Hamilelikte İlaç Kullanımı Bebeği Etkiler mi?

hamilelikte ilaç kullanımı

Hamilelikte ilaç kullanımı anne adaylarını en çok korkutan unsurlardan biri oluyor. Özellikle gebelik döneminde bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında ilaç kullanımına sıcak bakmayan anne adayları sağlık probleminin büyümesini bile göze alabiliyor. Elbette gebelik döneminde doktora danışmadan asla ilaç kullanılmamalıdır.

Ancak hiçbir durumda ilaç kullanılmaması gerektiği bilgisi de doğru değil. Burada anne adaylarının dikkat etmesi gereken unsur, sadece doktorun reçete ettiği ilaçları, doktorun önerdiği süre boyunca ve reçete edilen dozajda kullanımıdır. Bu durumda ilaç kullanımına dair bir problem yaşanması da söz konusu olmaz.

Anne adayları için bebekleri olumsuz yönde etkilemeyen ilaçların da formüle edildiğini unutmamak gerekiyor. Hangi ilaçlar kullanılabilir ya da antibiyotik kullanımı söz konusu olabilir mi gibi soruların yanıtlarını aktaracağız. Öncesinde bebeklerin etkilenmesi konusunu daha detaylı ele alalım.

Hamilelikte İlaç Kullanımı Bebeği Etkiler Mi?

hamilelikte ilaç bebeği etkiler mi

Gebelikte kullanılan tüm ilaçların titizlikle seçilmesi gerekiyor. Bu noktada anne adaylarını en çok endişelendiren unsur henüz gebeliğin mevcudiyetinin bilinmediği ilk günler oluyor. Bu ilk günlerde şayet ilaç kullandıysanız mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Kullandığınız ilaca ya da dozajına bağlı olarak gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Zira şayet böyle bir ihtiyaç olmazsa zaten kullanılan ilacın bebeğe ciddi bir zararı olmayacaktır ve bu durumda gebeliğin devam etmesinde bir sakınca olmaz.

Peki, gebeliğe uygun olmayan ilaçların kullanımı durumunda ne olur? İşte bu sorunun yanıtı çok ciddi riskleri içeriyor. İşte bu nedenle hamilelikte ilaç kullanımı sadece gebelikte kullanıma uygun ilaçlar söz konusu olduğunda bebekleri etkilemiyor. Bunun nedeni plasenta aracılığı ile tüketilen her gıdanın bebeğe geçtiği gibi kullanılan ilaçların, katkı maddelerinin ve kimyasalların da bebeğe geçiyor olmasıdır. Şayet gebeliğe uygun olmayan ilaçlar kullanılırsa ortaya çıkabilecek sonuçlara şu örnekleri verebiliriz:

  • Bebekte onlarca farklı doğumsal kusur olabilir.
  • Kullanılan ilacın kan damarını daraltması söz konusu olabilir. Bu durumda bebeğe çok daha düşük oranda oksijen gider ve bu da ağır sonuçlara yol açabilir.
  • İlaçlardan kaynaklı olarak erken doğum meydana gelebilir çünkü rahimdeki kasılmalar erken dönemde başlayabilir.
  • İlaçlara bağlı olarak plasentanın işlevlerinde farklılıklar meydana gelebilir ve bu durum da bebeği olumsuz yönde etkiler.

Kullanılan ilaca hatta ilacın dozajına bağlı olarak bu listeye yeni riskleri de ekleyebiliriz.

Hamilelikte Ağrı Kesici İlaç Kullanılır Mı?

Gebelik döneminde çeşitli unsurlara bağlı olarak ağrı problemi yaşanabilir. Bu durumda anne adayının ağrı kesici kullanımına ihtiyacı olabilir. Ancak ağrı kesiciler her ne kadar toplumda hafife alınsa da doktor önerisi ile kullanılması gereken ilaçlardır. Anne adayının ağrı yaşaması durumunda gebelik döneminde kullanıma uygun olan ilaçların tercih edilmesi gerekiyor.

Piyasada çok sayıda farklı ilaç mevcut ve etken maddelerine göre bu ilaçların iki farklı grupta değerlendirildiğini belirtebiliriz. Bunlar etken maddesi parasetamol olan ilaçlar ve etken maddesi ibuprofen olan ilaçlardır.

Parasetamol içerikli ilaçlar daha hafif ağrı kesicilerdir ve genellikle hafif düzeyde ağrılar için kullanılır. Gebelik döneminde doktorlar çoğunlukla bu etken maddeye sahip olanlar ilaçları reçete eder. İbuprofen içerikli ilaçlar ise tahmin edilebileceği gibi daha ağırdır ve şiddetli ağrı durumunda tercih edilir. Fakat gebelik döneminde bu ilaçların alınması önerilmez. Nedeni ise kanamayı artırma riski, düşüğe sebep olabilme ihtimali gibi risklerdir. Sonuç olarak mutlaka doktorunuza danışarak ilaç kullanmalısınız.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/hamilelikte-cinsel-iliski/

Hamilelikte İlaç Kullanımı Ne Zaman Bırakılmalı?

hamilelikte ilaç kullanımı ne zaman bırakılmalı

Tıpkı hamilelikte ilaç kullanımı gelişigüzel olmadığı gibi ilaçların kullanımının bırakılması da doktora danışmadan yapılmaması gereken bir hamledir. Gebelik öncesinde bazı sağlık sorunları nedeniyle ilaç kullanıyor olabilirsiniz. Bu ilaçların kullanımına devam edip etmeme noktasında mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kimi zaman kullanılan ilaçların gebelik için zararlı olmayan türevlerine geçiş yapılabiliyor. Doğum ve emzirme dönemi sona erdiğinde ise hastanın eski ilacına geri dönmesi sağlanıyor. Ancak bazı sağlık sorunları ilacın kullanımının devam edilmesini gerektirebilir. Dolayısıyla gebelik planlayanların ya da hamile olduğunu öğrenenlerin mutlaka doktoruna danışması ve kullandığı ilaç ile sağlık sorunu konusunda doktoruna bilgi vermesi gerekir.

Gebelikte C Grubu İlaç Kullanımı

Gebelik döneminde C grubu ilaçların kullanımı da merak ediliyor. C sınıfında yer alan ilaçlar klinik olarak gebelik döneminde kullanımıyla ilgili testlerden geçirilmemiş oluyor. Bu nedenle hamilelikte C grubu ilaçlar kullanılabilir ya da kullanılamaz şeklinde kesin bir ifadede bulunmak doğru olmaz. Kullanılmaması durumunda çok ciddi sorunlar yaşanacaksa bu durumda doktorunuz reçete edebilir.

Gebelikte B Grubu İlaç Kullanımı

B grubunda değerlendirilen ilaçlar da klinik anlamda gebelikte kullanımına dair yeterli oranda analizden geçirilmemiştir. Ancak bu ilaçların C grubunda yer alan ilaçlardan bir farkı bulunur. O da hayvanlar üzerinde yapılan testlerde herhangi bir yan etkisinin olmadığının anlaşılmasıdır. Bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından bu ilaçlar reçete edilebilir.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotikler hamilelikte ilaç kullanımı noktasında en çok dikkat edilmesi gereken ilaçlardan biridir. Bunun nedeni bu ilaçların yüksek mg içerikleridir. Ancak bu durum gebelikte antibiyotiklerin asla kullanılmaması gerektiği anlamına gelmez. Şayet doktorunuz kullanılmasını ister ve reçete ederse zaten gebelikte kullanıma uygun bir ilacı seçmiş demektir ve bu gibi durumlarda da antibiyotikler mutlaka kullanılmalıdır.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/bebegin-kalp-atislari/

Antibiyotik Kullanımı Bebeği Etkiler Mi?

antibiyotik kullanımı bebeği etkiler mi

Bebekler doğum sırasında doğum kanalında bulunan bakterilere temas ederler. Böylelikle bağışıklık sisteminin temelini oluşturan bakteri florası da oluşmaya başlar. Gebelikte kullanılan antibiyotikler, bebeğin doğumdan sonraki bağırsak florasını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Ancak anne adayında diş enfeksiyonu olması, idrar yolu enfeksiyon u olması gibi sık yaşanan durumlarda olabildiğince düşük dozajda da olsa antibiyotik ilaç kullanımı gerekebilir. Bu durumda doktorunuzun önerilerini dikkate almanız büyük önem taşıyor. Doktorunuz reçete ettiyse, kendinizi iyi hissetseniz bile ilaçları kullanmalısınız.

Gebelikte Hangi İlaçları Alabilirim?

İlaçlar A, B, C, D ve X şeklinde 5 kategoride incelenir. Bu kategoriler gebelikte kullanımı üzerinedir ve A grubu ilaçlar hamilelikte ilaç kullanımı açısından en güvenli olanlar, X grubu ilaçlar da en sakıncalı olanlardır. B ve C grubu ilaçlar da kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından reçete edilebilir. Burada kritik olan konu hastaların A grubu ilaçlar olsa bile asla gelişigüzel kullanmaması gerektiğidir. Hangi ilaçların alınabileceği ve hangilerinden uzak durulması gerektiği konusunda doktorunuza mutlaka danışın.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anne adaylarının hamilelikte ilaç kullanımı konusunda dikkat etmesi gereken unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Doktorun önermediği ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • İlaç yerine bitki kürlerine yönelmek doğru değil ve bitkiler de gelişigüzel kullanıldığında ciddi zararlar doğurabilir.
  • İlaç dozajları doktor tarafından hastaya uygun olacak şekilde belirlenir. Doktorun reçete ettiği dozajların dışına çıkmamalı, daha az ya da daha fazla dozajda ilaç almaktan kaçınmalısınız.
  • Hamileliğin ilk 3 ayı da ilaç kullanımı noktasında kritiktir. Gebeliğin başlangıcında olmanız gelişigüzel ilaç alabileceğiniz anlamına gelmez.
  • Kendinizi iyi hissetmeniz ilaçları kullanmayı bırakabileceğiniz anlamına gelmez. Doktorunuzun önerdiği süre boyunca ilaç kullanımına devam edin.

Konuyla ilgili sorularınızın tümünü hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Öneriyoruz –> https://alicelikkadindogum.com/gebelik-haftasi-hesaplama/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …