Doğurganlık Dönemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

doğurganlık dönemi

Doğurganlık dönemi kadınların hamile kalma olasılıklarının bulunduğu ve ergenliğe girilmesi ile başlayan süreçtir. Bu dönem kadınlar menopoza girene kadar devam eder. Elbette her kadının doğurganlık dönemi süresi aynı olmaz. Kadınların yumurta rezervlerinin tükenmesi ile birlikte doğurgan oldukları zaman da sonlanır. Yumurtalama döneminin kaç gün sürdüğü ya da adet döngüsünde neler olduğu gibi merak edilen tüm konulara açıklık getireceğiz. Öncesinde yumurtlama zamanı belirtilerini gözden geçirelim.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için doğurganlık dönemi ve yumurtlama zamanı daha fazla önem taşıyabiliyor. Çünkü cinsel ilişki takvimini, yumurtlama dönemini de dikkate alarak belirlemek isteyebiliyorlar. Bu dönemde bazı kadınlar hiçbir belirti yaşamayabilir. Belirtinin olmaması ya da hissedilmemesi, yumurtlamanın olmadığı anlamına gelmez. En sık yaşanan belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Memelerde hassasiyet ve şişkinlik hissi
  • Kokulara karşı daha hassas olma
  • Karın bölgesinde şişlik
  • Cinsel istekte artış olması
  • Rahim ağzında çok hafif bir açılma
  • Vajinal akıntıda değişim

Bu belirtilerin bazılarının kadınlar tarafından fark edilmesi pek mümkün olmayabilir.

Yumurtlama Dönemi Kaç Gün Sürer?

yumurtlama dönemi

Kadınlar yumurtlama dönemi konusunda bu dönemin tam olarak kaç gün sürdüğünü de merak edebiliyor. Öncelikle yumurtanın olgunlaşması gerekiyor. İdeal olgunluğa erişmesi ve folikülden çıkması için gereken süre 5 gün ile 6 günü bulabiliyor. Yumurtlamanın ise 24 saat sürdüğünü söyleyebiliriz. Olgunlaşan yumurtanın fallop tüplerine ulaşmasını takiben 1 gün boyunca canlı kalması mümkündür. Bir başka deyişle bu 24 saatlik süre boyunca kadının hamile kalma olasılığı son derece güçlüdür.

Doğurganlık Dönemi Ne Zamandır?

Kadınlarda doğurganlık dönemi ergenliğe girilmesi ve ilk adet döngüsünün başlamasıyla start alır. Bu süre menopoza girene kadar devam eder. Ancak burada kritik bir unsurdan söz etmek gerekiyor. Bu süre zarfında kadınların hamile kalma olasılığı aynı değildir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte doğurganlık döneminin devam etmesine karşın gebe kalma olasılığı da düşer. Özellikle 35 yaş sonrasında gebelik olasılığının ciddi oranda düşmeye başladığını da göz ardı etmemek gerekiyor.

İlginizi çekebilir –> Gebelikte şeker yüklemesi

Adet Döngüsünde Neler Olur?

Her adet döngüsünde vücutta bazı değişimler meydana gelir. Bu değişim sadece yumurtlama dönemi ve yumurtanın salınmasından ibaret değildir. Aynı zamanda beyinde bulunan hipotalamus bölümü hipofiz bezini uyarır ve FSH ile LH hormonları salgılanır.

Hormonun kana karışmasıyla birlikte yumurtalama döneminin de başladığını söyleyebiliriz. Yumurtanın olgunlaşmasının ardından içindeki keseden ayrılması ile fallop tüplerine ulaşması çok uzun bir zaman gerektirmez. Eğer yumurtanın erkek üreme hücreleri ile buluşması gerçekleşirse gebelik oluşabilir. Ancak gerçekleşmemesi durumunda döllenmeyen yumurta adet dönemiyle vücuttan atılır.

Doğurganlık Dönemi Nasıl Hesaplanır?

doğurganlık dönemi nasıl hesaplanır

Öncelikle doğurganlık dönemi hesaplaması için kaç günde bir adet kanaması yaşadığını belirlemeniz gerekir. Bu süre 21 gün ile 35 gün arasında değişebilir. Beklediğini adet tarihinden 14 gün geriye gidin. Bu sayede yumurtlama hesaplama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. 35 günde 1 adet gören kadının yumurtlama zamanı, ilk adetten sonraki 21. gündür.

Yumurtlamanın Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Yumurtalamanın olmadığı kadınlar tarafından kendi kendine anlaşılamaz. Böyle bir şüpheniz varsa kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Yapılan muayene ve ultrason görüntülemesi ile yumurtalamanın olup olmadı doktorunuz tarafından saptanır ve tarafınıza bilgi verilir. Yumurtlama döneminde yaşanan belirtileri hissetmiyor olabilirsiniz. Belirtiler yanıltabileceği için bu konuda kesin bilgiye ancak doktor muayenesi ile ulaşabilirsiniz.

Merak edenler için –> Hamilelikte cinsel ilişki

Doğurganlık Dönemi Dışında Hamile Kalınır Mı?

Üreme dönemi ya da bir başka deyişle doğurganlık dönemi kadınların hamile kalabildiği dönemdir. Bu dönem dışında gebelik oluşması mümkün olmaz. Çünkü doğurganlık sona erdiğinde artık yumurta rezervi de tükenmiştir. Dolayısıyla döllenme meydana gelemez ve gebelik oluşması da mümkün olmaz.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalabilirim?

Kadınların hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönem yumurtlama dönemi oluyor. Yumurtalamanın gerçekleşmesinin ardından 24 saat boyunca hamile kalma olasılığı son derece yüksektir. Bu dönemi belirlemek için de yumurtlama hesaplama işlemini yapmalısınız. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar için bu hesaplamanın yapılması zor olabilir ya da hatalı bilgiye ulaşılabilir. Çünkü söz konusu hesaplamada adet periyotlarının da biliniyor olması lazım. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Bebeğin kalp atışları

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …