Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı genellikle gebeliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkıyor. Özellikle kokulara karşı hassasiyetin gebelikle birlikte artıyor olması, mide bulantısı ve kimi zaman kusma şikayetinin de ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor. Ancak mide bulantısının hamilelik boyunca devam eden bir şikayet olmadığını da belirtmek gerekir. Bir süre sonrasında bulantı sorunu kendiliğinden ortadan kalkar. Bu konuda merak edilen tüm detayları ele alacağız. Öncesinde anne adaylarının en sık sorduğu sorulardan birinin yanıtını aktaralım.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Anne adaylarının yaşadığı hamilelikte mide bulantısı kimi zaman günlük hayatı da olumsuz etkileyebiliyor. Mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun yanıtlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kısa yürüyüşler yapmak bulantıyı azaltabilir çünkü uzanma ve oturma pozisyonları mideye baskı yaparak bulantının artmasına sebebiyet verebiliyor
 • Su içmek mide bulantısının artmasını değil azalmasını sağlar
 • Bulantıyı bastıracağı düşüncesiyle aşırı çay ve kahve tüketimi doğru değildir
 • Bu dönemde az yağlı hatta yağsız yiyeceklerin tüketilmesine özen gösterilmelidir
 • Az miktarda tuzlu atıştırmalıklar tüketilebilir
 • Baharat mide bulantısını tetikler ve bu nedenle yemeklerin baharatsız hazırlanması önerilir
 • Eğer kusma şikayeti de olursa ağzın bol su ile çalkalanması gerekir

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer

Anne adayları hamilelikte mide bulantısı nedeniyle zorlandıklarından bu şikayetin bir an önce geçmesini istiyor. Her anne adayında bulantının başladığı ve bittiği dönem aynı olmaz. Genellikle gebeliğin ilk 3 ayı tamamlandığında artık mide bulantısı gibi şikayetler de ortadan kalkar. Çoğunlukla bu dönem gebeliğin 12 haftası boyunca devam etse de bazı anne adaylarında daha kısa süre ya da daha uzun süre de devam edebilir. Aşırı oranda kafein alan, baharat tüketen ya da yağlı yemekler yiyen anne adaylarında mide bulantısının daha uzun sürdüğünü ifade edebiliriz.

Hamileliğin İlk Aylarında Neden Mide Bulanır?

Gebelikte vücudun pek çok sisteminde büyük değişimler meydana geliyor. Bu değişimlere vücudun adapte olması ise zaman istiyor. Aslında mide bulantısı ve gebelikte yaşanan diğer problemler vücudun adapte olma çabası olarak da yorumlanabilir. Özellikle hormon dengesinde meydana gelen ani değişimler hamilelikte mide bulantısı ve kusmanın en belirgin sebebidir.

Gebelikte Mide Bulantısı Olmaması Normal Mi?

Bu konuda sıklıkla gündeme gelen sorulardan biri de hamilelikte mide bulantısı olmaması normal mi şeklindedir. Bu sorunun yanıtının merak edilmesinin nedeni ise çoğu zaman endişedir. Mide bulantısı yaşanmadığında gebelikle ilgili bir problem olduğu düşünülüyor. Hamilelikte tüm anne adaylarının aynı şikayetlerde bulunması beklenmez. Gebelik boyunca mide bulantısı ve kusma şikayeti hiç olmayabilir ve bu durum da gayet normaldir. Mide bulantısının olup olmadığı ile bebeğin sağlığı arasında hiçbir ilişki bulunmuyor. Bu konuda anne adaylarının endişe yaşamasına asla gerek yoktur.

Gebelikte Mide Bulantısı Nedenleri

gebelikte mide bulantısı nedenleri

Genel olarak hamilelikte mide bulantısı neden yaşanıyor, sebepler neler gibi soruların yanıtlarını hemen aktaralım.

 • Hormon

Hamilelikle birlikte vücudun hormon seviyelerinde de değişimler meydana gelir. Progesteron hormonu normal seviyenin üzerine çıkar ve vücudun da buna uyum sağlaması gerekir. Bu da mide bulantısına neden olabilir.

 • Hassasiyet

Mide bulantısı şikayetinin ne kadar yoğun yaşandığı, kadınların gebelik öncesinde bu sorunu yaşayıp yaşamadıklarıyla da ilgilidir. Hamile olmadığında pek mide bulantısı yaşamayan kadınlar gebelikte bunu az oranda yaşıyor ya da hiç yaşamıyor. Dolayısıyla bulantı noktasındaki hassasiyet de hamilelikte yaşanan bu şikayet üzerinde etkilidir.

 • Stres

Stres, kaygı ve endişe gibi olumsuz tuh halleri mide bulantısını tetikleyen faktörlerdir. Anne adaylarının kendini iyi ve huzurlu hissetmesi, bu şikayetlerin de azalmasını sağlar. Olumsuz duygular ya da bebeğin sağlığına dair endişeler ise anne adaylarının olumsuz etkilenmesine sebebiyet verebilir.

 • Çoğul Gebelik

Yapılan araştırmalar çoğul gebeliklerde anne adaylarının mide bulantısını daha yoğun ve daha sık yaşadıklarını ortaya koyuyor. Burada önemli olan husus çoğul gebeliğin tek başına mide bulantısı nedeni olmadığıdır. Sadece ikiz ya da üçüz bebek sahibi olacak anne adayları mide bulantısından daha fazla şikayet ederler çünkü bu sorunu daha yoğun yaşarlar.

Göz atın –> Gebelikte Protein Eksikliği

Hamilelikte Mide Bulantısı Cinsiyeti Belirler Mi?

Bebeğin cinsiyeti ile hamilelikte mide bulantısı arasında en ufak bir ilişkinin, bağlantının olmadığını açıkça ifade edebiliriz. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Gebelikte Süt İçmek

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …