Erken Adet Görme Nedenleri Nelerdir?

Erken adet görme

Erken adet görme pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen durumlardan biridir. Kadınlar ilk menstrüasyon ile birlikte üreme dönemlerine girerler. Bu dönemde belirli periyotlar ile adet kanaması yaşanır ve bunun nedeni rahmin her ay kendini hamilelik için hazırlıyor olmasıdır. İlk adet kanamasının ardından yaklaşık 1 yıl boyunca adet düzensizlikleri yaşanabilir ve bu durum tıbben de normal kabul edilir. Çünkü üreme dönemine girilmesi ile birlikte hormon dengesinin hemen sağlanması mümkün olmayabiliyor.

Ancak sonrasında artık düzenli bir adet döneminin yaşanması beklenir. Üreme dönemine girilmesinin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra halen erken ya da geç adet dönemleri yaşanıyorsa bu durum bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir ve nedeninin mutlaka araştırılması gerekir. Adet düzensizliğinin belirtileri ya da tedavisinden bahsedeceğiz. Öncesinde adet kanamasının erken zamanda başlaması konusunu daha detaylı inceleyelim.

Erken Adet Görmek Ne Demek?

Kadınlarda iki adet döneminin arasında geçen süre farklı olabiliyor. Bu sürenin genellikle 21 gün ile 35 gün arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Zira tıbben de normal kabul edilen periyot aralığı budur. Ancak bazen 21 günden daha kısa aralıklarla adet dönemleri yaşanabiliyor ve bu durum da erken adet görme olarak adlandırılıyor.

Tıpkı 21 günden az olması gibi 35 günden daha fazla olan adet periyotlarının da normal olarak değerlendirilmediğini belirtmeliyiz. Bu durumda mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması gerekiyor. Bu sayede probleme yol açan bir sağlık sorununun olup olmadığı araştırılabilir.

Hormonal dengesizlik erken adet görme nedenleri arasında en yaygın olanıdır. Aynı zamanda çok sayıda farklı unsurun vücudun hormon dengesini olumsuz yönde etkilediğini de belirtmek gerekiyor. Özellikle stres hormon dengesini kısa sürede bozabilen bir faktördür. Dolayısıyla stresli günler geçiren kadınların adet dönemleri de bu durumdan olumsuz etkilenir.

Ani duygusal değişimler de tıpkı stres gibi hormonal dengeyi bozabilen unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte aşırı spor ya da egzersiz yapmanın da benzer sonuçlar doğurduğunu belirtmek gerekiyor.

Bu arada kimi zaman kadınlar erken adet gördüklerini düşünseler de aslında söz konusu kanama erken adet görme anlamına gelmeyebilir yani adet kanaması olmayabilir. Yumurtalık kistleri, rahim kanseri, miyom ve benzer pek çok durum ara kanamaya ya da bir başka deyişle lekelenme şeklinde kanamaya yol açabiliyor.

Bu nedenle söz konusu sağlık sorunları da kadınlar tarafından göz önünde bulundurulmalı ve ara kanama yaşanması durumunda derhal kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmelidir. Zira erken tanı tüm hastalıklarda çok büyük bir önem taşıyor. Hastalıkların belirtilerinin hasta tarafından ciddiye alınması erken tanı imkanını doğurur.

Adet Görmek Ne Anlama Gelir?

Adet görmek ne anlama gelir

Kadınlarda adet dönemlerinde kanamayı başlatan hormonlardır. Vücutta salgılanan bazı hormonlar öncelikle yumurtalıkları uyarıyor. Şayet korunmasız cinsel ilişki yaşanmışsa yumurta yani kadın üreme hücreleri, sperm hücreleri ile buluşuyor ve döllenmenin meydana gelmesi durumunda gebelik tablosu ortaya çıkıyor. Ancak döllenmenin meydana gelmemesi durumunda hormonlar tarafından uyarılan bu yumurta vücuttan adet kanaması ile tahliye ediliyor.

Adet döneminde rahim içi tabaka da inceliyor ve rahim yeniden gebelik için hazırlıklara başlıyor. Genel olarak adet görmenin bu şekilde tanımlanabileceğini söyleyebiliriz. Fakat erken adet görme tüm bu sürecin 21 günden daha kısa periyotlar ile meydana gelmesidir. Bunun nedeninin mutlaka araştırılması gerekir.

Ergenlikte Erken Adet Görmek

Kadınlar üreme döneminde ergenlikte geçerler. İlk adet kanaması çoğu zaman ergenlik dönemi içerisinde meydana gelir. Ancak bu dönemde vücudun hormonal açıdan dengesini yakalaması kimi zaman 1 yıl, kimi zaman da 1,5 yıl sürebiliyor. Bu süreçte de erken adet görme gibi durumlar yaşanabiliyor.

Tıbbi anlamda bu durum normal kabul ediliyor olsa da sağlık kontrolünden geçmek büyük önem taşıyor. Çünkü ergenlik döneminde erken adet görme sık yaşanır ancak bu durum bir sağlık sorunundan kaynaklanmadığı anlamına gelmez. Dolayısıyla söz konusu durumu yaşayan kadınların mutlaka ergenlik döneminde olunsa da kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurması gerekiyor. Böylelikle olası sağlık sorunlarının mevcudiyetinin tespit edilmesi de mümkün olacaktır.

Erken Adet Görme Hamilelik Belirtisi Midir?

Yine sıklıkla merak edilen konulardan biri de erken adet görme durumunun hamilelik belirtisi olup olmadığıdır. Elbette bu durum gebelik belirtisi değildir. Ancak burada kritik bir unsurun altını çizmek gerekir. Kadınların adet kanaması sandığı lekelenme şeklindeki kanama aslında yerleşme kanaması olabilir. Döllenen yumurtanın rahme yerleşmesi sırasında çok hafif bir kanama olabilir. Kadınlar özellikle hamilelik planlamadıklarında bu kanamanın ara kanama olduğunu hatta adet kanaması olduğunu düşünebiliyor.

Kısa süreli erken adet görme durumu yaşadıklarına da kanaat getirebiliyorlar. Ancak yerleşme kanamasının adet kanamasından hem daha kısa süreli hem de daha az oranda meydana geldiğini de belirtmek gerekir. Bu iki kanama birbirinden farklıdır. Şayet korunmasız cinsel ilişki yaşandıysa ve lekelenme şeklinde bir kanama meydana geldiyse gebelik testi yapılmasında fayda olacaktır. Özellikle istenmeyen gebeliklerde yasalar kapsamında kürtaj işleminin belirli bir döneme kadar yapılabildiğini unutmamak gerekir.

Merak edenler için –> https://alicelikkadindogum.com/vajinadan-gaz-cikmasi/

Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

Adet düzensizliği belirtileri

Adet düzensizliği sadece erken adet görme durumu değildir. Adet periyotlarının 35 günden daha uzun olması ya da sıklıkla adet gecikmesi yaşanması gibi durumların da adet düzensizliği olarak değerlendirildiğini belirtelim. Kimi zaman kadınlar adet periyotlarını takip etmedikleri için adet düzensizliği yaşadıklarını da anlamıyor. Örneğin 24 günde bir adet gören kadının 30 günde bir adet görmeye başlaması adet düzensizliği yaşadığı anlamına gelir ve dolayısıyla mutlaka doktora başvurması gerekir. Adet dönemlerinde kanama miktarı her zaman aynı olmayabilir.

Adet kanamasının miktarı mevsimlerden bile etkilenebilir. Ancak erken adet görme ya da geç adet görmeye başlama gibi durumların mutlaka dikkate alınması gerekiyor. Bunun tespit edilebilmesi için de kadınlar tarafından adet periyotlarının takip edilmesinde fayda olacaktır. 1 yıl içerisinde birkaç defa düzensiz adet görmek normaldir. Ancak daha fazla olması durumunda nedeninin mutlaka araştırılması gerekir.

Aşağıdaki unsurlar adet düzensizliğinin en yaygın nedenleridir:

  • Dış gebelik
  • Yumurtalık kanseri
  • Polip mevcudiyeti
  • Polikistik over sendromu
  • Miyom mevcudiyeti
  • Rahim duvarının fazla büyümesi
  • Aşırı stres
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

Şayet erken adet görme ya da adet düzensizliği ile doktora başvurduğunuzda öncelikle mutlaka jinekolojik muayeneden geçmeniz gerekir. Bu sayede adet dönemlerini etkileyen fiziksel bir unsurun bulunup bulunmadığı kontrol edilmiş olur. Aynı zamanda doktorunuz hormon değerlerinin gözden geçirilmesi için kan testi yaptırmanızı da isteyecektir. Muayene sonuçları, laboratuvar testleri ve hastanın öyküsü bir arada değerlendirilerek bu soruna yol açan unsur tespit edilir.

Tanı konmasının ardından erken adet görme ya da adet düzensizliğine yol açan unsurun giderilmesine yönelik bir tedavi uygulanır. Bu tedavi bazen ilaç kullanımı şeklinde olabileceği gibi bazen de zorunlu olarak cerrahi müdahale kararı alınabilir. Tedavi prosedürü sorunun kaynağına yönelik olduğundan her hastada aynı tedavi şekli izlenmez. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/rahim-sarkmasi/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …