Kegel Egzersizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

kegel egzersizi nedir

Kegel egzersizi vajina, rahim ve rektum bölgelerinin daha iyi çalışmasını hedefleyen egzersizlerden biridir. Özellikle vajina kaslarının toparlanmasına yardımcı olan bu egzersiz yöntemi idrar kaçırma tedavisi gibi bazı tedavilere yardımcı olarak da tercih ediliyor. Herkes tarafından kolaylıkla uygulanan bir egzersiz yöntemi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Ne kadar sürede etki ettiği, faydalarının neler olduğu gibi konulara geçmeden önce nasıl yapıldığını ele alalım.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Bu egzersize başlamadan önce mutlaka mesanenin boşaltılması gerekiyor. Gün içerisinde 15 ile 20 defa yapılmasında fayda olacaktır. Ancak bu periyoda da sadık kalınması gerekir. Daha fazla yapmak zararlı olabilir ve daha az yapmak durumunda da faydalarından istifade etmek mümkün olmayabilir. Bu egzersiz yönteminde pelvik kaslarının değil üretra bölgesi ve anüs bölgesinin sıkışması gerekiyor. Bu bölgede bulunan kasların sıkılması ve yaklaşık 5 – 6 saniye beklendikten sonra serbest bırakılması üzerine uygulanan bir egzersizdir.

Kegel Egzersizinin Faydaları Nelerdir?

kegel egzersizi faydaları

Öncelikle Kegel egzersizi yönteminin çok sayıda faydasının olduğunu belirtelim. Çoğunlukla sadece idrar kaçırma problemi yaşayanlar için faydalı olduğu düşünülse de farklı yararları da olabiliyor. Bu yararlara ise şu örnekleri verebiliriz:

  • Vajina kaslarının güçlenmesini sağlar
  • Doğum sonrasında vajinanın daha hızlı toparlanmasına yardımcı olur
  • Hamilelik esnasında yapılması durumunda doğumun daha kolay yapılmasına olanak tanır ve aynı zamanda doğum süresini de kısaltır
  • Vajinal doğum sonrasında daha az ağrı yaşanır
  • Mesane ve kalça kaslarını güçlendirir
  • Cinsel ilişkide kadınların hazza ulaşma süresini kısaltır
  • Erkeklerde prostat ve erken boşalma sorunlarının giderilmesine yardımcı olur

Kegel Egzersizi Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Kişinin pelvik kaslarının ne durumda olduğu Kegel egzersizi yönteminin ne kadar sürede etki ettiğinde de belirleyici bir faktördür. Şayet pelvik kaslarında ciddi bir gevşeme yoksa sadece 15 gün ile 30 gün içerisinde bu egzersizin faydalarını net bir şekilde görmek mümkün olabilir. Ancak söz konusu kaslarda gevşeme fazlaysa birkaç ay sonra faydalarını hissetmek mümkün olacaktır.

Hamilelikte Kegel Egzersizinin Faydaları

Gebelik döneminde Kegel egzersizi yapılması durumunda idrar kaçırma ya da dışkı kaçırma gibi sorunlar yaşama ihtimali azalıyor. Aynı zamanda anne adaylarının daha kısa sürede normal doğum yapması da mümkün olabiliyor. Doğumu hem kolaylaştıran hem de doğum süresinin kısalmasını sağlayan bir egzersiz yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte normal doğum sonrası yaşanan ağrıların daha az olmasını da sağlar.

Pelvik Kası Nedir?

pelvic kası nedir

Vücudun leğen kemiklerinin alt taban bölümünü çevreleyen kaslar pelvik kası nedir sorusunun yanıtıdır. Pelvik taban bölgesinde bulunan bu kaslar çok sayıda işleve sahiptir. Bu bölgede yer alan organların olması gereken yerde tutunması gibi konularda da pelvik taban kaslarının önemli olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir –> Rahim Sarkması

Pelvik Taban Ne Demektir?

Leğen kemiğinin iç kısmını öreten bölge pelvik taban bölgesidir. Pelvik taban bölgesi yumurtalık, rektum ve rahmin görevlerini yerine getirmesine de yardımcı olan, önemli bir vücut bölgesidir.

Perine Kasları Nedir?

Vajinada dış dudaklar ile anüs arasında kalan bölge perine bölgesidir. Bu bölgede yer alan kaslar da perine kasları olarak adlandırılıyor. Kegel egzersizlerinin bu bölgede bulunan perine kaslarını da güçlendirdiğini söyleyebiliriz.

Göz atın –> Rahim Duvarı Kalınlaşması

Erkek Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

erkeklerde kegel egzersizi

Söz konusu egzersizler kadınlar tarafından nasıl yapılıyorsa erkekler tarafından da aynı şekilde yapılmalıdır. Bu konuda kadınlar ve erkekler arasında bir fark olmadığını belirtelim. Elbette egzersizlere başlamadan önce hangi kasların sıkılması gerektiğinin net bir şekilde anlaşılması gerekiyor. Bunun için de hastalar bazı denemeler yapabilir. İdrar akışını durduran kasların tespit edilmesi için idrar yaparken bu kaslar sıkılabilir. Ancak egzersizlerin normalde mesane boşken yapılması gerektiğini de belirtmeliyiz. Mesane doluyken sadece hangi kasların sıkılması gerektiğini öğrenmek için egzersizlerin yapılması lazım…

Vajinusmus Tedavisinde Kegel Egzersizi

Vajinusmus toplumda yaygın görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu noktada tedavi amacıyla Kegel egzersizi yönteminden de faydalanılabiliyor. Bunun nedeni ise söz konusu egzersiz yönteminin vajina bölgesindeki kasların rahatlamasında da oldukça etkili bir yöntem olmasıdır. Bununla birlikte egzersizler vajina kaslarının kontrolüne de fayda sağlıyor. Elbette vajinusmus tedavisinde bu egzersizler tek başına yeterli olmasa da tedaviye yardımcı bir yöntem olarak uygulanabilir. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Vajinadan Gaz Çıkması

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …