Hamilelikte Seyahat Etmek Sakıncalı mı?

hamilelikte seyahat etmek

Hamilelikte seyahat etmek konusunda endişeli olabilirsiniz. Anne adayları genellikle olabildiğince seyahat etmemeye çalışıyor ve bu sayede bebeklerinin zarar görmesini engellemeyi hedefliyor. Oysa doktorunuz tarafından yolculuk yasağı konmadıysa seyahat etmenizde de bir sakınca olmayacaktır.

Elbette riskli gebeliklerde ya da gebeliğe bağlı bazı komplikasyonlar geliştiğinde seyahat etmenizde sorun olabilir. Ancak sağlıklı gebeliklerde hamileliğin 36. haftasına kadar yolculuk yapılmasında da bir sakınca görülmüyor. Bu noktada trenle, uçakla, arabayla ya da gemiyle seyahat ederken dikkat edilmesi gereken unsurları merak edebilirsiniz. Bu sorunun yanıtlarını aktarmadan önce gebelikte yolculuk yapma konusunu biraz daha detaylı bir şekilde mercek altına alalım.

Hamilelikte Seyahat Güvenli Midir?

hamilelikte seyahat güvenli mi

Gebelik toplamda 40 hafta süren bir dönemdir ve bu 40 hafta boyunca düzenli olarak gebelik takibinizi ve kontrolleriniz yapılır. Şayet seyahate engel bir durum mevcutsa, seyahat durumunda anne adayı ya da bebeğin zarar görme olasılığı varsa zaten doktorunuz bu konuda size gerekli uyarıları yapacaktır.

Seyahat etmenizin sakıncalarından söz edecek ve yolculuk yasağı koyacaktır. Eğer seyahat etmenizde bir sorun yoksa güvenle yolculuk yapabilirsiniz. Ancak uzun süreli seyahatlerde sürekli oturma pozisyonunda kalmaktan kaynaklı olarak ödem ya da hafif bel ağrısı gibi şikayetlerinizin olabileceğini belirtelim. Aynı zamanda mide bulantısı ya da kusma şikayetleriniz de olabilir. Tüm bunlar geçici problemlerdir. Bir de acil olarak tıbbi yardım almanızı gerektirebilecek durumlardan söz edelim. Aşağıdaki durumlardan herhangi birini yaşarsanız derhal tıbbi yardım almalısınız!

 • Vajinadan su gelmesi
 • Vajinal kanama olması
 • Karnın alt kısmında ya da pelvik bölgede şiddetli ağrı olması
 • Rahimde kasılma ya da şiddetli sancı olması
 • Yüzde ve elde belirgin şişmelerin olması
 • Görme bozukluklarının yaşanması ya da gözlerde kırmızı beneklerin olması

Tüm bunlar gebelikte ‘normal’ olarak kabul edilen durumlar değildir ve dolayısıyla doktorunuza en kısa zamanda ulaşmanız gerekir.

Hamilelikte Yolculuk İçin En Uygun Zaman

Elbette hamilelikte seyahat etmek isteyenlerin seyahat planlarını gebelik kontrollerini aksatmayacak şekilde yapmaları gerekiyor. Bu kontroller hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir. Dolayısıyla rutin kontrolleri aksatmayacak tarih aralıklarını belirlemeniz ve seyahat öncesinde doktorunuza yolculuk yapmanızda bir sakınca olup olmayacağını sormanızda da fayda olacak. Gebelik döneminde yolculuk yapmak isteyenler en uygun zaman dilimini merak ediyor.

Bu dönem hamileliğin 14. Haftası ile 28. Haftası arasıdır. Elbette daha önce ya da daha sonra da yani bu zaman aralığının dışında da yolculuk yapılabilir. Ancak gebeliğe bağlı çeşitli şikayetleriniz olabilir ve dolayısıyla konforlu bir seyahat yapmanız zorlaşabilir.

Örneğin gebeliğin 14. haftasından önce kokulara karşı hassasiyet, mide bulantısı ve kusma şikayetleri olur ve yolculuklarda da bu şikayetler daha da artabilir. Hamileliğin 28. haftasından sonra ödem, bel ağrısı gibi şikayetler daha yoğun yaşanır. Artık karın bölgesinde şişlik daha belirgindir ve bundan kaynaklı da yolculuk yapan anne adayları sıkıntı yaşayabilir.

Okumanızı öneririm –> https://alicelikkadindogum.com/hamilelikte-ilac-kullanimi/

Gemi İle Yolculuk Önerileri

hamilelikte gemi ile yolculuk

Gemi yolculukları hamileliğin kaçıncı haftasında olursa olsun anne adayları için zorlayıcı olabilir. Bunun nedeni mide bulantısı sorununun yoğun bir şekilde yaşanması ihtimalidir. Daha önce uzun süreli gemi yolculuğu yapmış olan kadınlarda da gebelikte bu tür sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle doktorunuza danışabilir ve mide bulantısı durumunda kullanılabilecek bir ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz. Aynı zamanda gemide sağlık personeli olduğundan da emin olmanızda fayda olacaktır.

Bu arada gemi yolculuklarında nörovirüs enfeksiyonu riskinin de olduğunu belirtmek gerekir. Bu virüs mide bulantısı ve kusmaya neden olabiliyor ve bu şikayetler 2 gün boyunca devam edebiliyor. Gemide tüketilen gıdalardan ya da kirli su yüzeylerinden kolaylıkla bulaşabilen bir virüs olduğunu da belirtelim. Yolculuk boyunca ellerinizi sıklıkla yıkamanız ve yanınızda temiz içme suyu bulundurmanız gerekir.

Araba İle Yolculuk Önerileri

Kısa ya da uzun süreli araba yolculuklarında en sık yaşanan şikayet ayak ve bacaklarda şişme olmasıdır. Bu durum uzun süre oturma pozisyonunda kalmaktan kaynaklanır. Engellemek için olabildiğince 2 saatte 1 mola vermeli ve 15 ile 20 dakika yürümelisiniz. Yavaş tempo ile yürümeniz durumunda seyahat sonunda daha az sorun yaşayabilirsiniz.

Mide bulantısı ve kusma şikayetleriniz olabilir. Kan şekeri düşmesi gibi sorunlar da yaşayabilirsiniz. Bu nedenle yanınıza tuzlu ve tatlı atıştırmalıklar almanızda fayda olacaktır. Gaz yapan yiyeceklerden de uzak durmalısınız.

Uçak İle Yolculuk Önerileri

Uçuşlar hamilelikte seyahat etmek isteyenlerin en sık tercihi oluyor. Aynı zamanda anne adaylarını en çok endişelendiren de uçak ile yolculuk yapılmasıdır. Hamileliğin 36. haftasına kadar uçak ile yolculuk yapmanızda bir sakınca olmayacaktır. Ancak yurt içi uçuş firmalarından bazıları seyahat etmenizde sakınca olmadığına dair doktor raporu isteyebiliyor. Eğer yurt dışına seyahat etmek istiyorsanız yolculuğunuzu çok daha erken dönemde tamamlamanız gerekir.

Çünkü yurt dışı seyahat firmalarının büyük bölümü hamileliğin 28. haftasından sonra anne adaylarının seyahat etmesine izin vermiyor. Doktor raporunuz olsa bile uçağa binemezsiniz. Bu bilgileri de göz önünde bulundurarak yolculuk planlamanızı yapmanızda fayda var. Yanınıza mutlaka tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar alın. Olabildiğince koridor tarafından bilet almaya çalışın. Bu sayede sıklıkla tuvalete gitmek istediğinizde zorlanmazsınız.

Bilgin olsun –> https://alicelikkadindogum.com/hamilelikte-cinsel-iliski/

Tren İle Yolculuk Önerileri

gebelikte tren seyahati

Anne adayları istenen noktaya daha uzun sürede ulaşıyor olsa da tren yolculuklarını daha sık tercih eder. Çünkü diledikleri zaman yürüme imkanları olur. Özellikle yataklı vagondan bilet alınması durumunda anne adayı istediğinde uzanabilir ve böylelikle çok daha konforlu bir yolculuk yapabilir. Daha geniş bir alanda oturma imkanı da olur ve ayaklarını uzatabilirler. Böylelikle ayak ve bacaklarda ödem oluşması riski de azalır. Ancak tren yolculukları da mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Haliyle yanınızda mutlaka tatlı ve tuzlu atıştırmalık bulundurmalısınız.

Yolculuk Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm anne adayları hamilelikte seyahat etmek konusunda aşağıdaki unsurlara dikkat etmeli!

 • Tuvalet ihtiyacının olmaması için su tüketiminizi kesinlikle azaltmayın. Günlük su ihtiyacınızı seyahat ettiğiniz zamanda da karşılamalısınız.
 • Gaz yapabilecek ya da mideyi rahatsız edecek yiyecekler tüketmeyin.
 • Beslenme düzeninizi bozmayın ve yanınıza atıştırmalıklar alın.
 • Topuklu ayakkabı giymeyin.
 • Çok kalın ya da çok ince giyinmek yerine birkaç kat ince giysi tercih edin.
 • Düzenli olarak kullandığınız ilaçları yanınıza alın ve saatlerini aksatmayın.

30 Haftalık Hamilelikte Seyahat Etmek

Anne adayları 30 haftalık hamilelikte seyahat etmek noktasında da endişe duymamalıdır. Doktor tarafından yasaklanmamış olması durumunda 30 haftalık gebeliklerde de yolculuk yapılabilir. Elbette öncelikle gebelik takibinizi yapan doktora danışmalısınız.

Diğer makalemiz:
https://alicelikkadindogum.com/cin-takvimi-cinsiyet-hesaplama/

Hamilelikte Seyahat Ne Zaman Yasak?

Erken doğum riski, düşük riski hamilelikte seyahat etmek konusunda sıkıntılı olan durumlarda ve doktorunuz tarafından seyahat yasağı konabilir. Aynı zamanda preeklampsi, erken membran rüptürü gibi durumlarda da seyahat etmek sakıncalı olabilir. Doğuma kısa bir süre kaldığında seyahat etmeyi doğum sonrasına ertelemelisiniz. Çünkü doğum tahmin edilen tarihten daha önce de gerçekleşebilir. Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Hamile anne adaylarımızın ağız ve diş sağlığı ile bilgi almaları için aşağıdaki linkten öğrenebilirler:
https://butunisimizdis.com/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …