Erken Yaşta Yumurtalık Yaşlanması Nedir?

yumurtalık yaşlanması

Yumurtalık yaşlanması kadınlarda yumurtalık rezervinin azalması ile birlikte ortaya çıkar. Özellikle bebek sahibi olmayı planlayan kadınlar için bu konunun son derece önemli olduğunu belirtmek gerekiyor. Çünkü söz konusu durum bebek sahibi olmayı engelleyebilir. Zira yumurtalıklardaki yaşlanma yumurta kalitesini de olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Bu noktada devreye yumurta dondurma işlemi girer. Yumurta dondurma işlemi nedir, kimler bu işlemden faydalanabilir gibi önemli soruların yanıtlarını aktaracağız. Öncesinde yumurtalık rezervini daha detaylı inceleyelim.

Yumurtalık (Over) Rezervi Nedir?

Kadınlar belirli bir yumurtalık rezervi ile dünyaya gelir. Ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar geçen süre içerisinde bu rezerv azalır ve yumurtalık rezervinin tükenmesiyle birlikte menopoz süreci de başlamış olur. Over rezervindeki azalma ise söz konusu süreci beraberinde getirir. Ancak burada önemli bir unsurun altını çizelim. Yumurtalık rezervinin yüksek olması durumunda da yumurtalık yaşlanmasının meydana gelebileceğini söyleyebiliriz. Bu durum sadece yumurtalık rezervine bağlı olarak gelişmez.

Yumurta Yaşlanması Belirtileri Nelerdir?

Sıklıkla sorulan sorulardan biri de yumurtalık yaşlanması durumunda hangi belirtilerin ortaya çıktığıdır. Ancak kadınların bu durumu anlamalarını sağlayabilecek bir belirti bulunmuyor. Düzenli bir şekilde jinekolojik muayeneye gidilmesi durumunda doktorunuzun gerekli görmesi halinde yumurtalık rezervine dair fikir verecek testler yapılabilir. Özellikle adet dönemlerinde gerçekleştirilen östrojen ve FSH hormon testleri bu konuda fikir verebiliyor. Bu konuda ultrason görüntülemesi ve AMH testinden de faydalanılıyor. Bu sayede erken dönemde meydana gelen yumurtalık yaşlanmasının tespit edilmesi mümkün olabiliyor.

Erken Yumurtalık Yaşlanması Nedir?

Erken yumurta yaşlanması nedir

Kadınlarda yumurtalık rezervi, folikül sayısı ya da yumurtaların kalitesi konusunda yaş önemli bir parametredir. Yaş ilerledikçe yumurta sayısı ve eşzamanlı olarak yumurta kalitesi de düşmeye başlar. 40 yaşın kritik olduğunu söyleyebiliriz. Bu yaştan sonra yumurtalık yaşlanması başlayabilir. Kimi zaman kadınlar 30’lu yaşlarda olduklarında da söz konusu durum gelişebiliyor. Bu da erken dönemde yumurtalık yaşlanmasının açıklaması oluyor. Elbette kadınlarda yaş dışında daha farklı unsurlara bağlı olarak da bu durumun ortaya çıkabileceğini belirtebiliriz.

İlginizi çekebilir –> Anne karnında bebeğin öldüğü nasıl anlaşılır

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir?

Özellikle söz konusu problemi sorununu yaşayan kadınlar için yumurta dondurma işleminin son derece önemli olduğunun altını çizelim. Yumurta rezervinin çeşitli nedenlerle tükenmeye başlaması durumunda yumurta dondurma işleminden istifade edilebilir. Aynı zamanda kadınların kanser tedavisi görmesi gerektiğinde de tedavi öncesinde yumurtanın dondurulması sağlanabiliyor. Gebelik planlaması olduğunda ise bu yumurtalar kullanılabiliyor. Yumurtaların vitrifikasyon yöntemi ile laboratuvar ortamında dondurulduğunu söyleyebiliriz.

Kimler Yumurta Dondurabilir?

Kimler yumurta dondurabilir

Yumurta dondurma işleminin ilk defa uygulandığı dönemlerde sadece sınırlı sayıda kadın faydalanabiliyordu. Bu dönemde yalnızca kanser tedavisi görecek olan kadınlar için yumurta dondurma imkanı vardı. Ancak günümüzde yumurtalık yaşlanması tespit edilen, yumurta rezervleri azalan ya da ilerleyen yaşlarda gebelik planlayan kadınlar için de bu imkanın mevcut olduğunu belirtelim. Bundan kısa bir süre öncesine kadar yumurtaların sadece 5 yıl saklanması söz konusu olabiliyordu. Günümüzde ise sınırsız bir süre boyunca dondurulan yumurtaların muhafaza edilmesi mümkün olabiliyor.

Göz atmalısınız –> Doğurganlık dönemi nedir?

Yumurta Dondurma İşlemi Çok Önemlidir!

Tahmin edilebileceği gibi yumurtalık yaşlanması söz konusu olduğunda yumurta dondurma işleminin ne kadar önemli olduğu çok daha net bir şekilde anlaşılabiliyor. Üstelik günümüzde tıp teknolojisi ilerledi. Artık kadınların 30 yaşındayken dondurulan yumurtaları, kadınlar 40 yaşına geldiğinde de rahatlıkla kullanılabiliyor ve gebelik elde edilebiliyor. Aynı zamanda kadınların kanser tedavisinin ardından hamile kalmalarını de mümkün kılan bir uygulama olduğunu belirtebiliriz.

Yumurtalık Yaşlanmasını Engellemek Mümkün Olabilir!

Her zaman mümkün olmasa da bazı yaşam değişiklikleri bu süreci geciktirmek ya da engellemek mümkün olabilir. Bu noktada önerilerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Stresten uzak kalınmalı.
  • Kimyasal maddelere maruz kalınmamalı.
  • Sigara ve alkolden kullanılmamalı.
  • Düzenli olarak spor yapılmalı.
  • Sağlıklı bir beslenme düzeni uygulanmalı.
  • Fazla kilolu ya da fazla zayıf olunmamalı.
  • Uyku kalitesine önem verilmeli.
  • Rutin jinekolojik kontroller ihmal edilmemeli.

Yumurta Sayısı Artırılabilir Mi?  Yumurtalık Gençleştirilebilir Mi?

Son yıllarda yumurtalık yaşlanması konusunda pek çok çalışma yapılıyor. Yumurta dokusuna PRP uygulanması gibi yöntemlerden henüz net bir başarı elde edilemedi. Ancak çalışmaların devam ettiğini de belirtebiliriz. Bununla birlikte invitro aktivasyon (İVA) yöntemi de denenmeye devam ediliyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Gebelik haftası hesaplama

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …