Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

çin takvimi cinsiyet hesaplama

Çin takvimi cinsiyet hesaplama yöntemlerinden biri olarak çok uzun yıllardır tercih ediliyor. Çiftlerin bebeklerinin cinsiyetini bir an önce öğrenmek istemeleri nedeniyle uygulanan onlarca farklı yöntemden biri olduğunu söyleyebiliriz. Tıbbi anlamda bu yöntemin herhangi bir geçerliliği yok.

Ancak yine de çiftler arasında bu yöntem popülerliğini uzun yıllardır korumaya devam ediyor. Tıbbi anlamda bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için hamileliğin 15. haftasının gelmesi gerekir. Ender durumlarda gebeliğin 11. haftasında da bebeğin cinsiyetine dair bir tahminde bulunulabilir. Fakat bunların söz konusu yöntem ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu takvim metodunun ne zaman kullanıldığına değineceğiz ancak öncesinde Çin takvimi hakkında birkaç bilgi aktaralım.

Otomatik Hesaplama Aracı

Anne Doğum Tarihi

Çin Takvimi Nedir?

Öncelikle Çin takvimi cinsiyet hesaplama işlemlerinde kullanılan takvimin günümüzde kullanılan miladi takvimden çok daha farklı olduğunu belirtelim. Bazı ayların 30, bazı ayların ise 29 günden oluştuğu bu takvimin döngüsü çok farklı olduğundan çiftlerin bu yöntemi uygulamakta zorlandıklarını da söyleyebiliriz. Çin takvimine göre 78. döngü içerisindeyiz ve bu döngü de 1984 yılının şubat ayında başladı. 2044 yılına dek bu döngü devam edecek.

Çiftlerin Çin takvimi cinsiyet hesaplama yöntemini uygulayabilmek için günümüzde kullanılan miladi takvimi değil, Çin takvimini esas almaları gerekiyor. Çin takvimi ise 12 yıllık döngülerden oluşuyor ve bu döngüler de kendini 5 kez tekrar ediyor. Toplamda 60 yıl süren bir döngüden söz ediyoruz. 12 yılın her biri hayvan isimleriyle adlandırılıyor. Aynı zamanda Çin takviminde her 1 yılın, günümüzde geçerli olan miladi takvimden 11 gün daha kısa olduğu bilgisini de aktaralım.

Zira çiftlerin cinsiyet belirleme noktasında aklının karışmasına neden olan unsurların başında da bu geliyor. Çin takviminde her bir 1 354 günden oluşuyor ve 11 gün de artmış bir ay olarak takvim sonuna ekleniyor. ‘Runyue’ olarak adlandırılan bu artmış ayların takvime gelişigüzel eklenmediğinin de altını çizelim. Bazı yıllarda bu 11 gün takvime ekleniyor ve dolayısıyla o yıllarda da bir yıl 384 günü bulabiliyor.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/gebelik-haftasi-hesaplama/

Çin Takvimi Yaş Hesaplama

çin takvimi bebek cinsiyet

Hem ayın hem de güneşin döngüleri dikkate alınarak hazırlanan Çin takvimi üzerinden öncelikle yaş hesabının yapılması gerekiyor. Çünkü Çin takvimi bebek cinsiyet hesaplama işleminin yapılabilmesi için kadının yaşının bilinmesi gerekir. Yaş hesaplamasını yapmanın gayet kolay bir yolu var. Miladi takvime göre kaç yaşındaysanız, bu rakam 1 ya da 2 ilave edin. Özellikle ocak ve şubat ayında doğanlar için ya hesaplaması ve dolayısıyla Çin takvimi bebek cinsiyet hesaplama işlemi daha karmaşık bir hal alabiliyor.

Çünkü +1 yaş mı yoksa +2 yaş mı ekleneceğine dikkatlice karar verilmesi gerekiyor. Bu noktada takvimin başlangıç tarihinin dikkate alınması gerekiyor. Anne adayı Çin takviminin başlangıç tarihinden önce doğduysa miladi takvime göre olan yaşına +2 ilavesi yapmalı, sonra doğduysa +1 yaş daha ilave edilmeli… Çin takviminin başlangıç tarihleri ise şöyle:

 • Şubat 06, 1970
 • Ocak 27, 1971
 • Şubat 15, 1972
 • Şubat 03, 1973
 • Ocak 23, 1974
 • Şubat 11, 1975
 • Ocak 31, 1976
 • Şubat 18, 1977
 • Şubat 07, 1978
 • Ocak 28, 1979
 • Şubat 16, 1980
 • Şubat 05, 1981
 • Ocak 25, 1982
 • Şubat 13, 1983
 • Şubat 02, 1984
 • Şubat 20, 1985
 • Şubat 09, 1986
 • Ocak 29, 1987
 • Şubat 17, 1988
 • Şubat 06, 1989
 • Ocak 27, 1990
 • Şubat 15, 1991
 • Şubat 04, 1992
 • Ocak 23, 1993

Örneğin 1985 yılında doğduğunuzu varsayalım. Eğer 20 şubattan daha önce doğduysanız yaşınıza 1 daha ekleyin. 1 ocak ile 19 şubat tarihleri arasında doğanlar ise yaşına 2 ilave etmelidir. Böylelikle Çin takvimi cinsiyet hesaplama öncesinde yaş hesabı yapılabilir.

Çin Takvimi Ne Zaman Kullanılır?

Yaklaşık olarak 7 yüzyıl öncesinde hazırlanan Çin takvimi artık Çin’de de kullanılmıyor. 1945 yılında yapılan takvim reformu ile Çin takvimi terk edildi, güneş yılı esas alındı ve artık sadece Çin takvimi cinsiyet belirleme yönteminde bu eski takvim kullanılıyor. Bu arada Çin takvimi Çinliler tarafından sadece ayın ve güneşin hareketleri değil aynı zamanda maneviyatlar da dikkate alınarak hazırlanmıştı. Budizm inancından sonra hazırlanan bu takvim M.Ö. 2637 yılında başlıyor. Bu takvimin sadece 3 bin yıl için hazırlanmış olduğu bilgisini de aktaralım.

Ancak reform ile terk edilen bu takvimle günümüzde kullanılan takvim arasında çok büyük farklılıklar bulunuyor. Çiftler bu takvimi mevcut gebeliklerde bebeğin cinsiyetini tahmin etmenin yanı sıra gebelik öncesinde bebeğin cinsiyetini belirlemek amacıyla da kullanabiliyor. Elbette Çin takvimi cinsiyet hesaplama yönteminin her iki durumda da bilimsel hiçbir dayanağı yoktur. Tıbbi anlamda da geçerli yöntemler olmadığının altını çizelim.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/hamilelikte-detayli-ultrason/

Çin Takvimi Doğru Çıkmayan Kişiler

çin takvimi doğru çıkar mı

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları Çin takvimi cinsiyet hesaplama gibi yöntemleri denemelerini önermiyor. Çünkü yapılan hesaplama ile gerçek sonuç aynı olmadığında çiftler büyük bir hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Her gebelikte bebeğin kız ya da erkek olma ihtimalleri % 50 düzeyindedir. Takvim metodu ile yapılan hesaplamanın doğru çıkma ihtimali de haliyle % 50’dir. Tahmin konusunda % 50 oldukça yüksek bir oran ve bu yöntemin popülerliğini halen koruyor olması da tesadüfen sonucun doğru çıkmasından kaynaklanıyor.

Bebeğin Cinsiyeti Kesin Nasıl Öğrenilir?

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için Çin takvimi cinsiyet hesaplama gibi yöntemler yerine gebeliğin 11. haftası ile 16. haftası arasının gelmesini beklemeniz çok daha doğru bir seçim olacaktır. Yapılan ultrason görüntülemesi sonrasında şayet bebeğin pozisyonu da uygunsa cinsiyeti belirlenebilir ve doktorunuz tarafından size bilgi verilir.

Çin Takvimine Göre Bebeğin Cinsiyeti Belirlenebilir Mi?

Tıbbi anlamda Çin takvimi cinsiyet hesaplama yöntemi ile bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi asla mümkün değildir. Halk arasında bu tür inanışlar son derece yaygın olsa da rotanızı bilimden ayırmamalısınız. Bebeğin cinsiyeti ile annenin yılın hangi günü doğduğu ya da cinsel ilişkinin hangi tarihte yaşandığı arasında hiçbir ilişki bulunmuyor.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama 2021

2021 yılında da Çin takvimi cinsiyet hesaplama gibi yöntemlerin halen kullanıldığını gözlemliyoruz. Bu tür yöntemlerin hayal kırıklığı yaratabileceğini unutmamalısınız. Bu gibi yöntemlere itibar etmeniz önerilmez. Elbette çiftler gebelik haberi ile birlikte bir an önce bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek hatta belirlemek isteyebiliyor. Ancak ileride hayal kırıklığı yaşamamak adına sabırlı davranmanız ve gebeliğin ideal haftasını bekleyerek bebeğin cinsiyetini öğrenmeniz çok daha doğru olur.

Hangi Ayda Bebeğim Erkek Veya Kız Olur?

Bebeğin erkek ya da kız olmasının takvim ya da aylar ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu nedenle Çin takvimi cinsiyet hesaplama ya da Rus takvimi ile cinsiyet belirleme gibi yöntemlerin geçerli olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Bebeğin cinsiyeti, döllenmenin meydana gelmesini sağlayan sperm hücresinin X kromozomu mu yoksa Y kromozomu mu taşıdığıyla alakalıdır. Cinsel ilişki tarihi, kadının ya da erkeğin doğduğu ay, yıl gibi veriler bebeğin cinsiyetini belirlemez. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Kaynak:
https://bursakadinhastaliklari.com/cin-takvimi-cinsiyet-hesaplama/

77 Comments

 • Senay Kurtbaş

  Fazlasıyla Açıklayıcı Kaleminize sağlık Ali Bey.Yazılarınızın Devamı Bekliyorum

  • Dr. Ali Çelik

   Çok teşekkür ederim senay hanım devamı gelecek yeni makalelerimizin.

   • Erkek isteriz

    Merhaba 3 kızımız var. Bir erkek olsun isteriz. Ne yapmamızı tavsiye edersiniz.?

  • Aysegul

   Meehaba hesaplamada en dgru hngi ayda hamile kldgimizmi son adet gununumzmu en dgru hngi ayda kldigima isaretliyim kiz cikiyo adet gunumu yzyom erkek hngisi dgru oluyo bi cvp verirseniz sevinirim

 • Vusale

  Men 12, haftalık hamileyem mumkunse hesabliya bilersiz

  • Dr. Ali Çelik

   Hesaplama aracımızı kullanarak hesaplama yapabilirsiniz.

   • Ayşe armutcu

    Günaydın çocuk düşünüyorum ama yaşam 45 olurmu erkek cocugu

    • Derya sari

     Her sitede farklı çıkıyor cinsiyet

 • Alice alice

  Merhaba, ilişki tarihi 25 temmuz adet tarihi 28temmuz temmuz u mu baz alacağım ağustosumu?

  • Dr. Ali Çelik

   Hesaplama aracını kullanarak deniyerek görebilirsiniz.

 • Zehra

  Salam mən 11hefdelik hamiləyəm iki qizim bir oğlum var.İndiki hamileliyimden xəbərim olmuyub həkimə getdim 11 hefdelik hamile olduğumu dedi.Məndə oğluma qardaş olmasını çox isdiyirdim hekimde dediki oğlana oxşuyur dəqiq 12hefdelikde deyə bilərəm.amma Çin təqvimində yoxluyuram qiz gosderir.Çin təqvimi sef ola bilər?

 • Mehtap

  Ben 11 haftalık hamileyim son adet tarihim 10 Ekim ama ben bebeğimi ayın sonunda yaptım 24 den sonra bebeğin cinsiyeti hesaplamam için hangi ayı bakmam lazim

 • banu kocasoy

  20 haftalik hamileyim ama bel agrisi ve kasik agrisi cok cekiyorum ozellikld bel agrisi bide karnim sivri top gibi bide cok tat li yiyorum herkes erkek diyo

  • aslı gül

   Merhaba.Lütfen sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim.24 ocak 1986 doğumluyum.Hamile kaldığım ay ise ocak ayı.Otomatik hesaplamada bakınca kız görünüyor ve yaşım da çin takvimine göre 37.Yalnız şöyle bir ayrıntı var.Ben tahmini 12-13 ocak arası hamile kaldım.Hamile kaldığımda yaşım 34tü ve hamile kaldıktan 11-12 gün sonra 35 yaşına girdim.Hamile kaldığım yaşa bakarsak çin takvimine göre 36 yaşında ve erkek oluyor.Ama otomatik hesaplamada çin takvimine göre 37 çıkıyorum ki o da kız görünüyor.Ben hamile olduğumu haliyle 35 yaşına girince öğrendim.Doğrusu nedir acaba? Lütfen yardımcı olur musunuz?

 • Aysun Nur

  Cin takvim hesaplama 04.12.1980 doğumluyum mesela ay gebe kalirsam cinsiyeti ne olur cin takvimine göre

 • Elif

  Cinsiyeti erkek çıktı 5+2yim sonucunu yazacağım

 • Derya Tekin

  Doktora gitmedinizmi 20 haftalıkta cinsiyet belli zaten

  • Rukiye bitgen

   Çocuk cinsiyeti için annenin doğum tarihi 15/7/1983 tarihli son adet tarihi 9/22021

 • Leyla ak

  15.05.1983 doğumluyum hangi ayda hamile kalırsam erkek olur bilgi vetirmisiniz

 • Yonca Cil

  Merhaba kafam karisti son adet tarihim 13.12 2020 ben o ay mi hamile kalmis sayiliyorum … 24 .06.1995 dogum tarihim bi eklesek gecen sene 26 yasa bakiyodum bu sene 27 yasa bekmam gerekmiyor mu

  • Sümeyra Yıldırım

   Mrb yonca hanım bende 28.06.1995 dogumkuyum bende 26 kasım 2020 e son adet tarıhımı yazıyrm Kasım yapıyrm kız cıkıyo 🥰 sızle aramıxda bsy yokmus

 • Yonca Cil

  30.12.2020 ise yumurtlama gunumdu hangi aya bakmam lazim ve yaşa

  • Süheyla

   Hamilelik düşünüyorum ve kız istiyorum 20.11.1994 doğumluyum hangi ay hamile kalmam gerekiyor

 • Deniz arı

  Ben Aralık 1992 dogumluyum iki oglum var bir cocuk daha istiyoruz ama son adet tarihim 2 ocak kız olma ihtimali nedir cunkı baska bir yerde ocaak ıcın erkek dıyo

 • Zeynep

  Adetten kaç gün sonra erkek bebek olma ihtimali var?

  • Esin Acar

   Merhabalar 14 Ekim 2020 son adetimin başlangıç tarihi..7 Mayıs 1991 dogumluyum henüz cinsiyeti görmek için doktora gitmedim tahminleriniz nedir acaba bu yönteme göre tesekkürler kolaylık dilerim hocam

 • Cansu kayhan

  17 subt 1992 dogum tarihim bu seneki takvimimi ogrenebilirmiyim acaba size zahmet olmazsa

 • Seda doğan

  Çin takvimi yıl hesabında 2020 Mayıs ayı 39 yaşında görünüyorum şimdi 2021 girdik nasıl bakacağımı anlamadım. Yani 39 yaşın Ocak ayından mı baz alacağım yoksa 40 yaşın mı??

 • Derya döner

  Çin takvimi
  Merhaba doktor bey,
  Benim kafam karıştı biraz yardım istiyorum. 29 ocak 1981 doğumluyum ve kız çocuğu için yaşıma +2 mi ilave edeceğim. Sizin Sitedeki hesaplamayı yapmam yeterli olur mu

 • Sümeyye B.

  Allah bilir bende kızım olmasını istiyorum ama nasip

 • Sevda efe

  Merhaba ben bebek dusunuyorum fakat Çin takvimini nasıl hesaplayacağım bilemiyorum Doğum tarihim 12 Mart 1981 bu yaşıma kaç eklemeliyim bilemedim yardımcı okurmusunuz

 • Cansu Polat

  5 haftalık hamileyim son regl tarihi aralik 18
  Doğum tarihim 1998 bebeğimin cinsiyeti ne olabilir

 • Nurgül Tokuç

  Merhaba ben ocak 15de adetim oldu bir tane erkek çocuğumuz var kız bebek istiyoruz hocam sizce nasıl bir yol izleyebiliriz

 • Nagihan Oktay

  30 haftalık hamileyim 10.10.1985 doğumluyum son adet tarihim 04.07.2020 bebeğimin cinsiyeti nedir sizce

 • Tuğce

  23. Kasım1993 doğumluyum 2021 Şubat ayında gebe kalsam çocuğumun cinsiyeti ne olur sizce

 • Ayşe gönül

  Merhaba benim adet günüm Aralık ayının son günleri ve ocak ayının ilk günleri 3 Nisan 1994 doğumluyum hamile kalınca bebeğimin cinsiyeti ne olur acaba

 • Əhmədova Günel

  Dogum tarixim 18.06.1996 dır

 • Əhmədova Günel

  Salam mən 5 həftəlik hamiləyəm son adet günüm 26.12.2020.dogum tarihim 18.06.1996.çin təqviminə görə oglan çıxıb o düz ola bilərmi

 • Ülker Aydoğdu

  21 Haziran 1975 doğumluyum, eşim kız bebek istiyor, sizce önümüzdeki 2 yıl içerisinde hangi ay hamile kalırsam kız bebeğimiz olur sağlıkla, teşekkür ederim

 • Yaren yılmaz

  Meraba. 27 yaşındayım. Erkek bebek ayları hangileri. Mart ve nisan uygun mu? Şimdiden teşekkürler.

 • Zeynep

  Çin takviminde bebek erkek Rus takviminde kız diyor nasıl hesaplarız

 • Ayşe ayhan

  Cinsiyet ohrenme

 • Tuba Aslan

  4 tane kızım var kocam dedi ki oğlan olmazsa senden boşanacam 08.01.1994 tarihinde doğdum hangi ay da hamile kalırsam oğlum olur lütfen bana yardım edin

  • Esra Apaydın

   Tugba hanım erkek cocuk olması için bana ulaşin. Size yardımcı olurum… Benim üç oglum var..

   • Gül

    Erkek bebişin sırrıı nedir 🙃Esra hanm

   • Talha aras

    Merbalar bende erkek cocuk istyrm yardcmci olurmusnuz banada

   • Melek baykal

    3 kızım var?

   • Pelin acar

    Merhaba esra hanım benimde 3 kızım var eşimin aile baskısından bıktım sürekli sanki benim elimdeymiş gibi suçluyorlar, eşim dördüncü çocuğu istiyor ve bana son şansı verdiğini söylüyor tavsiyeniz varsa yardımcı olur musunuz lütfen

   • Merve

    Banada yardımcı olur musunuz Esra hanım ne olur

   • Seda Avci

    Esra hanım lütfen banada yardımcı olun çok zordayim

   • Sümeyra

    Banada yardımcı olurmusunuz bende erkek cocuk istiyorum

   • Hilal

    Esra hanım lütfen banada bilgi verirmisiniZ size nasıl ulaşabilirim çok ihtiyacım var.

   • Sevil kara

    Bizede. Biraz bilgi vermisiniz

  • Sus konuşma

   Bnce erkek çocuk için boşanacaksa bırak boşansın onun sana hayrı dokunmaz çocuğun cinsiyetini bilimsel olarak araştırırsanız baba belirler ama eğer dini açıdan düşünürsek bu bi isyandır ve ben size ondan arrık hamile bile kalmamanız gerektiğini düşünüyorum sizin için çok üzüldüm açıkcası ama yinede herşeyün hayırlısı unutma çocuk cinsiyetini baba belirler ve allah kime neyi nasip ederse o olur yapcak bişi yok bence ayrılacaksa ayrılsın yolu ver gitsin

 • Melek kork

  2 oğlum var kz cocuk yapmak istiyorum

  • Esra Apaydın

   Melek hanım bana ulaşin.

   • Sinem güven

    Erkek çocuğun yöntemini istiyorum Esra hanım

   • Gamze özer

    22 Mart 1992 doğumluyum kız istiyoruz adet tarihim 10.04.2021 başlangıç gösteriyor ve altı gün sürüyor nasıl bir yol izlemeliyim sence

   • Arife güney

    Esra hanım iki oğlum var kız istiyorum nasıl yardımcı oluyoruz sunuz banada olun lütfen

   • Hevi umut

    Yontemi soylermisnz Esra hanım benimde 3 kizm var bir oğlum olsun istorym yonteminz nedr acba

   • Hazan gul

    Merhaba erkek çocuk istiyom yontemi nedir acaba lutfeb

   • Nurcan akar

    Banada yardimci plurmusunuz

   • Hilal tuncdemir

    Esra hanim 2 oglum var kiz cocuk istiyorum. Bana da bilgi verirseniz sevinirim.

   • Yalan dünya

    Merhaba bende erkek çocuk istiyorum yönteminizi bana da söyler misiniz? 1 kız bebeğim var

 • Şah Sultan

  24 haftalık gebeyim bende cinsiyet tahmini öğrenebilir miyim?

 • BURCU BURCU

  merhaba esra hanım ilk gebeliğim olacak tavsiyeniz nedir acaba?

 • Pelin acar

  Erkek çocuk istiyorum kızlarımı dünyaya değişmem ama inanın bıktım

 • Nurgül çelik

  Merhaba iyi akşamlar ben 1985 _14 şubat dogumluyum yaşına iki ekle diyorlar ben nasıl hesaplanacagını bilmiyorum lütfen bana yardımcı olursanız sevinirim

 • Merve

  Banada erkek çocukta yardım eder misiniz Esra hanim

 • Sevda

  Benimde 3kizim var 1 tane erkek istiyorum

 • Arife güney

  Esra hanım kız çocuk sırları nelerdir

 • Fatma Sezgin

  1 aylik hamikeyim 3 kizm var burde ogkum olsun istiyorum hesaplaya bilir misinz

 • Meltem dursun

  12.6 haftalık hamileyim cinsiyeti nedir acaba

 • Gizli

  Mrb ben 23 Eylül 1995 doğumluyum temmuz ayında hamile kalırsam cinsiyeti ne olur

 • Umran

  Merhaba ben 20/10/1999 kuyum ağustosta kalırsam ne olur 21 temmuz hasta oldum

 • Yıldız

  Mrb Ben 40 yaşındayım 4 kızım var ve ben ağustosun 27 sinde adetim bitti ne zaman hamile kalırsam erkek çocuğum olur ltf bana yazın simdi den tşk ler

 • Jale halilova

  Merhaba ben 9 mayıs 1982 doğumluyum. Son adet tarihim 24 – 29 temuz 2021. Hamileyim . Bebeyimin cinsiyyetini merak ediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Yorum Yapabilirsiniz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  rahim kanseri nedir

  Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

  kahve kısırlık yapar mı

  Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

  Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

  vulva kanseri nedir

  Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …