Gebelikte Toksoplazma Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

gebelitek toksoplazma

Gebelikte toksoplazma problemi tek hücreli bir mikroorganizmadan kaynaklanıyor. Gondii olarak da bilinen bu parazit insan vücuduna bulaşarak enfekteye sebebiyet veriyor. Elbette anne adayları için de tehlikeli bir tablo ortaya çıkabiliyor. Çünkü anne adayından bebeklere geçme olasılığı bulunan bu parazit bebeklerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Anne adaylarının bazı hususlara dikkat ederek bu parazitten korunmaları mümkün olabilir. Toksoplazmanın belirtilerine, tedavisine ve bu konuda merak edilen diğer unsurlara da değineceğiz. Ancak öncesinde nedenleri hep birlikte ele alalım.

Toksoplazma Nedenleri Nelerdir?

Ülkemizde ve dünya genelinde gebelikte toksoplazma nedenlerine bakıldığında en yaygın unsurun az pişmiş et tüketimi olduğunu söyleyebiliriz. Çiftlik hayvanlarının ya da avlanan hayvanların etlerinin az pişmiş olarak tüketilmesi durumunda bu parazit insan vücuduna bulaşabiliyor. Bununla birlikte pastörize edilmeyen süt ve süt ürünlerinin tüketimi durumuna da aynı tablo ortaya çıkabilir. Enfekte olmuş hayvanların etlerinin ya da sütlerinin, bu sütlerle yapılan ürünlerin tüketimi söz konusu parazitin en yaygın bulaşma nedenidir.

Çiğ etlerin kesilmesi ve doğranması sırasında da parazitin insan vücuduna bulaşabildiğini söyleyebiliriz. Çiğ et ile temas eden elin ağza götürülmesi bu durumun yaygın nedenidir. Ayrıca çiğ etlerin kesilmesinde kullanılan bıçak ve benzeri mutfak malzemelerinin sıcak su ve sabunla yıkanması da önemlidir. Hayvanların dışkısıyla temastan da uzak durulmalıdır.

Toksoplazma Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte toksoplazma

Belirtilerin grip rahatsızlığı ile benzer nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Kimi zaman bazı anne adaylarında belirtiler ortaya çıkmayabiliyor. Bu nedenle tanı konması da gecikiyor. Genel olarak belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Baş ağrısı ya da eklemlerde ağrı
 • Lenflerde şişkinlik
 • Yüksek ateş
 • Yorgunluk ve halsizlik

Vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalığa sahip olanlar ya da bağışıklığı düşüren kemoterapi gibi tedaviler görenler için belirtiler daha ağır olabiliyor. Bu durumda aşağıdaki semptomlar ortaya çıkabilir:

 • Bilinç bulanıklığı
 • Görme sorunları ya da görme kaybı
 • Konfüzyon
 • Vücut kontrolünü kaybetme
 • Nöbetler geçirme
 • Akciğer hastalıkları

Nasıl Teşhis Konulur?

Nasıl teşhis konulur

Tanı konması için gebelikte toksoplazma şüphesi olan anne adaylarından kan numunesi alınıyor. Laboratuvar ortamında test yapılıyor ve vücudun bu parazite karşı antikor üretip üretmediğine bakılıyor. Bu sayede tanı konması da mümkün olabiliyor. Ancak anne karnındaki bebeklere bulaşıp bulaşmadığının anlaşılabilmesi için amniyosentez yapılması gerektiğini de belirtelim. Bebeklerin içinde bulunduğu sıvıdan az miktarda alınarak gerekli inceleme yapılabiliyor ve tanı konabiliyor.

Göz atın –> Hamilelikte İdrar Rengi

Antikor Tespiti Nasıl Yapılmalıdır?

Antikor tespitinin yapılabilmesi için IgG ve IgM testinin yapılması gerekiyor. Vücutta bu parazite karşı antikor üretiminin olup olmadığı ve antikor düzeyleri dikkate alınarak teşhis konması da sağlanabiliyor.

Toksoplazma Gebelik Döneminde Tedavi Edilir Mi?

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de tedavidir. Şayet anne adaylarının bağışıklık sistemi güçlüyse çoğu zaman tedaviye de gerek duyulmaz. Çünkü rahatsızlığın kendi kendine geçme ihtimali yüksektir. Ancak bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda antibiyotik ilaç kullanımı ile tedavi yapılır. İlaç kullanımı ile gerçekleştirilen tedavi, parazitin bebeklere geçme olasılığını da ciddi oranda düşürüyor.

Dikkatinizi çekebilir –> Hamilelikte İlaç Kullanımı

Toksoplazma İle Doğum Yapılır Mı?

toksoplazma ile doğum yapılır mı

Bu rahatsızlık doğum yapmaya engel teşkil etmez. Elbette toksoplazma problemini yaşayan anne adayları da doğum yapabilir. Ancak parazitin bebeklere bulaşmış olması durumunda bazı sağlık sorunları yaşanabileceğini de unutmamalısınız. Bebeklerde ciddi sorunlar olabiliyor.

Gebelikte Toksoplazma Testi Nasıl Yapılır?

Öncelikle gebelikte toksoplazma testinin anne adaylarını zorlayan bir yönü bulunmuyor. Test için sadece anne adayından az oranda kan numunesi alınır. Dolayısıyla ağrılı ya da acılı bir işlem değildir. Alınan kan numunesi laboratuvar ortamında gerekli incelemeden geçirilir ve test sonucu hazırlanır.

Toksoplazma Testi Kaç Olmalıdır?

Test sonucu belirli bir değer üzerinden yorumlanmıyor. Pozitif ya da negatif olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle test sonucundaki değerler değil negatif mi yoksa pozitif mi olduğu dikkate alınmalıdır. Ayrıca bu değerlendirme doktorunuz tarafından yapılacaktır.

Toksoplazma Bebeğe Geçerse Ne Olur?

Daha önce de değindiğimiz gibi gebelikte toksoplazma problemi bebekler için riskli olabiliyor. Bebeğe geçmesi durumunda bu riskler ortaya çıkar:

 • Kaslarda ya da karaciğerde iltihaplanma
 • Karaciğer ya da dalak büyümesi
 • Sarılık
 • Göz problemleri
 • İşitme kaybı
 • Zihinsel sorunlar
 • Beyin boşluklarında su toplanması
 • Zatürre

Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Bilgi sahibi olun –> Anne Karnında Bebeğin Öldüğü Nasıl Anlaşılır 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …