İki Hamilelik Arasındaki Süre Ne Kadar Olmalıdır?

iki hamilelik arasındaki süre ne kadar olmalı

İki hamilelik arası ne kadar olmalı konusu gebelik planlayan tüm çiftler için önemlidir. Hamilelik dönemlerini iyi belirlemek, sadece anne adayının değil bebeğin sağlığı açısından da önem taşıyor. Gebelikler arasındaki zamanın ideal süreden daha kısa olması durumunda ne gibi risklerin doğduğundan söz edeceğiz. Ancak öncesinde aile planlaması konusuna farklı bir açıdan yaklaşmak gerekiyor.

Aile Planlaması Neden Önemlidir?

Toplumda aile planlaması dendiğinde akla sadece doğum kontrol yöntemleri geliyor. Oysa aile planlaması iki hamilelik arası ne kadar olmalı gibi son derece önemli konuları da kapsar. Çiftlerin sadece biyolojik açıdan değil, ekonomik açıdan ve psikolojik bakımdan da yeni bir gebeliğe, yeni bir bebeğe kendilerini hazır hissetmeleri önemlidir. Sonrasında gebelik planlaması yapılması durumunda olası pek çok problemi henüz ortaya çıkmadan önlemek mümkün olabiliyor. Özellikle kadınların ikinci ya da üçüncü gebelik için kendilerini her açıdan hazır hissetmeleri ve sonrasında bebek sahibi olmaları çok büyük bir önem taşıyor.

İki Hamilelik Arasındaki Sürenin Çok Yakın Olmasının Riskleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar, iki hamilelik arası ne kadar olmalı sorusunun yanıtının ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor. Şayet gebelikler arası süre 6 aydan daha kısa olursa oldukça önem taşıyan riskler yükseliyor. Bu risk faktörlerine bazı örnekler verelim.

  • Erken doğum
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Bebekte bilişsel bozukluklar
  • Şizofreni
  • Annede anemi (kansızlık)
  • Plasentanın doğum öncesinde rahim iç duvarından kısmen ya da tamamen ayrılması

Elbette bu risk faktörleri ortaya çıkabilecek sorunlardan sadece birkaçıdır. Bebekte otizm olması riskinden de söz etmek gerekir. Gebelikler arası süre 12 ay ve daha kısa olduğunda da bebekte otizm olması riski yükseliyor. Annenin vücudu doğum sonrasında henüz toparlanmadan hamile kalınması durumunda besin depoları da tükenmiş oluyor. Bu durum bebeğin anne karnındaki gelişimini de sekteye uğratıyor ve ciddi sorunlar doğurabiliyor.  Ayrıca genital yol inflamasyonu gibi problemler de ortaya çıkabiliyor.

Doğumdan Sonra Hemen Hamile Kalmak Neden Erken Doğum İhtimalini Artırır?

erken doğum ihtimali

Doğum sonrası kısa zamanda yeniden gebelik oluşmasının erken doğum riskini neden artırdığı bilinemiyor. Ancak bazı ihtimaller üzerinde durulduğunu söyleyebiliriz. Bu ihtimallere de şu örnekleri verebiliriz:

  • Folik Asit ve Besinlerin Depolanması Süreci

Sağlıklı bir gebelikten söz edilebilmesi için anne adayının vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması önemlidir. Ancak doğum sonrasında zaten annenin besin depoları tükenmiş oluyor ve özellikle de folik asit takviyesine yeniden başlamadan gebelik meydana geliyor. Bu durum erken doğum, düşük, nöral tüp defekti ve düşük doğum ağırlığı risklerini çok ciddi oranlarda yükseltiyor.

  • Enfeksiyon Sonucu İyileşme Süreci

Kimi zaman gebeliklerde enfeksiyon sorunu yaşanabiliyor. Gebelikte yaşanan enfeksiyonların tamamen iyileşme süresi kimi zaman uzundur. Bu iyileşme meydana gelmeden gebelik oluşması durumunda da erken membran rüptürü dolayısıyla da erke doğum yaşanabiliyor.

  • Vajinadaki Mikrobiyomların Yenilenmesi Süreci

Doğum sonrasında vajinal mikrobiyomun yenilenmesi beklemek gerekiyor. Eğer beklenmezse erken doğum riski de bir hayli yükselir. Bu yenilenme süresinin ne kadar olduğu ise kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Ancak genel olarak bir fikir vermesi bakımından söz konusu sürenin en az 1 yıl olduğunu belirtebiliriz.

İki Hamilelik Arasındaki Sürenin Çok Uzun Olmasının Riskleri Var Mıdır?

Bu arada iki hamilelik arası ne kadar olmalı konusunda bu sürenin uzun olmasına da değinmek gerekiyor. Zira gebelikler arası sürenin 5 yıldan daha fazla olması durumunda da çeşitli riskler ortaya çıkabiliyor. Hamilelikler arasında geçen sürenin uzun olması durumunda neden bazı risklerin yükseldiği ise henüz tam olarak bilinemiyor. Ancak araştırmalar kapsamında belirlenen risklerin son derece önemli olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

İlginizi çekebilir –> Yüksek Riskli Gebelik

İki Hamilelik Arası Ne Kadar Olmalıdır?

35 yaş altında olan kadınlar için iki hamilelik arası ne kadar olmalı sorusunun yanıtı 2 yıl ile 5 yıl arası şeklindedir. Fakat kadınlarda yaşın ilerlemesiyle beraber doğurganlıkla alakalı sorunlar da yaşanabiliyor. Bu nedenle 35 yaşında ya da daha büyük olan kadınlarda gebelikler arası sürenin 1 yıl olması tavsiye ediliyor. Bu süre zarfında gebelik oluşmasa tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme yöntemlerinden faydalanılabilir. Ancak gebelik öncesinde mutlaka ideal sürede folik asit desteğine başlanması gerektiğini de unutmayın. Konuyla alakalı olan tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Doğurganlık Dönemi Nedir

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …