Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte idrar rengi

Hamilelikte idrar rengi anne adaylarının dikkat ettiği hususlardan biri oluyor. İdrarın rengi aslında sadece gebelikte değil her daim sağlık durumu ile ilgili çeşitli ip uçları verebiliyor. Bu nedenle gebelik döneminin başlaması ile birlikte anne adaylarının idrar rengini de gözlemlemesin de fayda olacaktır.

Elbette tüm gebelik dönemi boyunca idrarın renginin aynı olması beklenemez. Çünkü çok sayıda unsur idrarın renginin etkileyebiliyor ve renk değişimleri de her zaman bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmiyor. Ancak bazen renk değişimleri olduğunuzda gebelik takibinizi yapan doktorunuz ile görüşmeniz de gerekebilir.

İdrarın rengini belirleyen ürokom adlı bir maddedir. Gebelik dönemi dışında idrarın renginin açık sarı tonlarında ve soluk bir formda olmasını da bu madde sağlıyor. Ancak gün içerisinde ne kadar su tüketildiği, öğünlerde tercih edilen gıdalar gibi çeşitli unsurlar rengin koyulaşmasını ya da şeffafa yakın olmasını sağlayabiliyor. Örneğin yetersiz su tüketilmesi durumunda idrarın renginin koyulaştığını söyleyebiliriz. İdealden daha fazla su tüketilmesi durumunda ise renk daha açık sarı tonlarında olur ve şeffafa daha yakın bir görünüm alır.

Hamilelik döneminde ise idrarın rengiyle ilgili daha farklı bir tablo ortaya çıkıyor. Çünkü gebelik süresince böbreklerden süzülen kan miktarı normal zamana nazaran iki kat daha fazla oluyor. Bu durum hamilelik süresi boyunca idrarın renginin daha koyu bir sarı tonda olmasını sağlıyor.

Aynı zamanda gebelikte anne adayları normal zamana göre 2 hatta 3 kat daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duyarlar. Hamileliğin son zamanlarında anne karnındaki bebeğin mesaneye baskı yapması nedeniyle bu istek daha sık olabilir. Gebelik döneminde idrarın renklerindeki değişimlerin ne anlama geldiğini daha detaylı aktaracağız. Ancak öncesinde son derece önemli bir konu olan idrarda kan görülmesi konusunu irdeleyelim.

Hamilelik Döneminde İdrarda Kan Görülmesi

Hamilelikte idrarda kan görülmesi

Elbette hamilelikte idrar rengi değişebilir ancak idrarda kan olması tıbben normal kabul edilen bir durum değildir. Bu nedenle söz konusu sorunu yaşayan anne adaylarının durumu kesinlikle ciddiye alması gerekir. Gebelikte idrarda kan olmasının en sık nedeni kist ya da tümör oluşumudur.

Aynı zamanda böbreklerde taş olması gibi farklı nedenlerle de söz konusu problemin yaşanabildiğini belirtmeliyiz. Zira idrarda kan olması hamilelik dışında da normal değildir. Bir sağlık sorunu olduğunun habercisi olarak değerlendirilmesi ve zaman kaybetmeden doktora başvurulması çok büyük bir önem taşıyor. Hamilelikte ise hem anne adayının hem de anne karnındaki bebeğin durumdan etkilenmemesi için bu tablonun ciddiye alınması gerekiyor.

Bilgin olsun –> https://alicelikkadindogum.com/bebegin-kalp-atislari/

İdrar Rengi Neden Koyulaşır?

Kullanılan ilaçlar, tüketilen gıdalar ve gün içerisinde içilen su miktarı hamilelikte idrar rengi üzerinde belirleyici oluyor. Bu nedenle her anne adayında idrarın renginin aynı tonlarda olması mümkün değildir. Gebeliğin çeşitli dönemlerinde idrarın renginde açılma ya da koyulaşma olabilir. Koyulaşma olmasının en yaygın nedeni ise yetersiz su tüketimi oluyor.

Anne adayının ideal orandan daha az su tüketmesi idrarın renginin daha koyu olması sonucunu doğuruyor. Ancak elbette tek neden yetersiz su tüketimi değildir. Aynı zamanda kullanılan bir ilacın ya da tüketilen bir gıdanın da bu duruma yol açabileceğini belirtmeliyiz. Ayrıca idrarın renginin koyulaşması durumunda hemen paniğe kapılmaya gerek yok çünkü bu durum bir sağlık sorunu olduğunun habercisi olarak kabul edilmiyor.

İdrar Renkleri Ne Anlama Gelir?

İdrar renkleri ne anlama gelir

Bu konuda endişeli olan anne adayları hamilelikte idrar rengi ne anlama gelir sorusunun yanıtını da öğrenmelidir. Böylelikle hangi durumlarda zaman kaybetmeden doktoruna başvurması gerektiği, hangi durumların ise tıbben normal kabul edildiği konusunda bilgi sahibi olabilirler.

Parlak Sarı Renkte İdrar

Anne adaylarının hamilelikte idrar rengi ile ilgili bilmesi gereken unsurlardan biri de vitaminlerin idrar renginde değişime neden olabildiğidir. Parlak sarı ya da neon sarı idrar B2 vitamini içeren gıdaların biraz fazla tüketilmesinden kaynaklanabiliyor. Çünkü idrara parlak sarı ya da neon sarı rengini veren riboflavin adlı maddedir.

Bu madde de B2 vitamininde fazla oranda bulunuyor ve anne adaylarının söz konusu vitamini içeren gıdaları tüketmesi durumunda da idrar rengi etkileniyor. Gebelik döneminde vitamin ve mineral içeren gıdaları tüketmek son derece önemlidir. Ancak dengeli bir beslenme programının izlenmesi gerektiğini de belirtelim.

Çok Açık Sarı Renkte İdrar

Kimi zaman hamilelikte idrar rengi çok açık sarı renge bürünebilir. Bu görünümü ortaya çıkaran 2 farklı unsur bulunuyor. Bunların ilki su tüketiminin ideal orandan çok daha fazla olmasıdır. Fazla su tüketimi gebelik dönemi dışında da idrar renginin açılmasına ve şeffafa daha yakın olmasına neden olur. Ayrıca karaciğer ile ilgili bazı rahatsızlıklar da idrar renginde bu yönde bir değişime neden olabiliyor. Şayet fazla su tüketmiyorsanız ancak yine de çok açık sarı renkte idrara sahipseniz doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/hamilelikte-detayli-ultrason/

Altın Renginde Koyu Sarı Renkte İdrar

Altın renginde koyu sarı idrar

Eğer hamilelikte idrar rengi altın rengine yakın tonda koyu sarıysa bu durumun 3 nedenden kaynaklanabildiğini belirtmeliyiz. Bunların ilki vücudun susuz kalmasıdır. Az su tüketimi idrar renginde koyulaşma olmasına yol açar. Ayrıca B1, B2 ya da B12 vitaminleri de idrar renginde bu yönde bir değişime neden olabiliyor. Son olarak vücuttaki laktasif maddelerin fazla olması da koyu sarı tonlarda idrar rengine yol açabiliyor.

Turuncu Renkte İdrar

Anne adaylarının hamilelikte idrar rengi ile ilgili en çok endişeye kapıldıkları renklerden biri de turuncudur. İdrarın turuncuya yakın bir renk alması durumunda bir sağlık sorunu olduğu düşünülse de bu durum genellikle idrara rengini veren gıdalardan kaynaklanır. Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar da böyle bir tabloya yol açabilir. Özellikle laktasif maddeyi fazla oranda içeren gıdaların tüketilmesi bu duruma neden olabilir ve endişe edilmesine de gerek olmaz.

Mavi ve Yeşil Renkte İdrar

Metilen mavisi içeren ilaçların kullanımı ya da gıda boyası içeren gıdaların tüketilmesi durumunda hamilelikte idrar rengi mavi ya da yeşil olabiliyor. Ender durumlarda idrar yolları enfeksiyonu da idrarda böyle bir renk tonu oluşmasına sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle mavi ya da yeşil renkte idrar durumunda doktorunuza bilgi vermeniz gerekiyor. Böylelikle enfeksiyon sorununun olup olmadığı tespit edilebilir ve şayet varsa gerekli tedaviye en kısa sürede başlanabilir.

Kırmızı ya da Pembe Renkte İdrar

Tüm bu idrar renkleri arasında en önemli olanı kırmızı ya da pembe renklerdir. Elbette hamilelikte idrar rengi kırmızı ya da pembe tonlarda olduğunda bu durum kesinlikle bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmez. Çünkü pancar gibi idrara rengini veren gıdaların fazla oranda tüketilmesi böyle bir sonucu doğurabiliyor.

Fakat kist, tümör ya da idrar yolu enfeksiyonunun da bu sonuca yol açabildiğini unutmamak gerekiyor. Çok hafif oranda kanama olması idrarın renginde bu yönde bir değişime neden olabilir. Dolayısıyla sadece kanama olup olmadığının kontrolü amacıyla bile mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Gebelikte idrar rengiyle ilgili değişimler hakkında sorularınızı hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Tıkla öğren –> https://alicelikkadindogum.com/gebelik-haftasi-hesaplama/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …