Epidural Anestezi Nedir? Nasıl Yapılır? Yan Etkileri Neler?

epidural anestezi

Epidural anestezi en genel şekli ile ameliyat öncesinde müdahale edilecek vücut bölgesinin uyuşturulması ve hastanın acı hissetmesinin engellenmesi amacıyla gerçekleştirilen bir işlem olarak açıklanabilir. Çoğunlukla sezaryen ya da normal doğumla birlikte anılıyor olması, sadece doğum öncesi kullanılan bir anestezi olduğunu düşündürüyor. Oysa farklı cerrahi müdahalelerde de bu anestezi yönteminden faydalanıldığını belirtebiliriz. Bu anestezi yönteminin neden tercih edildiğini, risklerini ya da yan etkilerini de aktaracağız. Fakat öncesinde nasıl yapıldığı konusunda daha detaylı bilgi verelim.

Epidural Anestezi Nasıl Yapılır?

Bel bölgesinde bulunan lomber omuru epidural anestezi işleminin yapıldığı vücut bölgesidir. Vücudun bu bölgesinde yer alan omurilik, sinir uzantılarını da gösteriyor ve böylece vücuda herhangi bir zarar vermeden işlemin yapılması da mümkün hale geliyor. Hastanın omurganın net bir şekilde belli olacağı pozisyonda olması sağlanır. Bu pozisyon genellikle cenin pozisyonudur. Ardından enjekte yapılacak olan bölge temizlenir ve enjektör iğnesi epidural boşluğa ulaştırılır. Sonrasında anestezi ilacının vücuda gönderimi sağlanır. İlacın kısa zamanda etkisi gösterdiğini söyleyebiliriz.

Epidural Anestezi Neden Tercih Edilir?

epidural anestezi neden tercih edilir

Cerrahi müdahalelerden önce hastanın genel sağlık durumundan ek hastalıklarına kadar pek çok unsur bir arada değerlendiriliyor ve böylelikle en uygun anestezi yöntemine karar veriliyor. Bu noktada epidural anestezi tercih edilmesinin nedenlerine dair bazı örnekler verebiliriz:

 • Hastanın cerrahi müdahale sırasında acı hissetmesi tamamen önlenir
 • Anne adaylarının ağrı hissetmeden doğum yapması sağlanır
 • Hasta genel anestezideki gibi uyur durumda olmaz, tamamen uyanık kalır
 • Doğumdan hemen sonra anne ile bebeğin buluşması mümkün olur
 • Anestezi ile beyin zarlarına herhangi bir işlem yapılmaz ve bu nedenle hasar oluşması riski de ortadan kalkar
 • Genel anestezi uygulanan hastalarda ameliyatın ardından uyanmada karşılaşılan zorluklar epidural anestezide yaşanmaz
 • Anestezi sonrasında toparlanma süreci çok daha kısa olur
 • Bu anestezide solunum yoluna tüp takılmadığından ameliyat sonrası geniz ağrısı olmaz

İlginizi çekebilir –> Suda doğum

Epidural Anestezi İle Doğum Yapılabilir Mi?

Tüm dünya genelinde epidural anestezi işleminin en sık gerçekleştirildiği zaman, doğum öncesidir. Elbette bu anestezi ile doğum yapılması mümkün oluyor. Hatta doğumdan önce gün geçtikçe daha sık tercih edilen bir anestezi yöntemi olduğunu da belirtebiliriz. Bu anestezi anne adayının acı hissetmesini önler. Ancak bir yandan da rahimdeki kasılmaları engellemez. Bu konuda epizyotomi kesilerine de değinmek gerekiyor. Şayet doğumda epizyotomi kesisi yapılması gerekiyorsa bu işlem sırasında da anne adayının acı hissetmesi mümkün olmaz.

Epidural Anestezinin Riskleri Nelerdir?

epidural anestezi riskleri

Uygulanan epidural anestezi işlemi, genel anestezi ile kıyaslandığında çok daha az risk taşır. Ancak hiçbir risk içermediğini de belirtemeyiz. Elbette anestezi öncesinde hastanın genel durumu detaylıca değerlendiriliyor ve epidural anestezi için uygun bir aday olup olmadığı da belirleniyor. Aşağıdaki durumların mevcut olması halinde anestezi işleminin yapılıp yapılamayacağına daha titiz bir şekilde karar verilmelidir:

 • Kanama bozukluğu olması
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanımı
 • Enjeksiyon yapılacak bölgede enfeksiyon gelişmiş olması
 • Anestezi ilaçlarına hastanın alerjisinin olması
 • Hastanın alt sırt bölgesini ilgilendiren bir ameliyat geçirmiş olması

Bu gibi durumlarda doğum öncesinde ya da cerrahi müdahalelerden önce genel anestezi tercih edilebilir.

Bilginiz olsun –> Normal doğum

Epidural Anestezinin Yan Etkileri Nelerdir?

Elbette epidural anestezi bazı yan etkilere sahip işlemlerden biridir. Bu yan etkiler doğum öncesinde yapıldığında da geçerli olabilir. Yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kan basıncında düşme veya yükselme
 • Kalpte çarpıntı
 • Sırt bölgesinde ağrı
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Şiddetli kaşıntı
 • Enjeksiyon bölgesinde morarma ve şişme olması

Epidural Anestezi Nereye Yapılır?

Bel bölgesindeki omurgaya yapılan epidural anestezi işlemi vücudun tamamını uyuşturmaz. Sadece belden aşağısında bir uyuşma ve hissizlik elde edilir. Bu durum geçicidir ve amaç da hastanın işlem esnasında herhangi bir ağrı, acı hissetmemesidir. Bir süre sonrasında anestezi ilacının etkisi ortadan kalkar.

Epidural Anestezi Etkisi Ne Zaman Geçer?

Öncelikle epidural anestezi işleminin etkisinin enjeksiyondan 15 ya da 20 dakika sonra başladığını söyleyebiliriz. Bazı hastalarda ilaç daha kısa sürede etkisini göstermeye başlar. Etki süresi, yapılacak müdahale süresine bağlı olarak belirlenebiliyor. Örneğin epidural anestezi doğumdan önce yapıldığında ve doğumun tahmin edilenden daha uzun sürmesi halinde anestezi işleminin süresinin de uzatılması mümkün olabiliyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> sezaryen sonrası vajinal doğum

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …