Kızlık Zarı

kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi günümüzde çok sayıda kişinin faydalandığı operasyonlardan biridir. Kızlık zarı ‘hymen’ olarak adlandırılır ve vajina girişinin yaklaşık 1,5 cm içerisinde bulunur. Ön bölümü deri, arka bölümü ise mukoza ile kaplı bir doku olan kızlık zarının orta kısmında ise küçük bir delik bulunur. Bu doku ergenlik öncesinde kalın ve sert bir yapıya sahip olurken ergenlikle birlikte daha yumuşak ve esnek bir form kazanmaya başlar. Kadınlarda kızlık zarının esneklik düzeyi, kalınlık seviyesi ya da damarlanma yoğunluğu farklı olabilir.

Daha Fazlası

kızlık zarı zedelenmesi

Kızlık Zarı Zedelenmesi ve Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi özellikle genç kızlar için gayet hassas bir konudur. Hymen olarak adlandırılan bu dokunun zedelenmesi aslında toplumda sık yaşanan bir durumdur. Fakat halk arasında bu zarın zedelenmesi ile yırtılmasının yani bütünlüğünü kaybetmesinin sıklıkla birbirine karıştırıldığını da belirtmeliyiz.

Hymen dokusunu vücuttaki diğer dokulardan ayıran en önemli özellik, kendiliğinden iyileşemiyor olmasıdır. Bu nedenle bütünlüğünü kaybetmesi yani yırtılması durumunda yeniden dokunun bir bütünlük kazanması için cerrahi müdahale gerekiyor. Kızlık zarı dikimi olarak adlandırılan bu cerrahi müdahale hem geçici hem de kalıcı olarak yapılabilen işlemlerden biridir.

Daha Fazlası

kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır

Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusu özellikle genç kızların merak ettiği hususların başında geliyor. Kızlık zarı dokusu ‘hymen’ olarak adlandırılıyor. Vajina girişinin yaklaşık olarak 1,5 cm iç kısmında yer alan bu dokunun orta bölümünde ise küçük bir delik bulunuyor. Bu küçük delik sayesinde adet dönemlerinde kanın vücuttan tahliye edilmesi mümkün olabiliyor.

Kızlık zarı dokusunun vücudumuzda yer alan diğer dokulardan önemli bir farkı var. O da iyileşmiyor olmasıdır. Dolayısıyla bu doku bütünlüğünü kaybettiğinde yani yırtıldığında kendiliğinden yeniden birleşmesi ve eski halini alması, bir başka deyişle iyileşmesi mümkün değildir.

Daha Fazlası

rahim duvarı kalınlaşması

Rahim Duvarı Kalınlaşması (Endometrial Hiperplazi)

Rahim duvarı kalınlaşması kadınlarda rahim iç duvarının çeşitli nedenlere bağlı olarak idealden daha kalın olması …

rahim ağzı yarası

Rahim Ağzı Yarası Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim ağzı yarası oldukça sık yaşanan bir sorundur. Öyle ki kadınların neredeyse %50’si yaşamlarının bir döneminde …

adet söktürücü ilaçlar

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir? Zararları Varmıdır?

Adet söktürücü ilaçlar östrojen ve progesteron hormonu içeren, mutlaka doktor tarafından reçete edildiğinde kullanılması …