Dörtlü Tarama Testi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Dörtlü tarama testi nedir

Dörtlü tarama testi gebeliklerde gerçekleştirilen ve anne karnındaki bebeklerin sağlık durumuna dair bilgi almak amacıyla yapılan testlerden biridir. Down Sendromu, nöral tüp defekti ve trizomi 18 gibi önemli problemlere dair risklerin belirlenmesi amacıyla yapılan bu test, anne adayları için zorlayıcı değildir. Sadece kan numunesi alınarak gerçekleştirilir. Bebeklerde söz konusu kromozom anomalileri ya da gelişim problemlerinin mevcut olup olmadığının anlaşılması için öncelikle bir risk değerlendirmesi yapılmalıdır. Bu noktada da devreye dörtlü tarama testinin girdiğini söyleyebiliriz. Testin ne zaman yapıldığı ya da bu test ile nelere bakıldığına geçmeden önce sonuçlar hakkında bilgi aktaralım.

Dörtlü Tarama Testinin Sonucu Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle dörtlü tarama testi ile bebeklerdeki olası tüm sağlık sorunlarının incelenemeyeceğini belirtelim. Bu test sadece bazı risklerin belirlenmesi amacıyla yapılıyor. Bu riskler de olası kromozom anomalileri ya da gelişim geriliği sorunlarıdır. Eğer sonuçlarda yüksek risk belirlenirse bu durumda DNA testi ya da amniyosentez gibi ileri tetkiklerin yapılması tercih edilir. Ancak düşük risk şeklinde bir sonuç çıktığında bu testlerin yapılmasına da ihtiyaç olmaz.

Test sonuçlarında 4 farklı değerin incelendiğini söyleyebiliriz. Bu değerler hem ayrı ayrı hem de bir arada değerlendirildiğinde bazı anomali ya da gelişim sorunlarına dair risk haritasının çıkarılması da mümkün olabiliyor. Bu doğrultuda anne karnındaki bebeklerde söz konusu sağlık sorunları noktasında risk olup olmadığı da anlaşılıyor.

Dörtlü Tarama Testi Ne Zaman Yapılır?

Dörtlü tarama testi ne zaman yapilir

Gebeliklerde bu testin yapılması için en ideal dönem hamileliğin 16. haftası ile 20. haftası arası olsa da genellikle gebeliğin 16. haftasında yapıldığını söyleyebiliriz. Kimi zaman söz konusu testin yapılması içim gebeliğin 21. haftası ya da 22. haftası da beklenebiliyor. Bu dönemde yapılan testlerin sonuçları çok daha güvenilirdir. Hamileliğin 16. haftasından önce dörtlü tarama testinin yapılması önerilmiyor. Bu arada testin anne adayları ya da anne karnındaki bebekler için zararlı olmadığı bilgisini de aktaralım.

Dikkatinizi çekebilir –> Gebelikte Şeker Yüklemesi

Dörtlü Tarama Testi Neden Yapılır?

Anne karnındaki bebeklerde anomali ya da gelişim geriliği olma riskini ölçümlemek, dörtlü tarama testi işleminin yapılmasının nedenidir. Bu test, hamileliklerde gerçekleştirilen rutin testler arasında yer alıyor.

Dörtlü Tarama Testinde Nelere Bakılır?

Dörtlü tarama testinde nelere bakılır

Öncelikle dörtlü tarama testi kapsamında 4 önemli ölçümün yapıldığını söyleyebiliriz. Bunlar;

  • Anne karnındaki bebeğin karaciğerden salgılanan alfa fetoprotein (AFP)
  • Plasentadan yani bebeğin eşinden salgılanan human chorionic gonadotropin (HCG)
  • Plasenta ve bebeğin karaciğerinden salgılanan estriol hormonu
  • Plasentanın ürettiği İnhibin-A hormonu

Bu 4 ölçümün her biri çok büyük bir önem taşıyor. Yapılan incelemelerde bu değerlerin normal referans aralığında olup olmadığına bakılıyor.

Kısaca AFP olarak adlandırılan protein, anne karnındaki bebekler tarafından üretiliyor. AFP değerleri, bebeklerde anomali olup olmadığına dair riskin belirlenmesinde oldukça önemlidir. Aynı zamanda test kapsamında hCG hormon seviyesi de ölçülüyor. Çünkü söz konusu riskte, bu değerin normal aralıkta olup olmadığı önemlidir. Estriol hormonu da östrojen hormon çeşitlerinden biridir. İnhibin-A da bir protein türüdür ve bu protein düzeyi de test kapsamında ölçümü gerçekleştirilen maddeler arasında yer alıyor. Bu değerlerin tümünün hem bir arada değerlendirilmesi hem de ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekiyor.

Bazı anomalilerde değerlerden biri normalden diğer ikisi düşük ya da normalden daha yüksek olabiliyor. Bu gibi durumlarda bazı riskler ortaya çıktığından mutlaka amniyosentez de yapılması gerekebiliyor. Test sonucunun normal çıkması ise bebeklerin kesinlikle sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Dörtlü tarama testinin sadece bazı riskleri değerlendirmek için yapıldığını, tüm sağlık risklerine karşı bir tarama yapılmadığını belirtmeliyiz.

Göz atın –> Hamilelikte Detaylı Ultrason

Dörtlü Tarama Testi Fiyatları Ne Kadar?

Fiyat konusunda bir rakam ya da rakam aralığından söz edemeyiz ancak genel olarak dörtlü tarama testinin fiyatlarının çok yüksek olmadığını belirtebiliriz. Hangi laboratuvarda bu testin yapıldığı gibi bazı faktörler, test için ayrılması gereken bütçe konusunda da belirleyici olabiliyor. Dolayısıyla test fiyatları da değişebiliyor.

Dörtlü Tarama Testi Kaç Günde Çıkar?

Genellikle dörtlü tarama testi sonuçları birkaç gün içerisinde çıkıyor.  Fakat laboratuvardaki yoğunluklar gibi nedenlerle daha geç dönemde çıkması da söz konusu olabilir. Bu testin uzun sürede sonuçlanan testlerden biri olmadığını da söyleyebiliriz. Dörtlü tarama testiyle ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Doğurganlık Dönemi

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …