Kolposkopi Nedir? Neden Yapılır? Ne Kadar Sürer?

kolposkopi

Kolposkopi işlemi alt genital bölgenin incelenmesine ihtiyaç duyulduğunda gerçekleştirilen bir işlemdir. Aslında kolposkopinin güçlü bir ışık kaynağına sahip olan mikroskop türlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak toplumda yapılan bu işlem de aynı adla anılıyor. Serviks, vajen, vulva ve perinal bölgede meydana gelen lezyonları incelemek amacıyla da bu işlem gerçekleştirilir. Konuyla ilgili en çok merak edilen hususlara değinmeden önce bu işlemin neden yapıldığını aktaralım.

Kolposkopi Neden Yapılır?

Farklı nedenlere bağlı olarak kolposkopi işleminin yapılması gerekebilir. Özellikle kondilomların, polip ya da kanser öncüsü olan lezyonların ayrıntılı biçimde incelenmesi gerektiğinde bu işlem yapılıyor. Aynı zamanda smear (pap) testi sonucunun normal çıkmaması halinde, HPV testi pozitif çıkan hastaların durumunun incelenmesi gerektiğinde de bu işlem gerçekleştirilir. Gebelik döneminde smear testinin anormal çıkması ve lezyonların tedavi öncesinde ayrıntılı şekilde değerlendirilmesi amacıyla da yapıldığını söyleyebiliriz. Rahim ağzı kanserinin erken dönemde tespit edilmesi için de endoservikal küretaj yapılmasına gereksinim doğabiliyor.

Kolposkopi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika içerisinde tamamlanıyor. Ayrıca işlem sonrasında klinik ortamda yahut evde istirahat etmeye de gerek olmuyor. Hastalar işlemden hemen sonra günlük rutinlerine geri dönebilirler.

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

kolposkopi nasıl yapılır

İşlem için hasta jinekolojik muayene masasına alınır ve sırt üstü yatması istenir. Ardından vajen girişine jinekolojik muayenelerde kullanılan alet yerleştirilir. Rahim ağzı özel bir solüsyon kullanılarak temizlenir. İşlem sırasında doktor tarafından dokular detaylı bir incelemeden geçirilir. Sorunlu olan dokular kullanılan özel bir sıvı sayesinde daha beyaz bir görünüm almıştır ve dolayısıyla hekim tarafından da rahatlıkla tespit edilebilir. Problemi dokuların tespit edilmesinin ardından servikal biyopsi işlemi yapılabilir. Dokudan çok küçük bir parça alınır ve patolojik incelemeye gönderilir.

Kolposkopik Biyopsi Ne Demektir?

Genital bölgede yapılan inceleme sonrasında bu bölgeden doku örneği alınması kolposkopik biyopsi olarak adlandırılıyor. Özellikle aşağıda sıraladığımız durumlarda bu biyopsi işleminin yapılmasına gereksinim doğuyor:

  • Muayenede anormal bir durumun belirlenmesi
  • Hastanın smear pap testi sonucunda ASCUS, CİN 1, CİN 2, CİN 3, LSİL, HSİL ya da AGUS çıkması
  • HPV’li hastanın smear sonucunda normal olmayan bir durumunda tespit edilmesi
  • Smear testlerinde sıklıkla iltihaplanma ve enfeksiyon tespit edilmesi

Tüm bunlarla birlikte hastada kanser öncüsü lezyon bulunması halinde de servikal biyopsinin yapılmasının gerektiğini belirtmeliyiz. Hastadan doku örneği alınır ve patolojik incelemeye gönderilir. İnceleme sonuçları ise genellikle birkaç gün içerisinde çıkar. Bu sayede tanı konması ve şayet kanser mevcutsa erken dönemde bir an önce tedaviye başlanması mümkün olur.

Servikal Biyopsi Nedir?

Genel olarak servikal biyopsi işleminin bazı şüpheli durumların tespit edilmesi halinde yapıldığını söyleyebiliriz. Bu işlem dokudan bir parça alınması olarak tanımlanabilir. Doku örneği alınmasının amacı ise patolojik incelemeye gönderilmesidir.

İlginizi çekebilir –> Naboth kisti

Kolposkopi Patoloji Sonuçları

kolposkopi patoloji sonuçları

Hastaya yapılan kolposkopi patoloji sonuçları genellikle ‘normal’ ya da ‘anormal’ şeklinde değerlendiriliyor. Bu sonuçlara göre hastadan düzenli muayene ve smear testi yaptırması istenebilir. Bu sayede olası bir şüpheli durumun yakından takip edilmesi sağlanır. Bir başka seçenek de tedaviye hemen başlanmasıdır. Tedavide LEEP işlemi tercih edilebilir ya da lezyonun dondurulması, yakılması şeklinde bir karar verilebilir. Konizasyon olarak bilinen tedavi de tercih edilebilir.

Kolposkopi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elbette endoservikal küretaj gibi işlemlerden sonra enfeksiyon riski dikkate alınmalı ve hijyen koşullarına maksimum düzeyde dikkat edilmelidir. Yaklaşık 2 hafta boyunca deniz, havuz, sauna, hamam gibi ortamlardan uzak durulması da önem taşıyor. Aynı zamanda 15 gün boyunca cinsel perhiz uygulanması gerekir. Cinsel ilişki yasağının nedeni de enfeksiyon riskidir. Doktorun öneri ve uyarılarının dikkate alınması işlem sonrası sürecin rahatlıkla atlatılmasını sağlar.

Kolposkopi Fiyatı Ne Kadar?

Net bir fiyat bilgisi vermek doğru olmayacaktır. İşlemin neden yapıldığı, doktorun deneyimi gibi unsurlar fiyatta da etkili olabiliyor. Dolayısıyla her hasta için sabit bir fiyattan söz etmek de doğru olmuyor. Ancak genel olarak kolposkopi işleminin gayet makul fiyatlarla işlemin yapılabileceğini belirtebiliriz.

Kolposkopi İşlemi Acı Verir Mi?

Lokal ya da genel anesteziye gerek duyulmadan gerçekleştirilen kolposkopi işlemi herhangi bir acıya yol açmaz. Zira anestezi olmadan uygulanması da acı vermemesinden kaynaklanır. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Bakteriyel vajinozis

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …