Hamilelikte Süt İçmek Faydalı Mı? Gerekir Mi?

Hamilelikte süt içmek faydalı mı

Hamilelikte süt içmek konusunda anne adaylarının doğru bilgilere sahip olması büyük önem taşıyor. Gebelik döneminde süt içmek anne karnındaki bebeklere çok önemli faydalar sağlar. Sütte bulunan vitamin ve mineraller bebeklerin gelişiminin sağlıklı bir biçimde devam edebilmesi bakımından önemlidir. Bu konuda merak edilen hususları açıklayacağız. Sütün bebeklerin kilo almasına olan etkisini de ele alacağız. Öncesinde süt içmenin hamilelikte sağladığı faydaları daha yakından inceleyelim.

Hamilelikte Süt İçmek Gerekir mi?

Gebelik döneminde anne adaylarının kalsiyum ve proteine olan ihtiyaçları artıyor. Zira hamilelikte süt içmek işte bu noktada önemini daha net bir şekilde belli ediyor. Anne adaylarının günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg dolaylarındadır. Süt ve süt ürünleri ise tam bir kalsiyum deposu olduğundan anne adaylarının günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına çok büyük bir katkıda bulunuyor. Gebelikte günlük protein ihtiyacı ise 75 mg dolaylarındadır ve sütte bulunan protein miktarı da oldukça yüksektir. Bu nedenle günlük düzenli süt tüketimi sayesinde protein ihtiyacının çok büyük bir bölümünün karşılanması da mümkün hale geliyor.

Bu arada gebelikte süt içmenin faydalarından biri de D vitamini desteğidir. D vitamini ile güçlendirilen süt çeşitleri ile annelerin günlük D vitamini ihtiyacının karşılanmasına da katkı sağlamak mümkün olabiliyor. Aynı zamanda günlük sıvı ihtiyacının giderilmesinde de süt tüketiminin önemli olduğunu belirtelim. Özellikle mide yanması gibi sorunlar yaşayanlar süte karıştırılan az miktarda bal ile bu problemden kurtulabilir. Sonuç olarak süt tüketimi pek çok açıdan anne adaylarına ve bebeklere fayda sağlar.

Hamilelikte Süt İçmek Bebeğe Kilo Aldırır mı?

Hamilelikte süt içmek bebeğe kilo aldırır mı

Bebeklerin anne karnında gelişimlerinin sorunsuz bir şekilde devam etmesi açısından hamilelikte süt içmek elbette mühimdir. Ancak sadece süt tüketimi ile bebeklerin kilo almasını sağlamak mümkün olmaz. Çünkü sütte olmayan vitamin ve minerallerin de alınması gerekiyor. Bunun sağlamak adına da anne adaylarının hem dengeli hem de sağlıklı bir beslenme programına sahip olması gerekiyor. Meyve ve sebze tüketimi, tam tahıl tüketimi ya da bakliyat tüketimi asla ihmal edilmemelidir. Bununla birlikte anne adaylarının günlük su tüketimine de önem vermesi gerekir. Çünkü bebekler sıvı ihtiyacını anneden karşılar. Anne adaylarının susuz kalması, bebeklerin de susuz kaldığı anlamına geliyor.

Hamilelikte Süt İçmek Gaz Yapar mı?

Süt ve süt ürünlerinin gaz yapması mümkündür. Gaz genellikle hava yutulması neticesinde oluşuyor. Aynı zamanda bazı gıdaların kalın bağırsak tarafından parçalanması da gaz problemine neden olabilir. Süt tüketimi laktoz intoleransı olan anne adaylarında daha fazla gaz sorunu oluşturabiliyor. Ciddi düzeyde gaz sorunu yaşayanlar süt yerine yoğurt ya da peynir gibi süt ürünlerine yönelebilir. Alternatif olarak doktora da danışmak kaydıyla dışarıdan kalsiyum takviyesi alınabilir.

Laktoz İntoleransı Nedir?

Anne adaylarında laktoz intoleransı sorunu oraya çıkabiliyor. Bu sorunun nedeni ise laktoz enziminin düşük olmasıdır. Laktoz enzimi sütte mevcut olan laktoz şekerinin sindirilmesini sağlar. Bu enzimin gerektiğinden daha düşük olması ise sindirimle alakalı bazı problemler yaşanmasına sebebiyet verir. Anne adaylarında laktoz intoleransı bulunduğunda karın ağrısı, gazi sancı ya da şişkinlik gibi şikayetler ortaya çıkabiliyor. Süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi durumunda bu sorunları yaşıyorsanız doktorunuza bilgi verebilirsiniz.

Göz atın –> Gebelikte Şeker Yüklemesi

Hamilelikte Süt İçmek Zararlı mı?

Gebelikte süt içmek zararlı mı

Elbette hamilelikte süt içmek zararlı değildir. Ancak pastörize sütleri tercih etmek de çok büyük bir önem taşıyor. Pastörize edilmeyen sütlerde patojenler ya da zararlı bakteriler bulunabilir. Bu da anne adaylarında enfeksiyona yol açabilir. Dolayısıyla mutlaka ısıl işlemden geçirilmiş olan süt çeşitlerinin tercih edilmesine özen gösterilmelidir. Bozulmuş olan, son tüketim tarihi geçmiş olan süt ve süt ürünlerinden de kesinlikle uzak durulmalıdır.

İlginizi çekebilir –> Gebelikte Bitki Çayları

Hamilelikte Süt İçmek Kansızlık Yapar mı?

Her ne kadar hamilelikte süt içmek faydalı olsa da sütte bulunan kalsiyum, vücudun demir emilimini bir miktar da olsa azaltabiliyor. Bu durum kansızlık sorununa yol açabilir. Kansızlık endişesi nedeniyle süt ve süt ürünlerin uzak durulması ise önerilen bir beslenme şekli değildir. Öğünlerden 2 saat sonra süt tüketerek, kalsiyumun demir emilimini azaltmasını önleyebilirsiniz. Bu sayede gebelikte süt içmenin faydalarından istifade etmiş olacaksınız. Bu konuda tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Gebelikte Protein Eksikliği

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …