Kızlık Zarı Dikimi Nedir? Nasıl Yapılır?

kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı dikimi günümüzde çok sayıda kişinin faydalandığı operasyonlardan biridir. Kızlık zarı ‘hymen’ olarak adlandırılır ve vajina girişinin yaklaşık 1,5 cm içerisinde bulunur. Ön bölümü deri, arka bölümü ise mukoza ile kaplı bir doku olan kızlık zarının orta kısmında ise küçük bir delik bulunur. Bu doku ergenlik öncesinde kalın ve sert bir yapıya sahip olurken ergenlikle birlikte daha yumuşak ve esnek bir form kazanmaya başlar. Kadınlarda kızlık zarının esneklik düzeyi, kalınlık seviyesi ya da damarlanma yoğunluğu farklı olabilir.

Çoğunlukla ilk cinsel deneyimle birlikte bu doku bütünlüğünü kaybeder. Kimi zaman mastürbasyon ya da fiziksel anlamda travmatik unsurlar da hymen dokusunun zarar görmesine neden olabiliyor. Böyle durumlarda kızlık zarı dikimi işleminin yapılması gerekiyor. Çünkü bu doku vücudumuzdaki diğer dokular gibi kendiliğinden iyileşebilen bir yapıya sahip değildir.

Yeniden bütünlüğünü kazanabilmesi için mutlaka cerrahi operasyon gerekiyor. Dokunun bütünlük kazanması için ameliyatın 2 farklı teknikle yapılabildiğini belirtelim. Bunlar ‘geçici’ ve ‘kalıcı’ olarak adlandırılıyor.  Ameliyatın ne kadar sürdüğüne ya da bu operasyonun bir riskinin olup olmadığına da değineceğiz. Fakat öncesinde İstanbul’da bu operasyonun yapılma sıklığından söz edelim.

İstanbul Kızlık Zarı Dikimi

Bilindiği gibi İstanbul, ülkemizde nüfusu en kalabalık şehirdir. Buna bağlı olarak kızlık zarı dikimi işlemi de son derece yoğun bir şekilde gerçekleştiriliyor. Hem kalıcı hem de geçici yöntemle operasyonun çok sık yapılıyor olması, bu alanda deneyimli bir doktor bulmayı da kolaylaştırıyor.

Özellikle Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ali Çelik gibi deneyimli isimler kalıcı ya da geçici kızlık zarı dikimi işlemleri için sıklıkla tercih ediliyor. Böylelikle deneyimli ve detaylı bilgi alabileceği bir doktor isteyenler için Op. Dr. Ali Çelik ideal bir seçenek oluyor. Randevu talep ederek gerekli muayenenin yapılması sağlanabilir ve böylelikle operasyon planlamasına geçilebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

kızlık zarı dikimi ne kadar sürer

En çok merak edilen hususlardan biri de kızlık zarı dikimi işleminin ne kadar sürdüğü oluyor. Ancak operasyonun kalıcı mı yoksa geçici olarak mı yapıldığına bağlı olarak ameliyat süresi değişebilir. Genel olarak 15 ile 20 dakika gibi gayet kısa bir süre içerisinde ameliyatın tamamlandığını söyleyebiliriz. Ancak operasyon öncesi hazırlık aşaması ile birlikte bu süre 30 dakikaya kadar uzayabilir. Günlük hayata ya da iş hayatına uzun bir ara vermeye gerek kalmadan söz konusu işlemden faydalanmak mümkün olabiliyor.

Bu arada kızlık zarı dikimi işlemi kalıcı olarak yapıldığında aylar sonrasında cinsel ilişkiye girilse dahi ilişkide bu zar bütünlüğünü kaybeder ve kanama meydana gelir. Fakat geçici olarak yapılmak istenmesi durumunda operasyon tarihinin çok iyi belirlenmesi gerekiyor. Cinsel ilişkiden 3 gün ile 5 gün öncesinde operasyonun yapılması durumunda, cinsel ilişkide doğal bir kanama olur. Ancak daha erken dönemde geçici olarak bu işlemin yapılması önerilmez.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/kizlik-zari-zedelenmesi/

Bekaret Zarı Dikimi (Flep Yöntemi)

Flep yöntemi kızlık zarı dikimi işleminin geçici olarak yapılmak istenmesi durumunda tercih ediliyor. Bu yöntemde flep olarak adlandırılan ve vajina içerisinde yer alan doku kaldırılıyor. Sonrasında vajinanın yaklaşık 1,5 cm iç kısmında yeni bir kızlık zarı yapılandırılması aşamasına geçiliyor. Oluşturulan bu dokunun kanlanmasını ise vajina içerisindeki dokular sağlıyor.

Bu doku vajina girişini sarıyor ancak ortasında yine küçük bir delik bulunması sağlanıyor. Böylelikle adet dönemlerinde kanın vücuttan tahliyesi mümkün olabiliyor. Vajinal salgıların akışı konusunda da herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Flep tekniği ile gerçekleştirilen bu operasyonu takiben 1 ay sonrasında cinsel ilişkiye girilebiliyor. Doğal kızlık zarı gibi bu doku da cinsel ilişki esnasında bütünlüğünü kaybediyor ve hafif bir kanama meydana geliyor. En çok merak edilen konulardan biri de flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi işlemi gerçekleştirildiğinin anlaşılıp anlaşılmamasıdır.

Partner tarafından bunun anlaşılması mümkün olmaz çünkü cinsel ilişki sırasında meydana gelen kanamada, kanın renginden miktarına kadar hiçbir konuda farklılık olmaz. Bu yöntemle kızlık zarının dikildiği ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılan jinekolojik muayene ile anlaşılabilir.

Mikrocerrahi İle Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde sıklıkla kullanılan kızlık zarı dikimi tekniklerinden biri de mikrocerrahi oluyor. Flep tekniğinden daha kompleks bir prosedür olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşın tercih ediliyor olması ise daha doğal bir etki yaratıyor olmasından kaynaklanıyor. Aynı zamanda bu yöntem her bireyde uygulanabilen tekniklerden değildir. Kişinin kızlık zarı dokusundaki durumun bu yöntemin gerçekleştirilebilmesi için uygun olması gerekiyor. Çünkü işlem sırasında daha önce yırtılan dokunun uç kısımları birbirine tutturuluyor.

Mikrocerrahi yöntemiyle kızlık zarı dikimi işleminin hemen ardından çok hafif düzeyde sızı ya da ağrı olabilir. Ancak hastaların büyük bölümü ağrı kesici ilaç almaya bile gerek duymaz. Ayrıca doktorunuz tarafından ağrı kesici ilaç reçete edilebilir ve bu sayede ağrının kontrol altına alınması da sağlanabilir.

İşlemin yapıldığı gün çok hafif lekelenme şeklinde bir kanama olması da beklenen bir durumdur ve endişeye gerek olmaz. Bu arada söz konusu yöntemin en önemli özelliklerinden biri de farklı operasyonlar ile birlikte yapılabiliyor olmasıdır. Hem vajina daraltma ameliyatı hem de bu işlem tek bir seans halinde, aynı anda uygulanabilir.

Kızlık Zarı Dikiminde Başarı Olasılığı Nedir?

kızlık zarı dikiminde başarı olasılığı

Öncelikle kızlık zarı dikimi işleminin, doku durumunun uygun olması durumunda defalarca yapılabilen bir operasyon olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bununla birlikte başarı oranı son derece yüksektir. Bu operasyondan faydalanmak isteyenlerin başarı oranı konusunda asıl merak ettikleri unsur kanama olmaması riskidir.

Hem geçici hem de kalıcı olarak gerçekleştirilen bu işlemin ardından, cinsel ilişki sırasında kanama olmaması riski sadece % 2 dolaylarındadır. Kanamanın olmamasının ise genellikle 2 farklı nedeni olur. Bunların ilki dokuda damarlanmanın çok az olmasıdır. Diğer neden ise dokunun esnekliği nedeniyle cinsel ilişki sırasında bütünlüğünü kaybetmemesidir.

Ayrıca daha önce cinsel ilişki deneyimi yaşamış olmak, partner sayısı gibi faktörler kızlık zarının dikilmesini kapsayan bu operasyonun başarısını asla etkilemez. Daha önce defalarca cinsel ilişki deneyimi yaşamış olan bir kadın da bu işlemden faydalanabilir ve son derece başarılı bir sonuç elde edilebilir. Üstelik daha önce düşük yapmış olan ya da kürtaj yaptıran kadınların da hymen dokusunun dikilmesi operasyonundan faydalanabileceğini belirtelim. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için de randevu talep edebilirsiniz.

Himenoplasti Ameliyatının Riski Var Mıdır?

Bu işlem her ne kadar kısa sürede tamamlanan basit bir operasyon olsa da neticede cerrahi bir müdahaledir. Her cerrahi müdahalede bazı riskler mevcut olur ve dolayısıyla kızlık zarı dikimi işleminin de riskleri var. Bu riskler arasında en önemli olanı kanama ve enfeksiyondur.

İşlem sonrasında doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanmanız ve hijyene dikkat etmeniz durumunda enfeksiyon riski minimum seviyeye çekilmiş olur. Zira işlem sonrasında zaten doktorunuz tarafından konuyla ilgili olarak bilgilendiriliyorsunuz. Kızlık zarı dikimiyle ilgili merak ettiğiniz tüm soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgin olsun –> https://alicelikkadindogum.com/kizlik-zari-bozuldugu-nasil-anlasilir/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …