Histerektomi Ameliyatı (Rahim Alınması) Nedir?

histerektomi ameliyatı

Histerektomi ameliyatı çeşitli nedenlere bağlı olarak rahmin vücuttan tahliye edilmesi amacıyla gerçekleştirilen bir operasyondur. Rahimle ile ilgili olan ve rahmi etkileyen bazı sağlık sorunları farklı tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılmaya çalışılır. Ancak kimi zaman diğer tedaviler ile başarılı bir sonuç alınamayacağından son çare olarak rahim alınması gündeme gelebiliyor.

Bu operasyon anestezi altında gerçekleştiriliyor ve hastanın ameliyat sırasında ağrı veya acı hissetmesi de mümkün olmuyor. Günümüzde yeni tekniklerle gerçekleştirilen operasyonlarda iyileşme süresi de çok daha kısa olabiliyor. Bu tekniklerden ve ameliyatın süresi gibi merak edilen diğer konulardan da bahsedeceğiz. Öncesinde histerektomi ameliyatı nasıl yapılıyor sorusunun yanıtını mercek altına alalım.

Histerektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

histerektomi ameliyatı nasıl yapılır

Elbette rahmi ilgilendiren her sağlık sorununda hemen histerektomi ameliyatı planlaması yapılmaz. Öncesinde bazı tetkik ve muayenelerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Şayet rahim alınması kararı verilirse bu durumda hastanın sağlık durumuna ve mevcut probleme en uygun teknik tercih edilerek ameliyat gerçekleştiriliyor. Ameliyatta ise uygulanan 4 farklı teknik bulunuyor.

  • Vajinal histerektomi
  • Laparoskopik histerektomi
  • Abdominal histerektomi
  • Robotik histerektomi

Bazı çevrelerde robotik olarak adlandırılan yöntem laparoskopik tekniğin bir alt türü olarak değerlendiriliyor. Hangi tekniğin tercih edildiğine bağlı olarak operasyonun nasıl yapıldığı da değişkenlik gösterir. Vajinal olarak adlandırılan yöntemin tercih edilmesi durumunda vajinaya bir kesi uygulanır ve rahim bu bölgeden çıkarılır. Bazen vajinal teknik ile laparoskopik yöntem bir arada da uygulanabiliyor. Abdominal olarak adlandırılan histerektomi ameliyatı ise karın bölgesine kesi uygulanmasıyla gerçekleştiriliyor. Rahim dokusu karına uygulanan bu keşiden çıkarılır.

Tüm bu yöntemler arasında son yıllarda en çok tercih edilen ve aynı zamanda iyileşme süresinin de en kısa olduğu yöntem laparoksopik yani kapalı ameliyat tekniğidir. Bu yöntemde cilde uygulanan çok küçük deliklerden mikro kamera karın içerisine gönderiliyor. Kamera tarafından gönderilen görüntülerin de yardımı ile ameliyat yapılıyor. Robotik yöntemde de yine mikro kameradan faydalanılır. Bu yöntemler arasından hangi histerektomi ameliyatı tekniğinin tercih edileceğine mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından karar verilmelidir.

Total Laparoskopik Histerektomi Nedir?

Total laparoskopik histerektomi ameliyatı yönteminin son 30 yıldır güvenle uygulandığını söyleyebiliriz. Bu yöntemde karın duvarına 5 mm ile 10 mm arasında değişen ölçülerde 3 delik açılıyor. Bu deliklerden biri mikro kameranın karın bölgesine ulaştırılması amacıyla kullanılıyor.

Deliklerden 2 adedi karnın sol tarafına, 1 adedi de göbek deliğine açılıyor ve bu yöntemle rahim alınması işlemi gerçekleştiriliyor. Mevcut rahatsızlığa bağlı olarak kimi zaman fallop tüplerinin ve yumurtalıkların da vücuttan tahliye edilmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda söz konusu organların alınması işleminin de bu ameliyata dahil edilebildiğini, tek bir seans halinde operasyonun gerçekleştirilebildiğini belirtelim.

Rahim Alma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

rahim alma ameliyatı ne kadar sürer

Maalesef histerektomi ameliyatı süresine dair net bir zaman diliminden söz edemeyiz. Çünkü ameliyatta uygulanan teknikten hangi dokuların alınacağına kadar çok sayıda unsura bağlı olarak operasyon süresi de değişkenlik gösterebiliyor. Tahmin edilebileceği gibi sadece rahim alınması söz konusu olduğunda operasyon daha kısa sürüyor. Ancak beraberinde yumurtalıkların ve fallop tüplerinin alınması da gerekirse ameliyatın süresi daha uzun oluyor. Kullanılan teknik de ameliyatın süresi üzerinde etkili olan bir unsurdur.

Çoğunlukla histerektomi ameliyatı anestezi uygulanması gibi süreçleri de kapsayan hazırlık aşaması ile birlikte 1 – 2 saat içerisinde tamamlanır. Ancak bazen ameliyat süresinin 3 ile 4 saate kadar uzayabileceğini de belirtelim. Ameliyat öncesinde vücuttan tahliye edilecek dokular ve kullanılacak teknik belirlendiğinden hastaya da tahmini bir operasyon süresi bilgisi iletilir.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/polikistik-over-sendromu/

Rahim Alma Ameliyatı Fiyatları

Hastalar histerektomi ameliyatı fiyatları konusunda da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Ancak fiyat noktasında da bir rakam belirtmek hatta bir rakam aralığından söz etmek yanıltıcı olacaktır. Doktorun deneyimi, kullanılacak olan ameliyat tekniği, hangi dokuların alınacağı gibi çok sayıda unsura bağlı olarak rahim alınması fiyatları değişiyor.

Bazı hastalarda rahmin sadece bir bölümü alınırken bazı hastalarda hem rahim hem de yumurtalıklar ve çevre dokular da alınıyor. Haliyle ameliyatın planlaması yapılmadan bir fiyat belirlenmesi de mümkün olmuyor. Öncelikle muayene olmak ve ameliyat planlamasının yapılmasını sağlamak, sonrasında fiyat bilgisi almak çok daha doğru bir tercih olacaktır.

LAVH Ne Demektir?

LAVH olarak adlandırılan yaklaşım, ‘Laparoskopik Asiste Vajinal Histerektomi’ ifadesinin kısaltılmışıdır. Rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıkların histerektomi ameliyatı ile alınmasını kapsadığını söyleyebiliriz. İşlem öncesinde rahmin pelvis bölgesine olan bağları ayrılıyor. Ardından damarların da vücuttan tahliye edilecek olan dokulardan ayrılması sağlanır ve söz ettiğimiz organlar vücuttan çıkarılır.

Bu yaklaşım tercih edildiğinde dokulardaki iyileşme hızının çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda diğer yöntemler ile kıyaslandığında travmatik bakımdan daha yüz güldüren bir metot olduğunun da altını çizelim. Abdominal metot gibi diğer yöntemlere nazaran hasta açısından da daha konforlu bir iyileşme süreci sunar. Ancak her hastaya bu yöntem uygulanamıyor. Hastanın durumunun bu yöntem için uygun olması gerekiyor.

Histerektomi Tipleri Nelerdir?

histerektomi tipleri nelerdir

Genel olarak histerektomi ameliyatı vajinal, abdominal, robotik ve laparoskopik olarak 4 farklı şekilde gerçekleştirilir. Elbette hangi yöntemin tercih edileceğine karar verilirken hem hastanın genel sağlık durumu hem de neden bu ameliyatın yapılması gerektiği yani hastanın sağlık sorunu dikkate alınır.

Kanser şüphesinin olması durumunda çoğunlukla ameliyatın abdominal yöntemle yapıldığını belirtebiliriz. Vajinal teknikle yapılan ameliyatlarda ise kesi işlemi vajina bölgesine yapıldığından vücudun diğer bölgelerinde bir iz kalması mümkün olmuyor. İyileşme süresinin en uzun olduğu yöntem abdominal tekniktir.

En kısa olduğu tekniğin ise robotik ya da laparoskopik yöntem olduğunu belirtelim. Çünkü bu yöntemlerde hastaya büyük bir kesi uygulanması gerekmiyor. Mikro boyutta delikler açılarak işlem tamamlanıyor. Halk arasında kapalı yöntem olarak adlandırılan laparoskopik yöntemde ameliyat sonrası ağrı şikayeti de daha az oluyor.

Bilgin olsun –> https://alicelikkadindogum.com/smear-testi/

Histerektomi Ameliyatının Nedenleri Nelerdir?

Neden histerektomi ameliyatı yapılır sorusu da kadınlar arasında sıklıkla gündeme geliyor. Dünya genelinde bu ameliyatın yapılma nedenleri arasında ilk sırayı alan jinekolojik kanserlerdir. Kanser hücrelerinin diğer organlara da yayılmasını önlemek amacıyla kanserli dokunun vücuttan dışarı çıkarılması gerekiyor ve haliyle bu ameliyat devreye giriyor.

Toplumda yaygın bir şekilde miyomlar da rahim alınması işleminin gerektiren nedenler arasında bulunuyor. Elbette her miyomun ameliyatla alınması gerekmez ancak miyomun kötü huylu olması, aşırı kanamaya ya da kısırlığa neden olması gibi durumlarda miyomun çıkarılması gerekiyor ve kimi zaman miyomla birlikte rahmin alınması da zorunlu hale gelebiliyor.

Ender görülüyor olsa da kronik pelvik ağrı durumunda da rahim alınması tercih edilebilir. Çünkü bu ağrının ortadan kaldırılması mümkün olmayabilir. Hastalar arasında bu daimi ağrı nedeniyle iş hayatına son veren hatta evden çıkamayan kadınlar da var. Dolayısıyla yaşam kalitesinin yeniden sağlanabilmesi için rahmin vücuttan tahliyesi gerekebiliyor. Nedenler listesinde çikolata kisti, rahim sarkması, anormal rahim kanaması gibi rahatsızlıklar da mevcut.

Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı Nasıldır?

Kadınlar histerektomi ameliyatı sonrasında hijyene dikkat etmeli, doktor tarafından reçete edilen ilaçları muntazam şekilde kullanmalıdır. Deniz, havuz gibi ortamlardan iyileşme döneminde uzak durulması da önem taşıyor. Bir süre vücudu zorlayan hareketlerden kaçınmak da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor. Bu ameliyata dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Okumanızı öneririz –> https://alicelikkadindogum.com/cikolata-kisti/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …