Gebelik

gebelikte bitki çayları

Gebelikte Bitki Çayları Bebeğe Zarar Verir mi

Gebelikte bitki çayları tüketimi anne adayları arasında oldukça popülerdir. Ancak bitki çaylarının tamamının hamilelik döneminde güvenle tüketilebileceğinden de asla söz edemeyiz. Hatta bazı bitki çayları hamilelik döneminde rahimde kasılma olması, düşük, erken doğum ya da kanama gibi son derece ciddi sonuçlara da yol açabiliyor.

Daha Fazlası

hamilelikte seyahat etmek

Hamilelikte Seyahat Etmek Sakıncalı mı?

Hamilelikte seyahat etmek konusunda endişeli olabilirsiniz. Anne adayları genellikle olabildiğince seyahat etmemeye çalışıyor ve bu sayede bebeklerinin zarar görmesini engellemeyi hedefliyor. Oysa doktorunuz tarafından yolculuk yasağı konmadıysa seyahat etmenizde de bir sakınca olmayacaktır.

Daha Fazlası

hamilelikte ilaç kullanımı

Hamilelikte İlaç Kullanımı Bebeği Etkiler mi?

Hamilelikte ilaç kullanımı anne adaylarını en çok korkutan unsurlardan biri oluyor. Özellikle gebelik döneminde bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında ilaç kullanımına sıcak bakmayan anne adayları sağlık probleminin büyümesini bile göze alabiliyor. Elbette gebelik döneminde doktora danışmadan asla ilaç kullanılmamalıdır.

Ancak hiçbir durumda ilaç kullanılmaması gerektiği bilgisi de doğru değil. Burada anne adaylarının dikkat etmesi gereken unsur, sadece doktorun reçete ettiği ilaçları, doktorun önerdiği süre boyunca ve reçete edilen dozajda kullanımıdır. Bu durumda ilaç kullanımına dair bir problem yaşanması da söz konusu olmaz.

Daha Fazlası

hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelikte Cinsel İlişki ve Pozisyonları

Hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalı konusu çoğu zaman çiftlerin aklını karıştırabiliyor. Özellikle kadınların cinsel ilişki durumunda bebeklerinin zarar göreceği endişesinin yaygın bir şekilde yaşandığını söyleyebiliriz. Oysa gebelik süresi boyunca cinsel perhiz uygulanmasına hiç gerek yok.

Gebelik takibini yapan doktorun herhangi bir nedenle cinsel ilişki yasağı getirmemiş olması durumunda hamileliğin belirli bir dönemine kadar cinsel ilişki yaşanmasında bir sakınca bulunmuyor. Cinsel ilişkinin anne karnındaki bebeğe zarar verip vermediği ya da gebelikte cinsel ilişki sonrasında kanama olmasının ne anlama geldiği gibi konulara değineceğiz. Öncesinde kaçıncı aya kadar cinsel ilişkinin yaşanabileceği konusunu irdeleyelim.

Daha Fazlası

bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur sorusu çiftleri çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü bebeğin kalbinin attığını duymak tüm çiftler için son derece heyecan verici bir an oluyor. Öyle ki anne adaylarının kimi zaman hamile olduklarını öğrendikleri anda sordukları ilk soru bu olabiliyor.

Sabırsızlıkla beklenen bir an olduğu aşikar. Bunun nedeni kalp atışlarının çiftlerin bebeklerinin sağlıklı olduğuna dair bir veri olarak düşünülmesidir. Elbette bebeğin kalbinin beklendiği sayıda atması sağlıklı olduğuna dair veri olarak kabul edilir ancak tek başına bu bilgi sağlıklı bir bebek dünyaya geleceği anlamını da taşımaz. Bebeklerin kaç haftalıkken kalp atışlarının duyulabildiğine ya da nasıl duyulduğu konusuna değineceğiz. Ancak öncesinde gebelik sürecinde önemli olan gebelik kesesinin görülmesi ile kalp atışları arasında geçen zaman değinelim.

Daha Fazlası

çin takvimi cinsiyet hesaplama

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çin takvimi cinsiyet hesaplama yöntemlerinden biri olarak çok uzun yıllardır tercih ediliyor. Çiftlerin bebeklerinin cinsiyetini bir an önce öğrenmek istemeleri nedeniyle uygulanan onlarca farklı yöntemden biri olduğunu söyleyebiliriz. Tıbbi anlamda bu yöntemin herhangi bir geçerliliği yok.

Ancak yine de çiftler arasında bu yöntem popülerliğini uzun yıllardır korumaya devam ediyor. Tıbbi anlamda bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için hamileliğin 15. haftasının gelmesi gerekir. Ender durumlarda gebeliğin 11. haftasında da bebeğin cinsiyetine dair bir tahminde bulunulabilir. Fakat bunların söz konusu yöntem ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu takvim metodunun ne zaman kullanıldığına değineceğiz ancak öncesinde Çin takvimi hakkında birkaç bilgi aktaralım.

Otomatik Hesaplama Aracı

Anne Doğum Tarihi

Daha Fazlası

Hamilelikte idrar rengi

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte idrar rengi anne adaylarının dikkat ettiği hususlardan biri oluyor. İdrarın rengi aslında sadece gebelikte değil her daim sağlık durumu ile ilgili çeşitli ip uçları verebiliyor. Bu nedenle gebelik döneminin başlaması ile birlikte anne adaylarının idrar rengini de gözlemlemesin de fayda olacaktır.

Elbette tüm gebelik dönemi boyunca idrarın renginin aynı olması beklenemez. Çünkü çok sayıda unsur idrarın renginin etkileyebiliyor ve renk değişimleri de her zaman bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmiyor. Ancak bazen renk değişimleri olduğunuzda gebelik takibinizi yapan doktorunuz ile görüşmeniz de gerekebilir.

Daha Fazlası

Hamilelikte detaylı ultrason

Hamilelikte Detaylı Ultrason Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Detaylı ultrason gebelik sürecinin belirli bir döneminde hem anne adayının hem de anne karnındaki bebeğin sağlık durumunun daha ayrıntılı bir şekilde gözden geçirilmesi amacıyla yapılan tetkiklerden biridir. Bu görüntüleme yönteminin rutin gebelik takibinde gerçekleştirilen ultrason görüntülemesinden çok daha farklı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Son derece yüksek görüntü kalitesine sahip olan ultrason cihazları kullanılarak gerçekleştirilen bu işlemde anne karnındaki bebeklerin iç organlarının da gözden geçirilmesi mümkün olabiliyor. Bu işlemde nelerin gözden geçirildiğine değinmeden önce ne zaman yapılması gerektiğini mercek altına alalım.

Daha Fazlası

Bebeğin kalp atışları

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Bebeğin kalp atışları bebek bekleyen tüm çiftlerin en büyük heyecanlarından biri oluyor. Çünkü kuşkusuz tüm çiftler sağlıklı bir bebek sahibi olmak ister. Bu noktada bebeklerin kalp atışlarının duyulması çiftler için önemli bir rahatlama unsuruna dönüşüyor. Hatta bu zamanı sabırsızlıkla beklediklerine de tanıklık ediyoruz. Gebelik testinin pozitif çıkması ve ultrasonda gebelik kesesinin görülmesinin hemen ardından ‘kalp atışları ne zaman duyulur’ sorusu gündeme geliyor.

Çiftlerin bu heyecanı ve bebeklerinin kalp atışlarının sağlıklı olduğunu bir an önce öğrenmek istemeleri elbette son derece normal bir durum. Ancak özellikle anne adaylarının konuyu stres ve gerginlik unsuruna dönüştürmemeleri gerekiyor. Gebelik döneminde stres ve gerginlik yaşanması istenen bir durum değildir.

Daha Fazlası

Gebelik haftası hesaplama

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik haftası hesaplama işlemi anne adayları için fazlasıyla karışık bir hal alabiliyor. Bunun nedeni gebelik haftasının son adet dönemi dikkate alınarak hesaplanmasıdır. Genellikle anne adayları gebelik testi yaptıklarında ve hamile olduklarını öğrendiklerinde gebeliğin ilk haftasında olduklarını düşünürler. Oysa gebeliğin ilk haftası kadınların gebelik öncesi son adet dönemini yaşadıkları haftadır. İşte akılları karıştıran unsur da bundan kaynaklanıyor.

Tüm dünya genelinde gebelik haftası hesaplama işlemi 40 hafta üzerinden yapılır. Yani gebelik 40 haftalık bir süreç olarak değerlendirilir ve normal doğum haftası da gebeliğin 38. haftası ile 40. haftası arasıdır. Ancak kimi zaman doğum gebeliğin 41. haftası ya da 42. haftasında da gerçekleşebiliyor.

Daha Fazlası

menometroraji

Menometroraji (Anormal Uterin) Nedir?

Menometroraji kadınlar arasında yaygın görülen ve tedavi olunmaması durumunda kansızlık, daimi bir yorgunluk gibi …

normal doğum

Normal Doğum Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Normal doğum yani vajinal doğum, hamilelik suyunun gelmesi ile birlikte başlayarak bebeğin vajinal yolla doğması sürecidir. …

aşılama tedavisi

Aşılama Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Aşılama tedavisi yani intrauterin inseminasyon doğal yollarla hamilelik elde edemeyen çiftler için uygulanan tedavi …