Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik haftası hesaplama

Gebelik haftası hesaplama işlemi anne adayları için fazlasıyla karışık bir hal alabiliyor. Bunun nedeni gebelik haftasının son adet dönemi dikkate alınarak hesaplanmasıdır. Genellikle anne adayları gebelik testi yaptıklarında ve hamile olduklarını öğrendiklerinde gebeliğin ilk haftasında olduklarını düşünürler. Oysa gebeliğin ilk haftası kadınların gebelik öncesi son adet dönemini yaşadıkları haftadır. İşte akılları karıştıran unsur da bundan kaynaklanıyor.

Tüm dünya genelinde gebelik haftası hesaplama işlemi 40 hafta üzerinden yapılır. Yani gebelik 40 haftalık bir süreç olarak değerlendirilir ve normal doğum haftası da gebeliğin 38. haftası ile 40. haftası arasıdır. Ancak kimi zaman doğum gebeliğin 41. haftası ya da 42. haftasında da gerçekleşebiliyor.

Hamileliğin 1. haftası ve 2. haftası ise aslında teknik anlamda hamile olmadığınız dönemlerdir. Özellikle gebeliğin ilk haftasında henüz döllenme bile gerçekleşmemiş olabilir. Ancak son adet dönemi dikkate alınarak bir hesaplama yapıldığından döllenmenin meydana gelmediği hafta da anne adayları hamile olarak kabul edilir.

Anne adayları sıklıkla internet ortamında yer alan gebelik haftası hesaplama araçlarını kullanıyor. Bu araçların ne kadar güvenilir olduğu da merak ediliyor. Bu sorunu yanıtlayacağız ancak öncesinde gebelik haftasının ve gebelikte trimester dönemlerinin ne anlama geldiğini mercek altına alalım.

Gebelik Haftası Nedir?

Gebelik haftası nedir

Anne adayları için gebelik takvimi aylık olarak değil haftalık olarak oluşturulur. Son adet döngüsünün başladığı hafta gebeliğin ilk haftası olarak kabul edilir ve gebelik haftası hesaplama işlemleri de bu doğrultuda gerçekleştirilir.

Halk arasında ‘hamilelik hormonu’ olarak adlandırılan beta hCG hormon seviyesi, ultrason görüntülemesinde bebeğin durumu gibi çeşitli bulgular da kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gebelik haftasının hesaplanmasında dikkate alınan diğer bulgulardır. Özellikle adet düzensizliği yaşayan ve son adet tarihini hatırlamayan anne adayları için diğer bulgular dikkate alınarak bir gebelik takvimi oluşturulur.

Elbette gebelik haftasının hesaplanmasında bazı yanıltıcı faktörler de bulunuyor. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Anne adayının adet düzensizliği yaşıyor olması
 • Gebeliğin tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme teknikleriyle elde edilmesi
 • Yumurtlama tarihinin beklenenden çok daha erken ya da geç olması
 • Anne adayı tarafından son adetin ilk gününün yanlış hatırlanıyor olması

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bu gibi durumlarda da anne adaylarının paniğe kapılmasına hiç gerek yok çünkü ultrason ölçümleri gibi veriler göz önünde bulundurularak gebelik haftasının hesaplanması sağlanabilir.

Okumanızı öneririz –> https://alicelikkadindogum.com/bebegin-kalp-atislari/

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebeliğin ilk ayı yani ilk 4 haftasında anne adayı henüz gebelikten habersizdir. Bu dönemde gebelik belirtilerinin ortaya çıkması da beklenmemelidir. Erken gebelik dönemi belirtileri bile yaklaşık olarak hamileliğin 4. haftasından sonra ortaya çıkar. Anne adayları gebelik haftası hesaplama konusunda internet ortamında araştırma yaparken sıklıkla SAD ifadesi ile karşılaşır. SAD, ‘son adet dönemi’ ifadesinin kısaltılmış halidir. Gebelik 40 hafta olarak hesaplanır ve başlangıcı da henüz teknik anlamda gebelik oluşmamış olsa bile SAD yani son adet döneminin ilk günüdür.

40 haftalık süreç de 280 güne tekabül ediyor. Son adet gününün doğru şekilde hatırlanması çok önemlidir çünkü kadınlarda adet periyotları çok farklı olabilir. Bazı kadınlar 25 günde bir adet olurken bazı kadınlarda bu süre 29 günde bir şeklindedir.

Bu nedenle son adet gününe ortalama 2 hafta ekleyerek döllenmenin gerçekleştiği günü tahmin etmek zordur ve yanıltıcı sonuçlar verebilir. Zira kadınlarda yumurtlama dönemi de değişebiliyor ve kimi zaman beklenenden erken ya da geç yumurtlama tablosu ortaya çıkabiliyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak gebelik hesaplaması işleminin doktorunuz tarafından yapılmasını sağlamanız en akılcı seçim olacaktır.

Hesaplama Aracı Ne Kadar Güvenilir?

Hesaplama aracı ne kadar güvenilir

İnternet ortamında gebelik haftası hesaplama aracı ile sıklıkla karşılaşılabilir. Bu hesaplama araçları birkaç veriyi ilgili alana yazmanızın ardından gebelik haftasını otomatik olarak hesaplar. Bu hesaplama araçlarının güvenilir olmadığını söyleyemeyiz.

Ancak kadınların bu hesaplama araçlarına güvenebilmeleri için öncelikle son adet tarihlerini hatırlıyor olmaları gerekir. Çünkü hesaplama araçları son adet tarihinin ilk gününü veri olarak kabul ediyor ve hesaplama işlemi de bu doğrultuda gerçekleştiriliyor. Adet düzensizliği yaşayan kadınların ise hesaplama araçları ile gebelik haftasını hesaplayabilmeleri daha zordur. Zira bu hesaplama araçlarının da yanılma payının olabileceğini belirtmek gerekiyor. Bu nedenle hamilelik haftası ile ilgili doktorunuza danışmanız ve doktorunuzun aktardığı bilgilere itibar etmeniz daha doğru olur.

Gebelikte Bebek Kilosu Nasıl Tespit Edilir?

Anne adayları gebelik haftası hesaplama işlemleri kadar bebeğin kilosunun nasıl belirlendiğini de merak edebiliyor. Bebeğin kilo kontrolünde ultrason görüntülemesinden faydalanılır. Ultrason görüntülemesi yardımı ile bebeğin biyometrik ölçümleri gerçekleştirilir. Doktorunuz tarafından bazı parametreler ve formüller kullanılarak bebeğin kilosu da belirlenir. Bu parametreleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Bipariatal Diameter Parametresi

Anne karnındaki bebeğin iki şakak arasındaki mesafenin ölçümüdür.

Abdominal Çevre Ölçümü

Anne karnındaki bebeğin karın çevresinin ölçümüdür.

Femur Ölçümü

Anne karnındaki bebeğin kaval kemiğinin uzunluğunun ölçümüdür.

Kaç Aylık Hamileyim?

Kaç aylık hamileyim

Yıllık takvimde her ay aynı gün sayısını kapsamıyor ve bu nedenle gebelik haftası hesaplama işlemleri ay üzerinden değil hafta üzerinden yapılıyor. Bu durum da kimi zaman anne adaylarının ‘kaç aylık hamileyim’ sorusunun yanıtını bulmalarını zorlaştırıyor. Gebelik haftalarına göre kaç aylık hamile olduğunuzu hemen aktaralım:

 • 1 – 4 haftalık gebelik: Hamileliğin 1. ayıdır
 • 5 – 8 haftalık gebelik: Hamileliğin 2. ayıdır
 • 9 – 13 haftalık gebelik: Hamileliğin 3. Ayıdır
 • 14 – 17 haftalık gebelik: Hamileliğin 4. ayıdır
 • 18 – 21 haftalık gebelik: Hamileliğin 5. ayıdır
 • 22 – 26 haftalık gebelik: Hamileliğin 6. ayıdır
 • 27 – 31 haftalık gebelik: Hamileliğin 7. ayıdır
 • 32 – 36 haftalık gebelik: Hamileliğin 8. ayıdır
 • 37 – 40 haftalık gebelik: Hamileliğin 9. ayıdır

Tahmini Doğum Tarihi Ne Zaman?

Bebeğin doğum tarihinin hesaplanmasına geçmeden önce gebeliğin toplamda 3 trimester dönemi olarak değerlendirildiğini belirtelim. Her bir trimester dönemi yaklaşık 3 aylık süreci kapsıyor. Trimester dönemleri ve kapsadıkları gebelik haftaları şöyledir:

 • Birinci trimester dönemi: Gebeliğin 1. haftası – 13. haftası arası
 • İkinci trimester dönemi: Gebeliğin 14. haftası – 26. haftası arası
 • Üçüncü trimester dönemi: Gebeliğin 27. haftası – 41. haftası arası

Elbette gebelik haftası hesaplama işlemlerinden sonra tahmini bir doğum tarihinden söz edilebilir. Ancak kesin olarak doğumun hangi gün gerçekleşeceğini belirtmek olanaksızdır. Yapılan tahminlerin sadece % 5’i doğru çıkar.

Özellikle vajinal doğum söz konusu olduğundan doğumun ne zaman başlayacağının net bir gün ve saat olarak tahmin edilmesi elbette mümkün olamaz. Sadece sezaryen ile doğum kararı alındığında, yapılan muayene ve kontrollerin ardından doğum zamanına yakın bir dönemde sezaryen ile doğumun yapılacağı gün belirlenebilir.

Bebeğiniz doğuma hazır olduğunda doğal doğum süreci de başlayacaktır. Doktorunuz tarafından bu zamanın net bir şekilde bilinmesi mümkün olmaz. Sadece tahmini bir tarihten ya da tarih aralığından söz edilebilir. Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/cin-takvimi-cinsiyet-hesaplama/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …