Epizyotomi (Doğum Kesisi) Neden Yapılır?

epizyotomi

Epizyotomi normal doğum sırasında gerçekleştirilen kesidir ve halk arasında ‘doğum dikişi’ ya da ‘doğum kesisi’ gibi isimlerle adlandırılır. Vajinal doğumda bebeğin baş bölümünün doğum kanalına girmesi sırasında perine bölgesinde aşırı gerilme meydana gelebilir. Bu gerilme ise beraberinde dokuda yırtılma olması gibi bir riski getiriyor.

Bu bölgede düzensiz bir yırtık oluşması ise istenmez çünkü iyileşme sonrasında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. İşte bu nedenle vajinadan rektuma doğru uzanan bir kesi işlemi gerçekleştirilir. Böylece düzensiz bir yırtık olması engellenirken aynı zamanda bebeğin başının doğum kanalından daha kolay geçmesi de sağlanmış olur. Bu işlemin acı verip vermediğine ya da hangi durumlarda yapıldığına da değineceğiz. Öncesinde nasıl yapıldığı konusuna açıklık kazandıralım.

Epizyotomi Nasıl Yapılır?

epizyotomi nasıl yapılır

Şayet epizyotomi işleminin yapılmasına ihtiyaç olursa anestezi uygulaması gerçekleştirilir. Ardından vajina girişinden başlamak kaydıyla rektuma doğru ilerleyen bir hat şeklinde kesi işlemi yapılır. Bebeğin baş bölgesinin doğum kanalından kolaylıkla geçmesi sağlanır ve doğum tamamlandığında kesi uygulanan yere dikiş atılır. Kesi uygulamasından hemen önce bu bölge lokal anestezi ile uyuşturulduğundan annenin acı ya da ağrı hissetmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Ayrıca bu kesinin sezaryen ile doğumda değil sadece vajinal doğumda uygulandığını da belirtelim.

Hangi Durumlarda Epizyotomi Yapılır?

Vajinal doğum yapmak isteyen kadınların tamamında epizyotomi uygulanmaz. Bir başka deyişle her normal doğumda mutlaka bu kesi işlemi yapılacak şeklinde bir kaide yok. Sadece bebeğin baş bölgesinin doğum kanalından geçemiyor olması ya da perine bölgesinde yırtılma olacak kadar bir gerilme meydana gelmesi durumunda bu işlemden faydalanılır.

Bir anlamda vajinal doğumun sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi ve aynı zamanda perine kaslarında aşırı gerilmeye bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunların engellenmesi için bu işlemin yapıldığını söyleyebiliriz. Perine bölgesinde düzensiz bir yırtık olmasından kaynaklanabilecek estetik problemler ya da bazı yapısal sorunlar henüz ortaya çıkmadan önlenmiş olur. Epizyotominin uygulanmaması durumunda ortaya çıkabilecek yapısal sorunlar ileride ciddi sıkıntılara da neden olabilir. Bu yapısal sorunlar arasında en yaygın görülenler şöyledir:

 • Rahim sarkması
 • Mesane sarkması
 • Kalın bağırsak sarkması
 • Perine bölgesinde deri katlantısı oluşmasından kaynaklı problemler

Bu bölgede kendiliğinden yırtılma olması, dokuda hatalı ya da kötü iyileşme olmasına da yol açabilir. Bundan kaynaklı olarak pek çok farklı sorunun yaşanması da gündeme gelebilir.

Epizyotomi Neden Yapılır?

epizyotomi neden yapılır

Bu kesinin yapılmasının amacı bebeğin baş bölgesinin doğum kanalından zorlanmadan çıkması ve beraberinde perine bölgesinde aşırı gerilmeden kaynaklı olabilecek problemlerin önlenmesidir. Bazı kadınlarda perine bölgesi oldukça dar bir yapıdadır. Bu kadınlarda doğum sırasında mutlaka söz konusu kesinin uygulanması gerekir.

Ancak perine bölgesinin geniş olması durumunda da kimi zaman aşırı gerilme olabiliyor ve dolayısıyla bu kesi işleminin yapılmasına ihtiyaç doğabiliyor. Elbette epizyotominin yapılıp yapılmayacağında perine bölgesinin darlığı ya da genişliği önemlidir. Ancak gerilmenin ne düzeyde olduğu da belirleyici faktörlerden biridir.

Epizyotomi Olmadan Doğum Yapılabilir Mi?

Elbette epizyotomi olmadan da vajinal doğum yapılması mümkündür. Vajinal doğum yapmak istemek, mutlaka bu kesinin uygulanmasını gerektirmez. Çok sayıda kadın söz konusu kesi işlemi yapılmadan vajinal yolla doğum yapabiliyor. Burada kritik olan unsur perine olarak adlandırılan bölgede bulunan kaslarda ne oranda gerilmenin meydana geldiğidir.

Dolayısıyla gerilmenin düzeyi az olduğunda böyle bir işlem yapılmasına da gerek olmayacaktır. Ancak aşırı gerilme söz konusu olduğunda da doğum sonrası süreç ve bebeğin doğum kanalından rahatlıkla çıkabilmesi gibi amaçlarla epizyotominin uygulanması zorunlu hale gelebilir.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/sezaryen-sonrasi-vajinal-dogum/

Epizyotomi Sırasında Acı Hissedilir Mi?

Çoğu zaman anne adayları vajinal doğum yapmak istiyor ancak epizyotomi konusunda çevresinde anlatılanlar ciddi endişeler yaşanmasına neden olabiliyor. Elbette bu kesi uygulanması gerekiyorsa öncesinde anesteziden istifade edilir ve kesi uygulanacak yer uyuşturulur. Bu nedenle anne adayının herhangi bir acı hissetmesi de asla mümkün olmaz. Lakin doğumdan sonra bir süre bu bölgede ağrı olması da beklenen bir durumdur. Doktorunuz ağrı olması halinde kullanabileceğiniz bir ağrı kesici ilaç reçete edecektir.

Anneler doğumdan sonra ilaç kullanma konusunda da endişe yaşayabiliyor. Fakat doktorunuzun reçete ettiği ilaçları güvenle kullanabileceğinizi belirtelim. Bu ağrı kesici ilaçlar anne sütü aracılığı ile bebeğe geçerek bebeğinize zarar verebilecek ilaçlar değildir. Bu kategoride yer alan ilaçlar zaten doktorunuz tarafından reçete edilmez.

Dolayısıyla doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri, önerilen dozajda kullanmak kaydıyla içmenizde bir sakınca olmayacaktır. Zira yapılan bu keşiden kaynaklanan ağrı çok uzun süreli olmaz. Zamanla ağrı azalır ve bir süre sonrasında iyileşme tamamlandığında bu ağrı da kendiliğinden ortadan kalkar. Çoğu zaman anneler sadece birkaç gün ağrı kesici ilaç almaya ihtiyaç duyar ve sonrasında ağrının çok hafiflemesi nedeniyle ilaç kullanımına da gereksinim duymazlar.

Epizyotomi Dikişleri Ne Zaman Düşer?

epizyotomi dikişleri

Genellikle epizyotomi sonrasında vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılır ve bu nedenle bir süre sonrasında dikiş aldırmaya da ihtiyaç olmaz. Dikişlerin düşme süresi her kadında aynı değildir. Bunun nedeni cildin iyileşme hızının kişiden kişiye değişiklik gösteriyor olmasıdır. Ancak genel olarak fikir vermesi açısından dikişlerin düşme süresinin 7 gün ile 10 gün arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Cildin iyileşme hızı yüksek olduğunda 5 ya da 6 günde de dikişler düşebilir. Yavaş olması durumunda ise bu süre 15 güne kadar uzayabilir.

Epizyotomi Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğumda epizyotomi uygulandığında sorunsuz bir iyileşme olması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu hususları ise kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

 • İlk günlerde dikişlerin olduğu yere vücut ağırlığını çok fazla vermeden oturmakta fayda olacaktır
 • Doğum sonrası kanama nedeniyle ped kullanmanız gerektiğinde pedleri sıklıkla değiştirin
 • Dikiş atılan bölge her daim temiz ve kuru olmalıdır. Kişisel temizlik sonrasında bu bölgeyi hemen kurulayın
 • Tuvalet ihtiyacı sonrasında temizliğin hijyenik bir şekilde ve nazik hareketler ile yapılması gerekir
 • Uzun süre ayakta kalmaktan ya da oturma pozisyonunda kalmaktan kaçınmak gerekiyor
 • Doktorun reçete ettiği ilaçların düzenli olarak kullanılmasına özen gösterilmelidir
 • Kabızlıktan kaçınmak şok önemlidir ve iyileşme gerçekleşene kadar kabızlığa neden olabilecek gıdaları tüketmemek gerekir
 • Dikiş olan bölgede aşırı gerilme olması halinde doktorunuza danışarak günde birkaç kez ılık su ile oturma banyosu yapılabilir

Epizyotomi Endikasyonları

Dikişlerin açılması epizyotomi endikasyonlarından biridir. Dikiş açıldığında doktorunuza derhal bilgi vermelisiniz çünkü enfeksiyon gelişmemesi için müdahale edilmesi gerekir. Enfeksiyon da riskler arasında yer alıyor. İyileşme sonrasında disparoni yani ağrılı cinsel birleşme gibi bir sorun da yaşanabilir.

Aynı zamanda iyileşmenin beklendiği gibi olmaması ve bundan kaynaklı olarak çeşitli sıkıntılar yaşanması gibi bir riskin de olduğunu söyleyebiliriz. Hatalı iyileşmeden kaynaklı olarak perine bölgesinde girintili çıkıntılı bir doku görünümü ortaya çıkabilir. Ancak bu gibi durumlarda devreye genital estetik müdahaleler giriyor ve dokudaki bu görünüm ortadan kaldırılabiliyor. Perine bölgesine daha düzgün bir görünüm kazandırılması sağlanıyor. Bu konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/erken-dogum/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …