Gebelik

gebelikte şeker yüklemesi

Gebelikte Şeker Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Gebelikte şeker yüklemesi testinin mutlaka yapılması gerekiyor. Gebelik şekeri, diyabet yani şeker hastalığının hamilelik döneminde ortaya çıkmasıdır. Vücudun temel enerji kaynağı glukozdur ancak kandaki glukoz oranı ideal seviyeden daha fazla olduğunda çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Hamilelik döneminde vücudun insülin hormonuna verdiği yanıt değişebiliyor ve bu da beraberinde gebelik şekeri problemini getirebiliyor. İşte bu nedenle hamileliğin belirli bir döneminde gebelikte şeker yüklemesi testinin yapılması gerekiyor. Bu sayede gebelik şekerinin mevcut olup olmadığı saptanabilir.

Bu test anne adayını zorlayan ya da acı veren bir test değildir. Dolayısıyla anne adaylarının söz konusu analize dair endişe duymasına hiç gerek yok. Testin nasıl gerçekleştirildiğini aktaracağız ancak öncesinde gebelik şekeri ile ortaya çıkardığı riskleri daha yakından inceleyelim.

Gebelik Şekerinin Anne Adayı ve Bebek Açısından Riskleri Nelerdir?

gebelikte şekerin riskleri

Diyabet ister gebelik döneminde başlamış olsun, ister daha erken dönemde ortaya çıkmış olsun, hamilelikte bazı riskleri de doğuruyor. Bu riskler hem anne karnındaki bebeği hem de anne adayını etkiliyor. Zira gebelikte şeker yüklemesi testinin yapılmasının temel amacı da budur.

Hamilelik döneminde şeker seviyesi ne kadar dengeli olursa söz konusu riskler de o denli az olur. Gebelikte diyabet anne adaylarının hamilelik döneminde yüksek tansiyon, hamilelik zehirlenmesi, düşük ya da erken doğum gibi ciddi sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Bu riskler hamilelikte diyabet sorunu yaşamayan anne adaylarına nazaran çok daha yüksek olacaktır.

Bununla birlikte bebekte de bazı anomaliler olma riski yükseliyor. Gebelik öncesinde anne adayında şeker hastalığı zaten mevcutsa ve gebelikten birkaç ay öncesinden başlamak kaydıyla gebelik boyunca şeker seviyesi normal referans aralığında olursa bebeklerde anomali meydana gelme olasılığı da son derece düşük olacaktır. Şeker seviyesi daima yüksek olan ya da şeker düzeyi kontrol edilemeyen gebeliklerde ise risk oldukça yüksektir. İşte bu nedenle HbA1C ve glikoz takiplerinin büyük bir titizlikle yapılması gerekir.

Gebelik şekerinin bebeklerde hangi riskleri doğurduğunu kısa bir liste ile aktarabiliriz:

 • Doğum sonrası solunum sıkıntısı
 • Bebeğin iri olması
 • Bebeğin idealden daha küçük olması
 • Kalp anomalileri
 • Polisitemi, hipokalsemi, hiperbiluribinemi
 • Beyin ve sinir sistemi anomalileri
 • Böbrek anomalileri
 • Sindirim sistemi anomalileri
 • Kulak anomalileri

Elbette gebelik şekeri yukarıda sıralanan anomalilerin tamamına mutlaka neden olur şeklinde kesin bir kanaat bildiremeyiz. Ancak riskin diğer gebeliklere nazaran çok daha yüksek olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Mutlaka okumalısın –> https://alicelikkadindogum.com/gebelikte-bitki-caylari/

Gebelik Şekeri Nasıl Tedavi Edilir?

gebelik şekeri nasıl tedavi edilir

Öncelikle gebelikte şeker yüklemesi testinin bazı anne adayları tarafından ihmal edildiğine değinelim. Oysa bu ihmal ileride ciddi sorunlara yol açabilir. Gebelik şekerinin belirtilerini kısaca gözden geçirmekte fayda olacaktır:

 • Susuzluk hissi
 • Kilo kaybı
 • Sıklıkla yemek yeme isteği
 • Sıklıkla idrara çıkmak
 • Sürekli yorgun hissetmek

Kimi zaman diyabet rahatsızlığına rağmen bu belirtilerin hiç biri görülmeyebilir. İşte bu nedenle şeker yüklemesi testinin mutlaka belirtilen zamanda yapılması gerekir. Tedavi ise genel olarak diyet uygulanması, egzersiz yapılması ve insülin tedavisi şeklinde yapılır.

Diyet

Gebelik şekeri tanısı konduğunda öncelikle diyet tedavisi uygulanıyor. % 50 dolaylarında karbonhidrat, % 30 dolaylarında yağ ve % 20 dolaylarında proteinden oluşan bir diyet programı izlenir. Diyet yardımı ile anne adayının aşırı kilo alması engellenmeye çalışılır. Aynı zamanda insüline karşı doku direncinin kırılması da sağlanır.

Egzersiz

Düzenli olarak egzersiz yapılması durumunda yaklaşık 1 ay içerisinde kandaki glukoz seviyesinde belirgin bir düşüş yakalanabilir. Bu nedenle farklı bir sağlık sorununun olmaması durumunda gebelik şekeri tanısı konduğunda anne adayının egzersiz yapması da istenir.

İnsülin Tedavisi

Diyet ya da egzersiz ile başarı sağlanamadığında insülin tedavisi devreye girer. Açlık kan şekeri 105 mg/dl ve tokluk kan şekeri 120 mg/dl altında tutulamadığında bu tedavi uygulanmalıdır.

Hamilelikte Şeker Taraması Testi Nasıl Yapılır?

hamilelikte şeker taraması testi

En sık merak edilen konulardan biri de gebelikte şeker yüklemesi testinin nasıl yapıldığı oluyor. Bu test kapsamında anne adayına aç ya da tok karnına 50 gr şeker yani glukoz verilir. Halk arasında şeker su testi olarak da bilinen analiz kapsamında anne adayına glukoz verilmesini takiben 1 saat sonrasında kandaki şeker miktarı ölçülür. Şayet çıkan sonuçta kandaki şeker seviyesi 140 mg/dl altındaysa gebelik şekeri yok demektir.

Eğer sonuç 140 mg/dl üzerindeyse gebelikte şeker yüklemesi testine yeni bir analizle devam edilir. 3 saat süren 100 gr glukoz yüklemesi şeklinde bir test daha yapılır. Bu zaman zarfında ise anne adayından 4 defa kan numunesi alınır ve kandaki şeker seviyesi ölçülür. Eğer 2 ya da daha fazla sayıda testte kan şekeri ideal oranın üzerindeyse bu durumda gebelik şekerinden söz edilebilir. Anne adayları için zorlayıcı bir test değildir. Sadece az miktarda kan numunesi alınması yeterli olabiliyor. Bu nedenle test kapsamında ciddi bir kan kaybı da asla söz konusu olmaz.

Gebelerin ilgisini çeker –> https://alicelikkadindogum.com/hamilelikte-ilac-kullanimi/

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Anne adaylarının gebelikte şeker yüklemesi testini hamilelin 24. haftasında ve 28. haftasında yaptırması gerekiyor. Ancak aşırı kilo gibi riskin yüksek olduğu durumlarda gebelik takibini yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bu testi daha erken dönemde yaptırmanızı da isteyebilir. Bu durumda doktorun önerisini dikkate almalı ve istenen zaman diliminde testin gerçekleştirilmesini sağlamalısınız. Bu durumda kimlerin risk altında olduğu da merak edilebilir.

Şeker hastalığının hamilelikte kadınların % 5’sinde görüldüğünü söyleyebiliriz. Gebelik öncesinde diyabet hastalığı olanlarda ya da aşırı kilolu olanlarda, 35 yaş üstü gebeliklerde risk daha yüksektir.

Daha önce anomalili bebek dünyaya getirenlerde, ölü doğum yapanlarda, yüksek kilolu bebek doğuranlarda, birden fazla sayıda düşük yapmış olanlarda ve ailesinde şeker hastalığı olan kişilerde de risk daha yüksek olabiliyor. Bu listeye idrarında glukoz tespit edilmiş olanlar ile hamilelik sırasında çok fazla kilo almış olan kişileri de ekleyebiliriz. Bu gibi durumlarda gebelikte şeker yüklemesi testinin biraz daha erken dönemde yapılması gerekebiliyor.

Şeker Yükleme Testi Bebeğe Ve Anneye Zarar Verir Mi?

Son yıllarda yapılan bazı açıklamalar ya da internet ortamında karşılaşılan bazı yanlış bilgiler nedeniyle anne adayları gebelikte şeker yüklemesi testinin bebeğe zarar verebileceği endişesine kapılabiliyor. Oysa bu testin anne adayına ya da bebeğe herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir. Bu test uluslararası alanda kabul görmüş olan bir uygulamadır.

Test için anne adayına sadece 50 gr şeker verilir ve bu şeker düzeyi de anne adayının ya da bebeğin sağlığına zarar vermez. Aynı zamanda anne adayının kolundan bir ya da birkaç defa kan alınması gerekiyor. Bu işlemin de bebeğe ya da anne adayına zarar vermesi elbette söz konusu değildir. Verilen şekerin bebeği zehirlediği gibi bilgiler asla gerçeği yansıtmaz. Anne adayının tükettiği çikolatalarda ve benzeri gıdalarda bile test kapsamında verilenden daha fazla şeker bulunduğunu belirtebiliriz. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/bebegin-kalp-atislari/

gebelikte bitki çayları

Gebelikte Bitki Çayları Bebeğe Zarar Verir mi

Gebelikte bitki çayları tüketimi anne adayları arasında oldukça popülerdir. Ancak bitki çaylarının tamamının hamilelik döneminde güvenle tüketilebileceğinden de asla söz edemeyiz. Hatta bazı bitki çayları hamilelik döneminde rahimde kasılma olması, düşük, erken doğum ya da kanama gibi son derece ciddi sonuçlara da yol açabiliyor.

Daha Fazlası

hamilelikte seyahat etmek

Hamilelikte Seyahat Etmek Sakıncalı mı?

Hamilelikte seyahat etmek konusunda endişeli olabilirsiniz. Anne adayları genellikle olabildiğince seyahat etmemeye çalışıyor ve bu sayede bebeklerinin zarar görmesini engellemeyi hedefliyor. Oysa doktorunuz tarafından yolculuk yasağı konmadıysa seyahat etmenizde de bir sakınca olmayacaktır.

Daha Fazlası

hamilelikte ilaç kullanımı

Hamilelikte İlaç Kullanımı Bebeği Etkiler mi?

Hamilelikte ilaç kullanımı anne adaylarını en çok korkutan unsurlardan biri oluyor. Özellikle gebelik döneminde bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında ilaç kullanımına sıcak bakmayan anne adayları sağlık probleminin büyümesini bile göze alabiliyor. Elbette gebelik döneminde doktora danışmadan asla ilaç kullanılmamalıdır.

Ancak hiçbir durumda ilaç kullanılmaması gerektiği bilgisi de doğru değil. Burada anne adaylarının dikkat etmesi gereken unsur, sadece doktorun reçete ettiği ilaçları, doktorun önerdiği süre boyunca ve reçete edilen dozajda kullanımıdır. Bu durumda ilaç kullanımına dair bir problem yaşanması da söz konusu olmaz.

Daha Fazlası

hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelikte Cinsel İlişki ve Pozisyonları

Hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalı konusu çoğu zaman çiftlerin aklını karıştırabiliyor. Özellikle kadınların cinsel ilişki durumunda bebeklerinin zarar göreceği endişesinin yaygın bir şekilde yaşandığını söyleyebiliriz. Oysa gebelik süresi boyunca cinsel perhiz uygulanmasına hiç gerek yok.

Gebelik takibini yapan doktorun herhangi bir nedenle cinsel ilişki yasağı getirmemiş olması durumunda hamileliğin belirli bir dönemine kadar cinsel ilişki yaşanmasında bir sakınca bulunmuyor. Cinsel ilişkinin anne karnındaki bebeğe zarar verip vermediği ya da gebelikte cinsel ilişki sonrasında kanama olmasının ne anlama geldiği gibi konulara değineceğiz. Öncesinde kaçıncı aya kadar cinsel ilişkinin yaşanabileceği konusunu irdeleyelim.

Daha Fazlası

çin takvimi cinsiyet hesaplama

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çin takvimi cinsiyet hesaplama yöntemlerinden biri olarak çok uzun yıllardır tercih ediliyor. Çiftlerin bebeklerinin cinsiyetini bir an önce öğrenmek istemeleri nedeniyle uygulanan onlarca farklı yöntemden biri olduğunu söyleyebiliriz. Tıbbi anlamda bu yöntemin herhangi bir geçerliliği yok.

Ancak yine de çiftler arasında bu yöntem popülerliğini uzun yıllardır korumaya devam ediyor. Tıbbi anlamda bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için hamileliğin 15. haftasının gelmesi gerekir. Ender durumlarda gebeliğin 11. haftasında da bebeğin cinsiyetine dair bir tahminde bulunulabilir. Fakat bunların söz konusu yöntem ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu takvim metodunun ne zaman kullanıldığına değineceğiz ancak öncesinde Çin takvimi hakkında birkaç bilgi aktaralım.

Otomatik Hesaplama Aracı

Anne Doğum Tarihi

Daha Fazlası

Hamilelikte idrar rengi

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte idrar rengi anne adaylarının dikkat ettiği hususlardan biri oluyor. İdrarın rengi aslında sadece gebelikte değil her daim sağlık durumu ile ilgili çeşitli ip uçları verebiliyor. Bu nedenle gebelik döneminin başlaması ile birlikte anne adaylarının idrar rengini de gözlemlemesin de fayda olacaktır.

Elbette tüm gebelik dönemi boyunca idrarın renginin aynı olması beklenemez. Çünkü çok sayıda unsur idrarın renginin etkileyebiliyor ve renk değişimleri de her zaman bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmiyor. Ancak bazen renk değişimleri olduğunuzda gebelik takibinizi yapan doktorunuz ile görüşmeniz de gerekebilir.

Daha Fazlası

Hamilelikte detaylı ultrason

Hamilelikte Detaylı Ultrason Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Detaylı ultrason gebelik sürecinin belirli bir döneminde hem anne adayının hem de anne karnındaki bebeğin sağlık durumunun daha ayrıntılı bir şekilde gözden geçirilmesi amacıyla yapılan tetkiklerden biridir. Bu görüntüleme yönteminin rutin gebelik takibinde gerçekleştirilen ultrason görüntülemesinden çok daha farklı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Son derece yüksek görüntü kalitesine sahip olan ultrason cihazları kullanılarak gerçekleştirilen bu işlemde anne karnındaki bebeklerin iç organlarının da gözden geçirilmesi mümkün olabiliyor. Bu işlemde nelerin gözden geçirildiğine değinmeden önce ne zaman yapılması gerektiğini mercek altına alalım.

Daha Fazlası

Bebeğin kalp atışları

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Bebeğin kalp atışları bebek bekleyen tüm çiftlerin en büyük heyecanlarından biri oluyor. Çünkü kuşkusuz tüm çiftler sağlıklı bir bebek sahibi olmak ister. Bu noktada bebeklerin kalp atışlarının duyulması çiftler için önemli bir rahatlama unsuruna dönüşüyor. Hatta bu zamanı sabırsızlıkla beklediklerine de tanıklık ediyoruz. Gebelik testinin pozitif çıkması ve ultrasonda gebelik kesesinin görülmesinin hemen ardından ‘kalp atışları ne zaman duyulur’ sorusu gündeme geliyor.

Çiftlerin bu heyecanı ve bebeklerinin kalp atışlarının sağlıklı olduğunu bir an önce öğrenmek istemeleri elbette son derece normal bir durum. Ancak özellikle anne adaylarının konuyu stres ve gerginlik unsuruna dönüştürmemeleri gerekiyor. Gebelik döneminde stres ve gerginlik yaşanması istenen bir durum değildir.

Daha Fazlası

Gebelik haftası hesaplama

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik haftası hesaplama işlemi anne adayları için fazlasıyla karışık bir hal alabiliyor. Bunun nedeni gebelik haftasının son adet dönemi dikkate alınarak hesaplanmasıdır. Genellikle anne adayları gebelik testi yaptıklarında ve hamile olduklarını öğrendiklerinde gebeliğin ilk haftasında olduklarını düşünürler. Oysa gebeliğin ilk haftası kadınların gebelik öncesi son adet dönemini yaşadıkları haftadır. İşte akılları karıştıran unsur da bundan kaynaklanıyor.

Tüm dünya genelinde gebelik haftası hesaplama işlemi 40 hafta üzerinden yapılır. Yani gebelik 40 haftalık bir süreç olarak değerlendirilir ve normal doğum haftası da gebeliğin 38. haftası ile 40. haftası arasıdır. Ancak kimi zaman doğum gebeliğin 41. haftası ya da 42. haftasında da gerçekleşebiliyor.

Daha Fazlası

rahim duvarı kalınlaşması

Rahim Duvarı Kalınlaşması (Endometrial Hiperplazi)

Rahim duvarı kalınlaşması kadınlarda rahim iç duvarının çeşitli nedenlere bağlı olarak idealden daha kalın olması …

rahim ağzı yarası

Rahim Ağzı Yarası Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim ağzı yarası oldukça sık yaşanan bir sorundur. Öyle ki kadınların neredeyse %50’si yaşamlarının bir döneminde …

adet söktürücü ilaçlar

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir? Zararları Varmıdır?

Adet söktürücü ilaçlar östrojen ve progesteron hormonu içeren, mutlaka doktor tarafından reçete edildiğinde kullanılması …