Doğum

normal doğum

Normal Doğum Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Normal doğum yani vajinal doğum, hamilelik suyunun gelmesi ile birlikte başlayarak bebeğin vajinal yolla doğması sürecidir. Doğum çoğunlukla 40. hafta içerisinde meydana gelir ancak 40 hafta 10 günlükken de normal doğumun gerçekleşebildiğini belirtelim. Gebelik süresi tamamlandığında rahimde kasılmalar başlar ve doğum süreci de böylelikle başlamış olur.

Daha Fazlası

epizyotomi

Epizyotomi (Doğum Kesisi) Neden Yapılır?

Epizyotomi normal doğum sırasında gerçekleştirilen kesidir ve halk arasında ‘doğum dikişi’ ya da ‘doğum kesisi’ gibi isimlerle adlandırılır. Vajinal doğumda bebeğin baş bölümünün doğum kanalına girmesi sırasında perine bölgesinde aşırı gerilme meydana gelebilir. Bu gerilme ise beraberinde dokuda yırtılma olması gibi bir riski getiriyor.

Bu bölgede düzensiz bir yırtık oluşması ise istenmez çünkü iyileşme sonrasında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. İşte bu nedenle vajinadan rektuma doğru uzanan bir kesi işlemi gerçekleştirilir. Böylece düzensiz bir yırtık olması engellenirken aynı zamanda bebeğin başının doğum kanalından daha kolay geçmesi de sağlanmış olur. Bu işlemin acı verip vermediğine ya da hangi durumlarda yapıldığına da değineceğiz. Öncesinde nasıl yapıldığı konusuna açıklık kazandıralım.

Daha Fazlası

Sezaryen sonrası normal doğum

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Nedir?

Sezaryen sonrası vajinal doğum ilk bebeğini sezaryen doğumla dünyaya getiren annelerin ikinci ya da üçüncü gebeliklerinde sıklıkla gündeme gelen konulardan biridir. Sezaryen ile doğum çoğu zaman zorunlu olarak tercih ediliyor. vajinal yani normal doğumun anne ya da bebek açısından çeşitli riskler içermesi durumunda bir diğer seçenek olan sezaryen gündeme geliyor.

Çok uzun yıllar bir defa sezaryen ile doğum yapan kadınların bir daha vajinal doğum yapamayacağı düşünüldü. Elbette yapılabilir ancak çeşitli riskler olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Söz konusu risklerin neler olduğu ya da anne adaylarının neden vajinal doğum istediği gibi konuları da ele alacağız. Öncesinde konuyu daha detaylı olarak inceleyelim.

Daha Fazlası

Erken doğum

Erken Doğum (Prematüre) Nedir? Nasıl Önlenir?

Erken doğum hamileliklerin yaklaşık olarak % 12’sinde görülüyor ve ‘prematüre doğum’ olarak da adlandırılabiliyor. Anne adaylarını ziyadesiyle endişelendirebilen bu durum kimi zaman alınan koruyucu önlemler sayesinde engellenebiliyor. Fakat kimi zaman da bu önlemlerden bir başarı elde edilemiyor ve gebelikler erken doğumla sonuçlanabiliyor.

Anne adaylarının erken doğumla ilgili en büyük endişesi bebeklerini kaybetme korkusudur. Oysa her erken doğumun böyle bir neticeye yol açmadığını belirtmek gerekiyor. Doğumun beklenenden daha erken gerçekleşmesi, mutlaka bebeğin kaybedileceği anlamına asla gelmez. Erken doğumun nasıl önlenebildiği konusuna değinmeden önce belirtiler hakkında bilgi aktaralım.

Daha Fazlası

menometroraji

Menometroraji (Anormal Uterin) Nedir?

Menometroraji kadınlar arasında yaygın görülen ve tedavi olunmaması durumunda kansızlık, daimi bir yorgunluk gibi …

normal doğum

Normal Doğum Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Normal doğum yani vajinal doğum, hamilelik suyunun gelmesi ile birlikte başlayarak bebeğin vajinal yolla doğması sürecidir. …

aşılama tedavisi

Aşılama Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Aşılama tedavisi yani intrauterin inseminasyon doğal yollarla hamilelik elde edemeyen çiftler için uygulanan tedavi …