Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

hamilelikte laboratuvar testleri

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi için bazı tetkiklerin yapılması gerekiyor. Gebelikte yapılan laboratuvar testlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Gebelik Testi

Adet gecikmesi yaşayan kadınlar idrar numunesi ile evde gebelik testi yapabilir. Pozitif sonuç genellikle doğrudur ancak negatif sonuç vermesi durumunda bir süre sonra testi tekrarlamakta fayda var.

Kanda Gebelik Testi

Kandaki beta hCG hormon seviyesinin ölçüldüğü kanda gebelik testi, sonucu en güvenilir olan hamilelik testidir. Az miktarda kan numunesi alınarak gerçekleştirilen bu test sonucunda kaç haftalık hamile olduğunuz da anlaşılabilir.

Ultrasonografi

Adet gecikmesinin üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra yapılan ultrason görüntülemesi ile gebelik kesesinin görünmesi hedeflenir. Hamileliğin erken dönemlerinde ultrason görüntülemesinin yapılması oldukça önemlidir. Dış gebelik gibi risklerin değerlendirilmesini de sağlar.

Kan Sayımı

Hamilelik tespit edildiğinde kan sayımı testi yapılır ve böylelikle kansızlık, iltihap ya da pıhtılaşma sorunları gibi problemlerin mevcudiyeti araştırılır. Şayet bir sorun tespit edilirse bu durumda ileri tetkiklerin yapılması gerekir.

Kan Grubu ve RH Faktör Tayini

kan grubu

Anne ve baba adayının kan gruplarının bilinmesi gerekir. Bunun nedeni ise olası kan uyuşmazlığı sorunudur. Kan uyuşmazlığı mevcudiyetinde gerekli müdahalenin doğru zamanda yapılması gerekir.

İdrar Tetkiki

İdrar testi ile enfeksiyon, kanama gibi sıkıntıların tespit edilebildiğini belirtelim. Aynı zamanda taş, kum ya da tümör gibi sıkıntılara dair şüphelerin de belirlenmesi mümkün oluyor. Bilindiği gibi enfeksiyonun olası en erken dönemde tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Zira gebelikte enfeksiyon sorunu kısa zaman içerisinde böbreklere ilerleyebilir ve bu da erken doğum riskini beraberinde getirir.

Açlık Kan Şekeri

Gebelik döneminde şeker hastalığı çok daha fazla önem taşıyor. Bu hastalığın tespit edilebilmesi için de açlık kan şekeri ölçümü yapılır. Şayet 107 mg üzerindeyse bu durumda şeker yükleme testinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Karaciğer ve Böbrek Testleri

Karaciğer ve böbreklerin incelenebilmesi için de kan alınarak laboratuvarda araştırılması gerekiyor. Bu test ile ALT, AST, bilurubin, GGT, üre, ürik asit ve kreatinin seviyelerine bakılır.

TORCH Testi

Bu test vücudun toxoplazma, rubella, sitomegalovirus ve herpes enfeksiyonlarına karşı ne oranda dirençli olduğunun belirlenmesi için gerçekleştirilir. Bu hastalıklar maalesef gebeliklerde bebeklerde anomali olma riskini de ortaya çıkarıyor.

Hepatit Testi (HBsAg, Anti HBs)

Anne adaylarında gebelik öncesinde hepatit mikrobu ile karşılaşılıp karşılaşılmadığını anlamak amacıyla söz konusu analiz gerçekleştirilir. Kimi zaman doğumdan hemen sonra bebeğe aşı yapılması gerekebilir ve bu nedenle söz konusu testin gebelik döneminde yapılması oldukça önemlidir.

AIDS Testi (Anti HIV)

Bu test her anne adayına yapılmaz. Sadece şüpheli bir durumda gerçekleştirilir ve anne adayında AIDS olup olmadığı belirlenir.

İkili Tarama Testi

Öncelikle bu testin doğruluk oranının % 90’ın da üzerinde olduğunu belirtelim. Hamileliğin 11 ile 14. Haftası arasında yapılır. Anne karnındaki bebeğin sonografide ense kalınlığının ölçülmesini içerir. Aynı zamanda anne kanında B-HCG ve PAPP-A adlı protein değerine bakılır. Sonuçlar bir arada değerlendirilir ve şayet yüksek bir risk söz konusu olursa amniyosentez işlemi gerçekleştirilir.

Üçlü Tarama Testi

Hamilelik döneminde yapılan en önemli testlerden biri üçlü tarama testidir. Bu testin gerçekleştirilmesindeki amaç ise bebekte Down Sendromu, Nöral Tüp Defekti ve Trizomi 18 gibi kromozomal hastalıların olup olmadığının araştırılmasıdır. Test kapsamında kandaki HCG, Östrojen ve AFP hormon düzeylerine de bakılır. Bu değerlendirmede anne adayının yaşı ve gebelik haftası da göz önünde bulundurulur.

Bilgi sahibi olun –> Yüksek Riskli Gebelikler

Amniosentez

Amniyosentez testinde bebeğin anne karnında içinde bulunduğu sıvıdan bir miktar alınır. Bu işlem anne adayına ya da bebeğe hiçbir zarar vermez. Bu nedenle gönül rahatlığı ile yaptırılabilir. Alınan sıvı numunesinden bebeğe ait olan hücreler incelenir. Bu sayede bebekte bir anomali olup olmadığının anlaşılması sağlanır. % 100’e yakın bir başarıya sahip olan testler arasında yer aldığını da belirtebiliriz.

İlginizi çekebilir –> Prenatal Vitaminler

Doppler Ultrasonografi

Özel bir sonografi yöntemi olan bu test bebeğin genel sağlık durumu hakkında önemli veriler elde edilmesini sağlar. Doppler ultrasonografinin mutlaka her anne adayına yapılması gerekmez. Sadece gerekli görüldüğünde uygulanan bir testtir. Hamilelikte uygulanan laboratuvar testleriyle ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Göz atın –> Ultrason Nedir

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …