Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır

Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusu özellikle genç kızların merak ettiği hususların başında geliyor. Kızlık zarı dokusu ‘hymen’ olarak adlandırılıyor. Vajina girişinin yaklaşık olarak 1,5 cm iç kısmında yer alan bu dokunun orta bölümünde ise küçük bir delik bulunuyor. Bu küçük delik sayesinde adet dönemlerinde kanın vücuttan tahliye edilmesi mümkün olabiliyor.

Kızlık zarı dokusunun vücudumuzda yer alan diğer dokulardan önemli bir farkı var. O da iyileşmiyor olmasıdır. Dolayısıyla bu doku bütünlüğünü kaybettiğinde yani yırtıldığında kendiliğinden yeniden birleşmesi ve eski halini alması, bir başka deyişle iyileşmesi mümkün değildir.

Bu nedenle kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda bilinmesi gereken önemli bir detay da yırtılan, bütünlüğünü kaybeden kızlık zarının cinsel ilişki sırasında kanaması için dikilmesi gerektiğidir. Hymen dokusunun dikimi yani kızlık zarı dikimi iki farklı şekilde yapılabiliyor. Bunların ilki geçici olarak dikilmesi, diğeri ise kalıcı kızlık zarı dikimidir. Kızlık zarının bütünlüğünü kaybetmesi durumunda kanamanın ne kadar sürdüğüne ya da mastürbasyonun bu zarın yırtılmasına neden olup olmadığına değineceğiz. Ancak öncesinde belirtileri gözden geçirelim.

Kızlık Zarı Bozulmasının Belirtileri

kızlık zarının bozulma belirtileri

Elbette kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda en çok merak edilenlerden biri de belirtiler oluyor. Kızlık zarının bütünlüğünü kaybetmesi durumunda ortaya çok fazla sayıda belirti çıkmadığını söyleyebiliriz. En net belirti kanama olmasıdır. Çünkü bu zar bütünlüğünü kaybettiğinde hafif bir vajinal kanama olur.

Hymen dokusundaki damarlanmanın yoğunluğuna bağlı olarak kanama miktarı da değişkenlik gösteriyor. Aynı zamanda bazı kadınlarda kızlık zarı bozulduğunda kanama olmadığından kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı da yanıltıcı olabiliyor.

Bu noktada önemli bir detaydan da söz etmek gerekir. Bazı kadınlarda kızlık zarı dokusu bir hayli esnek olabiliyor. Bu durumda cinsel ilişki yaşansa bile kanama meydana gelmiyor çünkü zar yırtılmıyor. Böyle durumlarda kızlık zarının bütünlüğünü koruyup korumadığının anlaşılması için kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene yapılması gerekiyor. Bu bilgiler ışığında kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun da yanıtı olabilecek belirtileri şu şekilde listelemek mümkündür:

 • Birkaç damla ya da lekelenme şeklinde kısa süreli bir kanama olması
 • Kasıklarda hafif ağrı olması
 • Vajina içerisinde batma ya da yanma hissi olması

Kızlık zarının yırtılması durumunda bu belirtilerin tamamı ortaya çıkabileceği gibi hiç biri görülmeyebilir. Kimi zaman kanama olsa bile çok hafif bir lekelenme şeklinde oluyor ve bu nedenle kanama olduğu anlaşılmayabiliyor. Bununla birlikte sadece kasıklarda hafif ağrı olması da tek başına bir gösterge değildir.

İlk cinsel ilişki deneyimine bağlı olarak da kasık bölgesinde ağrı meydana gelebilir. Sonuç olarak belirtilerin tek başına kızlık zarının bozulduğunun bir göstergesi olamadığının altını çizmek gerekiyor. Kesin olarak anlaşılması için mutlaka muayene olunmasına ihtiyaç vardır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kesin olarak kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı jinekolojik muayeneden geçmektir. Bu muayenenin gayet hızlı bir şekilde tamamlandığını ve asla bir acıya, ağrıya, sızıya ya da krampa neden olmadığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla herhangi bir endişe duymadan muayene olunabilir. Muayene kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılıyor.

Muayene için jinekolojik muayene masasına yatılır. Hiçbir acı vermediği için muayene öncesinde anestezi işleminin yapılmasına da gerek duyulmuyor. Hatta muayene öncesinde tıbbi bir alet de kullanılmadığı bilgisini aktaralım.

En net bir şekilde kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun da yanıtı olan muayene esnasında hastanın ıkınması istenir. Ikınma sırasında kadın hastalıkları ve doğum uzmanının hymen dokusunu net bir şekilde görmesi mümkün olabiliyor. Sadece 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde muayene işlemi tamamlanıyor.

Ancak bu konuda önemli birkaç detaydan daha söz etmek gerekiyor. Bu muayene için kadınların 18 yaşından büyük olması halinde kendi talepleri yeterlidir. 18 yaş altında olan kadınların söz konusu muayeneden geçmesi için ebeveynlerinden birinin onay vermesi gerekiyor.

Bu arada kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda sıklıkla merak edilen konulardan birine daha açıklık getirelim. Kızlık zarı muayenesinin gizlilik esasına dahil olduğunu bilmenizde fayda olacaktır. Muayene sonucu adli bir vaka söz konusu olmadığı müddetçe asla üçüncü kişilerle, kurum ya da kuruluşlarla paylaşılmaz. Adli bir vaka söz konusu olduğunda da yasalar çerçevesinde resmi bir bilgi talebinde bulunulması gerekiyor.

Kızlık Zarı Çıplak Gözle Görülür mü?

kızlık zarı çıplak gözle görülür mü

Kadınların büyük bölümü ayna yardımı ile kızlık zarını görmeye ve bu dokunun yırtılıp yırtılmadığını anlamaya çalışıyor. Ancak kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı ayna yardımı ile bu yöntemi denemek değildir. Zira kadınların bu yolla kızlık zarını görmesi mümkün olmaz. Vajina içerisindeki herhangi bir dokunun hymen dokusu olduğu düşünülebilir ve dolayısıyla yanıltıcı bir yöntemdir.

Elbette bu zar dokusu çıplak gözle görülebilir ancak mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene yapılması gerekir. Bu sayede kızlık zarının bütünlüğünü koruyup korumadığı anlaşılabilir ve tarafınıza da bilgi verilebilir. Daha farklı yöntemleri denemeniz yanılmasına yol açabilir.

Kızlık Zarı İlk Cinsel İlişkide Mutlaka Kanar mı?

Yine kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda sık merak edilen konulardan biri de ilk cinsel ilişkide mutlaka kanama olup olmadığıdır. İlk cinsel ilişkide genellikle kızlık zarında yırtılma meydana gelir ve kanama da olur. Ancak kimi zaman hymen dokusu esnek bir yapıya sahip olduğundan yırtılma olmuyor ve haliyle kanama da meydana gelmiyor.

Kimi zaman da hymen dokusundaki damarlanma az olduğunda kanamanın kişi tarafından anlaşılması mümkün olmuyor. Özellikle çok hafif lekelenme şeklinde bir kanama olduğunda kişinin anlaması pek mümkün olmaz. Günümüzde kızlık zarının esnekliği nedeniyle ilk cinsel ilişkide kanamanın olmaması oranının % 44 olduğunu belirtebiliriz.

Yani oldukça yaygın yaşanan bir durumdur. Fakat bu konuda da endişe edilmesine gerek yok. Çünkü yapılan basit bir muayene ile kızlık zarının bütünlüğünü koruyup korumadığı, esnek olup olmadığı da anlaşılabiliyor. Bu sayede kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda net bilgi almak için farklı yöntemlere yönelmeye ve zaman kaybetmeye gerek kalmıyor.

İlk Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Öncelikle kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda merak edilen kanama süresinin her kadında aynı olmadığını belirtmek gerekiyor. Kanama cinsel ilişkinin yaşandığı anda meydana gelir ve çoğu zaman birkaç dakika içerisinde durur. Ancak bazı kadınlarda kanama süresi hafif lekelenme şeklinde olmak kaydıyla birkaç saate kadar da uzayabilir. Kanamanın çok daha fazla uzaması durumunda mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Mastürbasyon Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Bu sorunun yanıtı mastürbasyonun ne şekilde yapıldığına bağlı olarak değişebilir. Zira bekaret zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusu mastürbasyon sonrasında endişe duyan kadınların da gündeminde yer alıyor. Eğer mastürbasyon sırasında vajinanın 1,5 cm kadar içerisine sert bir cisim girdiyse kızlık zarı yırtılmış olabilir. Yine de kesin bilgi için mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilmeniz gerekir. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/kizlik-zari-zedelenmesi/

34 Comments

 • Leyla

  Merhaba,bende mhrk sendromu var.yani vajinam yok.erkek arkadaşımla birlikte olmaya çalıştık olamadık.ama bir süre sonra kizlik zarı bozulma belirtileri gibi kan geldi.vajinasi olmayanlarda kızlık zarı oluyor mu?bir de cinse istek sivisi vajinası olmayanlarda gelir mi?ben de geliyor.

  • Dr. Ali Çelik

   merhaba sizde olanMayer-Rokitansky-Küster-Hauser sendromu (MRKH), her 5 bin kadından birini etkileyen vajina, serviks ve rahim yokluğu veya az gelişmişliği ile karakterize konjenital (doğumlu) bir anormalliktir. Bu durumda olan kadınlar ergenlik belirtilerinde tüylenmeyi yaşarlar ancak regl olamazlar. Rahim yokluğu ile vajinanın büyük bölümünün ya da tamamının gelişmemesiyle ortaya çıkan MRKH Sendromu’nda hormonal gelişim normal olduğundan sorunun fark edilmesi de o oranda geç oluyor. Vücut büyüme ve göğüs gelişiminde bir anormallik olmadığından MRKH sendromu, genelde ergenlik çağında adet kanamalarının başlamaması ile ortaya çıkıyor. Bu dönemde ortaya çıkan sorun, genellikle evlilik çağına kadar gizlendiğinden ciddi bir toplumsal sorun olarak ilerleyen yıllarda tekrar ortaya çıkıyor.

 • Hayat candan

  Merabalar hocam
  Hocam adetimin son günlerindeydim
  Erkek arkadaşımlaydık o gün parmağı vajinama hafif değmiş gibi oldu sonra zaten ben geri çekildim.
  Yanı hocam erkek arkadaşımla 1 saat tek vakit geçirdik cinselikle yakinslasam olarak kiyafelerimkz vardı. Uzerimizde
  Lavobaya giderken kahverengi kan gördüm.
  Acaba adet kanı mıdır yani toplamda erkek arkadaşımla 1 saat takildim 1 saat sonra gördüm o kahverengi kanı acaba sabhatan adet kanı mıdır.
  Çok kafama taktim acaba kizligima zarar gelmiş mıdır. Çok taktim kafama bunu eve gelince çok hafif bir yanma oldu vajinamda daha birşey yada her hangi bir kan yada yanma belirtisi olmadi

  • Dr. Ali Çelik

   merhaba verdiğiniz bilgilere göre adet kanamamı yoksa kızlık zarı zedelenmesimi ayrımını yapmak zor. O yüzden mutlaka muayene olmanız gerekiyor. En sağlıklı bilgiye o sekilde ulasabilirsiniz…geçmiş olsun.

  • Berna Sarı

   Çok benzer bi şey yaşıyorum muayene oldunuz mu sonuç neydi?

 • Aleyna

  Merhaba hocam yaklaşık bir hafta önce erkek arkadaşımla beraberdik ilişkiye girmek için hazırlandık zarima zarar gelsin istemiyordum içine girmeye çalışırken aniden bir ağrı hissettim kizlik zarımın hemen altında olan ince tabaka tahriş olmuş gibiydi ama kanama da oldu kizlik zarım olduğu gibi duruyor ama içine giremedi korkudan çünkü üzerinden bir hafta geçti adet olmam gerekiyordu 9 gündür adetimde gecikti çok korkuyorum hocam sizce ne yapmalıyım?

  • Dr. Ali Çelik

   Sizin durumunuzda yorum yapmak zor muayene ederek incelemek gerek. Muayene olmanız gerekiyor aleyna hanım.

 • Busra Eren

  Merhaba kızım şuanda 6 buçuk yaşında ve parmağını vajinasına sokmuş yanlışlıkla ve biraz kan gelmiş acıyo dedi dr’a götürmek miyim kızlık zarına birşey olmuş mudur?

  • Dr. Ali Çelik

   Evet zarıyla ilgili bir problem olmuş olabilir jinekolog muayenesi daha sağlıklı bir bilgi verecektir sizlere.

 • Yasemin kerimoğlu

  Kızlık zarım bozulup bozulmagını çok merak ediyorum size fotorag atabilir miyim

  • Dr. Ali Çelik

   Bize fotoğraf atmayınız fotoğrafta değerlendirme yapamıyoruz dilerseniz gelip muayene olabilirsiniz.

 • Ayşee

  Hocam merhaba, yaklaşık 5 gün önce regl dönemim bitti ancak bugün iç çamaşırımda kırmızıya yakın hafif kan gördüm, sabah vajinamı ıslak mendil ile silmiştim acaba kızlık zarıma zarar vermiş olabilir miyim ?

 • Sevgi çiçek

  İyi günler hocam ben sevgilimle sadece öpüştüm vajinal bölgeye sadece dokunma oldu herhangi birşey girme gibi olmadı onun ertesi günü benden knaama geldi ve ben normal âdet kanaması sandım ve bir veya iki pet kullandım acaba bozulma gibj herhangi birşey olmuş mudur

  • Aleyna arslan

   Iyi günler nişanlımla bir birliktelik yaşadım ama kan gelmedi lavaboya gittigim de ise 2 tane kan damlası vardi neden kan gelmedi daha önce başka bir birlikteliğim olmadı simdi yaşadım ilk kez ama kan gelmedi bozulup bozulmadığımı anlamadım sizce ?

 • Meltem gunes

  Merhabalar hocam ben dun gece lavaboya gittim m vajinami sabunla sert bi sekilde yikadim ve kanama oldu yarım çay bardağı kadar sizce zarım zarar görmüşmü

  • Dr. Ali Çelik

   Zarar görmüş olasılığı yüksek duruyor muayene olmanız da fayda var.

 • Gülbahar dede

  Hocam nişanlımla tam olarak girme olmadi ama bende şiddetli kanama oldu 6gun sürdü kızlığın bozuldu mu acaba adetinde geçiyor olmadım halen

 • Melisa Rüya

  Merhaba bugün erkek arkadaşımla yakınlaşma oldu adetli olduğum için ped de vardı üzerimde erkek arkadaşım sadece üzerinden sürttü eve geldiğimde tuvaletimi yaparken vajinamda yanma hissettim bir şey olmuşmudur

 • Tuğba Kara

  Merhabalar hocam benim bugün vajinama yabancı bir cisim girdi.Size şöyle diyeyim parfüm şişesi gibi bir cisim fakat ucu sivri değil.Bende size bunu sormak istiyorum.Kızlık zarında yırtılma vs.olmuş mudur ?

 • XxxxxxxX

  Hocam ben nasıl anlayabılırım dafayrıntılısoylermısınız

 • Emine gul unal

  Merhabalar hocam ben nisanlimla cinsel iliskiye girdim ozel bolgem baya kaygandi girerken fazla zorlanmadi ama hicbisekilde kanama olmadi benim aklimda bi soru isareti kalmasin diye size sormak istedim nisanlimin ozel bolgesi bana fazla girmedi dedigim gibi kanama olmadai acaba kizlik zarim duruyomu yada bozukmu

  • Dr. Ali Çelik

   Bunun 2 sebebi var. Ya sizin kızlık zar yapınız çok esnektir. Yada partneriniz ile alakalıdır.

 • Merve deniz

  Hocam cinsel iliski esnasinda ağrı neden olur

  • Dr. Ali Çelik

   Bunun bir çok sebebi vardır araştırılması ve uygun tedavi uygulanması gerek.

 • Acil yardim

  Hocam. Ben mast yaptim önce et suyu gibi kahverengi leke geldi vajinada yanma ve kasiklarimda agri oldu daha sonra 2 gun sonrada 2petlik kan geldi korkuyorum (ilk mastimdi ve üstumde kiyafet vardi

 • Sevda gündüz

  İyi günler hocam bm 8 yada9 yaşlarda taciz ugradim hocam o kişi parmağı vajinama sokmuştu bm bu acı hissetmiştim bide ustunde hoplattı ama kanama hiç gelmedi ama su an evlilik cagindayim kızlık zarim yiltilmis olabilir mi bide muane için nereye basvurmaliyim

 • Gamze

  Eski erkek arkadaşimla anal iliskiye girdim egilir sekilde bir kayganlastirici kullanmadan fakat kan geldi bu kan vajinama girip oradan mj gelmiştir yani girse hisseder miydim analdan da kan gelebilir mi

  • Dr. Ali Çelik

   Ters ilişki de kılcal damarların yırtılmasından dolayı gelmiştir.

 • Nermin Hazizade

  Selam ben erkek arkadaşimla anal ilişkiye girdm ama o sırada regldim İst anal ilişki zamanı vaginamdan kan geldi çok korkuyorum kızlık zari bozula bilirmi? Aynada baktım ama küçük bir delik var anlayamadım.

  • Dr. Ali Çelik

   Ters ilişki yaşadığınıza eminseniz kızlık zarınız bozulmaz.

 • Ayla ayca

  Hocam ben erkek arkadasimla iliskiye girdim iki defa vajinama girip cikti ama kan gelmedi kizligim bozulmusmudur

  • Dr. Ali Çelik

   Esnek kızlık zarına sahip olabilirsiniz. Bunu anlamanın en doğru yolu muayane olmanızdır.

  • Ayla ayca

   Nolck*

 • Nazlı aydın

  Hocam sevgilimle sürtüşmeden dolayı sulanma oldu onun penisinin sadece ucu vajinama girdi ve vajinam kanadı kızlık zarıma baktıgımda eskisinden biraz daha büyğmüş kenarında saat 1 yönünde yırtılmıştı ama idrar deliği ve adet kanının aktıgı deliğin arasında hala bi et parçası duruyor sizce kızlığım bozulmuş mudur yoksa zedelenme falanmıdır Ve ayrıyetten adet kanın aktıgı kısım önceden küçültü şuanda çok büyük değil yani bir penis girdiğinde yeniden kanama olur mu

 • Yorum Yapabilirsiniz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  rahim kanseri nedir

  Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

  kahve kısırlık yapar mı

  Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

  Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

  vulva kanseri nedir

  Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …