Hamilelikte Cinsel İlişki ve Pozisyonları

hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalı konusu çoğu zaman çiftlerin aklını karıştırabiliyor. Özellikle kadınların cinsel ilişki durumunda bebeklerinin zarar göreceği endişesinin yaygın bir şekilde yaşandığını söyleyebiliriz. Oysa gebelik süresi boyunca cinsel perhiz uygulanmasına hiç gerek yok.

Gebelik takibini yapan doktorun herhangi bir nedenle cinsel ilişki yasağı getirmemiş olması durumunda hamileliğin belirli bir dönemine kadar cinsel ilişki yaşanmasında bir sakınca bulunmuyor. Cinsel ilişkinin anne karnındaki bebeğe zarar verip vermediği ya da gebelikte cinsel ilişki sonrasında kanama olmasının ne anlama geldiği gibi konulara değineceğiz. Öncesinde kaçıncı aya kadar cinsel ilişkinin yaşanabileceği konusunu irdeleyelim.

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadardır?

hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadardır

Normal seyreden ve herhangi bir sağlık probleminin tespit edilmediği gebeliklerde cinsel ilişkiye dair bir sınırlama yapılmasına gerek olmaz. Sadece gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde düşük tehlikesi olması durumunda riskin artmaması için hamilelikte cinsel ilişki önerilmeyebilir. Ancak bu durum her anne adayı için geçerli değildir.

Düşük riskinin olmaması durumunda hamileliğin ilk trimester döneminde de cinsel ilişkiye girilmesinde herhangi bir sakınca olmaz. Ancak bu konuda önemli bir detayın da altını çizmek gerekiyor. Gebeliğin ilk 3 ayı hamilelik belirtilerinin de yoğun bir şekilde yaşandığı dönemdir.

Dolayısıyla anne adayları mide bulantısı, kusma, kokulara karşı hassasiyet gibi çeşitli sıkıntılar yaşadıkları için cinsel ilişkiden uzak durmayı tercih edebilirler. Tıbbi anlamda herhangi bir sakıncası olmasa bile anne adaylarının talebi üzerine çiftler cinsel perhiz uygulayabilir ve bu durum gebeliği olumlu ya da olumsuz etkilemez.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama

Öncelikle implantasyon kanaması yani yerleşme kanaması dışında gebelik döneminde kanama olması tıbben normal kabul edilen bir durum değildir. Kanamanın hamilelikte cinsel ilişki sonrasında olması da beklenen bir durum olarak düşünülmemelidir. Bu nedenle söz konusu durumu yaşayan anne adaylarının mutlaka doktoruna bu konuda bilgi vermesi gerekir. Böylelikle kanamaya neden olabilecek unsurlar araştırılır ve şayet mümkünse olası risklere karşı tedbir alınır.

Bununla birlikte cinsel ilişki sonrasında çok hafif düzeyde, lekelenme tarzında bir kanama olmasının mutlaka sağlık sorunu olduğu anlamına gelmediğini belirtmek gerekiyor. Örneğin gebelikte kan dolaşımı artar ve cinsel ilişki sonrasında, rahim boynu olarak adlandırılan serviks bölgesinde hafif bir lekelenme şeklinde kanama olabilir.

Bununla birlikte hamilelik döneminde vücutta kılcal damarlarda da bir artış meydana gelir. Bu küçük kılcal damarların oluşmasının nedeni anne adayının ve fetüsün oksijen ihtiyacının karşılanmasıdır. Ancak bu kılcal damarlar kimi zaman cinsel ilişki sırasında kopabilir ve lekelenme şeklinde hafif bir kanama olabilir. Bu gibi durumlar bir sağlık sorunu olarak düşünülmez.

Fakat yukarıda sıraladığımız durumlarda kanamanın çok az olduğunun altını çizelim. Aynı zamanda mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Şiddetli kanama olması durumunda ise gebeliğin kaçıncı haftasında olursanız olun doktorunuza başvurmalı ve zaman kaybetmemelisiniz.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/bebegin-kalp-atislari/

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nelerdir?

hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları

Gebelik döneminde cinsel ilişki pozisyonları belirlenirken kadının kendini rahat hissetmesi sağlanmalıdır. İhtiyaç duyulması halinde vücudun bazı bölgeleri yastık ve benzeri yumuşak materyaller ile desteklenebilir. Kadınların hamilelikte cinsel ilişki sırasında en çok rahat ettikleri pozisyonları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Misyoner pozisyonu
 • Doggy pozisyonu
 • Kovboy pozisyonu
 • Ters kovboy pozisyonu
 • Kaşık pozisyonu
 • Kanepe pozisyonu
 • Yan eyer pozisyonu
 • Makas pozisyonu

İlk aylarda karın bölgesi çok fazla büyümediğinden çiftler diledikleri pozisyonu tercih edebilir. Ancak gebeliğin son aylarında karın bölgesinin büyümesi ve buna bağlı bele olan baskının artması gibi faktörler pozisyon tercihinin dikkatli bir şekilde yapılmasını zorunlu kılar.

Hamileliğin İlk Aylarında İlişkiye Girmek Sakıncalı Mı?

Her anne adayı için hamilelikte cinsel ilişki ilk aylarda sakıncalıdır denemez. Sadece düşük tehlikesinin olması ya da anne adayının önceki gebeliklerinin düşükle sonuçlanmış olması gibi durumlarda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından cinsel ilişki sakıncalı bulunabilir. Bu durumda çiftlerin ilk 3 ay yani hamileliğin ilk trimester döneminde cinsel ilişkiye ara vermeleri gerekebilir. Gebelik takibini yapan doktor tarafından cinsel perhiz yasağı konmadıysa cinsel ilişkiye girilmesinde bir sakınca olmaz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi

Elbette hamilelikte cinsel ilişki konusunda çiftlerin en büyük endişesi bebeğin zarar görmesi oluyor. Ancak gebelik döneminde doktorunuz tarafından yasaklanmadığı sürece cinsel ilişkiye girilmesinde bir sakınca olmaz. Normal seyreden sağlıklı gebeliklerde cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermesi de mümkün değildir. Dolayısıyla bu konuda herhangi bir endişe yaşanmasına da gerek olmaz. Sadece anne adayının kendini rahat hissettiği ilişki pozisyonlarının tercih edilmesinde fayda olacaktır.

Doktorunuz tarafından gebelikte cinsel ilişkinin yasaklanması ise pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Örneğin halk arasında bebeğin eşi olarak adlandırılan plasentanın rahim ağzının bir bölümünü ya da tamamını kapatması durumunda cinsel ilişki yasağı uygulanabilir. Nedeni ise düşük riskinin ortaya çıkma ihtimalidir. Servikal yetmezlik gibi durumlarda da doktorunuz cinsel ilişkiye girmenizi önermez. Bu örneklere çoğul gebelikleri de ekleyebiliriz.

Merak edilen bir konu –> https://alicelikkadindogum.com/cin-takvimi-cinsiyet-hesaplama/

9 Aylık Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Gebelik toplamda 40 hafta süren bir dönemdir. Bu süre boyunca hamilelikte cinsel ilişki yaşanmasında bir sakınca olmasa da 9. ayın son günlerinde ya da bir başka deyişle doğumun gerçekleşmesine kısa bir süre kala doktorunuz tarafından cinsel ilişki yasağı uygulanabilir.

Özellikle çoğul gebeliklerde kimi zaman çeşitli riskler ortaya çıkabiliyor ve bu risklerden kaynaklı olarak da son trimester döneminde yani hamileliğin son 3 ayı içerisinde cinsel ilişkiye girilmemesi gerekiyor. Bu gibi durumlarda zaten doktorunuz tarafınıza gerekli bilgiyi iletecek ve nedenleri hakkında da bilgi verecektir.

8 Aylık Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

8 aylık hamilelikte cinsel ilişki yaşanmasında herhangi bir sakınca olmaz. Bebeğin içerisinde bulunduğu amniyo sıvısının çeşitli fiziksel değişimleri içine hapsedecek bir yapıya sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla şayet doktorunuz tarafından yasaklanmadıysa gebeliğin 8. ayı içerisinde cinsel ilişki yaşanabilir. Ancak vajinal enfeksiyonlar ya da benzeri nedenlerle cinsel ilişkinin sakıncalı olduğu gebelikler de olabilir. Bu nedenle cinsel ilişki konusunda hamileliğin takibini yapan doktorunuza danışmanız çok daha doğru olacaktır.

Gebelikte Hangi Aylarda Cinsel İlişki Yapılmaz?

Doktor tarafından hamilelikte cinsel ilişki yasağının konmasının gebelik haftası ile ilgisi olmaz. Farklı sorunların olması durumunda doktorunuz tarafından böyle bir yasak getirilebilir. Hangi durumlarda cinsel ilişkinin zararlı olabileceği sorusunu ise kısa bir liste şeklinde yanıtlayabiliriz:

 • Rahim ağzında beklenenden daha erken açılma olması
 • Vajinal kanama olması
 • Erken doğum riskinin olması
 • Plasentanın servikal boşluğu kapatması
 • Önceki gebeliklerde düşük yapmış olmak
 • Önceki gebeliklerin erken doğumla sonuçlanmış olması

Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Rutin gebelik takiplerinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından bazı sorunların olduğu tespit edilirse ve cinsel ilişki söz konusu riskleri artırıyorsa bu durumda ilişki yasağı uygulanabilir. Böyle durumlarda çiftlerin doktorun önerilerini ve uyarılarını dikkate almasında fayda olacaktır. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Öneriyoruz –> https://alicelikkadindogum.com/hamilelikte-detayli-ultrason/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …