Gebelikte Bitki Çayları Bebeğe Zarar Verir mi

gebelikte bitki çayları

Gebelikte bitki çayları tüketimi anne adayları arasında oldukça popülerdir. Ancak bitki çaylarının tamamının hamilelik döneminde güvenle tüketilebileceğinden de asla söz edemeyiz. Hatta bazı bitki çayları hamilelik döneminde rahimde kasılma olması, düşük, erken doğum ya da kanama gibi son derece ciddi sonuçlara da yol açabiliyor.

İşte bu nedenle tüm anne adaylarının bitki çayı tüketimine maksimum düzeyde dikkat etmesi ve doktoruna da mutlaka danışması gerekiyor. Bitkilerin yüzyıllar öncesinden bu yana bilinen etkileri vardır. Bu etkiler vücutta olumlu tepkilere yol açabileceği gibi istenmeyen durumlara da sebebiyet verebilir.

Anne adaylarının sadece gece rahat uyumak için her gün yatmadan önce içtiği bir bitki çayı bir süre sonrasında erken doğuma neden olabilir. Dolayısıyla bitkilerin gücünü hafife almamak ve gelişigüzel bitki çayı tüketiminden de kaçınmak gerekir. Papatya çayı ya da kekik çayı gibi çok sık tüketilen bitki çaylarının gebelikte içilip içilemeyeceğine de değineceğiz. Ancak öncesinde bitki çayları konusunu biraz daha yakından inceleyelim.

Gebelikte Bitki Çayları Zararlı mı?

gebelikte bitki çayları zararlı mı

Hamilelik döneminde anne adayları sakinleşmeye ihtiyaç duyduklarında, gevşemek istediklerinde ya da gece rahat uyumak arzusunda olduklarında gebelik öncesinden tüketmeye alışkın oldukları bitki çaylarına yöneliyor. Ancak gebelikte bitki çayları rahatlıkla tüketilebilir diyemeyiz.

Bu ifadeden bitki çaylarının tamamının zararlı olduğu sonucu çıkmamalıdır. Ancak ilaçlarda olduğu gibi bitkilerde de bazı etken maddeler bulunuyor. Bu etken maddeler vücutta çeşitli etkiler yaratıyor ve söz konusu etkilerin de her daim olumlu olduğundan söz edemeyiz. Üstelik ilaçlarda bulunan erken maddelerin dozajları bellidir.

Ancak bitkiler ile yapılan çaylarda ne kadar bitki kullanıldığı da belli olmadığından ortaya hiç istenmeyen tablolar çıkabiliyor. Özellikle bu çayların aşırı miktarda tüketilmesi vücuda söz konusu etken maddelerin de aşırı derecede yüklenmesi anlamına geliyor.

Halk arasında bu çaylar oldukça masum algılanıyor ve aşırı tüketiminde de bir sakınca görülmüyor. Oysa her gıda gibi bitki çaylarının da fazla tüketimi mutlaka çeşitli sıkıntılara yol açar. Söz konusu gebelik olduğunda durum daha da ciddi bir boyut kazanıyor.

Zira gebelikte tüketilen bu çaylar plasenta yani halk arasındaki bilinen adıyla bebeğin eşi aracılığı ile bebeğe de geçiyor. Bebeğe bitkilerde bulunan bileşenlerin aşırı düzeyde geçmesi durumunda da sağlık sorunları yaşanabiliyor. Sonuç olarak bitki çaylarının fazla tüketimi sadece anne adayları için değil bebekler açısından da sakıncalı olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan asla gelişigüzel bitki çayı tüketmemelisiniz.

Düşüğe Neden Olabilecek Bitki Çayları Var Mıdır?

Anne adayları gebelikte bitki çayları tükettiğinde ve tüketim miktarına ya da sıklığına dikkat etmediğinde hiç hesapta olmayan sonuçlarla karşılaşabilir. Bunlardan biri de düşük tehlikesidir. Gebeliğin düşükle sonuçlanmasına yol açabilecek bitki çayları da bulunuyor.

Özellikle adaçayının aşırı düzeyde tüketilmesi, bu bitkinin içerisinde yer alan ‘thujone’ adlı maddenin vücuda aşırı yüklenmesi anlamına geliyor. Bu durum bebeğin düşük kaynaklı kaybedilmesine yol açabiliyor. Bununla birlikte düşük tehlikesi yaratabilen farklı bitkiler de var. Bu bitkilere şu örnekleri verebiliriz:

 • Cezayir menekşesi
 • Akdiken
 • Kekik
 • Mazı
 • Meyan kökü
 • Ökse otu
 • Pelin otu
 • Ravent
 • Rezene
 • Sinameki
 • Yarpuz

Bu bitkilerden hazırlanan çayların aşırı oranda tüketilmesi rahimde kasılmalara yol açabiliyor. Dolayısıyla düşüğün yanı sıra erken doğum ya da kanama gibi çeşitli risklerin de ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Mutlaka okumalısın –> https://alicelikkadindogum.com/hamilelikte-seyahat-etmek/

Gribe Karşı Bitki Çayları Nelerdir?

gribe karşı bitki çayları

Grip gibi mevsime bağlı olarak da ortaya çıkabilen rahatsızlıklarda bitki çaylarından faydalanılması da toplumda sık görülen bir eğilimdir. Ancak hamilelik döneminde de gribe karşı etkili olabilen ve kişiyi rahatlatan çayların çok büyük bir titizlikle kullanılması gerekir. Bu çayları asla doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz. Grip karşısında rahatlatıcı etkisi olan bitki çaylarına şu örnekleri verebiliriz:

 • Ihlamur
 • Ekinezya
 • Zencefil
 • Zerdeçal
 • Limon çayı
 • Nane Çayı
 • Yeşil Çay

Bitki çaylarının etken maddeleri birbirinden farklı olabildiği için gebelik takibinizi yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanına mutlaka danışmalısınız. Bir anne adayının yeşil çay tüketmesinde sakınca olmayabilir ancak bir diğer anne adayının kan değerleri ya da genel sağlık durumu gibi unsurlar nedeniyle yeşil çay içmemesi gerekebilir. Bunun kararın mutlaka doktorunuz vermelidir.

Hamilelikte Bitki Çayı Tüketimine Dikkat Edilmeli!

Tüm anne adayları gebelikte bitki çayları konusunda bazı kritik faktörlere dikkat etmelidir. Bu unsurlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Aynı bitki çayı tekrar tekrar demlenerek tüketilmemelidir
 • Bitkilerin birbiri ile karıştırılması ve kür şeklinde tüketilmesi son derece sakıncalıdır
 • Anne adayları hangi bitki çayı olursa olsun sıklıkla ve yoğun bir şekilde tüketim yapmamalıdır
 • Bitki çayları demlendiğinde bekletilmeden hemen tüketilmelidir
 • Bitkinin yoğun bir aroma vermesi için uzun süre kaynatılması da sakıncalı olabilir

Kekik Çayı Düşüğe Neden Olur Mu?

kekik çayı düşüğe neden olur mu

Aroması nedeniyle sık tüketilen bitki çaylarından biri de kekik çayıdır. Ancak gebelikte bitki çayları tüketimi konusunda en çok dikkat edilmesi gereken birkaç çaydan biri olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Yapılan bazı araştırmalar her gün 2 fincan kekik çayı tüketmenin düşüğe neden olabileceğine dair bulguları ortaya koydu.

Kanama ya da erken doğum da ciddiye alınması gereken risklerdir ve bu gibi sonuçlar da ortaya çıkabilir. Benzer etkilerin fesleğen çayının ya da keten tohumu çayının yoğun bir şekilde tüketilmesi durumunda da ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Zira bitki çayları konusunda mutlaka doktora danışılması gerektiğini belirtmemizin nedenlerinden biri de budur.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/hamilelikte-ilac-kullanimi/

Hamilelikte Papatya Çayının Zararı Var Mıdır?

Papatya çayının en önemli etkisi rahatlamaya neden olmasıdır. Bu nedenle sık tüketilen bitki çayları arasında yer alıyor. Ancak gebelik döneminde fazla tüketimi de sorunlara yol açabilir. Çünkü bu çayın içerisinde yer alan uçucu yağ, rezin ve fenolik bileşikler düz kaslarda gevşemeye neden oluyor. Bu da düşük ya da erken doğum gibi riskleri doğurabiliyor.

Çok az miktarda ve çok seyrek tüketilmesi durumunda bu riskler belirgin bir şekilde ortaya çıkmayabilir ancak yoğun şekilde tüketilmesi durumunda ciddi sorunlar yaşanabilir. Aynı zamanda gebelikte papatya çayı tüketimine dair çeşitli araştırmaların yapılmadığını ve önemli bulguların da elde edilmediğinin altını çizelim. Bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından önerilen bir bitki çayı değildir. Çünkü aşırı tüketiminden kaynaklı olarak rahimdeki kaslarla ilgili bazı sorunlar yaşanabilir.

Gebelikte Hangi Bitki Çayları Tavsiye Edilir?

Anne adayları gebelikte bitki çayları konusunda öneri bekleyebiliyor. Ancak bitki çaylarının fazla tüketimi sakıncalı olduğundan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ‘mutlaka bitki çayı tüketilsin’ şeklinde bir öneride bulunmaz. Sadece çok yoğun şekilde demlenmemesi ve sadece 1 fincan tüketilmesi kaydıyla ıhlamur çayı içilebileceğini söyleyebiliriz.

Melisa çayı da bu hususlara dikkat edilmesi kaydıyla tüketilebilir. Elbette bu bilgiler tavsiye niteliğinde değildir. Anne adayının kan değerleri, gebelik durumu, mevcut sağlık durumu gibi pek çok unsur dikkate alınmalıdır ve bu nedenle anne adayları gebelik takibini yapan doktora danışmadan bitki çayı tüketmemelidir. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Diğer makalemiz –> https://alicelikkadindogum.com/hamilelikte-cinsel-iliski/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …