Kemik Erimesi (Osteoporoz) Belirtileri Nelerdir?

kemik erimesi

Kemik erimesi kadınlarda çok daha sık görülen sorunlardan biridir. Genellikle 50 yaş sonrasında ortaya çıkan ve kemiklerdeki kalsiyumun azalmasına bağlı olarak görülen bu sorun maalesef kemik kırıkları gibi çeşitli sorunları da beraberinde getirebiliyor. Özellikle ilerleyen zamanlarda hafif bir darbe bile kemiklerin çok kolay kırılmasına yol açabiliyor. Çünkü zamanla kemikler daha zayıf ve daha gözenekli bir hale geliyor. Bu da kemik yapısının eski gücünü kaybetmesine yol açıyor ve kırılmaları da haliyle kolaylaşıyor. Kırıklar ise çoğunlukla omurga, el bilekleri ve kalça kemiklerinde görülüyor.

Kemiklerde de bir onarım süreci oluyor ancak yaş ilerledikçe bir yandan onarım süreci yavaşlıyor diğer yandan da kemiklerdeki gözenekli yapıda bir artış meydana geliyor. Kollajen liflerine bağlı mineraller ve kalsiyum tuzlarından oluşan kemik yapısının içerisindeki bu boşluklar çatlama ve kırılma gibi sorunların daha kolay meydana gelmesine sebebiyet veriyor.

Yaşı 50’nin üzerinde olan her 5 erkekten 1’i, her 3 kadından 1’i osteoporoz sorununu yaşıyor. Söz konusu problemin kadınlarda daha yaygın görülmesinin nedeni ise menopoz döneminden sonra kemik kaybının hızlanıyor olmasıdır. Bu nedenle erken menopoza giren kadınlarda sorunun daha yaygın görüldüğünü söyleyebiliriz.

Kemik Erimesi Belirtileri

Kemik erimesi belirtileri

Öncelikle kemik erimesi sorununun genellikle kendi kendine anlaşılan bir problem olmadığını belirtelim. Hastalarda kemik kırıkları meydana geldiğinde bazı tetkikler yapılıyor ve bu sayede tanı konması mümkün olabiliyor. Dolayısıyla maalesef bu rahatsızlıkta erken tanı konması da pek mümkün olmuyor. Özellikle hastalığın erken dönemde belirti göstermiyor olması da erken tanıyı önleyen unsurlar arasında yer alıyor. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilen belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Omurga içerisinde kırık olması
 • Omurga kemiklerinden kaynaklanan bel ağrısı
 • Kemik erimesine bağlı olarak boyun kısalması
 • Duruşun zamanla kamburlaşması
 • Zaman içerisinde daha eğik ve daha çarpık bir duruşa sahip olmak
 • Kemiklerin kolaylıkla çatlaması ya da kırılması
 • Sırt bölgesinde ağrı olması

Maalesef bu belirtiler ortaya çıktığında kemik erimesi sorunu bir hayli ilerlemiş durumda oluyor. Kemiklerin genç ve güçlü olması durumunda kırıklar onarılabiliyor. Fakat bu rahatsızlık söz konusu olduğunda kemiklerin onarım süreci de bir hayli yavaşlamış oluyor. Dolayısıyla basit bir darbenin bile kemiklerde kırıklara yol açması hastaların günlük hayatlarını da ciddi oranda sıkıntıya sokabiliyor.

Kemik Erimesi Neden Olur?

Vücutta yeni kemik yapımını sağlayan ‘osteoblast’ adlı maddedir. Bu madde eski kemik hücrelerinin parçalanmasını sağlar ve böylece eski kemik hücreleri de yenilenebilir. Bu yolla kemiklerin sağlıklı ve güçlü kalması sağlanmış olur. Ancak osteoporoz sorunu meydana geldiğinde bu süreç de sekteye uğrar. Çünkü bu madde yeni kemik yapımına yetişemediğinden kemiklerde zayıflama meydana gelir. Genel olarak kemik erimesi nedeni bu şekilde açıklanabilir. Bu konuda bazı risklerden de bahsedilmesinde fayda olacaktır. Riskleri ise şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Yetersiz kalsiyum alımı
 • Yetersiz D vitamini ve fosfor alınması
 • Yaşın ilerlemesi
 • Genetik unsurlar
 • Hareketsiz bir yaşam sürmek
 • Tiroid hormonlarıyla ilgili bazı bozukluklar olması
 • Kadınlarda yumurtalıkların alınması
 • Adrenal bez ile ilgili hastalıklar
 • Steroid içeren bazı ilaçların kullanımı
 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Cinsiyet hormonlarının ideal seviyeden daha düşük olması

Elbette bu unsurlar her bireyde tek başına bu hastalığa neden olmuyor. Ancak söz konusu hastalık riskini artırdığı çeşitli araştırmalar ile ortaya kondu.

Osteoporoz Tedavisi Var Mı?

osteoporoz tedavisi var mı

Elbette hastalar osteoporoz tedavisi konusunda da bilgi almak istiyor. Özellikle tanı konmasının hemen ardından ilk yöneltilen soru tedavisinin olup olmadığı oluyor. Öncelikle ilaç tedavisi gibi çeşitli tedaviler ile bu soruna köklü bir çözüm getirilmesinin maalesef mümkün olmadığını belirtelim. Uygulanan tedaviler rahatsızlığın ilerlemesini yavaşlatmaya yönelik oluyor. Aynı zamanda kasları güçlendirme prosedürüne yönelik olarak koruyucu tedavi de uygulanabiliyor. Kasların güçlendirilmesinin nedeni ise kemiklere olan baskının azalmasını sağlamaktır. Aslında koruyucu tedavinin temel amacının kemiklerin gücünü korumasını kolaylaştırmak oluyor.

Elbette kemik yıkımını azaltmak içi ilaç tedavisi de uygulanıyor. Egzersiz yapmak ve aynı zamanda kalsiyum ağırlıklı sağlıklı bir beslenme programını uygulamak da tedavilerin desteklenmesi adına çok büyük önem taşıyor. Aynı zamanda bası hastalar için ek kemik erimesi tedavileri de tercih edilebilir.

Kemik çimentosu kullanımı, kemiğin içinin organik malzemeler kullanılarak doldurulması ya da korse kullanımı gibi alternatif yöntemler de bulunuyor. Hastanın kemik yapısının ve genel sağlık durumunun incelenmesi, kemik ölçümü testinin sonucunun değerlendirilmesi sonrasında hasta için en uygun olan tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenecek ve uygulanacaktır. Bu sayede hastanın günlük yaşantısının rahatlaması da mümkün olabiliyor.

Kemik Erimesi Dereceleri Nelerdir?

İnsanlarda osteoporoz iki farklı tipte gelişiyor. İlki kemik iliklerinde ciddi oranda kaybın olduğu türdür ve 50 ile 70 yaş arasında görülür. Buna yol açan ise çoğunlukla hormon değişimleridir. İkinci tip ise 70 yaş sonrasında ortaya çıkıyor. Bu tipte ise kemik kaybı daha fazla orandadır. Dolayısıyla kırık ve çatlak şikayetleri de daha fazla ortaya çıkar.

Hastalara kemik ölçüm testi yapıldığında bu testin standart sapma oranına bakılır. Sapma -1’in altındaysa bu durum bir sorun olduğu anlamına gelmez. -1 ile -2,5 SD arasında olması ise kemik kütlesinin düşük olduğu anlamına gelir. Sapmanın – 2,5 SD üzerinde olması durumunda kemik erimesi mevcut demektir.

Kemik Erimesi İlacı Var Mıdır?

Hastalara osteoporoz tanısı konduğunda elbette bazı ilaçların koruma amaçlı olarak kullanılması gündeme gelebilir. Ancak bu sorunu tamamen ortadan kaldıran bir ilaç olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Dolayısıyla sadece ilaç tedavisiyle bu sorundan kurtulmak mümkün olmuyor. Kullanılan ilaçlar kemiklerin güçlenmesini sağlamaya yönelik oluyor.

Osteopeni Nedir?

osteopeni nedir

Osteopeni en genel şekli ile düşük kemik kütlesidir. Hastada kemik erimesi sorunu baş gösterdiğinde ilk olarak ortaya çıkan sorun bu oluyor. Rahatsızlığın başlangıç aşamasında kemik erimesi ciddi düzeyde olmuyor. Sadece düşük kemik kütlesi sorunu oluyor ancak sonrasında, zaman geçtikçe kemik erimesinden söz edilebiliyor. Zira hastaya uygulanan bazı tedavilerin bu ikisi arasında geçen zamanı uzatmaya yönelik olduğunu söyleyebiliriz.

Kemik Erimesi Ne Zaman Başlar?

Elbette kemik erimesi her bireyde aynı yaşta başlamaz. Ancak genel olarak bakıldığında 20 ile 35 yaş arasının kemiklerin en güçlü dönemde olduğu yaşlardır. 40 yaş sonrasında ise yavaş da olsa kemiklerde kayıplar başlıyor. Genellikle 10 ile 15 yıl sonrasında yani 50 yaş sonrasında osteoporoz problemi ortaya çıkıyor. Söz konusu sorun sadece yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkmaz. Kişinin beslenme şeklinden yaşam tarzına kadar pek çok unsurun etkili olduğunu unutmamak gerekiyor. Sağlıklı beslenen ve spor yapan kişilerde bu sorun daha geç yaşlarda görülüyor.

Hamilelikte Kemik Erimesi Görülür Mü?

Halen nedeni tam olarak bilinemiyor olsa da kemik erimesi sorunu hamilelik döneminde de görülebiliyor. Gebelikte bu sorun en çok aşağıda sıralanan kişilerde görülüyor:

 • Düşük beden kitle indeksi olanlar
 • Erken yaşta hamile kalanlar
 • Gebelik öncesinde yumurtalık fonksiyonlarında sorun olanlar
 • Yetersiz kalsiyum alanlar
 • Kan sulandırıcı ilaçları uzun süre kullananlar

Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazınız.

 

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/menopoz-donemi/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …