim çeşitleri

Kadınlarda bu yapısal farklılık genellikle iki farklı şekilde görülüyor. İki farklı rahim ağzının olması şeklindeki rahim tipi daha yaygın görülen tiptir. Bir diğer tip de ikiye ayrılmış vajina durumudur. Bu gibi durumlarda hangi çeşidin tedavi edilebildiği de merak ediliyor. her iki dubleks rahim durumu da gerekli görülmesi durumunda tedavi edilebilir.

Çift Rahim Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle çift rahim tanısı konduğunda hemen tedavinin yapılması gerekmiyor. Özellikle gebelik döneminde teşhis konması halinde tedavinin yapılması sakıncalı olacaktır. Nedeni ise tedavinin cerrahi müdahale ile yapılıyor olmasıdır. Yapısal bir değişiklikten kaynaklanan bu durumun ilaç kullanımı gibi yöntemler ile tedavi edilmesi mümkün olmaz. Sadece ameliyat ile tedavisi mümkündür. Ancak hastada herhangi bir şikayete neden olmaması ya da kadınlarda bu durumun gebeliği önlememesi gibi durumlarda tedaviye de gerek olmayacaktır. Sadece zorunlu olan durumlarda tedavi uygulanır.

Göz atın –> Rahim ağzında yara 

Çift Rahim Gebeliğe Engel Olur Mu?

Kadınlarda çift rahim durumu yumurtanın salınmasını, olgunlaşmasını önlemez. Aynı zamanda sperm hücreleri ile yumurta hücrelerinin buluşmasını da engelleyen bir durum değildir. Dolayısıyla gebeliğe engel olabilen bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Hatta çoğu zaman hamilelik meydana geldiğinde bu durum tespit ediliyor. Bununla birlikte çift rahmin olması, bebeklerin anne karnında sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürmelerini de engelleyen bir durum değildir.

Çift Rahimli Kadınlar Nasıl Gebe Kalabilir?

Çift rahimli gebe

Elbette bu durumun tespit edildiği kadınlar da doğal yollarla hamile kalabilir. Zira gebeliğin 1 yıllık düzenli ilişkiye karşın oluşmaması durumunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ziyaret edilmelidir. Bu sayede gebeliğe engel olabilecek durumlar araştırılır ve tedavi gerçekleştirilir. Aynı zamanda yardımcı üreme tekniklerine de başvurulabileceğini belirtebiliriz.

Çift Rahimli Kadınların Gebeliklerinde Ne Tür Riskler Vardır?

Kadınlarda çift rahim olması ve gebelik oluşması durumunda bazı riskler ortaya çıkabiliyor. Bu riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Düşük
  • Erken doğum
  • Ölü doğum

Yukarıda sıralanan riskler pek çok gebelikte mevcuttur. Ancak dubleks rahim durumunda gerçekleşme olasılığı bir miktar daha artıyor. Dolayısıyla gebelik takibini asla aksatmamak gerekiyor. Aynı zamanda vajinal doğum yerine sezaryen doğumun tercih edilmesi de gerekebilir.

İlginizi çekebilir –> Hamilelikte detaylı ultrason

Çift Rahim Gebeliği Nasıl Etkiler?

Gebeliğin bu durumdan son derece olumsuz etkilendiğini söyleyemeyiz. Sadece bu durumda gebelik için yapılan rutin kontrollerin daha sık gerçekleştirilmesine ihtiyaç duyulabilir. Bunun dışında anne adaylarının titizlikle üzerinde durması gereken hususlar bulunmuyor. Sıradan bir gebelik süreci bu durumda da geçerli olacaktır. Anne adaylarının bu konuda endişe yaşamasına gerek olmaz. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Doğurganlık dönemi

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …