Doğum

Sezaryenle İlgili Şehir Efsaneleri Nelerdir?

Sezaryenle doğuma dair halk arasında pek çok yanlış bilgi olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda şehir efsanelerine ve gerçek bilgilere göz atın.

Sezaryen Doğum, Gerçek Doğum Sayılmaz

Elbette sezaryenle doğum da tıpkı normal doğum gibi gerçek bir doğum yöntemidir. Farkı ise bebeğin, karın bölgesine uygulanan bir kesi ile çıkarılmasıdır. Dolayısıyla sezaryen doğumun gerçek bir doğum sayılmaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Sezaryen Ciddi Bir Ameliyat Değildir

Her ne kadar basit bir müdahale gibi algılansa da sezaryen de ciddi bir ameliyattır. Anneler bu ameliyat sonrasında kısa bir iyileşme dönemi yaşarlar. Bu operasyonu çok basite indirgemek doğru değildir.

Spinal Anestezi İlerde Sırt Ağrılarına Neden Olur

Spinal anestezi kalıcı sırt ağrılarına ya da vücudun farklı bir bölgesinde ağrılara neden olmaz. Doğum sonrasında sırt ağrısı şikayetinin ortaya çıkmasındaki en yaygın neden duruş bozukluklarıdır. Elbette daha farklı nedenlerle de sırt ağrısı olabilir. Ancak bu anestezi söz konusu ağrıya yol açmaz.

Sezaryen, Normal Doğumdan Daha Kolaydır

Hem sezaryen doğumun hem de vajinal doğumun kendi içerisinde bazı zorlukları mevcuttur. Sezaryen doğumun çok kolay olduğunu düşünmek doğru olmaz. Zira bu operasyonda anestezi uygulanıyor ve anesteziden kaynaklı bazı riskler de söz konusu olabiliyor.

Defalarca Sezaryen Doğum Yapmak Mümkündür

Sezaryen doğum, anne ya da bebeğin sağlığı dikkate alınarak verilen bir karardır. Ancak defalarca sezaryenle doğum yapılamaz. Şayet 3 ya da 4 defa sezaryenle doğum yapılırsa sonraki gebeliklerde sezaryen tercih edildiğinde plasentanın rahme tutunmasında sıkıntılar olabilir. Bunun yanı sıra daha farklı sorunlar da ortaya çıkabilir.

Sezaryen Sonrası Bebek Emzirilmez

Bu bilgi de gerçeği yansıtmıyor. Sezaryende kullanılan ilaçlar annenin doğum sonrasında bebeği emzirmesine engel değildir. Dolayısıyla sezaryen sonrasında bebeğin emzirilmesi ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmaz.

Sezaryen Sonrası Anne İle Bebek Arasındaki Bağ Zor Kurulur

Şehir efsanelerinden biri de sezaryenin ardından anne ile bebek arasında bağ kurulamadığıdır. Kadınların sezaryenin sadece bir doğum yöntemi olduğunu mutlaka göz önünde bulundurması gerekiyor. Bu doğum yönteminin doğumun ardından anneye bebek arasındaki bağ üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Sezaryenle doğum yapan anneler de bebekleri ile rahatlıkla bağ kurabilir.

Sezaryen Doğum, Bencil Olduğunuz Anlamına Gelir

Anne adayları sezaryen doğumun bencilce bir karar olmadığını, bebeğin sağlığı ya da kendi sağlığı için gerekli bir doğum yöntemi olabileceğini unutmamalıdır. Çevreden bu yönde duyumlar alınabilir ancak asla bu gibi bilgileri dikkate almamak gerekiyor. Aksine bebeğin sağlığı ile bir sorun olma riski mevcutken normal doğumda ısrarcı olmak daha bencilce bir karar olarak değerlendirilebilir.

Sezaryen Sonrası Vajinal Kanama Gerçekleşmez

Normal doğum sonrasında gerçekleşen vajinal kanama, sezaryenle doğum sonrasında da olur. Doğumun ardından rahmin toparlanması ve gebelik öncesi boyuta geri dönmesi için bir miktar kanama olması normaldir. Bu kanama vajinal doğumda meydana geldiği gibi sezaryenle doğumda da olur.

Bir Kez Sezaryen Olduktan Sonra Normal Doğum Yapılamaz

Sezaryenle doğum sonrasında normal doğum yapılabilir. Ancak bu konuda doktorunuzun önerilerini dikkate almanız gerektiğini unutmayın. Bir defa sezaryenle doğum yapanların bir daha normal doğum yapamayacağı bilgisi doğru değildir. Konuya dair doktorunuzdan çok daha detaylı bilgi alabilir ve vajinal doğum için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Sezaryen Sırasında Hiçbir Şey Hissedilmez

Sezaryen sırasında anestezinin etkisi ile acı yahut ağrı hissedilmeyebilir. Ancak anestezinin etkisi geçtiğinde dikiş yerlerinde ağrı olabilir. Aynı zamanda baskı hissi gibi çeşitli şikayetler olması da normaldir.

Göz atın –> Erken Doğum

Sezaryen Sonrası Günlerce Yatmak Gerekir

Bu doğum yönteminin günlerce yatmayı gerektirmediğini belirtelim. Annelerin sadece birkaç gün dinlenmesi yeterli olabiliyor. Ayrıca günlerce yatılması doğru değildir. Ayağa kalkılarak yürünmesi, doğum sonrası komplikasyon gelişme riskini de azaltır. Bu nedenle günlerce yatmak gerektiği gibi bilgilere de itibar etmemelisiniz.

İlginizi çekebilir –> Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum

Sezaryen Olduktan Sonra Doğum Sonrası Depresyon Yaşanmaz

Doğum sonrası depresyonun nedenleri arasında en çok ön plana çıkan ani hormonal değişimlerdir. Anneler doğumdan sonra vücutlarındaki hormon değişimine ve bebekle bir yaşantı sürmeye alışmaya çalışırlar. Bu süreçte de depresif bir ruh hali içerisinde olabilirler. Bu durum sezaryenle yapılan doğumdan sonra da yaşanabilir. Bu konuda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Suda Doğum 

 

epidural anestezi

Epidural Anestezi Nedir? Nasıl Yapılır? Yan Etkileri Neler?

Epidural anestezi en genel şekli ile ameliyat öncesinde müdahale edilecek vücut bölgesinin uyuşturulması ve hastanın acı hissetmesinin engellenmesi amacıyla gerçekleştirilen bir işlem olarak açıklanabilir. Çoğunlukla sezaryen ya da normal doğumla birlikte anılıyor olması, sadece doğum öncesi kullanılan bir anestezi olduğunu düşündürüyor. Oysa farklı cerrahi müdahalelerde de bu anestezi yönteminden faydalanıldığını belirtebiliriz. Bu anestezi yönteminin neden tercih edildiğini, risklerini ya da yan etkilerini de aktaracağız. Fakat öncesinde nasıl yapıldığı konusunda daha detaylı bilgi verelim.

Daha Fazlası

suda doğum

Suda Doğum Nedir? Nasıl Yapılır? Avantajları Neler?

Suda doğum son 30 yıl içerisinde dünya genelinde popülerlik kazanmış olan doğum yöntemlerinden biridir. Özel olarak hazırlanan ve içi 37 derece sıcaklıkta olan su ile dolu bir küvet içerisinde gerçekleştirilen doğumun elbette doktor kontrolünde olması gerekiyor.

Bu doğum yöntemi anne adayının kaslarının gevşemesini sağlıyor ve bu sayede doğum stresinin azalmasına da yardımcı oluyor. Hangi durumlarda suda doğumun uygun olmadığını, bu doğum yönteminin nasıl yapıldığını ve bu konuda merak edilen diğer tüm konuları açıklayacağız. Ancak öncesinde söz konusu yöntemin hızla popüler olmasını da sağlayan avantajları gözden geçirelim.

Daha Fazlası

normal doğum

Normal Doğum Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Normal doğum yani vajinal doğum, hamilelik suyunun gelmesi ile birlikte başlayarak bebeğin vajinal yolla doğması sürecidir. Doğum çoğunlukla 40. hafta içerisinde meydana gelir ancak 40 hafta 10 günlükken de normal doğumun gerçekleşebildiğini belirtelim. Gebelik süresi tamamlandığında rahimde kasılmalar başlar ve doğum süreci de böylelikle başlamış olur.

Daha Fazlası

epizyotomi

Epizyotomi (Doğum Kesisi) Neden Yapılır?

Epizyotomi normal doğum sırasında gerçekleştirilen kesidir ve halk arasında ‘doğum dikişi’ ya da ‘doğum kesisi’ gibi isimlerle adlandırılır. Vajinal doğumda bebeğin baş bölümünün doğum kanalına girmesi sırasında perine bölgesinde aşırı gerilme meydana gelebilir. Bu gerilme ise beraberinde dokuda yırtılma olması gibi bir riski getiriyor.

Bu bölgede düzensiz bir yırtık oluşması ise istenmez çünkü iyileşme sonrasında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. İşte bu nedenle vajinadan rektuma doğru uzanan bir kesi işlemi gerçekleştirilir. Böylece düzensiz bir yırtık olması engellenirken aynı zamanda bebeğin başının doğum kanalından daha kolay geçmesi de sağlanmış olur. Bu işlemin acı verip vermediğine ya da hangi durumlarda yapıldığına da değineceğiz. Öncesinde nasıl yapıldığı konusuna açıklık kazandıralım.

Daha Fazlası

Sezaryen sonrası normal doğum

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Nedir?

Sezaryen sonrası vajinal doğum ilk bebeğini sezaryen doğumla dünyaya getiren annelerin ikinci ya da üçüncü gebeliklerinde sıklıkla gündeme gelen konulardan biridir. Sezaryen ile doğum çoğu zaman zorunlu olarak tercih ediliyor. vajinal yani normal doğumun anne ya da bebek açısından çeşitli riskler içermesi durumunda bir diğer seçenek olan sezaryen gündeme geliyor.

Çok uzun yıllar bir defa sezaryen ile doğum yapan kadınların bir daha vajinal doğum yapamayacağı düşünüldü. Elbette yapılabilir ancak çeşitli riskler olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Söz konusu risklerin neler olduğu ya da anne adaylarının neden vajinal doğum istediği gibi konuları da ele alacağız. Öncesinde konuyu daha detaylı olarak inceleyelim.

Daha Fazlası

Erken doğum

Erken Doğum (Prematüre) Nedir? Nasıl Önlenir?

Erken doğum hamileliklerin yaklaşık olarak % 12’sinde görülüyor ve ‘prematüre doğum’ olarak da adlandırılabiliyor. Anne adaylarını ziyadesiyle endişelendirebilen bu durum kimi zaman alınan koruyucu önlemler sayesinde engellenebiliyor. Fakat kimi zaman da bu önlemlerden bir başarı elde edilemiyor ve gebelikler erken doğumla sonuçlanabiliyor.

Anne adaylarının erken doğumla ilgili en büyük endişesi bebeklerini kaybetme korkusudur. Oysa her erken doğumun böyle bir neticeye yol açmadığını belirtmek gerekiyor. Doğumun beklenenden daha erken gerçekleşmesi, mutlaka bebeğin kaybedileceği anlamına asla gelmez. Erken doğumun nasıl önlenebildiği konusuna değinmeden önce belirtiler hakkında bilgi aktaralım.

Daha Fazlası

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …