Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması olarak tanımlanabilir. Bu problemin kadınlar arasında görülme sıklığı % 30 dolaylarındadır. Göbek çevresinde, dudak üstünde, çenede ya da yanaklarda da kıllanma meydana gelebilir. Bu tür bir kıllanmanın meydana gelmesi yani hirsutizm bir sağlık sorunu habercisi olarak kabul edilebiliyor. Bu nedenle altta yatan unsurun mutlaka belirlenmesi ve gerekli müdahalenin de yapılmasına ihtiyaç duyuluyor. Konuya dair sıklıkla gündeme gelen soruların yanıtlarını aktaracağız. En sık merak edilen husus ise bu sorunun nedenidir ve öncelikle bu konuya açıklık getirelim.

Erkek Tipi Kıllanma Neden Olur?

Elbette bu problem çeşitli hususlara bağlı olarak ortaya çıkabiliyor ve bunlar arasında en yaygın olan da hormonlardır. Androjen hormonunun aşırı düzeyde salgılanması yaygın nedenlerin başında gelir. Aynı zamanda polikistik over sendromunun da bu probleme yol açtığını söyleyebiliriz. Kimi zaman yapılan tüm tetkiklerde herhangi bir bulguya rastlanmıyor. Bu durumda da genetik kaynaklı olan idiyopatik hirsutizm söz konusudur. Bazı ilaçların kullanımı da bu probleme neden olabilir. Minoksidil, danazol, testosteron, metenolon, dehidroepiandrosteron-DHEA bu ilaçlara örnek olarak gösterilebilir.

Tedavisi Var mıdır?

Öncelikle erkek tipi kıllanma bir hastalık değildir. Herhangi bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilir. Bu nedenle tedavi de kıllanmaya neden olan unsur a da unsurları ortadan kaldırmaya yönelik olarak planlanır. Dolayısıyla tek bir tedavi prosedüründen söz edemeyiz. Altta yatan unsur tedavi edildiğinde erkek tipi kıllanmanın da ortadan kalkması mümkün olur.

Hirsutizm Hangi Hastalığın Habercisidir?

Bu sorunun yanıtını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Erkek tipi kıllanmanın yaygın nedenlerinden biri POS oluyor. Çünkü overlerin düzenli olarak yumurtlama evresine geçmiyor olması nedeniyle kanda bulunan androjen seviyesi yükseliyor.

  • Hipertekozis

Hipertekozis hastalığının en yaygın belirtisi aşırı kıllanmadır. Bu hastalığı polikistik over sendromunun ilerlemiş hali olarak da tanımlamak mümkündür. Söz konusu hastalık genellikle göğüs, karın ve sırt bölgesinde kıllanmaya neden olur.

  • Yumurtalık ve Böbrek Üstü Tümörleri

Böbrek üstü bezlerde tümör oluşması vücudun hormon dengesini de etkiliyor. Sonuç olarak erkek tipi kıllanma problemi de gelişebiliyor.

  • Adrenal Hiperplazi

Kimi zaman böbrek üstü bezlerden salgılanan enzimler doğuştan problemli olabiliyor. Bu durumdan kaynaklı olarak kız çocuklarda erkeksi bir görünüm hakim oluyor.

  • Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid bezlerinin temel görevi vücudun hormon dengesini sağlamaktır. Bu bezlerin az ya da aşırı düzeyde çalışması ise hormon dengesini bozuyor ve erkek hirsutizm sorunu gelişebiliyor.

Normal Kıl Büyümesi Nasıl Olmalıdır?

normal kıl büyümesi nasıl olmalıdır

İnsanların sahip oldukları kıl kökü sayısı yaklaşık 50 milyon civarındadır. Yaş ilerledikçe kıl kökleri de azalır ve 50 yaş sonrasında bu azalmada ciddi bir hızlanma meydana gelir. Ancak ince vücut tüyleri ile kılları birbirine karıştırmamak gerekiyor. İnce tüylerin hormonlar ile bir alakası bulunmaz. Kılların ise erkeklerde daha fazla oranda olması ve daha fazla vücut bölgesini kaplaması beklenir. Bu durum kadınlarda gözlemlendiğinde ise erkek tipi kıllanma söz konusudur.

Hormon Dengesi ve Tüylenme

Hormon dengesi ve tüylenme arasında sıkı bir bağ vardır. Çünkü hormon dengesinin bozulması tüylenmede de farklılıklar olmasını beraberinde getirir. Kadınlarda adet döneminin ardından koltuk altında ve kasıklarda kıllanma olmaya başlar. Androjen ise kıllanmayı tetikleyen bir hormondur. Bu hormon erkeklerde daha fazla olduğundan erkeklerde kıllanma da daha yoğundur.

İlginizi çekebilir –> Adet Gecikmesi

Aşırı Kıllanma Nasıl Tedavi Edilebilir?

Tedavide öncelikle sorunun kaynağının tespit edilmesi ve bu kaynağın ortadan kaldırılması gerekiyor. Çoğu zaman ilaç kullanımı ve kozmetik tedavinin bir arada uygulanmasına ihtiyaç oluyor. Bu kapsamda doktor tarafından reçete edilen ve önerilen doğum kontrol hapları, anti-androjen içeren ilaçlar kullanılmalıdır. En az 6 aylık ilaç tedavisi ile çoğunlukla başarılı bir sonuç elde edilebildiğini de söyleyebiliriz. Ancak soruna neden olan tümör ya da benzeri oluşumlarsa bu durumda bazı hastalarda tedavinin cerrahi müdahale şeklinde yapılması gerekebilir.

Göz atın –> Progesteron Hormonu

Hirsutizmde Hangi Testler Yapılır?

hangi testler yapilir

Tanı ve tedavinin takibi için hastadan istenebilen testleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Progesteron Testi
  • Prolaktin
  • Tiroid Testleri
  • İnsülin Tetkikleri
  • Ultrasonografi

Kimi zaman hastanın durumuna bağlı olarak yukarıda sıraladıklarımız ile birlikte daha farklı tetkiklerin yapılması da gerekebilir. Bu konuda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Regl Nedir

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …