Kadın Hastalıkları

kolposkopi

Kolposkopi Nedir? Neden Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Kolposkopi işlemi alt genital bölgenin incelenmesine ihtiyaç duyulduğunda gerçekleştirilen bir işlemdir. Aslında kolposkopinin güçlü bir ışık kaynağına sahip olan mikroskop türlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak toplumda yapılan bu işlem de aynı adla anılıyor. Serviks, vajen, vulva ve perinal bölgede meydana gelen lezyonları incelemek amacıyla da bu işlem gerçekleştirilir. Konuyla ilgili en çok merak edilen hususlara değinmeden önce bu işlemin neden yapıldığını aktaralım.

Kolposkopi Neden Yapılır?

Farklı nedenlere bağlı olarak kolposkopi işleminin yapılması gerekebilir. Özellikle kondilomların, polip ya da kanser öncüsü olan lezyonların ayrıntılı biçimde incelenmesi gerektiğinde bu işlem yapılıyor. Aynı zamanda smear (pap) testi sonucunun normal çıkmaması halinde, HPV testi pozitif çıkan hastaların durumunun incelenmesi gerektiğinde de bu işlem gerçekleştirilir. Gebelik döneminde smear testinin anormal çıkması ve lezyonların tedavi öncesinde ayrıntılı şekilde değerlendirilmesi amacıyla da yapıldığını söyleyebiliriz. Rahim ağzı kanserinin erken dönemde tespit edilmesi için de endoservikal küretaj yapılmasına gereksinim doğabiliyor.

Kolposkopi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika içerisinde tamamlanıyor. Ayrıca işlem sonrasında klinik ortamda yahut evde istirahat etmeye de gerek olmuyor. Hastalar işlemden hemen sonra günlük rutinlerine geri dönebilirler.

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

kolposkopi nasıl yapılır

İşlem için hasta jinekolojik muayene masasına alınır ve sırt üstü yatması istenir. Ardından vajen girişine jinekolojik muayenelerde kullanılan alet yerleştirilir. Rahim ağzı özel bir solüsyon kullanılarak temizlenir. İşlem sırasında doktor tarafından dokular detaylı bir incelemeden geçirilir. Sorunlu olan dokular kullanılan özel bir sıvı sayesinde daha beyaz bir görünüm almıştır ve dolayısıyla hekim tarafından da rahatlıkla tespit edilebilir. Problemi dokuların tespit edilmesinin ardından servikal biyopsi işlemi yapılabilir. Dokudan çok küçük bir parça alınır ve patolojik incelemeye gönderilir.

Kolposkopik Biyopsi Ne Demektir?

Genital bölgede yapılan inceleme sonrasında bu bölgeden doku örneği alınması kolposkopik biyopsi olarak adlandırılıyor. Özellikle aşağıda sıraladığımız durumlarda bu biyopsi işleminin yapılmasına gereksinim doğuyor:

 • Muayenede anormal bir durumun belirlenmesi
 • Hastanın smear pap testi sonucunda ASCUS, CİN 1, CİN 2, CİN 3, LSİL, HSİL ya da AGUS çıkması
 • HPV’li hastanın smear sonucunda normal olmayan bir durumunda tespit edilmesi
 • Smear testlerinde sıklıkla iltihaplanma ve enfeksiyon tespit edilmesi

Tüm bunlarla birlikte hastada kanser öncüsü lezyon bulunması halinde de servikal biyopsinin yapılmasının gerektiğini belirtmeliyiz. Hastadan doku örneği alınır ve patolojik incelemeye gönderilir. İnceleme sonuçları ise genellikle birkaç gün içerisinde çıkar. Bu sayede tanı konması ve şayet kanser mevcutsa erken dönemde bir an önce tedaviye başlanması mümkün olur.

Servikal Biyopsi Nedir?

Genel olarak servikal biyopsi işleminin bazı şüpheli durumların tespit edilmesi halinde yapıldığını söyleyebiliriz. Bu işlem dokudan bir parça alınması olarak tanımlanabilir. Doku örneği alınmasının amacı ise patolojik incelemeye gönderilmesidir.

İlginizi çekebilir –> Naboth kisti

Kolposkopi Patoloji Sonuçları

kolposkopi patoloji sonuçları

Hastaya yapılan kolposkopi patoloji sonuçları genellikle ‘normal’ ya da ‘anormal’ şeklinde değerlendiriliyor. Bu sonuçlara göre hastadan düzenli muayene ve smear testi yaptırması istenebilir. Bu sayede olası bir şüpheli durumun yakından takip edilmesi sağlanır. Bir başka seçenek de tedaviye hemen başlanmasıdır. Tedavide LEEP işlemi tercih edilebilir ya da lezyonun dondurulması, yakılması şeklinde bir karar verilebilir. Konizasyon olarak bilinen tedavi de tercih edilebilir.

Kolposkopi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elbette endoservikal küretaj gibi işlemlerden sonra enfeksiyon riski dikkate alınmalı ve hijyen koşullarına maksimum düzeyde dikkat edilmelidir. Yaklaşık 2 hafta boyunca deniz, havuz, sauna, hamam gibi ortamlardan uzak durulması da önem taşıyor. Aynı zamanda 15 gün boyunca cinsel perhiz uygulanması gerekir. Cinsel ilişki yasağının nedeni de enfeksiyon riskidir. Doktorun öneri ve uyarılarının dikkate alınması işlem sonrası sürecin rahatlıkla atlatılmasını sağlar.

Kolposkopi Fiyatı Ne Kadar?

Net bir fiyat bilgisi vermek doğru olmayacaktır. İşlemin neden yapıldığı, doktorun deneyimi gibi unsurlar fiyatta da etkili olabiliyor. Dolayısıyla her hasta için sabit bir fiyattan söz etmek de doğru olmuyor. Ancak genel olarak kolposkopi işleminin gayet makul fiyatlarla işlemin yapılabileceğini belirtebiliriz.

Kolposkopi İşlemi Acı Verir Mi?

Lokal ya da genel anesteziye gerek duyulmadan gerçekleştirilen kolposkopi işlemi herhangi bir acıya yol açmaz. Zira anestezi olmadan uygulanması da acı vermemesinden kaynaklanır. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Bakteriyel vajinozis

naboth kisti

Naboth Kisti Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Mümkün Mü?

Naboth kisti rahim ağzı kisti olarak da adlandırılıyor. Rahim ağzı kanalında bulunan salgı bezlerinin enfeksiyonundan kaynaklanabilen bu kistler farklı bir nedenden kaynaklı olarak da meydana gelebiliyor. Bu bezler tarafından salgılanan sıvı tıkanma nedeniyle tahliye olamıyor ve bu nedenle küçük bir kesecik oluşuyor. Bu kesecikler genellikle birden fazla sayıdadır. Çaplarının ise 2 mm ile 10 mm arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Kistte yapışkan bir salgı maddesi bulunur. Bu kistin kanama yapıp yapmadığına, tehlikeli olup olmadığına ya da tedavisine de değineceğiz. Öncesinde neden oluştuğunu daha detaylı ele alalım.

Naboth Kisti Nedir, Neden Oluşur?

Doğum yapan kadınlarda daha sık görülen naboth kistinin oluşum nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Servikal bezin olması gerekenden daha fazla oranda mukus üretmesi en yaygın nedenlerden biridir. Bunun nedeni ise enfeksiyon ya da iltihaplanmalardan korunmaktır. Fazla oranda üretilen mukus, tıkanmaya ve kist oluşumuna sebebiyet verir.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da kist oluşum nedenlerinden biridir.
 • Gebeliğe bağlı olarak vücudun hormon dengesinde meydana gelen değişimler de bu listede yer alıyor. Hormon dengesinde ani ve büyük değişimler olması, kist oluşumuyla sonuçlanabilir. Menopoz döneminde de kist oluşumunun yaygın görülmesinin nedeni hormon dengesindeki değişimlerdir.
 • Rahim ağzı dokularında meydana gelen yaralanmalara bağlı olarak da bu sorun oluşabiliyor. Vücudun yarayı iyileştirmek için yeni dokular geliştirmesi sırasında dokularda çoğalma olabiliyor ve bu da kist oluşumuna yol açabiliyor.
 • Hamilelik döneminde rahimde fetüsün sağlıklı bir şekilde büyümesi için vücudun rahim ağzını kapatması da naboth kisti oluşum nedenlerinden biridir.

Naboth Kisti Kanama Yapar Mı?

Her zaman olmasa da naboth kistinin kanama yapması mümkündür. Adet periyotlarının arasında lekelenme şeklinde çok hafif bir kanama meydana gelebilir. Bununla birlikte cinsel ilişki sonrasında da kanama olması söz konusu olabiliyor. Kistin büyüklüğü ve konumu, kanama olup olmadığı konusunda da belirleyici faktörlerdir. Lekelenme şeklinde olsa bile kanama meydana geldiğinde mutlaka doktora başvurmalısınız.

Naboth Kisti Belirtileri Nelerdir?

naboth kisti belirtileri

Öncelikle bu kistin çoğu zaman herhangi bir belirti göstermediğini söyleyebiliriz. Belirti göstermemesi nedeniyle genellikle yapılan rutin jinekolojik muayeneler sırasında fark edilmesine neden oluyor. Rahim ağzı kisti dış servikal duvarda meydana geliyor. Elbette bu kistin boyutları önemlidir. Çoğunlukla küçük çapta olan kistler ağrı, sızı gibi şikayetlere yol açmaz. Çapının 8 mm ve daha büyük olması durumunda ise durum daha farklı bir boyut kazanıyor. Çünkü bu kistler rahim tümörü ya da rahim ağzı kanseri belirtisi de olabilir. Bu durumda ileri tetkiklerin yapılmasına ihtiyaç duyulur.

Ender durumlarda ortaya çıkan naboth kisti belirtilerine ise şu örnekleri verebiliriz:

 • Lekelenme şeklinde kanama olması
 • Kötü kokulu vajinal akıntı
 • Alt karın bölgesinde basınç hissi
 • Alt karın bölgesinde şişlik olması
 • Sıklıkla idrara çıkma isteği
 • Cinsel ilişkiden sonra hafif kanama olması

Ancak yeniden belirtmekte fayda var, yukarıdaki belirtilerin hiç birinin ortaya çıkmaması da mümkündür.

Naboth Kisti Hamileliğe Engel Mi?

Naboth kistlerinin döllenmeyi zorlaştırması mümkündür. Bilindiği gibi döllenmenin meydana gelebilmesi için rahim ağzının kaygan olması gerekiyor. Bu kistler ise salgı bezlerinin tıkanmasına bağlı olarak rahim içinin sert ve yapışkan olmasına yol açabiliyor. Dolayısıyla gebelik oluşması da bir hayli güçleşiyor.

Naboth Kisti Tehlikeli Midir?

naboth kisti tehlikeli midir

Genel olarak naboth kisti tehlikelidir diyemeyiz. Ancak çapının büyük olması durumunda rahim ağzı kanseri riskinin de göz ardı edilmemesi gerekiyor. Tümör mevcudiyeti halinde mutlaka tetkiklerin yapılması ve en erken dönemde müdahalenin yani tedavinin başlaması gerekir.

İlginizi çekebilir –> Yumurtalık Kanseri

Naboth Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavinin nasıl yapılacağı muayene ve tetkiklerin sonucuna bağlı olarak belirlenir. Hastanın talep etmesi üzerine kistin alınması da mümkündür. Özellikle büyük çapta bir kist mevcudiyeti durumunda kistin cerrahi yöntemle alınması önerilir. Bununla birlikte yüksek frekanslı elektrik akımıyla kistin ortadan kaldırılması ve sıvının da tahliye edilmesi sağlanabilir. Bu işlem kan kaybının çok daha az olduğu müdahalelerden biridir.

Tedavinin kriyoterapi ile de yapılabildiğini söyleyebiliriz. Bu işlemde kistin dondurulması hedef alınıyor. Lazerle tedavi seçeneği de mevcuttur. Lazer yönteminde de hızlı bir şekilde kistin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Tedavi yöntemlerinin tamamı güvenilirdir. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Rahim Ağzı Yarası Nedir

 

kegel egzersizi nedir

Kegel Egzersizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi vajina, rahim ve rektum bölgelerinin daha iyi çalışmasını hedefleyen egzersizlerden biridir. Özellikle vajina kaslarının toparlanmasına yardımcı olan bu egzersiz yöntemi idrar kaçırma tedavisi gibi bazı tedavilere yardımcı olarak da tercih ediliyor. Herkes tarafından kolaylıkla uygulanan bir egzersiz yöntemi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Ne kadar sürede etki ettiği, faydalarının neler olduğu gibi konulara geçmeden önce nasıl yapıldığını ele alalım.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Bu egzersize başlamadan önce mutlaka mesanenin boşaltılması gerekiyor. Gün içerisinde 15 ile 20 defa yapılmasında fayda olacaktır. Ancak bu periyoda da sadık kalınması gerekir. Daha fazla yapmak zararlı olabilir ve daha az yapmak durumunda da faydalarından istifade etmek mümkün olmayabilir. Bu egzersiz yönteminde pelvik kaslarının değil üretra bölgesi ve anüs bölgesinin sıkışması gerekiyor. Bu bölgede bulunan kasların sıkılması ve yaklaşık 5 – 6 saniye beklendikten sonra serbest bırakılması üzerine uygulanan bir egzersizdir.

Kegel Egzersizinin Faydaları Nelerdir?

kegel egzersizi faydaları

Öncelikle Kegel egzersizi yönteminin çok sayıda faydasının olduğunu belirtelim. Çoğunlukla sadece idrar kaçırma problemi yaşayanlar için faydalı olduğu düşünülse de farklı yararları da olabiliyor. Bu yararlara ise şu örnekleri verebiliriz:

 • Vajina kaslarının güçlenmesini sağlar
 • Doğum sonrasında vajinanın daha hızlı toparlanmasına yardımcı olur
 • Hamilelik esnasında yapılması durumunda doğumun daha kolay yapılmasına olanak tanır ve aynı zamanda doğum süresini de kısaltır
 • Vajinal doğum sonrasında daha az ağrı yaşanır
 • Mesane ve kalça kaslarını güçlendirir
 • Cinsel ilişkide kadınların hazza ulaşma süresini kısaltır
 • Erkeklerde prostat ve erken boşalma sorunlarının giderilmesine yardımcı olur

Kegel Egzersizi Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Kişinin pelvik kaslarının ne durumda olduğu Kegel egzersizi yönteminin ne kadar sürede etki ettiğinde de belirleyici bir faktördür. Şayet pelvik kaslarında ciddi bir gevşeme yoksa sadece 15 gün ile 30 gün içerisinde bu egzersizin faydalarını net bir şekilde görmek mümkün olabilir. Ancak söz konusu kaslarda gevşeme fazlaysa birkaç ay sonra faydalarını hissetmek mümkün olacaktır.

Hamilelikte Kegel Egzersizinin Faydaları

Gebelik döneminde Kegel egzersizi yapılması durumunda idrar kaçırma ya da dışkı kaçırma gibi sorunlar yaşama ihtimali azalıyor. Aynı zamanda anne adaylarının daha kısa sürede normal doğum yapması da mümkün olabiliyor. Doğumu hem kolaylaştıran hem de doğum süresinin kısalmasını sağlayan bir egzersiz yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte normal doğum sonrası yaşanan ağrıların daha az olmasını da sağlar.

Pelvik Kası Nedir?

pelvic kası nedir

Vücudun leğen kemiklerinin alt taban bölümünü çevreleyen kaslar pelvik kası nedir sorusunun yanıtıdır. Pelvik taban bölgesinde bulunan bu kaslar çok sayıda işleve sahiptir. Bu bölgede yer alan organların olması gereken yerde tutunması gibi konularda da pelvik taban kaslarının önemli olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir –> Rahim Sarkması

Pelvik Taban Ne Demektir?

Leğen kemiğinin iç kısmını öreten bölge pelvik taban bölgesidir. Pelvik taban bölgesi yumurtalık, rektum ve rahmin görevlerini yerine getirmesine de yardımcı olan, önemli bir vücut bölgesidir.

Perine Kasları Nedir?

Vajinada dış dudaklar ile anüs arasında kalan bölge perine bölgesidir. Bu bölgede yer alan kaslar da perine kasları olarak adlandırılıyor. Kegel egzersizlerinin bu bölgede bulunan perine kaslarını da güçlendirdiğini söyleyebiliriz.

Göz atın –> Rahim Duvarı Kalınlaşması

Erkek Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

erkeklerde kegel egzersizi

Söz konusu egzersizler kadınlar tarafından nasıl yapılıyorsa erkekler tarafından da aynı şekilde yapılmalıdır. Bu konuda kadınlar ve erkekler arasında bir fark olmadığını belirtelim. Elbette egzersizlere başlamadan önce hangi kasların sıkılması gerektiğinin net bir şekilde anlaşılması gerekiyor. Bunun için de hastalar bazı denemeler yapabilir. İdrar akışını durduran kasların tespit edilmesi için idrar yaparken bu kaslar sıkılabilir. Ancak egzersizlerin normalde mesane boşken yapılması gerektiğini de belirtmeliyiz. Mesane doluyken sadece hangi kasların sıkılması gerektiğini öğrenmek için egzersizlerin yapılması lazım…

Vajinusmus Tedavisinde Kegel Egzersizi

Vajinusmus toplumda yaygın görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu noktada tedavi amacıyla Kegel egzersizi yönteminden de faydalanılabiliyor. Bunun nedeni ise söz konusu egzersiz yönteminin vajina bölgesindeki kasların rahatlamasında da oldukça etkili bir yöntem olmasıdır. Bununla birlikte egzersizler vajina kaslarının kontrolüne de fayda sağlıyor. Elbette vajinusmus tedavisinde bu egzersizler tek başına yeterli olmasa da tedaviye yardımcı bir yöntem olarak uygulanabilir. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Vajinadan Gaz Çıkması

Bakteriyel vajinozis

Bakteriyel Vajinozis Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bakteriyel vajinozis ‘gardnerella vaginalis’ adlı anaerob bir bakterinin neden olduğu enfeksiyon çeşididir. Gebeliklerin yaklaşık % 30’unda görülen bu rahatsızlık cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri değildir. Zira daha önce cinsel ilişkiye girmemiş kadınlarda da ortaya çıkabiliyor. Nedenine dair çok sayıda araştırma yapılmasına karşın net bir bulgu elde edilemedi. Ancak vajinanın enfeksiyonlara açık hale gelmesi, bu rahatsızlığın ortaya çıkma olasılığını da güçlendiriyor. Vajinanın ne gibi nedenlerle enfeksiyona açık hale geldiğine ise şu örneklerle yanıt verebiliriz:

 • Vajinal duşun yanlış yapılması ya da çok sık yapılması
 • Vajinal deodorantlar gibi kozmetik ürünlerin kullanımı
 • Çok sayıda cinsel partnerin mevcut olması
 • Hijyen koşullarına dikkat etmemek
 • Cinsel yolla enfeksiyonların bulaşması
 • Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan rahim içi araç kullanımı
 • Genital bölgede cildin pH değerinde değişiklik olması

Bu gibi unsurlar bakteriyel vajinozisin de ortaya çıkmasına yol açabilir. Nasıl tanı konduğuna ya da nasıl tedavi yapıldığına geçmeden önce belirtileri gözden geçirelim.

Bakteriyel Vajinozis Belirtileri

bakteriyel vajinozis belirtileri

Hastalarda bakteriyel vajinozis geliştiğinde ilk dönemlerde herhangi bir belirti gözlemlenmeyebilir. Belirtiler çoğu zaman hastalığın ilerlemesi ile birlikte kendini belli ediyor. Yaygın şekilde görülen belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Beyazımsı ya da grimsi renkte vajinal akıntı
 • Vajina bölgesinde bozuk balık kokusunu anımsatan kötü koku
 • Vajinal kaşıntı
 • Vajinada batma hissi
 • İdrara çıkarken ağrı olması
 • İltihap

Elbette yukarıda sıralanan belirtilerden biri ya da birkaçı görüldüğünde geç kalmadan kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması gerekiyor. Bu sayede en erken dönemde söz konusu hastalığa dair tanı konabilir ve tedavi aşamasına da geçilebilir.

Tanısı Nasıl Konulur?

Hastaya bakteriyel vajinozis tanısı konması için mutlaka ileri tetkiklerin yapılması gerekmiyor. Sadece pelvik muayene ile de tanı konması kimi zaman mümkün olabiliyor. Aynı zamanda bazı testlerin de yapılması gerekebilir. Örneğin bu rahatsızlık mevcut olduğunda vajinal akıntıda pH değeri 4,5 ve üzerinde seyrediyor. Yapılan whiff testi sonucu da pozitif çıkıyor. Özellikle vajinal akıntının laboratuvar ortamında incelenmesi ile tanının çok daha kolay konduğunu söyleyebiliriz. Hastanın şikayetleri ve yapılan muayene sonuçları da dikkate alınıyor.

Tedavisi Nasıldır?

Bakteriyel vajinozis tedavisi

Tanı konmasının ardından bakteriyel vajinozis tedavisi aşamasına geçilebilir. Tedavi ilaç kullanımı üzerinedir. İlaç ise ağızdan alınan şekilde olabildiği gibi fitil şeklinde de olabilir. Bu noktada bilinmesi gereken unsur hastalığın tekrarlayabiliyor olmasıdır. Tekrarlamasını engellemek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle:

 • Vajina temizliğinin çok sık yapılması ve parfüm içerikli kozmetik ürünlerin kullanılması sakıncalıdır. Sadece su ve sabunla vajina temizliği yapılabilir
 • Kullanılan tüm temizlik ürünlerinin cildin pH dengesi ile uyumlu olmasına özen gösterilmelidir
 • Antiseptik malzemeler ya da banyo köpüğü gibi malzemelerin çok sık kullanılmasından kaçınılmalıdır
 • İç çamaşırlarının pamuklu kumaşlardan üretilmesine ve çok dar olmamasına da dikkat edilmelidir
 • Cinsel ilişkide mutlaka kondom kullanılmalıdır

Bu hususlara dikkat edilmesi vajina sağlığının korunması adına son derece önemlidir. Aynı zamanda bu rahatsızlığın tekrarlamasını önlemek açısından da söz konusu unsurların dikkate alınmasında fayda olacaktır.

Göz atın –> Vajina Kaşıntısı ve Yanması

Nasıl Bulaşır?

Öncelikle bakteriyel vajinozis rahatsızlığının cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olmadığını belirtmeliyiz. Ortak havlu kullanımı, havuz ya da tuvalet oturakları gibi alanlardan bulaşan bir rahatsızlık da değildir. Vajina florasının bozulması ve neticesinde de vajinanın bu hastalığa açık hale gelmesi neticesinde ortaya çıkan bir hastalıktır.

İlginizi çekebilir –> Vajinal Kuruluk

Bakteriyel Vajinozis Gebeliğe Engel Mi?

bakteriyel vajinozis gebeliğe engel mi

Elbette bakteriyel vajinozis hastalığının hamileliğe engel olması söz konusu olabilir. Nedeni ise bu rahatsızlığın vajinal ortamı değiştiriyor olmasıdır. Dolayısıyla sperm hareketleri de olumsuz yönde etkilenebiliyor. Döllenmenin meydana gelmesi de önlenebilir. Bu hastalığın düşük ve erken doğum riskini de yükselttiğini belirtebiliriz.

Bakteriyel Vajinozis İlaç Tedavisi

Söz konusu hastalığın tedavisi sadece ilaç kullanımı ile yapılabilir. Çoğunlukla antibiyotik ilaç kullanımı tercih ediliyor. Gebelik döneminde hastalığın ortaya çıkması durumunda da hamileliğe uygun ilaç seçenekleri değerlendirilebilir. Bu durumda tedavinin biraz daha zaman alabileceğini söyleyebiliriz. Gebelik haftası da dikkate alınarak doktorunuz tarafından en uygun ilaç reçete edilecektir. Konuyla ilgili tüm sorularınızı hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Vajinal Mantar Enfeksiyonu

Adenomiyoz nedir

Adenomiyoz Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl?

Adenomiyoz kısaca rahmi kaplayan endometriyal dokunun büyümesi olarak adlandırılabilir. Özellikle kadınlarda ilerleyen yaşlarda, 40 – 50 yaş arasında görülen bu sorun söz konusu dokunun rahim kas duvarına doğru büyümesiyle ortaya çıkıyor. Bu nedenle rahim genişlemesi gibi isimlerle de anılabiliyor. Çoğu zaman şiddetli adet dönemi ağrısı ya da adet dönemlerinde kanamanın fazla olması gibi şikayetlere de yol açabildiğini söyleyebiliriz. Hastalığın nedenlerine, risk faktörlerine ya da tedavisine de değineceğiz. Fakat öncesinde belirtileri gözden geçirmekte fayda olacaktır.

Adenomiyoz Belirtileri Nelerdir?

Adenomiyoz belirtileri

Bu rahatsızlık nedeniyle ortaya çıkan belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Adet dönemlerinin ideal süreden daha uzun olması
 • Adet dönemlerinde şiddetli ağrı ve kramp hissi
 • Adet dönemlerinde kanamanın fazla olması
 • Adet dönemlerinde kanamanın pıhtılı şekilde olması
 • İki adet dönemi arasında lekelenme şeklinde ara kanama yaşanması
 • Kalça ve belde ağrılar
 • Cinsel ilişkinin ağrılı olması
 • Alt karın bölgesinde basınç ve şişkinlik
 • Kabızlık
 • Kilo alımı
 • Sık sık idrara çıkma
 • Doğurganlık ile ilgili problemler
 • Aşırı anamaya bağlı kansızlık

Adenomiyozis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat adenomiyoz tanısı konduğunda uygulanan tedavi seçeneklerinden biridir. Ancak son çare olarak ameliyatın tercih edildiğini söyleyebiliriz. Diğer tedavi seçenekleri rahmi korumaya yöneliktir. Şayet bu tedaviler ile başarı elde edilemezse bu durumda cerrahi müdahale tercih edilebilir. Hastanın şikayetlerini ortadan kaldırmaya yönelik olarak tercih edilen ameliyat ise 2 farklı şekilde yapılabiliyor. Histerektomi ameliyatında rahim vücuttan tahliye edilir. Ancak hastanın bir daha hamile kalması mümkün olmaz. Bununla birlikte fokal adenomyozis odağının çıkarılması gibi daha farklı cerrahi müdahale seçenekleri de tercih edilebilir. Hastanın durumu, şikayetleri, aşı, gebelik planlamasının olup olmaması gibi unsurlar dikkate alınarak tedaviye karar verildiğini söyleyebiliriz.

Adenomiyoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak rahim genişlemesi durumunda tercih edilen tedavi seçenekleri şöyledir:

 • Hormon içerikli ilaçların kullanımı
 • Uterin arter embolizasyonu
 • Endometrial ablasyon
 • Magnetik rezonansla yönlendirilmiş fokuslanmış usg
 • Transkutanöz elektriksel sinir uyarımı
 • Non steroid antiinflammatuar ağrı kesici ilaçların kullanımı
 • Adenomyozis ameliyatı

Bu tedaviler arasında çoğunlukla tercih edilen prosedür ilaç kullanımı oluyor. Şayet hastanın çok ciddi kanama gibi şikayetleri yoksa ilaç tedavisi ilk seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Başarılı olunmaması durumunda ise diğer tedaviler tercih edilebilir.

Adenomiyoz Ve Kısırlık

adenomiyoz ve kısırlık

Elbette adenomiyoz ve kısırlık arasında bir bağ bulunuyor. Bu bağ, her hastanın mutlaka kısırlık sorunu da yaşayacağı anlamına gelmez. Fakat hastaların büyük bir oranında doğurganlıkla alakalı sorunların da yaşandığı biliniyor. Bunun nedeni ise rahim içi dokuların söz konusu rahatsızlıktan etkileniyor olmasıdır. Bu nedenle embriyonun rahme tutunması noktasında çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Bu da kısırlık sonucunu doğurabiliyor. Döllenme ile ilgili bir problem yaşanmıyor olsa da döllenen yumurta rahme tutunamadığından gebelik oluşması da sıkıntıya düşüyor.

Rahim Genişlemesinin Sebepleri Nelerdir?

Hastalar adenomiyoz nedenlerini de merak ediyor fakat nedeninin henüz bilinemediğini açıkça ifade edebiliriz. Nedenlere sair sadece bazı teorilerden söz edilebilir. Bu teoriler arasında en çok üzerinde durulanlar ise şöyledir:

 • Rahimde mevcut olan endometriyal dokunun rahmi işgal etmesi
 • Bu dokunun doğumdan itibaren ilgili bölgede mevcut olması
 • Doğumdan sonra oluşan inflamasyonların endometriyum ve rahim duvar arasındaki doku ilişkisine zarar vermesi
 • Kök hücrelerin rahim dokusuna girmeleri ve burada endometriyal doku oluşturmaları

Bununla birlikte yapılan araştırmalarda bazı risk faktörlerinin de tespit edildiğini söyleyebiliriz. Bu risk faktörleri ise şöyledir:

 • Meme kanseri nedeniyle tamoxifen kullanımı
 • Hastanın 40’lı yahut 50’li yaşlarda olması
 • Birden fazla gebelik yaşamak
 • Rahim dokularını da etkileyen ameliyatlar
 • Kürtaj

Dikkatinizi çekebilir –> Rahim Sarkması

Adenomiyoz Teşhisi Nasıl Konulur?

Çoğunlukla hastalar çok şiddetli adet dönemi ağrısı, adet dönemlerinin uzun sürmesi ya da kanamanın fazla olması şikayetleriyle kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvuruyor. Bu hastalığın tanısının konabilmesi için pelvik muayene gerekir. Muayenede büyümüş ve daha gergin bir rahim gözlemlenir. Aynı zamanda rahmin ultrason ile görüntülenmesi, MR ile görüntülenmesi de gerekir. Hastanın şikayetleri de dikkate alınarak tanı konabilir. Çoğu zaman daha ileri ve zorlu tetkikler yapılması gerekmez. Bu konuda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Regl Nedir

Adet gecikmesi

Adet Gecikmesi Nedir? Hamilelik Dışındaki Nedenleri

Adet gecikmesi sadece gebelik durumunda yaşanmaz. Farklı nedenlere bağlı olarak da adet gecikmesinin yaşanabileceğini söyleyebiliriz. Çiftler korunmasız cinsel ilişki yaşadıklarında ve adet gecikmesinin söz konusu olması halinde akla ilk gelen gebelik oluyor. Fakat yapılan hamilelik testinin negatif çıkmasına karşın adet döneminde gecikmeler olabilir. Adet gecikmesinin belirtilerine, tanı ve tedavi yöntemlerine değineceğiz. Merak edilen tüm soruları hemen yanıtlamaya başlayalım.

Hamile Testi Negatif Çıktıysa Ve Adet Olamıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Adet döneminin gelmiş olmasına karşın kanamanın başlamaması olarak açıklanabilen adet gecikmesinin sadece birkaç gün olması normal kabul edilir. Çünkü hava değişimi ya da stres gibi unsurlar bile birkaç günlük gecikmelere neden olabiliyor. Ancak gecikmenin 7 gün ve daha fazla olması normal kabul edilmez. Bu durum ya gebeliğin ya da bir sağlık sorununun habercisi olarak kabul edilir. Gebelik testinin doğru sonucu verebilmesi için en az 4 günlük bir gecikmenin yaşanması lazım… Daha erken dönemde yapılan testlerin sonuçları yanıltıcı olabilir.

Eğer gebelik testi negatif çıktıysa ve hala adet olmadıysanız zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Bu sayede söz konusu duruma neden olabilecek unsurların tamamı araştırılır ve bir sağlık sorunu varsa hemen tedaviye başlanabilir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Regl gecikmesi nedenleri

Genel olarak adet gecikmesi nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Gebelik

Kadınlar hamile kaldıklarında adet görmezler. Doğumun ardından bir süre geçtikten sonra yeniden adet dönemleri de başlar. Gebeliğin en net belirtisi adet olmamaktır.

Doğum Kontrol Hapı

Bilindiği gibi doğum kontrol hapları hormon içeriklidir. Bu nedenle bazı haplar adet dönemlerinde gecikmelere yol açabiliyor.

Tiroid Problemleri

Kadınlarda hipertiroidi ya da hipotiroidi gibi sorunların olması durumunda da adet dönemleri olumsuz etkilenebiliyor. Bu nedenle gecikmeler de yaşanabiliyor.

POS (Polikistik Over Sendromu)

Vücudun hormon dengesini olumsuz yönde etkileyen POS probleminin en yaygın belirtilerinden biri de adet gecikmeleridir.

Bazı Kronik Hastalıklar

Kronikleşmiş olan hastalıkların hormon dengesini etkilemesi durumunda adet gecikmeleri de yaşanabiliyor.

Menopoz

Kadınların menopoz dönemine girmeye başlaması durumunda da adet gecikmelerinin yaşanabildiğini belirtelim.

Kilo Sorunları

Aşırı zayıf olmak ya da aşırı şişman olmak da listemizde yer alan nedenlerden biridir. Kilo ile vücudun hormon dengesi arasında bir bağ bulunduğunu belirtmek gerekir.

Stres

Stres başlı başlına adet gecikmelerinin nedenleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda gerginlik ya da üzüntü gibi unsurların da vücudu olumsuz etkilediğini belirtebiliriz.

Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

Belirti olarak gösterilebilecek spesifik bir durum bulunmuyor. Adet döneminin gelmiş olmasına karşın kanamanın başlamaması belirti olarak gösterilebilir. Kimi zaman adet dönemlerinde yaşanan sancı, ağrı, göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler olur ancak kanama başlamaz. Kimi zaman da adet belirtilerinin hiçbiri yaşanmaz. Elbette bu durumda doktora başvurulması gerekir.

Mutlaka göz atın –> Adet nedir?

Adet Gecikmesi Tanı Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

regl gecikmesinde tanı ve tedavi yöntemleri

Kadınlar adet gecikmesi yaşadıklarında ve doktora başvurduklarında muayene edilir. Jinekolojik muayene ile olası nedenlerin araştırılması sağlanır. Aynı zamanda vücudun hormon dengesinin de araştırılması gerekir ve bunun için kan testi yapılır. Çoğu zaman test ve muayene sonuçları tanı konması için yeterlidir. Tedavi ise mevcut sorunu ortadan kaldırmaya yönelik olarak uygulanır.

Mevsimsel Adet Gecikmesi Hangi Aylarda Olur?

Mevsimsel adet gecikmesi için belirli bir mevsimi işaret edemeyiz. Yıl içerisinde tüm mevsim geçişlerinde adet dönemlerinde gecikmeler olabiliyor.

Dikkatinizi çekebilir –> Erken adet görme

Hamile Değilsem Neden Adet Olamıyorum?

Bu sorunun yanıtını öğrenmek için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekiyor. Daha önce de değindiğimiz gibi pek çok farklı unsura bağlı olarak bu sorun yaşanabilir. Bu unsurlar kimi zaman sağlık sorunları da olabiliyor. Dolayısıyla sağlık sorunları varsa tespit edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

1 Ay Adet Gecikmesi Normal Bir Durum Mudur?

Elbette adet gecikmesi uzun sürdüğünde bu durum tıbben normal kabul edilmez. Sadece birkaç günlük gecikmeler normal kabul edilebiliyor. Özellikle 7 gün ve daha uzun süren adet gecikmelerinin nedeninin mutlaka araştırılması gerektiğini belirtelim. Tüm hastalıklarda erken tanı önemli olduğu için doktora başvurmakta geç kalmamalısınız. 1 aylık adet gecikmesinin nedeninin tespit edilmesi önem taşıyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Vajina kaşıntısı

Vajina Kaşıntısı ve Yanma Neden Olur?

Vajina kaşıntısı olması genellikle mantar probleminden kaynaklanır. Kaşıntı nedeniyle ciltte tahriş meydana geldiğinde bu şikayete yanma da eşlik edebilir. Kadınlar için ciddi sorunlara neden olabilen kaşıntı problemiyle ilgili merak edilen tüm hususlara değineceğiz. Kaşıntıya neyin iyi geldiği ya da tedavinin nasıl yapıldığı konularına da değineceğiz. Ancak öncesinde bu sorunun nedenlerine değinelim.

Daha Fazlası

Çift rahim

Çift Rahim Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Çift rahim toplumda görülme sıklığı yaklaşık olarak % 2 dolaylarında olan bir durumdur. Dubleks rahim gibi isimlerle de anılan bu durum sonradan gelişen bir hastalık değildir. Tamamen doğuştan olan yapısal bir sorundur. Elbette bu problemi yaşayan kadınlar çok sayıda farklı sorunun yanıtını merak ediyor. Bu soruların tümüne değineceğiz. Ancak öncesinde çift rahmin belirtilerini ele alalım.

Daha Fazlası

Rektosel

Rektosel Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

Rektosel özellikle çok sık ya da zorlu normal doğum yapmış olan kadınlarda görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu rahatsızlığı en genel hali ile bağırsak fıtıklaşması olarak açıklayabiliriz. Sadece kadınlarda görüldüğü düşünülse de erkeklerde de görülen bir hastalık olduğunu belirtelim. Tedavisine ve nedenlerine de değineceğiz. Öncesinde ise ne gibi belirtiler gösterdiğini açıklayalım.

Daha Fazlası

Progesteron hormonu nedir

Progesteron Hormonu Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Progesteron hormonu kandaki kolesterol yardımı ile üretilen bir hormon çeşididir. Steroid yapıda olan bu hormon vücudun üreme sistemi ile çok yakından ilgilidir. Sadece kadınlarda değil erkeklerde de bir miktar bulunur. Bu hormon ile ilgili merak edilen konulara ve normal hormon değerlerinin kaç olması gerektiğine değineceğiz. Ancak öncesinde yüksek olması durumunda ne gibi belirtilerin ortaya çıktığını aktaralım.

Daha Fazlası

kolposkopi

Kolposkopi Nedir? Neden Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Kolposkopi işlemi alt genital bölgenin incelenmesine ihtiyaç duyulduğunda gerçekleştirilen bir işlemdir. Aslında …

tüp bebek tedavisinden sonra gebelik

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Doğal Yolla Gebelik

Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla gebelik elde edemeyen çiftler için son derece önemli bir yardımcı üreme tekniğidir. …

naboth kisti

Naboth Kisti Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Mümkün Mü?

Naboth kisti rahim ağzı kisti olarak da adlandırılıyor. Rahim ağzı kanalında bulunan salgı bezlerinin enfeksiyonundan …