Gebelerde Covid-19 Enfeksiyonu

Gebelerde covid enfeksiyonu

Covid-19 anne adaylarının bebeklerinin sağlığı ile alakalı olarak endişe yaşamasına da neden oluyor. Bebeklerinin bu virüsten zarar görüp görmeyeceği, gebelerde tanı yöntemlerinin neler olduğu gibi pek çok konunun merak edildiğini söyleyebiliriz. Bu sorulara ve çok daha fazlasına açıklık getireceğiz. Öncelikle gebelerde bu enfeksiyonun belirtilerinin neler olduğunu gözden geçirelim.

Gebelerde Covid-19 Enfeksiyonu Klinik Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle belirtiler ortaya çıktığında zaman kaybetmeden test yaptırmak gerektiğini belirtelim. Anne adaylarında Covid-19 enfeksiyonu durumunda ortaya çıkan hafif semptomlar şöyledir:

  • Ateş
  • Öksürük
  • Boğaz ağrısı
  • Yorgunluk
  • Kas ağrısı

Kimi zaman daha ağır semptomlar da olabiliyor. Ağır semptomlar da şöyledir:

  • Pnömoni
  • Akut respiratuar distress sendromu
  • Böbrek yetmezliği
  • Çoklu organ yetmezliği

Gebelerde Covid-19 Enfeksiyonu Gebe Olmayan Hastalarla Karşılaştırıldığında Semptomların Varlığı ve Şiddetinde Farklılık Var Mıdır?

Koronavirüs enfeksiyonu semptomlarının hamile olanlar ile olmayanlar kıyaslandığında çok farklılık göstermediğini söyleyebiliriz. Ayrıca bu enfeksiyonun sadece anne adaylarına özgü belirtileri de bulunmuyor. Sadece basit farklılıklardan söz edilebilir. Yapılan incelemelerde virüsü kapmış olan ve doğum için sağlık kuruluşuna başvuran anne adaylarının yaklaşık % 88’inin asemptomatik olduğu ortaya çıktı. Geri kalan % 12’lik dilim ise semptomatiktir.

Aslında anne adayları gebelik döneminde solunum yolu enfeksiyonlarına daha yatkındır. Ancak Covid-19 tablosuna bakıldığında solunum yolu sıkıntıları konusunda normal popülasyondan büyük bir farklılık görünmüyor. Anne adaylarının % 86’sında semptomlar hafif olurken hamile olmayan kişilerde hafif semptomlar gözlemlenen kişi oranı yine % 80 dolaylarındadır.

Gebelerde Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Gebelerde söz konusu virüsün mevcut olup olmadığının tespiti için farklı bir tanı yöntemi uygulanması gerekmiyor. Anne adaylarında nazal ya da orofaringeal bölgelerden alınan sürüntü yardımı ile tanı konabilir. Revers transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu ile anne adaylarının virüsü kapıp kapmadığı anlaşılabiliyor. Sadece ender durumlarda kesin tanı konabilmesi için akciğer incelemesine gereksinim duyulur. Bunun dışında her birey için uygulanan tanı yöntemleri ile anne adaylarına da tanı konması mümkün oluyor.

Gebelerde RT-PCR Dışında Tanı Yöntemleri Mevcut Mudur?

Hamilelerde pcr testi

RT-PCR dışında daha farklı tanı yöntemleri de kullanılabiliyor. ELISA ya da IgM/IgG testleri bunun en yaygın örnekleridir. Aynı zamanda hızlı antikor testleri de uygulanabilir. Çoğu zaman PCR testleri yeterli olsa da kimi zaman ek olarak bu testlerin de yapılması gerekebiliyor.

Covid 19 Olan Gebelerde Düşük Ve Erken Gebelik Kaybı Riskinde Artış Var Mıdır?

Oldukça yeni bir virüs olması nedeniyle Covid-19 ile ilgili verileri de kısıtlıdır. Bu virüsün anne adaylarında erken gebelik kaybına ya da düşüğe neden olduğu yönünde bir bulgu yok. Ancak virüsün uzun vadedeki etkileri henüz tam olarak bilinmiyor. Dolayısıyla sadece mevcut veriler ile bu ve benzeri konularda bir yorumlama yapılabiliyor.

Covid 19’lu Bir Gebede Travay Sırasında Fetal Takip Açısından Diğer Gebeliklere Göre Bir Farklılık Var Mıdır?

Travay sırasında fetal distresin daha fazla oranda görüldüğünü söyleyebiliriz. Eğer anne adayları vajinal doğum yapmayı planlıyorsa bu durumda elektronik fetal monitorizasyonun daimi olarak yapılması gerekecektir. Böylelikle kontrollü bir şekilde doğumun gerçekleştirilmesi sağanabilir.

Vajinal Doğum Planlanan Covid 19’lu Gebelerde Epidural Analjezi Uygulanabilir Mi?

Eğer anne adaylarında epidural analjeziye kontraendike olan bir durum yoksa Covid-19 pozitif olan anne adaylarına epidural analjezi uygulanabildiğini söyleyebiliriz.

Doğum İçin Başvuran Her Gebeye Covid 19 Testi Yapılmalı Mıdır?

her hamileye covid testi yapılmalı mı

Avrupa ülkelerinde doğum için başvuran her anne adayına test yapılmıyor. ABD’de ise sadece bazı eyaletlerde test yapılıyor. Ülkemizde ise anne adayında semptomlar yoksa ve temaslı da değilse test yapılmasına gerek duyulmuyor.

Covid-19 Olan Gebelerde Ayırıcı Tanıda Neler Düşünülmelidir?

İnfluenza, parainfluenza, respiratuar sinsityal virus, adenovirus gibi çeşitli viral pnömanilerin dikkate alınması gerekir. Ayrıca mycoplasma pneumoniae ve pneumocystis jirovecii gibi atipik pnömoni etkenleri de dikkate alınmalıdır. Akciğer incelemesinden elde edilen bulgular da göz önünde bulundurulabilir.

İlginizi çekebilir –> Dörtlü Tarama Testi

Covid-19 Pozitif Olan Gebelerde Fetusa Vertikal Geçiş Var Mıdır?

Bu konuda da çok sayıda inceleme yapıldı ve son verilere göre fetusa vertikal geçiş bulunmuyor.

Göz atın –> Gebelikte Toksoplazma Belirtileri

Gebeler Covid-19 Aşısı Olabilir mi?

Anne adayları da gebeliğin 12 haftasından sonra aşı olabilir. Daha erken dönemde aşı olunması durumunda da bir soruna rastlanmadı. Bu konuda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Ultrason Nedir

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …