HPV Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri ve Tedavisi

hpv

HPV genellikle kadınları ilgilendiren bir problem gibi görünse de aslında erkekleri de çok yakınan ilgilendiriyor. ‘Human papillorna virüs’ adını taşıyan virüs cinsel ilişki ile bulaşıyor ve özellikle genital bölgede siğillere neden oluyor. Maalesef vücuda bir defa bulaştıktan sonra hücrelerin içerisine yerleşme gibi bir özelliği olduğundan bu virüsün dönemsel olarak tekrarlayan enfeksiyonlara yol açtığını söyleyebiliriz. Cinsel münasebet yoluyla kolaylıkla bulaşabiliyor olması ise hem ülkemizde hem de dünya genelinde yaygın bir şekilde görülmesini beraberinde getiriyor.

Bu virüsün rahim ağzı kanseri ile ilişkisinin olması, önemini net bir şekilde ortaya koyuyor. Elbette bu kansere sadece söz konusu virüs yol açmıyor. Aynı zamanda bu virüsün tüm türleri de kansere sebebiyet vermiyor. Bu konuyu çok daha detaylı bir şekilde irdeleyeceğiz ancak öncesinde son derece önemli bir konu olan nasıl bulaştığı mevzusunu detaylıca açıklayalım.

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

hpv virüsü nasıl bulaşır

Öncelikle HPV virüsünün cinsel yolla bulaştığının altını çizelim. Bu virüse sahip biriyle cinsel ilişkiye girmek, bulaşması için yeterli olabiliyor. Aynı zamanda enfekte olan vücut bölgesinin virüsün bulaştığı bir kişinin genital bölgesi ile temas etmesi de bulaşması için yeterli bir unsurdur. Ender durumlarda cinsel yolla bulaşma dışında kan yoluyla da bulaşabiliyor.

Ağız ve makat gibi vücut bölgelerinin mukoza ile teması da bulaşma nedenleri arasında yer alıyor. Çoğu zaman kişi virüsün bulaştığını hemen anlamaz. Sadece genital bölgede siğil çıktığında ve bu sorun nedeniyle doktora başvurduğunda söz konusu virüsü kaptığını öğrenir. Ancak bu virüsün 100’den fazla türü var ve her birinin siğile neden olmadığını da belirtelim.

HPV Belirtileri Nelerdir?

Bu virüs vücuda girdikten sonra 2 ay ile 6 ay arasında değişen bir kuluçka dönemi yaşar. Sonrasında genital bölgede, anüste, boğaz ya da ağız içinde siğil şeklinde bir semptom gösterir. Siğillerin sayısı, ebatları her hastada farklı olabilir ama genellikle karnabahar görünümünde olurlar. Elbette virüs bulaşan her hastada siğil çıkmayabilir.

Çünkü bu virüs herhangi bir belirtiye neden olmadan vücutta yıllarca kalabilme gibi spesifik bir özellik de taşıyor. Virüsün bulaşmasının üzerinden 5 -7 yıl geçtikten sonra da siğiller çıkabilir. Bu noktada akıllara gelen soru kondom kullanımının koruma sağlayıp sağlamadığıdır. Prezervatif yani kondom pek çok cinsel yolla bulaşan hastalığı önleyebiliyor olsa da bu virüse karşı istenen korumayı sağlayamayabiliyor.

Erkeklerde Boğazda Siğil

Erkeklerde HPV virüsü genital bölgenin yanı sıra ağız ve boğaz içerisinde siğillere neden olabiliyor. Dudaklarda, dilde, ağız içerisinde ya da boğazda siğil şeklinde kendini belli eden virüs ağız içi ile birlikte genital bölgede de siğil oluşumuna sebebiyet verebilir. Hastalar genellikle ağız ya da boğazda siğillerin oluşmasının nedeninin öpüşmek olduğunu düşündüğünü belirtelim. Ancak öpüşmek, ortak çatal, kaşık, havlu kullanımı gibi eylemler virüsün bulaşmasına yol açmıyor. Fakat her iki cinste de anal ya da oral ilişki, virüsün bulaşması için yeterlidir.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/cikolata-kisti/

Kadınlarda HPV Virüsü Nasıl Anlaşılır?

kadınlarda hpv virüsü

Kadınlarda HPV virüsünün belirtileri arasında en net olanı siğillerdir. Pek çok virüs gibi yüksek vücut ateşi ya da ağrı gibi şikayetlere yol açmaz. Bu nedenle şayet siğil meydana gelmediyse çok sayıda kadın bu virüsün vücuduna bulaştığını anlamaz. Siğiller ise kadınların genellikle bu bölgelerinde çıkıyor:

  • Dış genital bölge
  • Vajina içi
  • Vajinanın çevresi
  • Anüs içi
  • Anüs çevresi
  • Kasıklar
  • Rahim ağzı

HPV Virüsü Tehlikeli midir?

Öncelikle HPV virüsünün en büyük tehlikesinin rahim ağzı kanserine yol açması olduğunu belirtelim. Bu kanserin % 98 nedeni söz konusu virüstür. Dolayısıyla rahim ağzı kanseri nedeniyle virüsün tehlikeli olmadığını söylemek imkansız.

Çoğunlukla kadınlarda 50 yaş civarında kanser ortaya çıkıyor. Bir başka deyişle genç yaşlarda virüs bulaşmış olsa da hemen kansere yol açmayabiliyor. Burada kritik bir unsurdan söz etmek gerekir. Virüsün bulaşması, o kadının mutlaka kanser olacağı anlamına gelmez. Fakat yine de böyle bir risk mevcut olduğundan cinsel yolla bulaşma ihtimali göz önünde bulundurulmalı ve tedbirli olunmalıdır.

Ayrıca bu virüsün genital bölgede siğillere neden olan türü çoğunlukla kansere yol açmıyor. Kansere yol açan türü de siğillere neden olmuyor. Şayet genital bölgede siğiller mevcutsa ‘bu siğiller mutlaka kansere dönüşecek’ düşüncesi de, ‘siğil oluştuysa virüs asla kansere neden olmaz’ düşüncesi de doğru değildir.

Öneriyoruz –> https://alicelikkadindogum.com/miyom/

HPV Tedavisi Var Mıdır?

hpv tedavisi

Vücuda HPV bulaştığında tamamen temizlemek mümkün olmuyor. Bu nedenle hastanın şikayetlerini ortadan kaldıran ve genital bölgede siğil oluşumunu yok eden tedaviler uygulanır. Ancak genital siğiller tedaviye karşın yeniden çıkabilir. Uygulanan tedavi seçeneklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Krem Kullanımı

Siğil dokusunu yok etmeye yönelik bir tedavidir. Kullanılacak olan ilaç içerikli krem doktor tarafından reçete edilir.

Kriyoterapi

Bu tedavi şeklinde siğile sıvı nitrojen püskürtülür ve donması sağlanır. Kriyoterapinin günümüzde sıklıkla uygulandığını söyleyebiliriz.

Elektrokoterizasyon

Bu tedavi prosedürü ise siğillerin elektrik akımıyla yakılması üzerinedir. Tedavi öncesinde anestezi yapılır ve hastanın acı hissetmesi önlenir.

Cerrahi Müdahale

Cerrahi müdahale ise siğillerin ebatlarının büyük olması, hızla çoğalması ya da diğer tedavilerin başarılı olmaması durumunda uygulanır. Siğiller ve üzerinde bulundukları taban doku ameliyat ile alınır.

Kondiloma Nedir?

Kondilom peniste siğil gibi genital bölgede çıkan siğillere verilen isimdir. Boyutları 1 – 2 mm arasında değişir ve çoğu zaman et benine benzeyen bir görünüm sergilerler.

HPV Tipleri Nelerdir?

hpv tipleri nelerdir

Çok sayıda HPV virüsü tipi bulunuyor. Siğillere neden olan tipler çoğunlukla 6 – 11’dir. 16 – 18 ise sıklıkla rahim ağzı kanserine sebebiyet veriyor. Yüksek riskli olanlar 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82 tip virüslerdir. Düşük riskli olanlar ise 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81’dir.

HPV Aşısı Virüsten Korur Mu?

Yaklaşık 10 yıl öncesinde özel olarak formüle edilen HPV aşısının virüsten koruduğunu söyleyebiliriz. Aşı 3 farklı türdedir ve bazıları virüse karşı etkili olurken bazı aşılar da kanser riskini çok daha düşük seviyeye çekiyor olmasıyla ön plana çıkar. Doktorunuza sizin için en uygun aşı türü hakkında bilgi verecektir.

HPV Testi İle Rahim Ağzı Kanserine Karşı Korunma

Kadınlar HPV testi ve aynı zamanda smear testi ile rahim ağzı kanserinin erken dönemde belirlenmesini sağlayabilir. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi erken tanı bu kanserde de büyük önem taşıyor. Bu nedenle virüse karşı korunmasının yanı sıra düzenli olarak test yaptırmak da göz ardı edilmemesi gereken tedbirler arasında bulunuyor. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Kimler Virüse Karşı Aşılanmalı?

9 yaşın üzerinde olan tüm kız ve erkek çocuklar için HPV aşısı yapılabilir. Aşının yapılması için genital bölgede ya da peniste siğil çıkmasını yani virüsün bulaşmasını beklememek gerekiyor. Sadece kadınların değil erkeklerin de aşılanması gerektiğini belirtelim.

Kansere Yol Açar Mı?

Bu virüsün genital bölgede, ağız içinde siğil oluşumundan çok daha ciddi zararlar doğurabildiğini aktardık. Kadılarda rahim ağzı kanserinin erkeklerde ise penis kanserinin oluşum riskini yükseltiyor. Dolayısıyla virüsün kansere neden olmadığını söylemek olanaksızdır.

Diğer makalemiz –> https://alicelikkadindogum.com/erken-adet-gorme/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …