Gebelikte Şeker Yüklemesi Nasıl Yapılır?

gebelikte şeker yüklemesi

Gebelikte şeker yüklemesi testinin mutlaka yapılması gerekiyor. Gebelik şekeri, diyabet yani şeker hastalığının hamilelik döneminde ortaya çıkmasıdır. Vücudun temel enerji kaynağı glukozdur ancak kandaki glukoz oranı ideal seviyeden daha fazla olduğunda çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Hamilelik döneminde vücudun insülin hormonuna verdiği yanıt değişebiliyor ve bu da beraberinde gebelik şekeri problemini getirebiliyor. İşte bu nedenle hamileliğin belirli bir döneminde gebelikte şeker yüklemesi testinin yapılması gerekiyor. Bu sayede gebelik şekerinin mevcut olup olmadığı saptanabilir.

Bu test anne adayını zorlayan ya da acı veren bir test değildir. Dolayısıyla anne adaylarının söz konusu analize dair endişe duymasına hiç gerek yok. Testin nasıl gerçekleştirildiğini aktaracağız ancak öncesinde gebelik şekeri ile ortaya çıkardığı riskleri daha yakından inceleyelim.

Gebelik Şekerinin Anne Adayı ve Bebek Açısından Riskleri Nelerdir?

gebelikte şekerin riskleri

Diyabet ister gebelik döneminde başlamış olsun, ister daha erken dönemde ortaya çıkmış olsun, hamilelikte bazı riskleri de doğuruyor. Bu riskler hem anne karnındaki bebeği hem de anne adayını etkiliyor. Zira gebelikte şeker yüklemesi testinin yapılmasının temel amacı da budur.

Hamilelik döneminde şeker seviyesi ne kadar dengeli olursa söz konusu riskler de o denli az olur. Gebelikte diyabet anne adaylarının hamilelik döneminde yüksek tansiyon, hamilelik zehirlenmesi, düşük ya da erken doğum gibi ciddi sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Bu riskler hamilelikte diyabet sorunu yaşamayan anne adaylarına nazaran çok daha yüksek olacaktır.

Bununla birlikte bebekte de bazı anomaliler olma riski yükseliyor. Gebelik öncesinde anne adayında şeker hastalığı zaten mevcutsa ve gebelikten birkaç ay öncesinden başlamak kaydıyla gebelik boyunca şeker seviyesi normal referans aralığında olursa bebeklerde anomali meydana gelme olasılığı da son derece düşük olacaktır. Şeker seviyesi daima yüksek olan ya da şeker düzeyi kontrol edilemeyen gebeliklerde ise risk oldukça yüksektir. İşte bu nedenle HbA1C ve glikoz takiplerinin büyük bir titizlikle yapılması gerekir.

Gebelik şekerinin bebeklerde hangi riskleri doğurduğunu kısa bir liste ile aktarabiliriz:

 • Doğum sonrası solunum sıkıntısı
 • Bebeğin iri olması
 • Bebeğin idealden daha küçük olması
 • Kalp anomalileri
 • Polisitemi, hipokalsemi, hiperbiluribinemi
 • Beyin ve sinir sistemi anomalileri
 • Böbrek anomalileri
 • Sindirim sistemi anomalileri
 • Kulak anomalileri

Elbette gebelik şekeri yukarıda sıralanan anomalilerin tamamına mutlaka neden olur şeklinde kesin bir kanaat bildiremeyiz. Ancak riskin diğer gebeliklere nazaran çok daha yüksek olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Mutlaka okumalısın –> https://alicelikkadindogum.com/gebelikte-bitki-caylari/

Gebelik Şekeri Nasıl Tedavi Edilir?

gebelik şekeri nasıl tedavi edilir

Öncelikle gebelikte şeker yüklemesi testinin bazı anne adayları tarafından ihmal edildiğine değinelim. Oysa bu ihmal ileride ciddi sorunlara yol açabilir. Gebelik şekerinin belirtilerini kısaca gözden geçirmekte fayda olacaktır:

 • Susuzluk hissi
 • Kilo kaybı
 • Sıklıkla yemek yeme isteği
 • Sıklıkla idrara çıkmak
 • Sürekli yorgun hissetmek

Kimi zaman diyabet rahatsızlığına rağmen bu belirtilerin hiç biri görülmeyebilir. İşte bu nedenle şeker yüklemesi testinin mutlaka belirtilen zamanda yapılması gerekir. Tedavi ise genel olarak diyet uygulanması, egzersiz yapılması ve insülin tedavisi şeklinde yapılır.

Diyet

Gebelik şekeri tanısı konduğunda öncelikle diyet tedavisi uygulanıyor. % 50 dolaylarında karbonhidrat, % 30 dolaylarında yağ ve % 20 dolaylarında proteinden oluşan bir diyet programı izlenir. Diyet yardımı ile anne adayının aşırı kilo alması engellenmeye çalışılır. Aynı zamanda insüline karşı doku direncinin kırılması da sağlanır.

Egzersiz

Düzenli olarak egzersiz yapılması durumunda yaklaşık 1 ay içerisinde kandaki glukoz seviyesinde belirgin bir düşüş yakalanabilir. Bu nedenle farklı bir sağlık sorununun olmaması durumunda gebelik şekeri tanısı konduğunda anne adayının egzersiz yapması da istenir.

İnsülin Tedavisi

Diyet ya da egzersiz ile başarı sağlanamadığında insülin tedavisi devreye girer. Açlık kan şekeri 105 mg/dl ve tokluk kan şekeri 120 mg/dl altında tutulamadığında bu tedavi uygulanmalıdır.

Hamilelikte Şeker Taraması Testi Nasıl Yapılır?

hamilelikte şeker taraması testi

En sık merak edilen konulardan biri de gebelikte şeker yüklemesi testinin nasıl yapıldığı oluyor. Bu test kapsamında anne adayına aç ya da tok karnına 50 gr şeker yani glukoz verilir. Halk arasında şeker su testi olarak da bilinen analiz kapsamında anne adayına glukoz verilmesini takiben 1 saat sonrasında kandaki şeker miktarı ölçülür. Şayet çıkan sonuçta kandaki şeker seviyesi 140 mg/dl altındaysa gebelik şekeri yok demektir.

Eğer sonuç 140 mg/dl üzerindeyse gebelikte şeker yüklemesi testine yeni bir analizle devam edilir. 3 saat süren 100 gr glukoz yüklemesi şeklinde bir test daha yapılır. Bu zaman zarfında ise anne adayından 4 defa kan numunesi alınır ve kandaki şeker seviyesi ölçülür. Eğer 2 ya da daha fazla sayıda testte kan şekeri ideal oranın üzerindeyse bu durumda gebelik şekerinden söz edilebilir. Anne adayları için zorlayıcı bir test değildir. Sadece az miktarda kan numunesi alınması yeterli olabiliyor. Bu nedenle test kapsamında ciddi bir kan kaybı da asla söz konusu olmaz.

Gebelerin ilgisini çeker –> https://alicelikkadindogum.com/hamilelikte-ilac-kullanimi/

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Anne adaylarının gebelikte şeker yüklemesi testini hamilelin 24. haftasında ve 28. haftasında yaptırması gerekiyor. Ancak aşırı kilo gibi riskin yüksek olduğu durumlarda gebelik takibini yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bu testi daha erken dönemde yaptırmanızı da isteyebilir. Bu durumda doktorun önerisini dikkate almalı ve istenen zaman diliminde testin gerçekleştirilmesini sağlamalısınız. Bu durumda kimlerin risk altında olduğu da merak edilebilir.

Şeker hastalığının hamilelikte kadınların % 5’sinde görüldüğünü söyleyebiliriz. Gebelik öncesinde diyabet hastalığı olanlarda ya da aşırı kilolu olanlarda, 35 yaş üstü gebeliklerde risk daha yüksektir.

Daha önce anomalili bebek dünyaya getirenlerde, ölü doğum yapanlarda, yüksek kilolu bebek doğuranlarda, birden fazla sayıda düşük yapmış olanlarda ve ailesinde şeker hastalığı olan kişilerde de risk daha yüksek olabiliyor. Bu listeye idrarında glukoz tespit edilmiş olanlar ile hamilelik sırasında çok fazla kilo almış olan kişileri de ekleyebiliriz. Bu gibi durumlarda gebelikte şeker yüklemesi testinin biraz daha erken dönemde yapılması gerekebiliyor.

Şeker Yükleme Testi Bebeğe Ve Anneye Zarar Verir Mi?

Son yıllarda yapılan bazı açıklamalar ya da internet ortamında karşılaşılan bazı yanlış bilgiler nedeniyle anne adayları gebelikte şeker yüklemesi testinin bebeğe zarar verebileceği endişesine kapılabiliyor. Oysa bu testin anne adayına ya da bebeğe herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir. Bu test uluslararası alanda kabul görmüş olan bir uygulamadır.

Test için anne adayına sadece 50 gr şeker verilir ve bu şeker düzeyi de anne adayının ya da bebeğin sağlığına zarar vermez. Aynı zamanda anne adayının kolundan bir ya da birkaç defa kan alınması gerekiyor. Bu işlemin de bebeğe ya da anne adayına zarar vermesi elbette söz konusu değildir. Verilen şekerin bebeği zehirlediği gibi bilgiler asla gerçeği yansıtmaz. Anne adayının tükettiği çikolatalarda ve benzeri gıdalarda bile test kapsamında verilenden daha fazla şeker bulunduğunu belirtebiliriz. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/bebegin-kalp-atislari/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …