Kısırlık

aşılama tedavisi

Aşılama Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Aşılama tedavisi yani intrauterin inseminasyon doğal yollarla hamilelik elde edemeyen çiftler için uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Çiftler herhangi bir korunma yöntemini uygulamadan 1 yıl düzenli cinsel ilişki yaşadığında ancak gebelik oluşmadığında kısırlık konusu gündeme gelir. Bu durumda gebeliği elde etmeye yönelik çeşitli tedaviler devreye girer.

Bunlardan biri olan aşılama ise günümüzde gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor. Bu tedavinin ne kadar sürdüğüne, başarı oranlarına ya da hazırlık aşaması gibi konulara da değineceğiz. Ancak öncesinde tedavinin nasıl yapıldığı konusuna açıklık getirelim.

Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

aşılama tedavisi nasıl yapılır

Bu tedavinin temel amacı erkek üreme hücreleri yani sperm hücreleri ile yumurtanın hızlı bir biçimde buluşmasını sağlamaktır. Kadın ve erkek üreme hücrelerinin kaliteli bir şekilde buluşmasını sağlamak için hem sperm hem de yumurta bazı işlemlerden geçirilir. Sonrasında ise son derece ince bir kanül kullanılarak işlemden geçirilen sperm hücreleri kadındaki döl yatağına bırakılır. Böylelikle sperm hücrelerinin ideal olgunluğa erişmiş olan yumurtayı döllemesi sağlanır ve gebelik sonucu hedeflenir.

Aşılama Kimlere Uygulanır?

Doğal yollarla hamilelik elde edemeyen çiftler için aşılama tedavisi rahatlıkla uygulanabilir. Ancak kadınlarda bir ya da iki tüpte tıkanıklık olması durumunda bu tedavinin uygulanamadığını belirtebiliriz. Kadında sperm hücrelerine zarar verebilecek antikorlar mevcut olduğunda ya da rahim ağzı problemlerinin olması halinde bu tedaviden faydalanılabiliyor. Erkeklerde sperm kalitesinin ya da hızının düşük olmasından kaynaklı olarak gebelik elde edilemediğinde ya da peniste şekil bozukluğu olduğunda bu tedavi devreye girebiliyor.

Aşılama İçin Hazırlık Dönemi

Elbette çiftlerin aşılama tedavisi işleminden faydalanmadan önce bazı testler yaptırması gerekir. Bu test sonuçlarına göre en doğru tedavi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından belirlenir. Ardından tedavi aşamasına geçilir. Hazırlık aşamasında istenen testler ise şöyle:

Erkeklerden istenen testler

  • Sperm sayısı ve hızı testi
  • Semen analizi
  • Hormon testi
  • MAR testi
  • Bazı morfolojik testler

Kadınlardan istenen testler

  • Hormon testi
  • Progesteron testi
  • Jinekolojik muayene
  • FSH testi
  • Laparaskopi

Çiftler için hazırlık aşaması çok karmaşık değildir. Bu testlerin yapılmasının ardından yumurtalar uyarılır, erkekten sperm alınır ve işlemden geçirilerek aşılama aşamasına geçilir.

Mutlaka okumalısın –> https://alicelikkadindogum.com/amh-testi/

Yumurta Gelişimi Takibi

yumurta gelişimi takibi

Bu tedavinin başarılı olabilmesi için yumurtanın döllenmeye hazır hale gelmesi gerekir. Bunun için de aşılama öncesinde bazı ilaç ya da iğneler kullanılır. Bu sayede yumurtanın ideal forma erişmesi sağlanır ve yumurta gelişimi de daimi olarak takip edilir. Yumurta 17 mm – 18 mm civarında olduğunda ise çatlatma iğnesi işlemi gerçekleştirilir. Ultrason görüntülemesi ile yumurtanın büyüklüğü kontrolden geçirilebilir.

Yumurtalama Zamanı Nasıl Belirlenir?

Adet dönemine bağlı olarak yumurtlama zamanı tahmin edilebilir. Aynı zamanda ultrason görüntülemesi ile de yumurta takibi yapılabildiğinden en doğru zamanla çatlatma iğnesinin yapılması ve 36 saat sonrasında da aşılama tedavisi aşamasına geçilmesi mümkün olabilir.

Aşılama Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Aslında bu tedavinin süresi sadece birkaç dakikadır. Aşılama uygulaması dakikalar içerisinde tamamlanır ve hastanın klinik ortamda ya da evde dinlenmesine ihtiyaç olmaz. Kısa bir süre sonrasında günlük hayatına geri dönmesi mümkündür. Ancak bu tedavi aşamasına geçmeden önce bazı hazırlık işlemlerinin yapılması ve çeşitli testlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Tüm bunlar ise birkaç hafta sürebiliyor. Genel olarak tedavinin 15 ile 20 gün içerisinde tamamlandığını söyleyebiliriz. Elbette her hastada tedavi süresi aynı olmaz. Bazı kişilerde daha kısa sürede, bazı kişilerde ise daha uzun sürede tedavinin tamamlanması da mümkün olabilir.

Aşılama Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Başlar?

Bu tedavinin ilk aşaması yumurtaların uyarılmasıdır ve aşılama tedavisi adetin ikinci günü ya da üçüncü günü başlar. Yumurtalıkların uyarılması sayesinde 1 ya da 2 tane yumurtanın büyüyüp gelişmesi sağlanır. Böylece yumurta döllenmeye hazır hale gelir ve dolayısıyla gebelik ihtimali de bu sayede güçlendirilmiş olur.

Aşılama Tedavisi Fiyatları

Tedavi fiyatlarına dair net bir rakamdan söz edemeyiz. Kullanılan ilaçlar, tedavinin süresi ya da doktorun deneyimi gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak fiyatlar da değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle öncelikle randevu almanız ve muayene olmanız gerekiyor. Doktorunuzun istediği testleri yaptırmanızın ardından size en uygun tedavi prosedürü belirlenir ve tarafınıza fiyat bilgisi iletilir.

Önemli bir konu –> https://alicelikkadindogum.com/rahim-filmi-hsg/

Aşılama Tedavisi Başarı Oranı

aşılama tedavisi başarı oranı

Elbette yardımcı üreme tekniklerinde tedavinin başarısı kadınların yaşı ile de doğrudan ilgilidir. Bu nedenle aşılama tedavisi başarısının da kadının yaşına bağlı olarak hamilelik ihtimalini % 20 ile % 50 dolaylarında yükselttiğini söyleyebiliriz. Bu tedavide başarıyı etkileyen çok sayıda unsur bulunuyor. Yumurtanın kalitesi, sperm hücrelerinin kalitesi gibi unsurların yanı sıra beslenme ya da yaşam şekli gibi hormonları etkileyen unsurlar da başarı oranının yükselmesini yahut düşmesini sağlayabilir.

Aşılamadan Sonra Tutunma Ne Zaman Olur?

Çiftler aşılama tedavisi sonrasında heyecanla hamilelik haberini beklediğinden tutunma ne zaman olur sorusunun yanıtını da merak ediyor. Aşılama işlemini takiben 10 gün sonrasında kanda gebelik testi yapılabilir. Böylelikle tedavinin başarılı olup olmadığı anlaşılabilir. Ancak evde uygulanan ve idrar numunesi ile yapılan gebelik testi tercih edilecekse 3 – 4 gün daha beklemek gerekiyor. Bu durumda aşılamanın üzerinden 13 – 14 gün geçtikten sonra test yapılabilir.

Aşılama İçin Yumurta Kaç Cm Olmalı?

Tedavinin başarılı olabilmesi için yumurtanın 17 mm ya da 18 mm civarında olması yeterlidir. Zira aşılama tedavisi öncesinde yumurtanın uyarılmasının amacı da budur. Çeşitli ilaçlar yardımı ile yumurtanın ideal olgunluk seviyesine ulaşması sağlanır ve sonrasında aşılama işlemi gerçekleştirilir.

Aşılama İçin Sperm Sayısı En Az Kaç Olmalı?

Sıklıkla merak edilen bir diğer husus da sperm oluyor. Başarılı bir aşılama tedavisi için mililitrede 5 milyon hareketli spermin olması yeterlidir. Sperm sayısının % 4 ile % 5 dolaylarında olması gerekiyor. Elbette sperm şeklinin de normal olması büyük önem taşıyor.

Aşılama Sonrası Akıntı Olur Mu?

Bu tedavinin ardından akıntı olması beklenen bir durum değildir. Normal vajinal akıntı olması durumunda endişeye kapılmaya gerek yok. Ancak anormal akıntı olması ya da kötü kokulu akıntı olması gibi durumlarda doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle kötü kokulu akıntı enfeksiyon şüphesini doğurur ve mutlaka doktorunuz tarafından gerekli muayene ve kontrollerin yapılması gerekir.

Tedavinin Riskleri Var mıdır?

Elbette aşılama tedavisi bir ameliyat değildir. Bu işlemi cerrahi bir müdahale olarak değerlendirmemek gerekiyor. İşlemin riskleri ise yok denecek kadar azdır. Uygulamanın ardından kanama olması gibi bir durum beklenmez. Ancak hijyen koşullarına dikkat edilmemesi gibi durumlarda enfeksiyon gelişebilir. Enfeksiyon ise tedavi edilebilen bir sorundur.

Aşılama işleminin yapılması kişinin düşük yapmasına neden olmaz ve ileride hamile kalma olasılığı üzerinde de bir değişiklik yaratmaz. Halk arasında bu tür söylemlerle karşılaşabilirsiniz ancak bu inanışlar doğru değildir. Hamilelik elde etmek için uygulanan bu tedavinin gayet güvenli bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Başarı elde edilemediğinde 2 ya da 3 defa tekrar deneme yapılabilir. Sonrasında ise tüp bebek tedavisinden faydalanılabilir. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Öneriyoruz –> https://alicelikkadindogum.com/infertilite/

amh testi

AMH Testi Neden Yapılır? Değerleri Kaç Olmalıdır?

AMH testi vücuttaki hormon değerlerinin ölçümüne dair yapılan testlerden biridir. ‘Anti-müllerian hormon’ adı verilen kadınlarda yumurtaların granülosa adlı hücrelerinden salınır. Yapılan test ile söz konusu hormonun ölçülmesinin temel amacı ise yumurtalıkların çalışma kapasitesi hakkında fikir edinmektir.

Daha Fazlası

Rahim filmi

Rahim Filmi (HSG) Nedir? Nasıl Çekilir?

Rahim filmi rahmin iç kısmının ve fallop tüplerinin detaylı görüntülenmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen radyolojik bir tetkiktir. Tıpta histerosalfingografi ya da kısaltılmış adıyla HSG filmi olarak adlandırılan bu tetkik çoğunlukla tüplerde bir tıkanıklık olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla yapılıyor.

X ışınları kullanılarak yapılan görüntüleme işleminin kısa sürede tamamlandığını söyleyebiliriz. Genellikle kısırlık nedenlerinin araştırılması amacıyla yapılan bu işlem aynı zamanda farklı hastalıklara dair bulgu ortaya çıktığında ya da bir tedavinin başarısının kontrol edilmesi gerektiğinde de tercih edilebiliyor. Yani tanı ve tedavi durumunda da HSG devreye girebiliyor.

Daha Fazlası

infertilite

İnfertilite (Kısırlık) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İnfertilite yani halk arasında bilinen adıyla kısırlık, çiftlerin 1 yıl düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebeliğin elde edilememesi olarak tanımlanabilir. Kısırlık günümüzde her 100’çiftten 20’sinin yaşadığı problemlerden biridir. Bazı çiftlerde sadece tek bir faktöre bağlı olarak kısırlık sorunu ortaya çıkarken bazı çiftlerde çeşitli sorunların kombinasyonuna bağlı olarak bu problemin yaşandığını söyleyebiliriz. Erkeklerde ve kadınlarda kısırlık faktörlerini ayrı ayrı ele alacağız ancak öncesinde bebek sahibi olmayı engelleyebilen sorunlara göz atalım.

Daha Fazlası

menometroraji

Menometroraji (Anormal Uterin) Nedir?

Menometroraji kadınlar arasında yaygın görülen ve tedavi olunmaması durumunda kansızlık, daimi bir yorgunluk gibi …

normal doğum

Normal Doğum Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Normal doğum yani vajinal doğum, hamilelik suyunun gelmesi ile birlikte başlayarak bebeğin vajinal yolla doğması sürecidir. …

aşılama tedavisi

Aşılama Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Aşılama tedavisi yani intrauterin inseminasyon doğal yollarla hamilelik elde edemeyen çiftler için uygulanan tedavi …