Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

kahve kısırlık yapar mı

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında yer alıyor. Bilindiği gibi öncelikle gebelik oluşması ve sonrasında gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için sağlıklı bir beslenme tarzına da sahip olmak gerekiyor. Kafein dendiğinde ise ilk akla gelen kahvedir. Kahve çeşitlerinin çok büyük bir bölümü belirli oranlarda kafein de içeriyor. Elbette kafeinin bazı faydaları var ancak fazlası da bir o kadar zararlı olabilir. Konuyla ilgili merak edilen soruları ve yanıtlarını hemen aktarıyoruz.

Hamile Kalmaya Çalışırken Kahve İçilir mi?

Kafein en çok kahvede bulunuyor olsa da farklı yiyecek ve içeceklerde de mevcut olan bir maddedir. Bu maddenin özelliği ise vücudun sinir sistemi üzerinde uyarıcı bir etkide bulunmasıdır. Böylelikle hava yollarını açar ve kan damarı yolları üzerinde de daraltıcı bir etkide bulunur. Bu etkiler daha önce yapılan araştırmalar ile elde edilen bilgilerdir. Ancak kişinin hamile kalma olasılığı üzerinde olumlu yahut olumsuz bir etkisinin olup olmadığı ise bilinemiyor.

Elbette aşırı kahve tüketen kadınların hamile kalmalarının daha zor olduğu yönünde bazı bilgilere de rastlayabilirsiniz. Ancak bu bilgilerin henüz kanıtlanamadığının da altını çizmek gerekir. Haliyle bilimsel bir kanıt olmadığından kahvenin gebeliği önleyen bir unsur olduğunu söylemek de doğru olmaz. Aşırı kafein alımı gebelik döneminde ise düşük doğum ağırlığı gibi problemlere yol açabilir. Plasentaya giden kan akışıyla ilgili sorun yaşanmasına da neden olabilir.

Hamile Kalmak İstiyorum, Kahve Zararlı mı?

Bebek sahibi olmak isteyen kadınlar hamile kalmaya çalışırken aynı zamanda kahve tüketimine de devam ediyor. Bunun zararlı olup olmadığını öğrenmek istiyor. Aşırı düzeyde kafein alımı elbette vücut için zararlı olabilir. Vücudun pek çok sistemi gibi üreme sisteminin de aşırı kahve tüketiminden zarar görebileceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle kahveyi tamamen bırakmak gerekmese de hamile kalmak isteyen kadınların günlük kafein alımını sınırlandırmalarında fayda olacaktır.

Hamile kalmak isteyenlerin gün içerisinde ne kadar kafein alabilecekleri de merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Günlük 200 mg dolaylarında kafein alımında bir sakınca görülmez. Daha fazlasını almaktan da kaçınmak gerekir. Böylece aşırı kafeinin yaratabileceği olumsuzluklardan da uzak durmak mümkün olacaktır.

Hangi İçecekte Ne Kadar Kafein Var?

hangi içecekte ne kadar kafein var

Daha önce de değindiğimiz gibi kafein dendiğinde akla genellikle kahve geliyor. Ancak enerji içeceklerinde, çikolatada yani daha farklı yiyecek ve içeceklerde de kafein bulunmaktadır. Hangi içecekte ya da yiyecekte ne kadar kafein bulunduğuna dair fikir edinmenizi sağlayabilmek adına 200 mg kafeine denk gelene yiyecek ve içecek miktarlarına dair kısa bir liste aktaralım.

  • 2 fincan granül kahve
  • 1 fincan filtre kahve
  • 2 fincan siyah çay
  • 4 fincan yeşil çay
  • 5 adet kutu kola
  • 2 kutu enerji içeceği
  • 8 kare sade çikolata
  • 20 kare sütlü çikolata

Kahve Nasıl Bırakılır?

Kimi zaman gebelik öncesinde kadınlar kahveyi yaşamlarından tamamen çıkarmak isteyebiliyor. Düzenli olarak uzun zamandır kahve tüketiyorsanız birden kesmeniz durumunda yorgunluk ya da baş ağrısı gibi şikayetleriniz olabilir. Bu nedenle kahveyi azaltarak hayatınızdan çıkarmanız çok daha kolay bir seçenek olacaktır. Günlük olarak aldığınız kafein oranını her gün azaltın. Bir süre sonrasında ise kahveyi zorlanmadan tamamen bırakabilirsiniz.

Göz atın –>Cinsel İsteksizlik

Kafein Erkeğin Doğurganlığını Etkiler mi?

kafein erkeğin doğurganlığını etkiler mi

Kafeinin kişinin doğurganlığı üzerinde nasıl bir etkide bulunduğuna dair bilimsel verilerin olmadığından söz etmiştik. Bu durum erkekler için de geçerlidir. Erkeklerin doğurganlığının kafeinden etkilenip etkilenmediği bilinmiyor. Dolayısıyla bu soruya da net bir yanıt vermek mümkün olmaz. Ancak aşırı oranda kafein alımının sperm sayısı ve sperm kalitesini olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülüyor. Henüz net bir bulgudan söz etmek mümkün olmasa da aşırı kafein alımından erkeklerin de uzak durmasında fayda olacaktır.

Kafein Düşüğe Neden Olur mu?

Kafeinin bilinen etkileri arasında tansiyonu ve kalp atım hızını bir miktar yükseltmesi var. Dolayısıyla idrar artışı da söz konusu olabilir. Hamilelikte ise kafeinin bu etkilerine karşı vücudun daha hassas bir yapıya sahip olabildiğini söyleyebiliriz. Aşırı kafein alımının tek başına düşük nedeni olabileceğini ileri süren araştırmalar bulunduğu gibi bunun aksini iddia eden araştırmalar da mevcut. Sonuç olarak kafein alımını 200 mg ile sınırlamanızı öneririz. Bu konuda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Kısırlık Nedir

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …