Kan Uyuşmazlığı Nedir? Neden Olur?

Kan uyuşmazlığı

Kan uyuşmazlığı anne ile babanın kan grupları arasında uyuşmazlık olması şeklinde açıklanabilir. 4 farklı kan grubu bulunuyor. Bunlar;

 • A
 • B
 • AB
 • 0

Elbette kan grubu uyuşmazlıklarında bir de ‘D faktörü’ olarak adlandırılan Rh unsurunun da dikkate alınması gerekiyor. Konuya dair merak edilen tüm detayları aktaracağız. Hemen bu uyuşmazlığın neden olduğu konusuyla başlayalım.

Kan Uyuşmazlığı Neden Olur?

Öncelikle anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı durumunun ender görüldüğünü belirtelim. Annenin kan grubunun Rh + olması, bebeğin kan grubunun RH – olması halinde uyuşmazlıktan söz edilir. Bunun tam tersi de düşünülebilir. Annenin kan grubunun Rh değerinin farklı olması durumunda bağışıklık sistemi devreye giriyor. Çünkü bu durum yabancı bir madde olarak algılanıyor. Bebeğe antikorlar ulaşıyor ve bebeğin kırmızı kan hücrelerini yok etmeye başlıyor. Dolayısıyla bebeğin kanındaki bilirubin seviyesi de yükseliyor. Anne ile bebek arasındaki kan uyuşmazlığının nedeni ise henüz bilinemiyor.

Kan Uyuşmazlığı Tanısı Nasıl Konur?

kan uyuşmazlığı nasıl tespit edilir

Şayet kan uyuşmazlığı riskinin mevcut olması durumu varsa anne adayından indirekt coombs testi yaptırması istenir. Test sonucu negatif çıkarsa bir problem yok demektir. Pozitif çıkması halinde de tanı konabilir. Bu test ile kan uyuşmazlığının düzeyiyle alakalı olarak da bilgi edinmek mümkün olabiliyor. Ayrıca doğum öncesinde anne adayına RhoGam da yapılması gerekiyor.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde mutlaka titiz bir takip yapılması gerekiyor. Doğum sonrasında bebeklerdeki bilirubin seviyesinin kontrol altında tutulması için testler gerçekleştirilir. Aynı zamanda bebeklerin UV ışınları içeren lambalarla donatılmış bir ortamda tutulmasına da ihtiyaç olur. Özellikle cooms testi sonucu büyük önem taşıyor. Test sonucuna bağlı olarak bebeğin kanının değiştirilmesi işleminin yapılması gerekebilir.

AB0 Uyuşmazlığı Nedir?

ano uyuşmazlığı nedir

A, B, AB ve 0 şeklindeki kan grupları AB0 olarak adlandırılır. AB0 kan uyuşmazlığı ise kısaca kişiye farklı bir kan grubundan kan nakledilmesi durumunda vücudunun bağışıklık sisteminin buna tepsi göstermesidir. Söz konusu kan uyuşmazlığının meydana gelmesi durumunda şu belirtiler ortaya çıkar:

 • Baş dönmesi, mide bulantısı, kusma
 • İdrarda kan
 • Yüksek ateş ve titreme
 • Solunumda güçlük çekme
 • Kalp artış hızında artış
 • İnfüzyon bölgesinde, belde ve göğüste ağrı
 • Sarılık
 • Kan basıncında düşme

Anne- Bebek Arasında AB0 Kan Uyuşmazlığında Ne Olur?

Bu durumdan bebekler ciddi düzeyde zarar görebilir. Distres ve hidrops gözlemlenebileceği gibi bebeğin anne karnında ölümü de söz konusu olabilir. Bebeğin kırmızı kan hücreleri parçalanacağı için bebekte kansızlık da olabilir.

Kan Uyuşmazlığı Testi Nasıl Yapılıyor?

Bu testin yapılması için sadece belirli bir miktarda kan numunesi verilmesi yeterli olur. Anne adayı için zorlayıcı ya da acı veren bir işlem değildir.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır?

Kan uyuşmazlığı iğnesi

Şayet kan uyuşmazlığı tespit edilirse öncelikle gebeliğin 28. Haftasında iğnenin yapılması gerekiyor. Aynı zamanda doğumdan sonraki 36 sata içerisinde de iğne yapılması gerektiğini belirtelim.

Kan Uyuşmazlığı Durumunda Bebek Ne Gibi Bir Zarar Görür?

Bebeklerin hayati organlarının zarar görmesi çok uzun sürmeyecektir. Sadece 1 gün gibi kısa bir süre içerisinde bebekte sarılık problemi ortaya çıkar. Kansızlık, kaslarda güçsüzlük ya da solunum problemleri yaşanabilir.

Göz atın –> Hamilelikte İlaç Kullanımı

Doğum Öncesi Ne Gibi Tedbirler Alınmalıdır?

Doğumdan önce kan uyuşmazlığının iğnesinin mutlaka yapılması gerekiyor. Anne adayları daha önce düşük ya da kürtaj öyküleri varsa doktoruna bilgi vermelidir. Gerekli testlerin zamanında yapılmasının sağlanması da büyük önem taşıyor.

İlginizi çekebilir –> Dörtlü Tarama Testi

Kan Uyuşmazlığına Tıbbi Müdahale

Öncelikle kan uyuşmazlığı tespit edildiğinde koruyucu iğnenin yapılması gerektiğini belirtelim. Doğumdan sonra da RhoGam iğnesinin yapılması gerekir. Bu yöntem daha sonraki hamileliklerde de koruyucu bir özellik taşıyabiliyor. Son olarak bebeklerin doğumdan hemen sonra gözlem altında tutulması gerektiğini de belirtmeliyiz. Gerekli görülmesi durumunda bebeğin kanının değiştirilmesi de yapılabilen tıbbi müdahaleler arasında yer alıyor.

Kan Uyuşmazlığı Belirtileri Nelerdir?

uyuşmazlık belirtileri

Kan uyuşmazlığının olması halinde anne adayında belirti ortaya çıkmıyor. Bebeklerde ise bazı belirtiler gözlemlenebilir. Bebeğe oksijenin az ulaşması, kansızlık, sarılık ve bebeğin vücudunun bazı bölgelerinde ödem olması gibi belirtilerden söz edebiliriz. Bebek için bu durum yaşam riski de doğurur ve beyninde ciddi zararlar meydana gelebilir. Bu konuda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Detaylı Ultrason

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …