Hamilelikte Detaylı Ultrason Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Hamilelikte detaylı ultrason

Detaylı ultrason gebelik sürecinin belirli bir döneminde hem anne adayının hem de anne karnındaki bebeğin sağlık durumunun daha ayrıntılı bir şekilde gözden geçirilmesi amacıyla yapılan tetkiklerden biridir. Bu görüntüleme yönteminin rutin gebelik takibinde gerçekleştirilen ultrason görüntülemesinden çok daha farklı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Son derece yüksek görüntü kalitesine sahip olan ultrason cihazları kullanılarak gerçekleştirilen bu işlemde anne karnındaki bebeklerin iç organlarının da gözden geçirilmesi mümkün olabiliyor. Bu işlemde nelerin gözden geçirildiğine değinmeden önce ne zaman yapılması gerektiğini mercek altına alalım.

Detaylı Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Anne adayları kimi zaman detaylı ultrason işleminin bebeklerinde bir sağlık sorunu olduğu için yapıldığını düşünüyor. Oysa bu bilgi doğru değildir. Bu işlem tüm gebelik takiplerinde, anne karnındaki bebeklerde bir sağlık sorunu olduğu şüphesi doğmasa da mutlaka gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı ultrasonu rutin gebelik takibinin bir parçası gibi düşünebilirsiniz.

En sağlıklı şekilde görüntüleme yapılabilmesi için de gebeliğin 11. haftası ile 13. haftası arasını beklemek gerekiyor. Bununla birlikte hamileliğin 18. haftası ila 23. haftası arasında da ayrıntılı ultrasondan faydalanıldığını ve bebeklerin genel olarak sağlığının kontrol edildiğini söyleyebiliriz.

Elbette yapılan bazı muayene ve tetkiklerin ardından çeşitli riskler tespit edilebiliyor ve bu gibi durumlarda da daha fazla veri elde edebilmek adına devreye yine detaylı ultrason giriyor. Risk tespit edildiğinde hamileliğin 24. haftasından sonra da bu işlemin yapılabildiğini belirtelim. Şayet yüksek riskli gebelik söz konusuysa bu durumda tablo daha farklı bir form kazanıyor.

Çünkü bu gebeliklerde anne karnındaki bebeklerin iç organ gelişimlerinin çok daha yakından takip edilmesi gerekebilir. Bu işlem daha ayrıntılı bir inceleme imkanı sunduğundan yüksek riskli gebeliklerde daha sık yapılması da gündeme gelebilir.

Bilgin olsun –> https://alicelikkadindogum.com/bebegin-kalp-atislari/

Ayrıntılı Ultrason Ne Demek?

Ayrıntılı ultrason ne demek

Kimi zaman çiftler detaylı ultrason tam olarak ne anlama geliyor sorusunun yanıtını da merak edebiliyor. Bu işlemde renkli doppler, 3 ile 4 boyutlu görüntüleme teknolojisiyle donatılmış olan ve aynı zamanda yüksek görüntü kalitesine sahip gelişmiş ultrason cihazları kullanılıyor.

Bu sayede anne karnında gelişimi devam eden bebeklerin en ayrıntılı biçimde gözden geçirilmesi ve sağlık sorunlarının olup olmadığının anlaşılması mümkün olabiliyor. Bu işlemi tıbbi bir müdahale ya da bir ameliyat gibi riskli olarak değerlendirmemelisiniz. Sadece rutin muayenelerden biridir ve sıklıkla gördüğünüz ultrason cihazından çok daha gelişmiş bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilir.

Halk arasında ‘ikinci düzey ultrason’ olarak da adlandırılabilen detaylı ultrason sayesinde riskli gebeliklerin tespiti mümkün olabiliyor. Bu da şayet mümkünse bazı önlemler alınmasına olanak tanıyor. Bununla birlikte doğumsal sakatlıkların tespit edilmesi de kimi zaman mümkün olabilir. Ancak burada kritik bir unsurun altını çizmek gerekiyor.

bu inceleme yöntemi ile bebeklerde mevcut olan tüm sakatlıkların, anomalilerin ya da gelişim geriliklerinin tespit edilmesi mümkün olmaz. Bir diğer deyişle aklınıza gelebilecek her türlü hastalığın ya da anomalinin taramasının yapıldığı bir işlem değildir. Yalnızca yüksek oranda anomalilerin saptanması mümkün olabiliyor.

Anne karnındaki bebeğin bağırsaklarında tıkanıklık olması, yumuşak damakta yarık bulunması gibi daha küçük çaplı yapısal sorunların, anomalilerin tespit edilmesini sağlayan bir yöntem olmadığını bilmenizde fayda var. Görüntüleme sonucunda bir sağlık sorununa rastlanmaması, % 100 sağlıklı bir bebeğin dünyaya geleceği anlamına gelemez.

Detaylı Ultrasonda Nelere Bakılır?

Bu işlemde anne karnındaki bebeğin pozisyonu da önem taşıyor. Çünkü bebeğin pozisyonu kimi zaman bazı vücut bölgelerinin incelenebilmesini önleyebiliyor. Ancak genel olarak majör anomalilerin büyük oranda tespit edilebildiği bilgisini de aktaralım. Bebeklerin baş ve boyun bölgesi ile beyin boşlukları mutlaka göden geçirilir.

Aynı zamanda yüzü, kolları, bacakları, omurga kanalı da incelenebilen vücut bölgeleri arasında yer alıyor. Kalp ve karın içerisindeki yapılan incelenmesi mümkün olabildiği gibi genital bölgenin normal olup olmadığının incelenmesi de sağlanıyor.

Çiftler detaylı ultrason ile hangi sorunların ya da anomalilerin tespit edilebildiğini de genel hatları ile bilmek isteyebilir. Bu soruya kısa bir liste ile yanıt verebiliriz:

 • Kafatası ile beyin dokusunda mevcut olan problemler
 • Beyin boşluklarının genişleme seviyesi ve normal olup olmadığı
 • Göz boşluğunun olmaması gibi yüz bölgesinde mevcut olan bazı yapısal sorunlar
 • Belde açıklık, kemiklerde eğrilik olması gibi çeşitli omurga bozuklukları
 • Karın boşluğuyla ilgili anomaliler
 • El ve ayaklarda mevcut olan şekil bozuklukları
 • Vücudun kemik sayılarıyla ilgili problemler
 • Bebeğin içinde olduğu su ya da plasentaya dair olası sorunlar
 • Bebeğin kalbiyle ilgili yapısal sorunlar (Ancak ayrıntılı ultrasonla bebeğin kalbi çok net görüntülenemez ve bu nedenle fetal ekokardiyografi işlemi yapılabilir)
 • Göğüs kafesinin yapısı ya da şekliyle ilgili sorunlar
 • Kol ve bacaklarla ilgili kemik yapısında bozukluklar

Elbette bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Şayet bu incelemede bazı anomaliler tespit edilirse, daha net bir bilgi alınabilmesi için ileri tetkiklerin yapılmasına ya da bir süre sonrasında ultrasonografinin tekrarlanmasına da ihtiyaç doğabilir.

Detaylı Ultrason Gerekli Mi?

Detaylı ultrason gerekli mi

Gebelik döneminde anne adayı ve bebeğin olası en gelişmiş cihazlar ile kontrol edilmesi elbette gerekli ve önemlidir. Bu nedenle detaylı ultrason her gebelik takibinde mutlaka yapılmalı mı, yapılmazsa ne olur gibi endişelerden arınmakta fayda olacaktır. Gerek anne adayı gerekse anne karnındaki bebek bu işlemden hiçbir şekilde zarar görmüyor.

Sadece 15 ile 30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan bir işlem olduğunu belirtelim. Ultrason tekniği gebeliklerde çok uzun yıllardır kullanılan bir görüntüleme yöntemidir ve şimdiye dek bu yöntemden zarar gören tek bir anne adayı ya da bebek olmadı.

Bu işlem acıya ya da sızıya neden olmadığı gibi kramp hissine de sebebiyet vermiyor. Dolayısıyla söz konusu işlemle ilgili stres yaşamaya ya da gerilmeye gerek yok. Bebeklerin sağlık durumlarıyla ilgili ayrıntılı bir inceleme yapılıyor olması gayet önemlidir. Her sağlık sorununa ya da anomaliye doğumdan önce müdahale edilmesi mümkün olmaz. Fakat bu durum ultrason görüntülemesinin gereksiz olduğu anlamına da gelmiyor.

Detaylı Ultrason Fiyatları Ne Kadar?

Çiftlerin sıklıkla merak ettikleri bir diğer husus da detaylı ultrason fiyatları oluyor. Bu işlemin fiyatı konusunda net bir rakamdan maalesef söz edemeyiz. Çünkü sabit bir fiyattan söz etmek çiftler için yanıltıcı olabilir. İşlemin nerede yapıldığından işlemi gerçekleştiren kadın hastalıkları ve doğum uzmanının deneyimine kadar çok sayıda farklı unsurun fiyatlar üzerinde etkili olduğunu belirtmeliyiz. Görüntülemede kullanılan ultrason cihazı bile fiyatlarda değişkenliğe sebebiyet verebiliyor. Dolayısıyla fiyat bilgisi almak için öncelikle doktor seçimi yapmak gerekiyor.

Olabildiğince deneyimli bir doktora yönelmenizde fayda var. Bu işlemi rutin gebelik kontrollerinde yapılan ultrason incelemesiyle ya da fetal eko gibi ileri tetkikler ile karıştırmamalısınız. Ayrıntılı ultrasonun sadece gebeliğin belirli dönemlerinde yapıldığını, her kontrolde bu işlemin yapılmadığını ve dolayısıyla her gebelik kontrolü için ekstra bir bütçe ayırmanız gerekmediğini de bilmelisiniz. Aynı zamanda ayrıntılı ultrasonografi hakkında yanıtını merak ettiğiniz tüm sorularınızı hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/gebelik-haftasi-hesaplama/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …