Çikolata Kisti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

çikolata kisti

Çikolata kisti yumurtalıklarda, fallop tüplerinde ya da karın boşluğunda yerleşim gösterebilen kronik bir rahatsızlıktır. Rahimde endometrial dokunun yanlış konumlanması neticesinde bir adet döngüsünün oluşması da mümkün olabilir. Yumurtalıklarda yerleşim göstermesi durumunda ise yumurta kalitesini ve aynı zamanda fallop tüplerinin işleyişini ciddi düzeyde olumsuz yönde etkiler.

Bu durum kadınlarda kısırlık sorununu beraberinde getirebilir. Şiddetli ağrı şikayetine de yol açabilen bu rahatsızlık günümüzde, dünya genelinde 176 milyondan daha fazla sayıda kadının yaşadığı bir problemdir. Genel olarak her yaş grubunda görülüyor olmasına rağmen özellikle 30 – 40 yaş arasında örülme sıklığı artar. Tedavinin nasıl yapıldığına ya da belirtilerine değinmeden önce oluşumuna göz atalım.

Çikolata Kisti Neden Oluşur?

Son derece yaygın görülüyor olmasına karşın çikolata kisti oluşum nedeni halen tam olarak bilinemiyor. Genetik faktörlerin ise bu rahatsızlıkta bir hayli belirleyici olduğu düşünülüyor. Çünkü bazı etnik gruplarda bu sorun daha yaygın görülüyor. Aynı zamanda ailesinde bu hastalığın olduğu kadınlarda da görülme sıklığının daha fazla olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Oluşum nedenine dair en güçlü teori ise adet dönemi kanamasının geriye doğru olmasıdır. Henüz ispatlanamamış olsa da adet kanının fallop tüplerinden karın boşluğuna akması ve buradaki organlara yerleşmesinin söz konusu kistik yapının oluşmasına neden olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte vücudun bağışıklık sistemiyle ilgili bazı sorunlar nedeniyle oluştuğu teorisi de mevcut.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

çikolata kisti belirtileri

Kadınlar çikolata kisti belirtilerinin olup olmadığını belirlemek için adet dönemlerini mercek altına alabilir. Çünkü adet dönemlerinde şiddetli kasık ağrısı yapıyor olması bu problemin karakteristik özelliklerinden biridir. Elbette kadınlarda adet döneminde kasıkta ağrı oluyor. Ancak bu kist çok daha şiddetli ve şiddeti giderek artan bir ağrıya yol açabiliyor. Beraberinde bel ve karın bölgesinde de ağrı oluyor.

Cinsel ilişki sırasında ağrı olması da çikolata kisti belirtileri arasında yer alıyor. Bazı kadınlarda ağrı cinsel ilişkinin sonrasında ortaya çıkıyor. İdrar yapma ya da dışkılama sırasında ağrı olması bir diğer şikayettir. Bu şikayetin adet dönemlerinde yoğunlaştığı hastalar tarafından sıklıkla dile getirilir. Adet dönemlerinin dışında aşırı kanama olmasından da söz etmek gerekiyor. Anormal düzeyde bir kanama olması durumunda da bu kist şüphesi doğar. Yine adet dönemlerinde hastalar şu şikayetlere de sahip olurlar:

  • Yorgunluk
  • Mide bulantısı
  • Kabızlık
  • İshal
  • Şişkinlik hissi

Bu belirtiler çoğu zaman kadınlar tarafından çok dikkate alınmaz ve adet dönemine bağlanır. Hastaların büyük bölümünde tanı konması, kısırlık şikayeti ile doktora başvurulduğunda oluyor. Kadınlar hamile kalamadıklarında kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvuruyor ve yapılan incelemede nedeninin endometriozis olduğu anlaşılıyor.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/miyom/

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıldır?

En çok merak edilen unsurlardan biri çikolata kisti tedavisinin nasıl yapıldığıdır. Tedavi ilaç kullanımı üzerine olabildiği gibi cerrahi müdahale şeklinde de yapılabilir. Genellikle önce ilaç tedavisi tercih ediliyor. Ancak bu tedavi ile istenen başarının elde edilememesi durumunda hastanın şikayetlerine de bir son vermek adına ameliyat kararı alınıyor.

Özellikle adet dönemlerinde yoğun bir ağrı yaşandığından hastanın hamilelik planlaması olmadığında ağrıyı azaltmaya yönelik olarak hormon tedavisi de uygulanabilir. Çünkü vücuda hormon takviyesi verilmesi endometrial dokunun kalınlaşma sürecini yavaşlatabiliyor. Ancak elbette bu tedavi sorunu kökten çözmez. İlaç kullanımı bırakıldığında hastanın şikayetleri geri döner. Aynı zamanda hastanın gebelik planlıyor olması durumunda da hormon içerikli tedavinin uygulanması mümkün değildir.

Hastanın uygulanan tedaviye yardımcı olması için bazı yaşam değişiklikleri yapması yeterli olabiliyor. Vücutta salgılanan östrojen hormonu rahim içindeki dokuyu kalınlaştırır. Östrojen seviyesini olabildiğince düşük tutmak ise hastanın şikayetlerini azaltacaktır. Bunun için düzenli olarak egzersiz yapmak, kafein ve alkol alımını sınırlandırmak gibi yöntemler tercih edilebilir. Aynı zamanda vücuttaki yağ oranını da belirli bir seviyede tutmak gerekiyor. Bunun için söz konusu rahatsızlığa sahip olan kadınların kilo kontrolü yapması çok büyük bir önem taşıyor.

Çikolata Kisti Ameliyatı Nasıldır?

çikolata kisti ameliyatı

Hastalarda çikolata kisti ameliyatı hem açık yöntemle hem de kapalı teknikle yapılabiliyor. Ancak günümüzde genellikle kapalı teknik yani laparoskopik yöntemle ameliyatın yapıldığını belirtebiliriz. Bu yöntemde hastanın göbek deliğinden çok küçük bir kesi uygulanıyor. Bu keşiden ucunda mikro boyutta kamera olan laparoskop içeri sokuluyor ve ince bir tüp şeklindeki tıbbi alet yardımı ile kist bağlandığı dokulardan ayrılarak çıkarılıyor. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştiriliyor.

Haliyle bu işlem esnasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Laparoskopik yöntemle ameliyat yapıldığında iyileşme süresi hasta açısından hem daha kısa oluyor hem de daha konforlu bir iyileşme dönemi yaşanıyor.

Bu süreçte hastanın enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ilaç kullanımı gerekebilir. Olası ağrı sorununa karşı doktor tarafından ağrı kesici ilaç da reçete edilir. İyileşme süresi boyunca vücudu zorlayan hareketlerden kaçınmak, sauna, hamam, havuz ve denizden uzak durmak da büyük önem taşıyor. Doktorun uyarılarının ve önerilerinin dikkate alınması çok daha sorunsuz bir iyileşme dönemi yaşanmasını sağlayacaktır. Zira kısa bir dinlenme sonrasında hasta taburcu olabilir.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/erken-adet-gorme/

Endometriozis Ağrı Yapar Mı?

Ağrı çikolata kisti probleminin en karakteristik özelliklerinden biridir. Adet dönemlerinde ağrı şiddetlenebilir ve aynı zamanda adet dönemlerinin arasında da ağrı şikayeti ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda yaşanan ağrıyı adet dönemine bağlamak ve ciddiye almamak doğru olmaz.

Dikkate alınması durumunda doktorunuzla görüşebilir ve olası en erken dönemde tanı konmasını sağlayabilirsiniz. Haliyle tedaviye de daha erken başlanır ve hastanın şikayetlerinin ortadan kalkması sağlanabilir. Bu kist çoğu zaman cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında da ağrıya neden olabiliyor. İdrar çıkma ve dışkılama sırasında da ağrı yaşanması söz konusu olabiliyor. Sonuç olarak endometriozis ağrı yapan bir kisttir.

Endometriozis Tanısı Nasıl Konulur?

Hastaya çikolata kisti tanısı konması için mutlaka pelvik muayene yapılması gerekir. Bu sayede hem kistik yapılan hem de üreme organlarının normal olup olmadığı kontrolden geçirilir. Ultrason görüntülemesinden de faydalanılabilir. Transvajinal ultrason kistin yapısını sağlayabilmek adına da önemli bir görüntüleme yöntemidir.

Manyetik rezonans görüntüleme yani MRG organ ve dokuların çok daha detaylı bir şekilde incelenmesine olanak tanıyor. Tanı konması için doktor tarafından MRG de yapılabilir. Böylece endometrial dokuların yerlerinin tespit edilmesi de mümkün olacaktır. Şayet doktor tarafından gerekli görülürse dokudan biyopsi alınabilir ve patolojik incelemeye gönderilebilir. Elbette tanı konmasında hastanın şikayetleri de büyük önem taşır. Bu nedenle hasta tarafından şikayetler mutlaka doktor ile de paylaşılmalıdır.

Çikolata Kisti Kısırlık Yapar Mı?

Hastalarda çikolata kisti tanısı çoğu zaman kısırlık şikayeti olduğunda konuyor. Özellikle yumurtalıkları etkileyen kistler yumurta kalitesini bozabiliyor ve fallop tüplerine de zarar verebiliyor. Bu durum hem sağlıklı bir şekilde yumurta gelişmesini önler hem de döllenmenin meydana gelmesini engeller. Haliyle ortaya kısırlık tablosu çıkar. Sonuç olarak söz konusu sorunun kısırlığa yol açabildiğini söyleyebiliriz. Ancak tedavi sonrasında hamile kalınması mümkün olur. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Okumanızı öneririz –> https://alicelikkadindogum.com/rahim-sarkmasi/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …