Erken Doğum (Prematüre) Nedir? Nasıl Önlenir?

Erken doğum

Erken doğum hamileliklerin yaklaşık olarak % 12’sinde görülüyor ve ‘prematüre doğum’ olarak da adlandırılabiliyor. Anne adaylarını ziyadesiyle endişelendirebilen bu durum kimi zaman alınan koruyucu önlemler sayesinde engellenebiliyor. Fakat kimi zaman da bu önlemlerden bir başarı elde edilemiyor ve gebelikler erken doğumla sonuçlanabiliyor.

Anne adaylarının erken doğumla ilgili en büyük endişesi bebeklerini kaybetme korkusudur. Oysa her erken doğumun böyle bir neticeye yol açmadığını belirtmek gerekiyor. Doğumun beklenenden daha erken gerçekleşmesi, mutlaka bebeğin kaybedileceği anlamına asla gelmez. Erken doğumun nasıl önlenebildiği konusuna değinmeden önce belirtiler hakkında bilgi aktaralım.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken doğum belirtileri

Öncelikle gebelik döneminde kadınların büyük bölümünün ‘Braxton-Hicks’ olarak adlandırılan kasılmalar yaşadığını belirtmek gerekiyor. Bu kasılmalar halk arasında ‘ yalancı kasılma’ olarak da bilinir. Elbette kasılmalar olduğunda anne adayları erken doğum yaptığı düşüncesine kapılabilir. Her kasılma, doğumun başladığı anlamına gelmemeli ve anne adayları hemen paniğe kapılmamalıdır. Erken doğumun en önemli belirtisi düzenli ve sık kasılmalar olmasıdır.

Yalancı kasılmalar ise tutarlı olmaz ve bununla birlikte yalancı kasılmaların sıklığında bir artış meydana gelmez. Ayrıca doğum öncesinde meydana gelen kasılmalarda olduğu gibi bir ağrı da yaşanmaz. Yalancı kasılmalar anne adayı pozisyon değişikliği yaptığında durabilir. Fakat doğum öncesi kasılmalar pozisyon değişikliğinden etkilenmez. Anne adayları kasılmaların yalancı kasılma mı olduğunu yoksa erken doğum mu yaptığını bu yöntemle anlayabilir.

Erken doğumun belirtileri arasında sık idrara çıkma isteği ve vajinal akıntıda artış olması da bulunuyor. Bazı anne adaylarında vajinal kanama da meydana gelebilir ve bu kanama hafif lekelenme şeklinde de olabilir. Leğen kemiğinde baskı hissi, yaklaşık olarak 10 dakikada bir kasılma olması belirtiler listesinde yer alıyor.

Başın arka tarafının alt kısmında ağrı olması yine belirtilerden bir diğeridir. Karnın alt kısmına kramp girmesi, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi belirtiler de yaşanabiliyor. Bu konuda anne adaylarının en çok odaklanması gereken husus kasılmalardır. Kasılmaların 10 dakikada bir ya da daha sık olması, sıklığının giderek artması gibi durumlarda hiçbir şekilde zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Elbette vajinal boşalma olması durumunda da doktorunuza başvurmakta zaman kaybetmemeniz büyük önem taşıyor.

Kimler Erken Doğum Riski Altındadır?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları anne adaylarının erken doğum yapacağını önceden bilemez. Ancak bazı faktörlerin mevcudiyeti bu riski artırıyor. Bu anlamda bir risk gruplandırması yapılabilir. Erken doğuma dair risk faktörlerini şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Anne adayının daha önce erken doğum yapmış olması
 • Daha önce çoklu gebelik yaşamış olmak
 • Vücudu fiziksel açıdan çok yoran işlerde çalışmak
 • Rahimde, rahim ağzında ya da plasentada bir problem olması
 • Sigara ve uyuşturucu madde kullanımı
 • Fetal doğum kusurunun bulunması
 • Ciddi stres, gerginlik ya da üzüntü yaşamak
 • Bazı enfeksiyonlar
 • Amniyo sıvısının idealden daha fazla oranda olması
 • Gebelik esnasında vajinal kanama yaşanması
 • İki gebelik arasında 6 aydan daha kısa bir süre olması
 • Bazı kronik hastalıkların mevcudiyeti
 • Periodontal hastalıklar

Elbette yukarıda sıralanan durumlardan birine ya da birkaçına sahip olmak anne adayının mutlaka erken doğum yapacağı anlamına gelmez. Bunlar sadece söz konusu riski artıran faktörlerdir.

Prematüre Doğum Engellenebilir mi?

Premature doğum engellenebilir mi

Kimi zaman az önce de değindiğimiz bazı risk faktörleri ortadan kaldırılarak erken doğum önlenebiliyor. Ancak kimi zaman da bunun mümkün olmadığını belirtmek gerekiyor. Anne adaylarının gebelik öncesinde kontrollerini yaptırmış olması, bazı sağlık sorunlarının gebelik döneminde anlaşılmasını önler.

Çünkü kontroller esnasında bu sağlık problemleri tespit edilerek gerekli tedaviler uygulanır. Bu nedenle gebelik planlayan kadınların rutin jinekolojik kontrollerini aksatmaması çok önemlidir. Çünkü hamilelik döneminde anlaşılan bazı sağlık sorunlarına gebelik nedeniyle müdahale edilemiyor. Bu durum sağlıklı ve konforlu bir gebelik dönemi geçirilmesini önleyebiliyor.

Anne adaylarının folik asit ve kalsiyum desteği alması, sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmesi, alkol, sigara ve uyuşturucu maddelerden uzak durması, ideal oranda su tüketimine dikkat etmesi gibi faktörlerin de son derece önemli olduğunun altını çizmek gerekir. En azından önlenebilecek risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasını sağlamak için gerekli adımlar atılmalıdır. Bu sayede sadece erken doğumun değil, pek çok farklı rahatsızlığın ortaya çıkmadan engellenmesi mümkün hale gelebilir.

Kaç Haftalık Erken Doğum Olur?

Gebelik dönemi normalde 40 haftalık bir süreci kapsar. Doğumun ise normalde 38. hafta ile 42. hafta arasında olması beklenir. 37. haftadan önce gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak adlandırılır. Bebekler için erken doğum çeşitli sağlık sorunlarına yol açabildiğinden prematüre bebekler hemen yenidoğan bakım ünitesine alınmalıdır. Bu sayede erken doğan bebeklerin yaşayabilecekleri sağlık sorunlarına karşı tüm önlemler alınır.

Erken Doğum Nasıl Önlenir?

Daha önce de değindiğimiz gibi erken doğum her zaman önlenebilen bir durum değildir. Kimi zaman anne adaylarının aldığı bazı önlemler ve yaşam değişiklikleri ile bu risk azaltılabiliyor olsa da bazen bu önlemlerin başarılı bir sonuç elde etmeyi sağlayamadığını belirtelim.

Günümüzde erken doğuma neden olan unsurlar arasında en yaygın olanlardan biri de vajinal enfeksiyonlardır. Vajina ve rahim enfeksiyonları erken doğumların % 50’sinden sorumludur. Elbette hijyen koşullarına dikkat edilerek enfeksiyonun önlenmesi mümkün olabilse de bu durum her anne adayı için geçerli olmayabilir.

İki hamilelik arasında 6 aydan daha kısa bir süre olması da erken doğuma yol açıyor ve bu konuda da kadınların gebelik planlamasını doğru şekilde yapması gerekiyor. Bazı diş eti hastalıklarının erken doğuma yol açtığı biliniyor. Bu nedenle anne adaylarının gebelik öncesinde diş kontrollerini yaptırması gerekiyor. gebelikten önce düzenli ve sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapmak da önemlidir.

Erken Doğum Zararları Nelerdir?

Erken doğum zararları

Her ne kadar prematüre doğan her bebek hayatını kaybetmiyor olsa da erken doğum faktörünün bebekler için hayati bir risk doğurduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Erken doğumdan kaynaklı bebek ölümlerinin maalesef sık yaşandığının altını çizmek gerekir. bebekler prematüre doğduklarında yeni doğan bakım ünitesine alınarak organlarının gelişiminin güçlenmesi için her türlü tedavi uygulanıyor. Buna karşın bebeklerin iç organlarında gelişim bozuklukları olabiliyor. Bu durum da geçici ya da kalıcı sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Prematüre Doğum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her anne adayı için tedavi aynı prosedürle gerçekleştirilmez. Anne adayının ve bebeğin sağlık durumu, erken doğumun sebebi gibi pek çok unsur bir arada değerlendirilir ve tedavi seçenekleri de bu değerlendirme sonrasında gözden geçirilir. Doktor tarafından erken doğum riski tespit edildiğinde ilaç tedavisi de uygulanabilir. Bazen doğumun gebeliğin 34 haftasında başlaması ya da başlayacağına dair kuvvetli şüpheler olabiliyor. Bu gibi durumlarda anne adayının mutlaka klinik ortamda tedaviye alınması gerekiyor.

Gebelik suyunun gelmesi durumunda ise tedavi seçenekleri çok daha farklı oluyor. Enfeksiyon tespit edilmesi halinde antibiyotik ilaç kullanımı tercih edilebilir. Hamileliğin 24. haftası ila 34. haftası arasında bebeğin akciğer gelişimini hızlandırmaya ihtiyaç olabiliyor ve bu durumda kortikosteroid kullanımı gerekebiliyor. Ayrıca kasılmaları durdurmaya yönelik bazı tedavilerin uygulanması da gündeme gelebilir. Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Mutlaka okumalısınız
https://alicelikkadindogum.com/sezaryen-sonrasi-vajinal-dogum/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …