Hamilelikte Sigara Kullanımı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte sigara kullanımı

Hamilelikte sigara kullanımı anne karnındaki bebeklere çok ciddi zararlar verebiliyor. Bu nedenle gebelik planlayan anne adaylarının kesinlikle hamilelik öncesinde sigarayı bırakması gerekiyor. Sigarada bulunan onlarca farklı zararlı ve kanserojen madde, gebelik döneminde plasenta aracılığı ile bebeğe de geçiyor. Elbette bebeği etkileyen sadece bu değil. Hamilelik döneminde sigaranın bebeklere ne gibi zararlar verdiğinden söz edeceğiz. Öncesinde ne zaman sigaranın bırakılması gerektiğini ele alalım.

Hamilelikte Sigara Ne Zaman Bırakılmalı?

Gebelikte sigara ne zaman bırakılmalı

Yapılan test ile hamileliğin kesinleşmesiyle birlikte sigara kullanımının hemen bırakılması gerekiyor. Ülkemizde anne adaylarının yaklaşık olarak % 15’i hamilelik döneminde sigara kullanıyor. Günde sadece 1 ya da 2 adet sigara içmenin zararsız olduğu düşüncesi ile asla doğru değildir. Bu nedenle sigara kullanımının hamilelik ile birlikte derhal sonlandırılması son derece önemlidir.

Sigara İçmek Doğurganlığı Etkiler Mi?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde sigara kullanımı doğurganlığı ciddi oranda etkiliyor. Doğurganlık oranının sadece tütün ürünleri kullanımına bağlı olarak % 40 düştüğünü belirtmek gerekiyor. Çünkü sigara kadınlarda yumurta kalitesini, erkeklerde ise sperm kalitesini düşürüyor. Buna bağlı olarak da gebelik oluşma ihtimali bir hayli azalıyor. Aynı zamanda sigaranın kadınlarda dış gebelik riskini de ciddi oranda yükselttiğinin altını çizelim. Dış gebelik sağlıklı bir hamilelik olmadığı için bu durumda gebeliğin sonlandırılması gerekir. Sonuç olarak sigara içmenin doğurganlığı pek çok farklı yönden olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz.

Bilgi sahibi olmalısınız! –> Doğurganlık dönemi

Gebelikte Sigara Kullanımı Bebeği Nasıl Etkiler?

Anne karnındaki bebeklerde hamilelikte sigara kullanımı nedeniyle gelişim geriliği olabiliyor. Sigaraya bağlı olarak bebeklere yeterli oranda oksijen ulaşmıyor ve bu da bebeklerin anne karnındaki gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor. Elbette sigarada bulunan maddeler nedeniyle bebeğe ulaşan besinlerin de azaldığını belirtebiliriz. Bebekler karbon monoksite maruz kaldığından kalp hızlarında azalma da yaşanabiliyor. Bu bebeklerin büyük bölümü dünyaya geldiklerinde çeşitli solunum problemleri yaşıyor. Sigaranın bebeğe verdiği zararlar sadece kalıcı rahatsızlıklar olmuyor. Aynı zamanda hamilelik döneminde sigara içmenin bebeklerde hayati risk de doğurabildiğini belirtebiliriz.

Hamilelikte Pasif Sigara İçiciliğine Maruz Kalmak Hamileliği Nasıl Etkiler?

Pasif içicilik yani anne adayının sigara içilen bir ortamda bulunması da bebekleri olumsuz etkiler. Anne adayı sigara içmiyor olsa bile sigara dumanını soluyor ve bu nedenle anne karnındaki bebeklerin sigaran etkilenmesinin önüne geçilemiyor. Bu nedenle gebeliğin başlangıcından son dönemine kadar anne adaylarının kesinlikle sigara içilen bir ortamda bulunmaması gerekir.

Hamilelikte Sigara Kullanımı Zararları

Genel olarak hamilelikte sigara kullanımı nedeniyle doğabilecek sorunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ani bebek ölümleri
 • Preaklampsiye yani gebelik zehirlenmesi
 • Nikotine bağlı olarak damarlarda büzülme
 • Anne adayında yüksek tansiyon
 • Plasentanın erken ayrılması
 • Kanama
 • Doğumdan sonra bebekte solunum problemleri
 • Anne sütünün besleyici değerlerinde azalma
 • Bebeklerde astım ve obezite
 • Bebeklerde solunum yolu enfeksiyonu
 • Kol, bacak, kalp ve kafatasıyla ilgili sorunlar
 • Preterm doğum
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Plasental previa

Sigara İçmek Erken Doğuma Neden Olur Mu?

Sigara erken doğuma neden olur mu

Gebelikte sigara içilmesi erken doğuma yol açabiliyor. Nedeni ise bebeğin suyunun doğumdan çok daha önce gelmesidir. Dolayısıyla hamilelikte sigara kullanımı doğum ile ilgili de çeşitli sıkıntılar yaşanmasına neden olabiliyor.

Gebelikte Sigara Kaçıncı Ayda Bırakılmalı?

Gebelik planlaması yapan kadınların hamilelikten en az 3 ay önce sigarayı bırakmalıdır. Ancak plansız bir şekilde gebelik gelişebiliyor. Bu gibi durumlarda ise hamilelik haberinin alınması ile birlikte sigara kullanımına muhakkak bir son verilmesi gerekir.

Hamilelikte Sigara İçenler Ne Yemeli?

Bazı gıdaların tüketilmesi, gebelikte sigaranın yarattığı riskleri ve zararları ortadan kaldırmaz. Anne adaylarının sağlıklı beslenmek için tüketebileceği bazı gıdalar şöyledir:

 • Mevsiminde sebze ve meyveler
 • C vitamini yönünden zengin gıdalar
 • Ceviz, fındık gibi mineral yönünden zengin gıdalar
 • Süt ve süt ürünleri
 • Yeşil yapraklı sebzeler

Doğumdan Sonra Sigaraya Başlamak Yaygın Mıdır?

Çok sayıda kadın bebek için ne kadar zararlı olduğunu bildiğinden hamilelikte sigara kullanımı alışkanlığına bir son veriyor. Doğumdan sonra sigaraya yeniden başlama oranları da bir hayli düşüktür. Ancak bazı anneler doğum sonrası bebek bakımı gibi yaşamsal değişimlerin stresine yenik düşerek yeniden sigaraya başlama eğilimde de olabiliyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilir –> Anne karnında bebek ölümü nasıl anlaşılır?

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …